Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa włocławska


nowwi

Recommended Posts

A co do cen chodziło mi raczej o sumę kosztów: adaptacji + projektu> W/g mnie rysowany wychodzi taniej i lepiej.Mój projektant przyjechał na moją działkę ,zorientował dom w/g stron świata (ruchów słońca) .Pokoje mam widne i tam gdzie powinny być.Gotowe projekty zmuszaja przewaznie do akceptacji i wyborów typu mniejsze zło.A przecierz dom stawia sie na lata i takie szczególiki wydaja mi się ważne.No chyba , że dobierze sie projekt gotowy ,który pasuje doskonale. ... ech... temat rzeka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

.Zeby przy budowie tylko takie problemiki były-hihihi.pozdrawiam

 

Z tym niestety muszę się zgodzić. U nas adaptacja projektu i cała budowa szła terminowo i dość szybka bez większych problemów.

Sama końcówka pozostawia wiele do życzenia. Najpierw wkopanie szamba- masakra :cry: , a potem podłączenie do sieci wodociągowej - istna katastrofa :evil:

Na szczęście to już za nami. W piątek odebrałam z nadzoru budowalnego zakończenie robót, jeszcze tylko nadanie numeru dla budynku i po 2 miesiącach przestaniemy być osobami "bezdomnymi". :lol:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej rodzinie robiła trzy adaptacje projektów- w pozostałych dwóch rysunki były ok.Tylko w tym ostatnim wyszły szopki.Kobieta ma dobra opinię ,dlatego ludzie przychodzą do niej.Jednak terminowość i słowność pozostawiały w każdym przypadku wieeeele do życzenia.I to tyle .Zeby przy budowie tylko takie problemiki były-hihihi.pozdrawiam

Miałem okazję , przepraszam nieszczęście zlecić familii Bąbińscy, adaptacje/przygotowanie projektu. Niestety młody pan architekt niedoszły bankowiec a przyszły serfer uczył się na moim projekcie więc, można się na nim uczyć i wykładać temat „podstawowe błędy projektowe” :evil: . Na szczęście kilka zidentyfikowaliśmy przed wykonaniem, long story. Pani Bąbinska, no cóż , niestety we Włocławku nie ma taniej konkurencji wiec takie firmy jak Jej jeszcze istnieją, jedno jest pewne są ikoną niesłowności i niedotrzymywania terminów, jeśli macie czas i kogoś kto zweryfikuje poprawki lub projekt to można ryzykować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam budujących.Już kiedyś pisałem na tym forum ,że lepiej zlecic narysowanie projektu (taniej i jest jak się chce-mam takie namiary ) niż przepłacac u projektantów typu Pani Bąbińska (z całym szacunkiem dla w/w mogłaby się lepiej przykładać za taką kasę). Posiadam do wglądu wypociny tejże Pani za które nieźle skasowała (odręcznie rysowane "adaptacje z których ciężko coś wywnioskować).A co do pieców na tzw eko-groszek (ekonomiczny w założeniach , a nie ekologiczny !!!) to przewaznie wieelkie kłopoty.Cena dobrego astronomiczna ,retardery i płomieniówki się często psują stąd mój wniosek , aby przystosować te piece które się da na palenie zbożem (starsi ludzie zazgrzytają ).Ceny zbóż strasznie niskie .Czytałem , że jest taka możliwość -zresztą ciepłownie palą zbożem od dawna.pozdrawiam

 

drzezuz możesz coś więcej powiedzieć kto ci robił projekt ? zdecydowaliśmy się na indywidualny bo to prawie takie same koszty, zresztą w każdym gotowcu musiałabym wprowadzać zmiany

 

Bąbińska nam powiedziała że koszt to około 4,5 tys dom 120-130 m , dach dwuspadowy , prosta bryła dwa garaże

 

ile ty zapłaciłeś ?

 

i takie mam pytanie czy do takiego projektanta to trzeba iść z jakimś gotowym planem ? czy wsytarczy powiedzieć co chcemy, w sumie wiem co chce gdzie mieć , ale zeby to rozrysowac to cięzko , czy brać jakiś przykładowy z sieci który jest zbliżony ? :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nas projekt gotowy plus adaptacja kosztował 2700 zł (1400 + 1300). Nie sądzę, żeby "odchudzenie" gotowca poprzez projekt indywidualny przyniosło duże oszczędności (chociaż gotowce są projektowane do budowania chyba na Kasprowym - I strefa wiatrowa, I strefa śniegowa, przemarzanie na poziomie szybu w kopalni).

Ale: odchudzenie więźby oznacza najczęściej zmianę przekroju krokwi - standardowe w gotowcach to 6x20. Można zrobić 5x15, zmniejszyć proporcjonalnie przekroje pozostałych elementów, na 8m3 drewna zaoszczędzimy nawet ok 30% (~2000zł) - jeśli poddasze nieużytkowe, to pół biedy, w innym przypadku oznacza dalszą "oszczędność" na wełnie, już nie wrzucimy 20cm a tylko 15cm - jak to się odbije na kosztach ogrzewania nie będę pisał... Pozostałe oszczędności są pozorne - można budować z betonu komórkowego, ściana będzie o ok. 15-20% lżejsza niż przy ceramice - projektant może przeliczyć ławy (mniej betonu, mniej zbrojeń), można postawić niższy fundament - znowu oszczędność. Tylko że w skali całej budowy będą to grosze. Na korzyść gotowców przemawia też internet - możliwość wymiana doświadczeń budujących wg tego samego projektu jest bezcenna. Tyle jest teraz gotowych projektów, że każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od orientacji działki, jej rozmiarów i innych ograniczeń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nas projekt gotowy plus adaptacja kosztował 2700 zł (1400 + 1300). Nie sądzę, żeby "odchudzenie" gotowca poprzez projekt indywidualny przyniosło duże oszczędności (chociaż gotowce są projektowane do budowania chyba na Kasprowym - I strefa wiatrowa, I strefa śniegowa, przemarzanie na poziomie szybu w kopalni).

Ale: odchudzenie więźby oznacza najczęściej zmianę przekroju krokwi - standardowe w gotowcach to 6x20. Można zrobić 5x15, zmniejszyć proporcjonalnie przekroje pozostałych elementów, na 8m3 drewna zaoszczędzimy nawet ok 30% (~2000zł) - jeśli poddasze nieużytkowe, to pół biedy, w innym przypadku oznacza dalszą "oszczędność" na wełnie, już nie wrzucimy 20cm a tylko 15cm - jak to się odbije na kosztach ogrzewania nie będę pisał... Pozostałe oszczędności są pozorne - można budować z betonu komórkowego, ściana będzie o ok. 15-20% lżejsza niż przy ceramice - projektant może przeliczyć ławy (mniej betonu, mniej zbrojeń), można postawić niższy fundament - znowu oszczędność. Tylko że w skali całej budowy będą to grosze. Na korzyść gotowców przemawia też internet - możliwość wymiana doświadczeń budujących wg tego samego projektu jest bezcenna. Tyle jest teraz gotowych projektów, że każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od orientacji działki, jej rozmiarów i innych ograniczeń

 

zgadzam się z tobą , jesli masz małe zmiany w projekcie gotowym , lub żadnych to ok, przy wiekszych koszt robi się porównywalny

 

i fakt na blogach można zobaczyc już wybudowane domu

 

u nas niestety dobrego gotowca nie znaleźlismy mimo przegladniecia setek !

 

bo nigdzie nie znalazłam

 

- wysokiej ściany kolankowej ( te do metra . 1,10 to dla mnie strychy, a nie funkcjonalne i ustawne poddasze)

- podpiwniczenia tylko części garażowej ( zawsze jest na odwrót)

- wykusza z przodu domu w której byłaby jadalnia ( znalazłam jeden , ale nie ma na parterze gabinetu)

- ładnej kuchni , z reguły są klitki lub co zgroza zupełnie otwarta na salon

- 90 % brak spiżarni ( pomijając tą pod schodami)

- bardzo mało projektów ma pralnię

 

jakbym zrobiła tyle zmian w gotowcu to cena byłaby zapewnie dużo wyżsa niż indywidualny, nie wiem czy cena 3,5 tysiaca za wszytsko do pozwolenia na budowę to dużo.

 

a cena projektu gotowego 1400 zl należy do tych tańszych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

bo nigdzie nie znalazłam

 

- wysokiej ściany kolankowej ( te do metra . 1,10 to dla mnie strychy, a nie funkcjonalne i ustawne poddasze)

- podpiwniczenia tylko części garażowej ( zawsze jest na odwrót)

- wykusza z przodu domu w której byłaby jadalnia ( znalazłam jeden , ale nie ma na parterze gabinetu)

- ładnej kuchni , z reguły są klitki lub co zgroza zupełnie otwarta na salon

- 90 % brak spiżarni ( pomijając tą pod schodami)

- bardzo mało projektów ma pralnię

 

będę polemiczny, ponieważ założyłaś wiele warunków, dość trudnych jednocześnie do spełnienia. Gotowce to projekty zazwyczaj o pow. 200m2. (z uwzględnieniem pomieszczeń nieużytkowych - garaż, pralnia, spiżarnia) i o dość standardowym rozkładzie pomieszczeń. Piwnica pod garażem - drobiazg przy adaptacji, podwyższenie ścianki kolankowej to już poważniejsza sprawa, bo albo spłaszczasz dach (przeliczenie całej więźby i zakłócenie proporcji domu) albo zmieniasz gabaryty domu. Generalnie przy odrobinie chęci, KAŻDY gotowy projekt zbliżony do naszych ostatecznych wyobrażeń, można dostosować do finalnych oczekiwań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

bo nigdzie nie znalazłam

 

- wysokiej ściany kolankowej ( te do metra . 1,10 to dla mnie strychy, a nie funkcjonalne i ustawne poddasze)

- podpiwniczenia tylko części garażowej ( zawsze jest na odwrót)

- wykusza z przodu domu w której byłaby jadalnia ( znalazłam jeden , ale nie ma na parterze gabinetu)

- ładnej kuchni , z reguły są klitki lub co zgroza zupełnie otwarta na salon

- 90 % brak spiżarni ( pomijając tą pod schodami)

- bardzo mało projektów ma pralnię

 

będę polemiczny, ponieważ założyłaś wiele warunków, dość trudnych jednocześnie do spełnienia. Gotowce to projekty zazwyczaj o pow. 200m2. (z uwzględnieniem pomieszczeń nieużytkowych - garaż, pralnia, spiżarnia) i o dość standardowym rozkładzie pomieszczeń. Piwnica pod garażem - drobiazg przy adaptacji, podwyższenie ścianki kolankowej to już poważniejsza sprawa, bo albo spłaszczasz dach (przeliczenie całej więźby i zakłócenie proporcji domu) albo zmieniasz gabaryty domu. Generalnie przy odrobinie chęci, KAŻDY gotowy projekt zbliżony do naszych ostatecznych wyobrażeń, można dostosować do finalnych oczekiwań.

 

wcale nie założyłam trudnych warunków , dom ma być funkcjonalny i na tym mi najbardziej zależy

 

owszem każdy indywidualny można nagiąć do swoich potrzeb , ale jeśli jest dużo zmian to się zwyczajnie nie opłaca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opłaca się. Część zmian o których piszesz nie jest istotna - wygospodarowanie spiżarni czy pralni oznacza najczęściej zmianę układu ścianek działowych.

Specjalnie popatrzyłem na projekt swojego domu - przerobienie okien w jadalni na wykusz - wykonalne, zmiana sypialni na parterze na gabinet, wykonalne, powiększenie pom. gospodarczego lub wydzielenie osobnej pralni z garażu - wykonalne, budowa piwnicy - wykonalne

Ścianka kolankowa - w sumie mam dość niską. Wysoka ściana kolankowa oznacza zachwianie proporcji (jeśli dach wielospadowy, dom może wyglądać jak w za małej czapce) - lepiej chyba zbudować wtedy dom z płaskim dachem, lub w ogóle zrezygnować z piętra - widziałem dom z dachem wielospadowym z bardzo wysoką ścianą kolankową. Stosunek powierzchni góra/dół jest wtedy jak 5/2 - zakładając, że wszystkie sypialnie są na górze i mają powierzchnię np. 60m2 (z łazienką), dół musi mieć 150m2 - łącznie dom 210m2, jak dla mnie - bardzo duży...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaka jest dla ciebie wysoka ściana kolankowa ?

ja myślałam 1,30-1,50 maksymalnie

 

nie tak we wszystkich projektach tak się wszystko da, jak się planuje dom 120-130 m2 to nie tak łatwo w gotowcu znaleźć miejsce na pralnię, spiżarnię

 

piwnica owszem da się , tylko wtedy muszę zmieniać ustawienie schodów , bo muszą być z boku żeby było bliżej do garażu, większość ma po środku domu, albo co zgroza z salonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaka jest dla ciebie wysoka ściana kolankowa ?

ja myślałam 1,30-1,50 maksymalnie

 

nie tak we wszystkich projektach tak się wszystko da, jak się planuje dom 120-130 m2 to nie tak łatwo w gotowcu znaleźć miejsce na pralnię, spiżarnię

 

piwnica owszem da się , tylko wtedy muszę zmieniać ustawienie schodów , bo muszą być z boku żeby było bliżej do garażu, większość ma po środku domu, albo co zgroza z salonu

 

Nie wiem :-) Wiele zależy od bryly domu. Najgorzej kończą się próby zmiany wyskości ścianki kolankowej w gotowych projektach, ratowanie sytuacji poprzez wydłużanie krokwi też może nie pomóc - może dach mansardowy, tylko że na Kujawach nie ma takich tradycji... Jeśli chcesz uniknąć dużych skosów, może lepiej zdecydować się na dom parterowy lub o dośń nowoczesnej, kanciastej bryle? Piwnica w salonie? Hmmm... jako loszek dla niegrzecznych gości :-). Nie wyobrażam sobie domu bez spiżarni. Pralnia znajduje się w kotłowni. Za piwnicą nie tęsknimy jednak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lop a co budujesz ?

 

dałbys linka do projektu to popatrzę , a skad ten pomysł z salonem w piwnicy, może ci rozjaśnię jak zobaczysz np dom w ananasach 2g , mi chodzi tylko o podpiwniczenie części garażowej

 

a gdzie trzymacie wszytskie graty ? zakladam na parterze gabinet, salon, kuchnia, jadalnia, spiżarnia , na piętrze 3 pokoje, łazienka i pralnia

 

a gdzie kosiarka, rowery, nalewki, świeże warzywa na zimę i inne pierdółki ?

 

myślałam o piętrowych, ale to są duże lochy , małe są ohydne, parterówka odpada bo mam za małą działkę, mansardowe mi się nie podobają , skosy przezyje byle nie na 1 metr

 

no, dziś zrobilam interes utargowałam z facetem bramę duskrzydłową z furtką za 200 zł używana oczywiście,

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ech, od roku mieszkam. I wykańczam. Głównie siebie. Link do projektu

Miał być taki , ale "wspólniczka" się nie zgodziła

W każdej sypialni jest garderoba (lub duża szafa). Przeprowadzka jest doskonałą okazją do zweryfikowania, co z "gratów" jest nam potrzebne. Sporo rzeczy stoi w garażu (dwustanowiskowy, auto jedno, miejsca na rowery jest pod dostatkiem). Kocioł gazowy, więc wymaga niewiele miejsca. Kosiarka... hmmm, jak wyrośnie trawa, to kto wie? ;-)

Pralnia jest wydzielona z pomieszczenia gospodarczego - minusem są wędrówki z koszem do prania z góry, ale nie wyobrażam sobie pralki blisko sypialni (jak cicha by ona nie była). W planach jest wykonanie otworu z łazienki na górze do pralni na dole (taki zrzut hotelowy), muszę protestować z najmłodszym dzieckiem, jakiej wielkości powinien być to otwór :-)

Nie mam jeszcze podbitki. W nocy do szału doprowadza mnie jakieś zwierzę, które wlazło pod dachówkę i szeleści... Dzisiaj akcja pianka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no widzisz masz garaż na dwa samochody, a stoi jeden więc miejsce na graty jest, u nas będa dwa więc tego miejsca niet

 

fakt pierwszy projekt ładniejszy, czyli tez cię kusił pietrowy , jest parę które mi wpadły w oko ale są duże niestety

 

ładna łazienka :)

 

ja tam wolę pralnię na pietrze, w końcu u góry będę się ubierać , przebierać , myć, a już w ogóle nie wyobrażam sobie pralni w piwnicy, tyle latania po schodach, na stare lata bym nie podołała

 

jeden cwaniaczek to zrobił sobie zsyp do pralni na dwa otwory, jeden na białe rzeczy , drugi na kolorowe, i na dole odpowiednio kosze do białego i kolorowego, inny to ma rurę od razu w pralce

 

he szkoda że po napełnieniu się automatycznie nie włącza 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po wstępnych rozmowach. Cena jak ze stony http://www.kwsa.pl/327,,grube_srednie_paliwa_kwalifikowane.html

oraz transport ok 1 tys. zł. Jednorazowo można przywieźć 16 ton.

Problem tylko w tym, że przed kopalnią są straszne kolejki i zapisy ( dobrze, że kartek nie wprowadzili :wink: ). Będę trzymała rękę na pulsie.

 

To trzymaj mocno :) Jakby co to może ja też bym się podłączył pod workowanego pieklorza >26MJ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam . ja zapłaciłem za projekt rysowany 2500zeta(240metrów bez piwnic + 29 garaż-dach koperta dom i koperta garaż).fizycznie odbywa sie to tak :na kartce rysuje prostokąt i smarujecie co chcecie , a on resztę dopasowuje.na życzenie projektuje zagospodarowanie wnętrz (meble itp.)wstepny projekt na płycie -mozna sie z nim przespać w domu.sądze że dobiera jakiegoś gotowca i go przerabia , ale to już jego broszka jak, wazne że układ mi odpowiadał.będę to powtarzał jak mantrę :w rysowanym nic nie jest na siłę, układ pomieszczeń jest idealny(jeśli posiada się odrobinkę wyobraźni przestrzennej to można wiele)jedno jedyne co bym zmienił w swoim projekcie to rama dachu (powinna być stalowa-choć słupy drewniane to też ozdoba) zabrakło mi już kaski, ale szczerze doradzam-lepiej zagospodarujecie poddasze .aha namiary to ul.Piaski biuro projektowe Marek Bińkowski Pro-Inwest - czy jakos tak- na piętrze w biurowcu(też czasowo troszkę przeciąga , ale w tej branży to chyba norma).nie bójcie się dużych powierzchni dobrze docieplony dom + mądre ogrzewanko i portwel zimą nie schudnie.pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sezon grzewczy kosztował mnie 2300 zł ( od września do maja )ścianki na poddaszu mam od 1,5 metra jestem wysoki więc...podniosłem dach o dwa poprothermy i zrobiło mi się duuuzo miejsca( i dom ma lepsze proporcje na zewnątrz) , więc nie mam problemów typu gdzie suszarnia ,pralnia ,etc.stól do pingla już stoi, a i bilard w planach.garaż mam jednostanowiskowy, ale mieści auto,6 rowerów ,taczki ,betoniarkę,regał i wieeeele innych gratów.oszczędność miejsca dają drzwi garażowe segmentowe.schody na górę wylewane ,wygodne 1,2 m szerokości ,z podestem. heh ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PAULAJeśli chodzi o beton to dużego wyboru nie masz: BOŚ, Budizol, Górażdże. Jeśli w jednej betoniarni jest tańszy beton, to więcej doliczą za pompę lub transport i w sumie na jedno wychodzi.

zuzita Ja mam ścianę kolankową wysoka na 1,24m i uważam że to maksymalna wysokość jaką mogłabym mieć. Podniosłam ścianę o 1 suporeks, a dodatkowo murarz nie żałował zaprawy i robił 3cm spoiny.

Mam dach dwuspadowy i przy ścianach kolankowych w pokojach po jednej stronie stoją łóżka i komody. W pralni- pralka i suszarka które rónież nie potrzebują dużo miejsca wzwyż a w garderobie przy ścianie kolankowej umieszczony będzie dłuuuuugi drążek na wieszaki.

 

Zapomniałam dodać, że od czwartku już mieszkam w DOMU!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...