Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników gazu płynnego...


Recommended Posts

Andrzej, masz moze namiary na firmy z dolnoslaskiego ktore sprzedaja zbiorniki?

 

 

Przekazałem Twoją prośbę koledze, zapewne się odezwie.

 

Dzieki :lol:

 

Z tego co pamietam to za przeglad placilo sie 130zl, ale ostatnio jak rozmawialam z gosciem ktory sprzedaje gaz do samochodow (Boleslawiec), to mowil ze placi 200 zl za zbiornik ale tylko dlatego ze ma dwa zbiorniki ... jakby przyjezdzali do jednego to zadali by napewno troche wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 217
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Czy ktoś się orientuje jakie są koszty przeglądów atestów itp zbiornika jeżeli jest on naszą własnością?

 

Płaci się ROCZNĄ OPŁATĘ za UDT - i to nie ma wiele wspólnego z przeglądami. Ta opłata wynosi ok 130zł za zbiornik o pojemności 2700l.

 

W ramach tej opłaty urzędnik z UDT ma obowiązek raz na dwa lata obejrzeć zbiornik i dokonać wpisu do Książki Rewizji oraz zalecić odpowiednie badania.

 

Co do tych badań: chodzi o zawór bezpieczeństwa, który musi mieć legalizację - nie pamiętam co ile lat, chyba co 5. Niech mnie ktoś poprawi, jeśli to błędna dana.

 

Właśnie legalizacją tego zaworu interesuje się w praktyce UDT. Te badania trzeba zlecić uprawnionej firmie. Ceny są różne - tzw. wolny rynek.

 

Potem raz na 10 lat należy wykonać rewizję wewnętrzną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz na 10lat dochodzi jeszcze próba ciśnieniowa co też wiąże się z pewnymi kosztami. Nie wiem jak jest z tymi zaworami bezpieczeństwa, u mnie w firmie praktycznie wymiana co 5 lat.Trzeba naprawdę dobrze przemyśleć wzięcie zbiornika na siebie.

 

tutaj jest tekst ustawy o UDT http://www.udt.gov.pl/pdf/akty/DzU03_1351269.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba naprawdę dobrze przemyśleć wzięcie zbiornika na siebie.

Cała inwestycja we własny zbiornik -przy zużyciu na poziomie 3tys litrów rocznie. Zwraca nam się po 4 latach a odejmując koszt montażu i demontażu(dzierżawionego zbiornika) oraz różnice UDT-dzierżawa nawet po 3 latach . Przy 10 latach kupimy ten zbiornik 3 razy. Do obliczeń przyjąłem różnice w cenie gazu na poziomie 80gr - co przy dużym apetycie na zysk dzierżawców zbiorników nie jest osiągnięciem nadmiernie optymistycznym .Dodam także że kalkulacja wygląda jeszcze lepiej jak włączymy do niej wartość własnego zbiornika (przy ewentualnej odsprzedaży) , wystarczy popatrzeć na znany portal aukcyjny gdzie zbiorniki 10 czy 13 letnie są wyceniane na ponad 2k zł .

pozdr ol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała inwestycja we własny zbiornik -przy zużyciu na poziomie 3tys litrów rocznie. Zwraca nam się po 4 latach a odejmując koszt montażu... {ciach}

pozdr ol

 

Przekalkulowałem to w perspektywie 5-cio letniej i dla założeń, że Klient kupuje gaz bez promocji.

 

Wyniki zawarłem w załączonej kalkulacji. Poznęcajcie się nad tym. Może coś pominąłem?

 

http://www.tanipropan.pl/pliki/porownanie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może coś pominąłem

NIe widzę kwoty dzierżawy rocznej/opłaty UDT

NIe widzę kwoty demontażu(przyjmujemy takie założenie jeżeli traktujemy takie ogrzewanie czasowo np na 5 lat) i wartości własnego zbiornika (takie założenie należy przyjąć w zasadzie niezależnie czy po 5 latach pozbywamy się zbiornika czy nie).

Także raczej bym ujął cenę letnią ,gdzie ta różnica będzie wyraźniejsza.

pozdr ol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakich opłat UDT nie widzisz? W dzierżawionych zbiornikach? To zależy u kogo się wydzierżawi.

 

Proszę, napiszcie po ile dzierżawicie zbiorniki - skorygujemy moją wyliczankę.

 

Starałem się być maksymalnie przychylny wersji z dzierżawą.

Jedyne co może powstrzymywać przed kupnem zbiornika na własność, to obawa o koszty jego konserwacji.

 

Ale z tym nie należy przesadzać. To marketing firm dzierżawiących zbiorniki.

 

Zawsze można umówić się z serwisantami "gigantów", by i u Was dokonali nastawy zaworu bezpieczeństwa - 300-500zł, raz na 5(?) lat.

 

Co do rewizji wewnętrznych - coraz częściej produkowane są zbiorniki bezwłazowe.

 

Może ktoś się wypowie, jak to jest z nimi po 10-ciu latach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakich opłat UDT nie widzisz? W dzierżawionych zbiornikach? To zależy u kogo się wydzierżawi.

 

Ok opłaty UDT są ,ale dzierżawa przy dzierżawionym- czy to te 2tys , jeżeli tak to powinna się ta opłata znaleźć o oczko niżej w tabeli - te dwa koszty ze sobą "korespondują".

 

pozdr ol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....,ale dzierżawa przy dzierżawionym- czy to te 2tys , jeżeli tak to powinna się ta opłata znaleźć o oczko niżej w tabeli - te dwa koszty ze sobą "korespondują".

 

pozdr ol

 

 

Założyłem optymistycznie, że roczne koszty dzierżawy brutto wynoszą 400zł. Jak to pomnożymy przez 5 (lat), otrzymujemy 2000zł.

 

Znamy jednak takie przypadki, że kwota za dzierżawę zbiornika 2700, po kilku latach urosła do 1000-1200 brutto.

 

Redrum, napisz ile mniej więcej kosztuje zbiornik, ile koszty montażu .. itp.

 

Teraz dostrzegłem, że w mojej tabelce pominąłem koszt PIERWSZEGO odbioru UDT - to trzeba dodać do kosztów WŁASNEGO zbiornika - ok 400zł, a dla podziemnego ok 700zł (bo panowie z UDT fatygują się dwukrotnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znamy jednak takie przypadki, że kwota za dzierżawę zbiornika 2700, po kilku latach urosła do 1000-1200 brutto.

Takie przypadki mają miejsce zwykle przy słabej lub mniejszej od zadeklarowanej konsumpcji gazu .

pominąłem koszt PIERWSZEGO odbioru UDT

Nie chciałem być zbyt czepliwy- może znowu bym coś przeoczył.

Redrum, napisz ile mniej więcej kosztuje zbiornik, ile koszty montażu .. itp

Wszystkie kalkulacje i oferty traktuje bardzo indywidualnie , dla potrzeb naszego wyliczenia można przyjąć podobną sumę +-15% ,jednak z innymi akcentami.

pozdr ol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

............ dla potrzeb naszego wyliczenia można przyjąć podobną sumę +-15% ,jednak z innymi akcentami.

pozdr ol

 

Podsumujmy:

Czy uważasz, że w mojej tabelce nie zostały umieszczone jakieś straszne koszty leżące po stronie właściciela zbiornika?

 

Sądzę, że jest w miarę rzetelna. Można się tylko zastanawiać, czy przez 5 lat nic nie trzeba przy nim robić.

 

Z mojego doświadczenia wynika, że nic. Chyba, ze komuś wiatr zdmuchnie kołpak ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy uważasz, że w mojej tabelce nie zostały umieszczone jakieś straszne koszty leżące po stronie właściciela zbiornika?

Nie wiem jak się tego doczytałeś w cytowanej przez Ciebie mojej wypowiedzi.

Czyżby wpływ komisji i czarującej posłanki K.

pozdr ol

 

To było pytanie do fachowca, który zna temat. Bo jeśli rzetelnie to opisałem, to inni mogą teraz lepiej porównać za i przeciw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję i czekam do końca stycznia :wink:

Jestem, melduję się! :wink: Co prawda, to już prawie połowa lutego :wink:

 

Średnia dzienna zużycia za miesiąc styczeń (baaaardzo mroźny-brrr..)

5,12m3. W największe mrozy dodatkowo rozpalaliśmy wieczorami kominek.

W domu ciepło - pisałam o tym kilka postów wyżej.

 

Tak przy okazjii :wink: polecam ogrzewanie podłogowe, super sprawa! Ciepło rozchodzi się bardzo równomiernie, dzięki temu temperatura odczuwalna jest wyższa, bardzo przyjemnie chodzi się po cieplutkiej podłodze, super!

Do ogrzewania podłogowego przekonaliśmy się po przeczytaniu kilku-kilkunastu zachwalających postów na FM, trafiliśmy też na hydraulika, który bardzo chwalił i polecał nam "takowe" ogrzewanie - to był dobry wybór! Polecam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Dziękuję i czekam do końca stycznia :wink:

Jestem, melduję się! :wink: Co prawda, to już prawie połowa lutego :wink:

 

Średnia dzienna zużycia za miesiąc styczeń (baaaardzo mroźny-brrr..)

5,12m3. W największe mrozy dodatkowo rozpalaliśmy wieczorami kominek.

W domu ciepło - pisałam o tym kilka postów wyżej.

 

 

 

Proszę podawajcie przy okazji wielkość domu. Może podałąś gdzieś ja wcześniej, ale przeszukiwanie wątku wstecz za każdym razem jest cholernie uciążliwe.

5m3 to ok 45 złotych co za miesiąc daje 1300 zł..... na dom 100m2 to dramat, na 400m2 całkiem przyzwoicie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnia dzienna zużycia za miesiąc styczeń (baaaardzo mroźny-brrr..)

5,12m3.

 

5,12m3 odpowiada 10,58kg (około 20l) propanu (o dokładność się nie spierajmy - setne części)

10,58*12,5=132,29 kWh energii.

Zaokrąglając - 135kWh/doba.

 

Ile to kosztuje:

 

- z gazu?

- z prądu?

 

ok 40 zł gaz

 

od 37zł (nocna taryfa) do 80 zł (dzienna taryfa) prąd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...