Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Poznań i okolice 2010


makofski

Recommended Posts

nakazać budowy sieci to nie mogą - pogadaj z innym studniarzem i zrób wywiad z sąsiadami kto ma studnie bo woda jest zawsze tylko metoda wiercenia ma tu znaczenie

 

nie zgodze się z tobą, u nas np. są takie przekroje geologiczne, że na wodę nie ma co liczyć, chyba, że chcemy wiercić na ponad 100m i ciągnąć trudną do uzdatnienia wodę zanieczyszczoną węglem albo będziemy mieli super szczęście na nielicznie występujące na tym terenie soczewki piasku w płytszych warstwach

no szczęścia niestety nie mieliśmy, jesteśmy po dwóch nieudanych odwiertach, musimy zbudować wodociąg, a studnie kopaną jedynie do celów gospodarczych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

nie zgodze się z tobą, u nas np. są takie przekroje geologiczne, że na wodę nie ma co liczyć, chyba, że chcemy wiercić na ponad 100m i ciągnąć trudną do uzdatnienia wodę zanieczyszczoną węglem albo będziemy mieli super szczęście na nielicznie występujące na tym terenie soczewki piasku w płytszych warstwach

no szczęścia niestety nie mieliśmy, jesteśmy po dwóch nieudanych odwiertach, musimy zbudować wodociąg, a studnie kopaną jedynie do celów gospodarczych

 

nie wiem jaki masz kosztorys rozbudowy wodociągu i zrobisz jak uważasz, ale ja po prostu nie znam żadnego speca, który by potrafił na podstawie map i przekrojów powiedzieć co się dzieje w obrębie takiego małego obszaru jakim jest jedna działka, a słyszałem od dwóch firm, że wody ze studni wierconej mieć nie będę (był nieudany odwiert na prawy obieg płuczki) oczywiście te same teksty, że może na 60m, może na 100m by coś było...

jak wjechała ciężarówka z wiertnicą fi 300 to mam teraz wody pod dostatkiem - wyszło drożej, ale wolałem to niż kopaną, nie wspominając o zbudowaniu wodociągu; a jako ciekawostkę dodam, że jest firma w Poznaniu, która robi podobnej konstrukcji studnie z gwarancją uzyskania wody (płacisz jak się pojawi woda), ale jeszcze większa średnica i jeszcze większa cena...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lion obojętnie jaka średnica wiercenia musisz trafić na wodonośny pokład piasku, na naszym terenie te pokłady na rozsądnych głębokościach występują rzadko, działki nie mam dużej więc małe pole manewru

 

Tak się składa, że u mnie metoda i co za tym idzie też i średnica miały znaczenie - na własne oczy widziałem co wychodzi z ziemi popularną metodą na płuczkę i było beznadziejnie - w dwóch miejscach albo brak wody albo nic co można by zafiltrować - ta metoda jest delikatnie mówiąc mało miarodajna...

Po wjechaniu nowej ekipy można było analizować grunt co do centymetra i ostatecznie mam osadzone na różnych głębokościach dwa filtry - dwie warstwy wodonośne, a konstrukcja w stylu boczno-naciekowej - wody jest dużo, a miało nie być wcale, więc jedyne czego nie polecam to podejmowanie decyzji na podstawie opinii jednego źródła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lion ale ja właśnie nie na podstawie jednego źródła piszę, miałam 2 wiercenia, świdrem gdzie faktycznie masz cały przekrój geologiczny i na płuczkę też, cóż z tego kiedy u mnie tylko glina, wody z niej nie wyciśniesz, potem z kolegą geologiem oglądaliśmy mapy i przekroje geologiczne naszego terenu i soczewki piasku są na tym terenie tak rzadkie, że trzeba mieć niezłego fuksa, żeby trafić na taką

u ciebie zapewne miałeś warstwę tyle, że mało wydajną i wówczas zwiększenie średnicy daje efekty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lion ale ja właśnie nie na podstawie jednego źródła piszę, miałam 2 wiercenia, świdrem gdzie faktycznie masz cały przekrój geologiczny i na płuczkę też, cóż z tego kiedy u mnie tylko glina, wody z niej nie wyciśniesz, potem z kolegą geologiem oglądaliśmy mapy i przekroje geologiczne naszego terenu i soczewki piasku są na tym terenie tak rzadkie, że trzeba mieć niezłego fuksa, żeby trafić na taką

u ciebie zapewne miałeś warstwę tyle, że mało wydajną i wówczas zwiększenie średnicy daje efekty

no to faktycznie kicha... założyłem że oba 'nieudane' wiercenia robiła u Ciebie jedna firma i to na płuczkę, a potem z reguły jest propozycja kopanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomóżcie mi w wyborze ogrzewania domu jeśli możecie. Mam przy działce gaz tylko że trzeba się do niej przyłączyć a to darmowe nie jest, mam ochotę w domu założyć ogrzewanie na eko-groszek bo podłączenie gazu troszkę kosztuje a piec gazowy też. Za piec na eko-groszek zapłacę około 6000 do 7000 tyś. W takim piecu można tez sobie popalić drewnem a ojciec mój jest właścicielem około 10 ha lasu i wycinkę czasami trzeba robić. ma tego drewna opałowego około 24 m3 na rok. Wiem że ogrzewanie na gaz to wygoda ale zawsze można coś przyoszczędzić na darmowym drewnie :)

Co myslicie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomóżcie mi w wyborze ogrzewania domu jeśli możecie. Mam przy działce gaz tylko że trzeba się do niej przyłączyć a to darmowe nie jest, mam ochotę w domu założyć ogrzewanie na eko-groszek bo podłączenie gazu troszkę kosztuje a piec gazowy też. Za piec na eko-groszek zapłacę około 6000 do 7000 tyś. W takim piecu można tez sobie popalić drewnem a ojciec mój jest właścicielem około 10 ha lasu i wycinkę czasami trzeba robić. ma tego drewna opałowego około 24 m3 na rok. Wiem że ogrzewanie na gaz to wygoda ale zawsze można coś przyoszczędzić na darmowym drewnie :)

Co myslicie ??

dobry kondensacyjny kocioł gazowy a do tego kominek z płaszczem wodnym, jak masz tyle drewna ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmienię temat: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska ogłosił program dofinansowania do przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków. Można dostać zwrot 45% w formie dotacji a na kolejne 45% dostać pożyczkę na 3,5% rocznie. Choć pewnie z tą pozyczka to będzie trudniej, bo nie bedą to organizować gminy a nie banki, więc pewnie będzie spore zamieszanie. W każdym razie - program jest tak napisany że to własnie gminy (lub ew. zakłady komunalne) pośredniczą w całej procedurze, czyli ogłaszają zbieranie wniosków, zbieraja je i przekazuja dalej (jak nazbierają min. 50 sztuk). Dotacje można dostać na oczyszczalnie planowane lub już zamontowane (ale po 1.1.2011). Warto więc żeby juz zacząć molestować w swoim Urzędzie Gminy żeby uruchomili program jak najszybciej.

Zaznaczam że chodzi o oczyszczalnie biologiczne z certyfikatem CE a nie drenażowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...