Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

A może grupa ludzi mieszkających na wsi ?


Recommended Posts

Brzoza - to jest tak - WAGI zawsze wszystko bilansują dokładnie i potem podejmuja własciwe dezyzje! To nie jest niezdecydowanie - to ROZSĄDEK. ..

..He he .. rozsądek.. no może to nienajszczęśliwsze okreslenie :wink:

Może ja jestem ODWAŻNA WAGA :D

Grunt, że urocza - dzięki :p

 

Droga Opalko - to teraz BĘDZIESZ JUZ MIAŁA DO KOGO PRZYJEŻDŻAĆ!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 680
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Brzoza - to jest tak - WAGI zawsze wszystko bilansują dokładnie i potem podejmuja własciwe dezyzje! To nie jest niezdecydowanie - to ROZSĄDEK. ..

 

przyglądnąłem sie Miliczowi "z lotu ptaka" ... noo i,

piekny ten Milicz i okolice !

lasy, stawy, rzadkie okazy ptactwa, w Parku Krajobrazowym grzybów w bród ... zyc nie umierac ... teraz doceniam Twój ROSĄDEK !

i zazdroszcze uroczego miejsca na ziemi - choc sam mieszkam w zasiegu 1 km od Parku Krajobrazgo i tez jest ładnie to jednak podziwiam zadbana i zagospodarowna rosadnie - Twoja okolice .. chyba ładniej masz ...

i od dziś zmieniam zdanie o Wagach

Wagi sa sa miłe i urocze ale i ROZSĄDNE :D

 

a o roslinkach ozdobnych ... to ja godzinami moge ...

zagospodarowuje własnie ogród ... posadziłem taka roślinka ...http://www.mount.cad.pl/p/rosliny/kwiaty/p-alp/parzydlo%20las/parzydlo-lesne.jpg

 

a teraz nie wiem, jak ją pielegnowac ...

pomozesz ?

 

pozdrówka

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzoza - przydło jest roslinką bardzo ładną! niewymagającą, cieniolubną (ale rosnie także w półcieniu), gleba raczej wilgotna, nie sucha! żyzna.

Sama nazwa "parzydło LEŚNE" - wzięta stąd, że jej siedlisko naturalne to podszycie pod drzewami w lasach (stąd ta cieniolubność i "wilgociolubność"). Pielęgnacji specjalnej nie wymaga, po prostu rozrasta się z roku na rok coraz bardziej. Dorasta do 2m.wys. Kwiatostany (VI-VII) mozna ścinać do wazonów (łączyć z innymi kwiatami) albo ususzyć.

 

Twoje pytanie dotyczyło pielęgnacji - więc raz jeszcze - byle miała wilgoć. Nie będzie dobrze rosnąć na glebie piaszczystej, ubogiej.

Jesli posadziłeś w słońcu - raczej przesadź!:-)

 

Hej, jak to miło słyszeć miłe słowa o "moich" okolicach:-))

Wszystko się zgadza! A na jakim to serwisie oglądałeś, ciekawa jestem? (bo to pewnie w necie).

Bylismy w piatek w Urzedzie Miasta podpisać umowę dzierżawy i podjechaliśmy do "nas"... jak ładnie! W zimie tam jeszcze nie bylismy. Białe rozległe plenery i te drzewa-każda gałązka,patyczek "obrysowane" linią śniegu - coś pięknego!

No własnie chodzi o te lasy (siedlisko pod samym lasem), grzyby, stawy i ptasie rezerwaty!

 

A Ty Brzozo-jaki jest Twój znak???

I skąd jesteś, bo ja nie wiem..

 

Opal - juz postanowiłam, że będzie dziennik - jest potrzebny nawet mnie samej, tylko może jeszcze nie teraz... a jak Agencja Rolna położy na tym swoje łapsko?? Ja wiem, że to mało realne ale wisi nad nami jeszcze ta możliwość.....I będziemy wtedy musieli szukać od nowa! Na samą myśl jest mi smutno, ale... tak czy owak szukalibyśmy w tych samych okolicach - to już postanowione.

Ale- jestem dobrej mysli. Na razie wszystko idzie jak należy i do przodu:-)Zdjęcia będą na pewno-mam ich juz mnóstwo. I niewątpliwie będzie pouczające zobaczyć jak to wszystko się zmieni po naszych działaniach.

Teraz, jak wspomniałam, jest to dom+obora+stodoła.

Jak to powiedział jeden mój kolega - "Łeee....... to taki ZWYKŁY, WIEJSKI DOMEK.."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale Ty masz wiedze Gagata !

 

roslinke mam na wprost okna ... rosnie od połnocy ... na szczescie (a sprawił to przypadek rosnie po połnocnej stronie budynku - wiekszośc dnia latem jest w cieniu ...) lecz o wilgociolubnosci nie wiedziałem ...

teraz bede sie starał nie dac jej uschnąć ...

kolejny krzew jaki mi sie spodobał to machonia ... czy mozna Cie niecnie wykorzystać o opinie o mahoni ? :)

czy ma jakies specjalne wymagania ?

o Miliczu i okolicach wyczytałem w necie i obejrzałem zdjecia uroczych okolic z masa zieleni ...wspaniale zagospodarowanych i zadbanych

a u nas ... na podkarpaciu zaczynamy teraz dopiero doceniac czyste lasy... wode ... powietrze ... :-?

tzn. lubielismy to i wczesniej ale jakoś zawsze nam czegoś brakowało ... :-? jak naciagalismy koszuke na brzuch to ..d ... goła sie pokazywała ... :-?

i odwrotnie ...

teraz unia odrabia u nas opóźnienia z nawiązką dba o nas jak o własne dzieci !

dostalismy i zubry (fakt ze chore ma gruźlice ...)

bobry ( fak ze niszcza ile wlezie chłopskie lasy ...)

wilki ( fakt ze wyzerają owce ... i dzieci zaczeły atakować ...)

ale fajno jest ... doganiay europe i na podkarpaciu znaczy ...

 

no i teraz odpowiadam szybciutko dalej

kto ja jestem ? - polak mały ...

jaki znak mój ? ...orzeł biały

zartowałem ...

 

znak ... mam ... jakis tam ... chyba mam ... :-?

ale poniewaz urodziłem sie na przełomie znaków ...

zobaczysz we mnie spokój traw ... zobaczysz we mnie dziki wiatr

taki owieczko - tygrysek jestem ... dwa w jednym ... :-?

 

:wink: :lol:

 

 

z niecierpliwościa czekam na Twój dziennik ... i Twoje zdjęcia ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Brzoza jest facetem! :o Nie wiem dlaczego, ale byłam pewna, że zwiewną i eteryczną kobietą....

 

A gdzie wilki zaatakowały u Was dzieci?

 

A w ogóle o sporo sąsiadów ma głęboki kryzys wsi. Ja na razie się trzymam.

 

P.S. Mam nadzieję, że parzydło nie pochodzi z naturalnego siedliska - jest pod ścisłą ochroną :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Brzoza jest facetem! :o Nie wiem dlaczego, ale byłam pewna, że zwiewną i eteryczną kobietą....

nie Ty jedna ! :D

do tego stopnia mnie podejrzewano, az zmuszony byłem pozegnac sie na jakis czas z zyletka ...

:lol::lol::lol:

Bo Brzoza jest pewnie zwiewnym i eterycznym mężczyzną... :wink:

cos w tym chyba jest ... :wink: jak tak mówisz ...

:lol::lol::lol:

 

A gdzie wilki zaatakowały u Was dzieci?

nie potrafie zacytowac artykułu gazetowego jaki czytałem ale było w jednej z bieszczadzkich gmin ...

na drodze ... w dzień ... dziecko szło do szkoły ...uratował bodajze wujek dziecka przejeżdżajacy tamtedy akurat samochodem

zacytuje inny artykół z "Nowiny"

"... Po zmroku mieszkańcy nie wychodzą z domów - Wilki zaatakowały Azora w budzie - mówi Agata Milczanowska - BOROWNICA. Blady strach padł na mieszkańców niewielkiej wioski położonej pośród lasów powiatu przemyskiego. Kilka dnia temu wilki weszły na teren gospodarstw i zagryzły trzy psy. - Siostrzeniec podszedł do budy Azora, aby go nakarmić, a znalazł tam tylko jego łeb i trochę wnętrzności - opowiada Agata Milczanowska, mieszkanka Borownicy. - Nie mam wątpliwości, że to robota wilków. One zabiły także innego z moich psów - Miśka, którego ogon sąsiad znalazł w lesie. Borowniczanie żyją w coraz większym strachu o własne bezpieczeństwo, tym bardziej, że pod koniec zeszłego tygodnia wilki znowu dały o sobie znać zagryzając kolejnego psa. Do gospodarstw, z których większość znajduje się w bliskim sąsiedztwie lasu, zakradają się wieczorami..."

i

"Wilki znów atakują w Bieszczadach

 

W ciągu pół godziny wilki zabiły w Rudence dziewięć owiec. Wszystkie, które miał hodowca. W Bandrowie i Wańkowej zagryzły dwa jagnięta i dwie owce, a w Mszańcu konia, z którego została tylko głowa. Niemal każdego tygodnia w zębach drapieżników giną też psy...."

zródło tez "Nowiny"

a to forum bieszczadzie i temat - Słów kilka o Bieszczadzkich Wilkach

http://forum.bieszczady.info.pl/bieszczady1625-0-asc-0.html&sid=4e4e46b51ecc4a4e68442d1cdcb34017

 

 

 

 

 

P.S. Mam nadzieję, że parzydło nie pochodzi z naturalnego siedliska - jest pod ścisłą ochroną :D

 

Aniu - rosline te dostałem nie znajac wtedy jej nazwy - z likwidowanych, pod zabudowe miejska i szose - ogródków działkowych od kolegi ...

ale teraz jak wiem ze ona pod ochroną - będę ja chronił ... :)

 

Poziomka ... - ładny masz domeczek :)

pewno juz nie długo i Ty zaczniesz sadzic - bo miejsca masz chyba sporo ...

sadzenie to wielki eksperyment co z tego wyrosnie .. np. posadziłem morele ... na owoc, a wyrosły na ozdobe ... :-? hmmmm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dorzuce kolejny przykład ... Wilk zaatakował człowieka

 

RABE. W sobotę wilk zaatakował syna hodowcy owiec. W ostatniej chwili mężczyzna zdołał uciec do samochodu. Od tygodnia rolnicy dzień i noc koczują na pastwiskach pilnując stad.

http://www.gcnowiny.pl/apps/pbcs.dll/artikkel?SearchID=73203758376468&Avis=NW&Dato=20040816&Kategori=REGION00&Lopenr=408150001&Ref=AR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majeczko - nie jestem zorientowany dokładnie w temacie

wiem tylko, ze podpisy do ministra były zbierane, ale zastanawiam sie czy:

o ile taka zgoda jest lub będzie ... jak ma mysliwy odróżnic grzecznego wilka zjadajacego chore zajączki- od wilka bandyty ... :-?

 

"Nowiny" pisza,że

" ...Jeśli odstrzały wilków nie zostaną przywrócone, rolnicy zaczną je zabijać na własną rękę ..."

http://www.gcnowiny.pl/apps/pbcs.dll/artikkel?SearchID=73203758376468&Avis=NW&Dato=20050330&Kategori=SANOK&Lopenr=50329005&Ref=AR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odstrzał polega na zmiejszeniu populacji. Faktycznie trudno jest odstrzelić właściwe zwierze, ale juz samo zmiejszenie ilości sztuk, zwiększa innym mozliwość upolowania zwierząt lesnych, zamiast skradać się pod chałupy. Na bandytów /przyzwyczajonych do łatwej zdobyczy, no i nie bojących sie ludzi/ trzeba polować w poblizu zagród.

Ciężka sprawa, niestety

A psy ludzie nie powinni zostawiać na łańcuchu przy budzie :evil: :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majeczko - masz racje, ludzie liczyli ze pies ostrzeze i obroni wiążac na łańcuchu ...

pojedynczy pies jest skazany na rozszarpanie przez watahe jak nie ucieknie

a uwiązany pies ... nie ma żadnych szans :(

te cwiczone do obrony przed wilkami w wiekszosci sa juz rozszarpane ...

:cry: ludzie sa zdesperowani bo opinia Państwowej Rady Ochrony Przyrody na odstrzał jest negatywna...

Rada - w trosce o wilki jest w stanie poświecic nie tylko psy i owce ... ale i ludzi

 

i kolejny cytat z "Nowin"

 

" ... Wilk dostał się na podwórze Dydaka przeskakując przez ponaddwumetrowe ogrodzenie. W taki sam sposób uciekł goniony przez psy.

Podobne ogrodzenia mają inni hodowcy. Wszystko na nic...."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałam o te wilki, bo według dostępnych mi informacji (ale jestem ideologicznie bliżej PROP niz hodowców owiec) narasta problem tworzenia się watah mieszańców - to jest zdziczałych psów. Sa szalenie agresywne i nie mają naturalnego dla dzikich zwierząt lęków przed człowiekiem. A wszystko zwala się na wilki. Znajomy myśliwy (nie chce sie nawrócić :wink: ) też mówił, że nie słyszał o potwierdzonym wypadku atakowania ludzi przez wilki. Podsumowując - najpierw stanowczo należałoby rozwiązać problem psów wałęsających się po lesie. Nazywając rzecz po imieniu - egzekwować prawo do ich odstrzału.

Natomiast co do owiec - to pewnie rzeczywiście także robota wilków i te wypadki się nasilają w zimie.

 

Problem w tym, że jeśli dojdzie do odstrzału wilków, to rzeczywiście powinni to zrobić bardzo doświadczeni myśliwi - żeby własnie wyeliminować te ukierunkowane na zwierzęta domowe sztuki. A jak znam życie, to pójdzie to na wykup myśliwych dewizowych albo jakichś kasowych krajowych partaczy i niewiele to da - no może poza wybiciem co najdorodniejszych sztuk .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uważam, że ludzie mieszkający na terenach zagrożonych przez wilki, lub tez przez watahy zdziczałych psów, sobie swietnie poradzą, tylko żeby im nie przeszkadzac.... są do tego świetnie przygotowani mieszkając na tych terenach od lat....

wszędzie trzeba rozwagi i rozsądku

Ja też niedługo na wieś, juz przymierzam słomę do bucików...hehehehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...