Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Błonie koło W-wy


Recommended Posts

Zbliża się powoli wiosna, czas zacząć myśleć o szczepieniu drzewek. Mam parę dzikich jabłonek i gruszek u siebie, które chcę przeszczepić.

Czy macie może w swoich ogrodach smaczne jabłka lub gruszki na zdrowych drzewach, z których mógłbym pobrać zrazy (czyli takie gałązki, które się szczepi) ? Drzewa mogą być stare, nie ma to znaczenia, byleby nie były porażone chorobami wirusowymi albo bakteryjnymi. Ja póki co mogę na razie odwdzięczyć się tylko zrazami dzikiej jabłonki, która rośnie u mnie (siewka) i smakuje podobnie do Koszteli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

...czas zacząć myśleć o szczepieniu drzewek.

 

Jak przechowujesz zrazy, kiedy zaczynasz szczepienie i jaką metodą? Nie mam w tym żadnego doświadczenia, ale mam jedną papierówkę, na której chcę zaszczepić jeszcze ze dwa rodzaje jabłoni (całe drzewo papierówek to zbyt wiele) - mam już upatrzoną kosztelę, druga odmiana jeszcze do wyboru. Dodatkowo przymierzam się do okulizacji derenia jadalnego, ale to termin letni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przechowujesz zrazy, kiedy zaczynasz szczepienie i jaką metodą? Nie mam w tym żadnego doświadczenia, ale mam jedną papierówkę, na której chcę zaszczepić jeszcze ze dwa rodzaje jabłoni (całe drzewo papierówek to zbyt wiele) - mam już upatrzoną kosztelę, druga odmiana jeszcze do wyboru. Dodatkowo przymierzam się do okulizacji derenia jadalnego, ale to termin letni.

 

Jeszcze problemu z przechowaniem nie mam, bo szukam źródła zrazów. Teść zawsze przechowywał w lodówce (w worku foliowym) i jakoś dawały radę, można też zakopać w wilgotnym piasku. Szczepiłem za korę (kożuchówka) - wtedy niestety trzeba właśnie długo trzymać zrazy bo kora musi dobrze odchodzić (w "normalnym" roku to zwykle okolice początku maja), w tym roku chciałbym zaszczepić też przez stosowanie (tą metodą można szczepić wcześniej niż za korę).

 

http://rod.lomza.pl/documents/wspolne/Szczepienie_podstawy.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Cześć,

 

Szukam sprawdzonych fachowców od tynków. Nastawiam się na cementowo-wapienne z opcją piasku kwarcowego. Oczywiście budowa w okolicach Błonia.

 

Pozdrawiam

Tomek

 

Nie pierwszy raz polecam p.Kazimierza 505 632 620. Tynki z kwarcem po malowaniu wygladaja jakby zrobiona byla gladz. Wiem bo sam malowalem po nim 2 domy. Mozna sie powolac na Jacka od poddaszy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam na działce glinę z wykopu po szambie i dodatkowo górę humusu pomieszanego z gliną pozostały po robieniu fundamentów.

Co z tym zrobić aby mieć sucho na działce i żeby rosła trawka.Pomieszać to wszystko na działce i zaorać.

Ktoś ma pomysł?

ja też mam ziemię gliniastą

u siebie nawiozłem piaszczystej ziemi i dopiero wymieszałem koparką a następnie glebogryzarką i dopiero trawa

 

wymieszanie gliny z wierzchnią warstwą nie wystarczy

sam wiesz jak przy dzisiejszej wilgoci "maże" się ziemia a po zmieszaniu z gliną będzie jeszcze gorzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli całą ta ziemię gliniastopodobną rozłożyć po działce , nawieżć ziemi , wymiesać to razem a nastepnie przeorać? a ta ziemię to najlepiej jaką kupić?

 

ja też mam ziemię gliniastą

u siebie nawiozłem piaszczystej ziemi i dopiero wymieszałem koparką a następnie glebogryzarką i dopiero trawa

 

wymieszanie gliny z wierzchnią warstwą nie wystarczy

sam wiesz jak przy dzisiejszej wilgoci "maże" się ziemia a po zmieszaniu z gliną będzie jeszcze gorzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli całą ta ziemię gliniastopodobną rozłożyć po działce , nawieżć ziemi , wymiesać to razem a nastepnie przeorać? a ta ziemię to najlepiej jaką kupić?

 

dokładnie tak.

tak mi doradził mój koparkowy, z tym że mi zależało aby podnieść teren więc wszystko z wykopów rozprowadziłem po działce, następnie kilkanaście samochodów ziemi piaszczystej (ale nie takiej gliniastej jak w naszej okolicy najczęściej występuje), też rozprowadzone po działce - przy rozprowadzani to się trochę wymieszało i na koniec glebogryzarka . A i przed glebogryzarką zrobiłem sobie odwodnienie na działce tzn zakopałem rurę średnicy ok 10cm taką w białej włókninie (ponoć lepsza niż ta w czarnej).

pozdr kolo12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś wie ile taka ziemia kosztuje?

 

dokładnie tak.

tak mi doradził mój koparkowy, z tym że mi zależało aby podnieść teren więc wszystko z wykopów rozprowadziłem po działce, następnie kilkanaście samochodów ziemi piaszczystej (ale nie takiej gliniastej jak w naszej okolicy najczęściej występuje), też rozprowadzone po działce - przy rozprowadzani to się trochę wymieszało i na koniec glebogryzarka . A i przed glebogryzarką zrobiłem sobie odwodnienie na działce tzn zakopałem rurę średnicy ok 10cm taką w białej włókninie (ponoć lepsza niż ta w czarnej).

pozdr kolo12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam neta, radiówke 4MB z Netfali z Ożarowa, uzytkuje od zeszlego roku od stycznia i jeszce nie miałem ani razu zadnego przestoju :)

Nadajnik jest na bloku w Bieniewicach wiec hula fajnie, ja polecam :)

http://www.netfala.pl/

 

Nie wiem jak reszta mieszkańców Bieniewic :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

Jaki internet mozecie polecić w bieniewicach ?

Neostrada odpada - nie chcą mi zamontować .

Po pierwsze - zdecydowanie odradzam mikrolan. Klienta mają w d... straty pakietów czasem takie, że wychodzi poza zakres pomiaru, a jak są straty to niby net działa na 2Mb/s ale faktycznie pożal się Boże... filmu nie objerzysz, nawet gmail ma problemy z wyświetlaniem listy maili...

Sprawdź, czy nie opłaca ci się skorzystać z oferty LTE Plusa lub Orange. Ja właśnie rozpoznaję temat, ale jestem dalej od Błonia, więc wynik u mnie może się różnić od twojego (wg map zasięgu bieniewice się łapią na Plus (mapa) i Orange (mapa), u mnie już tylko chyba Plus, właśnie sprawdzam). Na razie wiem, że w Plusie przy abonamencie 15GB/49,90zł/2 lata całkiem niezły router jest za 3 zł. W orange natomiast zauważysz, że oferta bez modemu jest bardziej opłacalna nawet, jesli wydasz ponad 600 zł na router :) Tutaj kilka słów o prędkości, tyle że autor jest bliżej wwy niż my.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Nie bardzo jeszcze umiem się poruszać po tym Forum, ale spróbuję... poszukuję sprawdzonej i solidnej firmy wykonującej przyłącza kanalizacyjne, może ktoś może polecić kogoś z Ożarowa Mazowieckiego lub okolic...

 

Pozdrawiam

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Nie bardzo jeszcze umiem się poruszać po tym Forum, ale spróbuję... poszukuję sprawdzonej i solidnej firmy wykonującej przyłącza kanalizacyjne, może ktoś może polecić kogoś z Ożarowa Mazowieckiego lub okolic...

 

Pozdrawiam

M

 

Co prawda nie z Ożarowa ale z Błonia:

Marcin Karcz

tel:605452860

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie z Ożarowa ale z Błonia:

Marcin Karcz

tel:605452860

 

Niestety, nie poleciłbym p. Karcza. Miał u mnie robić wod-kan, zabrał papiery ( tzn. projekty ) trzymał około miesiąca, wszystko było dograne i na kilka dni przed rozpoczęciem robót zrezygnował. (była zgoda urzędu na zajęcie pasa drogowego na określony dzień ) Podjął się za niego p. M. Stawicki tel 660 410 033 z okolic Ożarowa i w expresowym terminie robotę wykonał. Ja miałem jeszcze jedną przygodę z wod-kan: otóż wg projektu powinienem odprowadzać ścieki do ulicy, a w trakcie prac budowlanych ( wykop ) okazało się, że na pewnym odcinku, do którego powinienem się podłączyć nie ma sieci kanalizacyjnej - tzn. wg map geodezyjnych i innych dokumentacji wybudowano coś czego w rzeczywistości nie było i właśnie dzięki p. Stawickiemu w ciągu kilku dni problem rozwiązano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...