Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

K08 - Klub Budujących M08


Recommended Posts

Karpatka, ja też tak zrobiłam, wychodząc z podobnego założenia. Bałam się, że zbyt głęboki taras będzie ciemny i niefunkcjonalny, poza tym wydawało mi się, że poszerzenie holu zlikwiduje jego typowo przedpokojowy charakter i właśnie włączy go do przestrzeni mieszkalnej. Najważniejszym argumentem jednak była konieczność przesunięcia drzwi do części mieszkalnej tak, by z tej łazienki w kształcie litery "L" zrobić większą, prostokątną pralnię (wc ogólnodostępne przeniosłam pod schody).

Teraz jednak wydaje mi się, że przez ten manewr sam salon jest mniej ustawny, bo bardzo skróciła się ta ściana kominkowa. Jak pogodzić kominek z telewizorem i kanapami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ha! Oto jest pytanie! :o

U nas problem dodatkowy, bo meble już są. Teraz trzeba je tylko zmieścić. Wstępnie wymyśliłam następujący układ: po słupku po obu stronach okien (vis a vis kuchni). Na ścianie obok kominka stanie mniejsza komoda, a na niej (w wersji optymistyczno-przyszłościowej: nad nią) tv. Wynika z tego, że na ścianie przy witrynce stanie niewielki wypoczynek i ew. fotele. Zamierzam to wszystko jeszcze wymierzyć w najbliższym czasie i kredą wyrysować na podłodze. Zobaczymy, ile miejsca nam to wszystko zajmie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Trzeba się skomitować z diabłem bo inaczej się nie da,

 

albo:

2) Zrezygnować z telewizora lub kominka,

2a) kupić płaskie LCD i powiesić w lecie na tarasie, w zimie schować do szafy i grzać się przy kominku.

3) Wrzucić kominek do rogu salonu, ale wtedy nie będzie można powiedzieć - usiądźmy naprzeciwko kominka

4) Wziąć dwustronny kominek i oddzielić nim salon od holu. Kosztowne ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może dlatego, że ja nie przesuwałem holu ? :roll: :lol:

 

Ależ aranżacje bez przesunięcia tez mnie interesują...

 

My akurat zmniejszyliśmy taras. Salon się w ten sposób zmniejszył. Kominek wyląduje na środku ściany (równolegle do komina) a za nim miejsce jeszcze nie wiadomo na co. Do tego 2 kanapy prostopadle do kominka. Na "plecach" kanapy stół z krzesłami.

Ostatnio zaczęłam się jednak nad powieszeniem telewizora (przynajmniej na próbę) w salonie vis a vis kominka. Znowu ze względu na dzieci. Telewizję oglądają rzadko, ale jednak dobranockę kilka razy w tygodniu chcą obejrzeć, jak jest zimno i siedzimy w domu to czasami też coś tam obejrzą. A że czasu jest ciągle mało, to nawet w czasie tych bajek wolałabym aby były gdzieś obok. Tak czy siak istalację chyba tam rozprowadzimy, a co będzie ..... :wink:

 

Meb

 

I tu jest właśnie kolejna zagwostka z ogrzewaniem, a tak naprawdę z instalacją. Tak po cichu liczę, że powiecie coś więcej po pierwszym roku ogrzewania. Moje dzieci muszą miec temp max 20-21 st, a w sypialniach nocą najlepiej 18-19 max. Wnioskuję, że trzeba dokładnie przemyśleć kwestie regulacji.

Otwór między wiatrołapem a holem zmniejszamy od razu do standardowych drzwi. Zastanawiam się tylko czy robić w wiatrołapie ogrzewanie czy też nie?

Jedni są na tak, inni na nie i bądź tu człowieku mądry :wink:

 

A tak w ogóle wychodzi, że dodatkowo (znów ze względu na dzieci - oj kosztują te dzieci, kosztują...) przydałoby się zraszanie trawnika i uzdatnianie wody - przynajmniej w ich łazience. Myślał ktoś z Was o tym?

 

Tamtu[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dałem kaloryferek w wiatrołapie i dałem nawet w garażu. Niby car nie powinien być ogrzewany i tak dalej ale w garażu często nie tylko samochody stoją, a może będę chciał coś pomajsterkować ? zawsze mogę zakręcić lub ustawić na minimum. Dodam że zamiast okien w wiatrołapie i w garażu mam luksfery więc jest trochę zimniej.

 

Wczoraj włączyłem kaloryfery ogrzewanie piecem elektrycznym na 6KW,znaczy rozgrzałem je 12 kw i potem przełączyłem na 6. dzisiaj około 11 temperatura w pokojach ok 14 stopni. gdybym grzał cały czas na 12kw to bym na zimnym domu ogrzał do 17 stopni bo do tylu doszło zanim przełączyłem ( w salonie było 14 ale całe ciepło uciekło na górę). W ogrzanym domu pewnie do 20 by doszło (ale ten piecyk co mam to chyba za mały na ogrzanie takiego domu) - no ale to pożyczony na próbę tylko.

 

I tyle zabawy z tym piecem. Dzisiaj go wyłączyłem jak spojrzałem na licznik.Dziennie (doba) takie ogrzewanie przy 6kw to (przyłącze budowlane) ok 70 zł. Miesięcznie ze 2000 zł - dziękuję bardzo muszę poszukać alternatywy na tą zimę. zacząłem się zastanawiać nad eko-groszkiem. to ma taką zaletę że z gazem nie musiałbym się spieszyć (bo gaz najwcześniej to będę miał pewnie w lutym).

No ale eko to inwestycja z 7 tys wiec ze 3 lata musiałby się "amortyzować"

 

W takim wypadku rozważam koncepcję używania gazu jako alternatywy i jak już się wprowadzę to np zakupienia pieca gazowego jednofunkcyjnego z zasobnikiem do wody na lato (choć eko groszki mają możliwość grzania w lato tylko wody wiec po co mi gaz ???).

 

To na razie tylko takie luźne przemyślenia po zbadaniu stanu licznika.

Ależ to kółeczko w liczniku zapieprzało. :lol:

 

Meb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Własnie mam szalowane schody na piętro...

 

Kto jeszacze może, tzn jest na etapie projektu lub wstepnego wykonawstwa, niech je zmieni.

Myśle ze teraz skłaniałbym sie do wersji Meba, tzn z 2 spocznikami kosztem garderoby.

 

Moje mimo, że poszerzone do 110 cm i tak są za małe, a te zakrętasy to juz prawdziwa porażka. :evil:

 

Człowiek zawsze uczy sie na błędach, szkoda ze zwykle na swoich :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schody schody schody...,

 

"Wszelkie prawa NIEzastrzeżone" wiec kto chce i ma jeszcze czas to także zachęcam. 8)

Choć może po takiej reklamie powinienem dać ogłoszenie: sprzedam projekt schodów. :wink:

 

Kwestia - "kosztem garderoby", fakt tego pomieszczenia nie ma ale za to robi się fajne pomieszczenie na takie miejsce w domu którego mi osobiście teraz brakuje tj. np na rzucenie kluczyków od cara, poczty, komórek i innych dupereli zalegających po kieszeniach. Dodatkowo można ulokować tam miejsce np na kompa rodzinnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Moje mimo, że poszerzone do 110 cm i tak są za małe, a te zakrętasy to juz prawdziwa porażka. :evil:

 

Człowiek zawsze uczy sie na błędach, szkoda ze zwykle na swoich :evil:

Szerokość schodów nie świadczy o tym, że są wygodne. Równie a nawet bardziej ważna jest szerokość stopni. Zwróć uwagę na to, aby stopień na zabiegu w miejscu gdzie zwykle będziesz (ok. 65 - 70 cm od osi zabiegu) stawiał stopę miał ok. 26-28 cm długości.

Moja rada i moje wyliczenia, przy założeniu że wysokość stopnia = 17 cm oznacza wygodny stopień

Wysokość parteru = 270 cm, grubość stropu = 25 cm, wysokość ocieplenia na piętrze 5 cm, wylewka na piętrze 6cm = razem 306 cm - z tego wynika 18 stopni x 17 cm

Wysokość stopni 17x 17cm, ostatni stopień od góry o wysokości 5-6cm zależnie od planowanej wylewki - ponieważ dochodzi gr. 11-12 cm (styropian +posadzka).

Zrobiłbym tak: 1,2,3,4,15,16,17,18(5cm) - stopnie prostokątne 110cmx28cm(np.)

5,6,7,8,9,10,11,12,13,14 - stopnie zabiegowe, parami symetryczne 5-14,6-13,7-12,8-11,9-10.

 

Weż duży rysunek i wyrysuj je sobie, w razie czego służę radą i pomocą (tzw. telefon do przsyjaciela), schody to ważna rzecz. Kształt stopni zabiegowych 5-14,6-13 wyznaczy wygodę schodów (tu jest największe pole manewru),

Stopnie 8-11,9-10 nie powinny się zbiegać w jednym miejscu.

Mam nadzieję, że ta pisanina jest choć odrobinę zrozumiała.

 

Aha, moje schody zostały spi....ne, i były przycinane. Skoro moja żona teraz nie wyraża niezadowolenia to znaczy są OK. NAPRAWDĘ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szerokość schodów nie świadczy o tym, że są wygodne. Równie a nawet bardziej ważna jest szerokość stopni. Zwróć uwagę na to, aby stopień na zabiegu w miejscu gdzie zwykle będziesz (ok. 65 - 70 cm od osi zabiegu) stawiał stopę miał ok. 26-28 cm długości.

Moja rada i moje wyliczenia, przy założeniu że wysokość stopnia = 17 cm oznacza wygodny stopień

 

Aha, moje schody zostały spi....ne, i były przycinane. Skoro moja żona teraz nie wyraża niezadowolenia to znaczy są OK. NAPRAWDĘ.

 

U mnie wyszło dokładnie wysokości schodów 17 cm na szerokości 27 cm, więc pod tym względem wyszło dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

 

Pytanie do tych, którzy mają już postawione i zadaszone swoje M08.

 

Chodzi mi o doświetlenie narożnego pokoju od strony ogrodu, w którym są okna dachowe.

 

Mam wątpliwości, czy te 2 okna dachowe wystarczą, żeby było dość jasno zwłaszcza, że u mnie są od strony zaczodnio północnej.

 

Czy jest tam możliwość dołożenia dodatkowego okna dachowego od strony ogrodu, bo to ona bedzie najbardziej nasłoneczniona??

Problem jest taki, że w zagłebieniu po garderobie planuję wstawić dziecku łózko, wieć nie chciałbym tam montowac okna dachowego, bo dość nieprzyjemnie się pod nim śpi, zwłąszcza gdy pada deszcz.

 

Zostaje wiec przestrzeń między tym "legowiskiem", a lukarną, czy tam sie coś zmieści przy w miarę oryginalnym postawieniu ściany działowej.

 

Trochę namieszałem, ale moze rozumeicie o co mi chodzi :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Pytanie do tych, którzy mają już postawione i zadaszone swoje M08.

 

Chodzi mi o doświetlenie narożnego pokoju od strony ogrodu, w którym są okna dachowe.

 

Zostaje wiec przestrzeń między tym "legowiskiem", a lukarną, czy tam sie coś zmieści przy w miarę oryginalnym postawieniu ściany działowej.

 

Trochę namieszałem, ale moze rozumeicie o co mi chodzi :oops:

Pewnie Ci chodzi o zdjęcie nr 1 (lewe górne), wg mnie nic się tam nie zmieści, ponieważ nie ma miejsca na okna.

Powód - kosze dachowe, oceniam to ze swojej perspektywy, gdzie powiększyliśmy przyległy pokój z lukarna. Mysleliśmy o takim oknie w naszej sypialni nad garażem, ale z powodów jak wyżej nie dało rady.

Wg mnie 2 okna dachowe wystarczą, można ew. wziąć większy wymiar (dł. 160 cm)

http://republika.pl/gabm_pachoccy/images/tynki4.jpg http://republika.pl/gabm_pachoccy/images/tynki3.jpg

http://republika.pl/gabm_pachoccy/images/tynki6.jpg http://republika.pl/gabm_pachoccy/images/tynki2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje że doświetlenie tego pokoju jest wystarczające. Zgadzam się z Mario, że z oknem dachowym w tym miejscu co opisujesz to będzie problem. A na pewno nie będzie ono mogło być za duże. Ale może np świetlik tam wejdzie jeżeli chcesz doświetlić ? Mario ty masz świetlik chyba w korytarzu - dużo to daje ?

 

Poniżej zdj w tym pokoju (od strony wschodniej). Jak widać przy słonecznej pogodzie w pokoju jest w miarę jasno.

Zdj zrobione od strony schowka. Może to Ci coś pomoże.

 

http://foto0.m.onet.pl/_m/aec8d8b69a9c643e55f4ffe6ff4fec38,5,19,0.jpg

Meb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie Mario o to mi chodziło. Widzę, że Ty zamontowałeś okno w schowku.

Gdzie więc z Waszych dotychczasowych doswiadczeń stwerdzacie, że warto jednak zamontowac jakieś dodatkowe okna dachowe.

Ja myślę nad doświetleniem schodów, ale może jeszcze coś ...

Ja montowałem:

1. Świetlik dachowy w korytarzu na górze.

2. Ten schowek to mała pralnia.

3. Pokój z lukarną nad witryną.

Widać na powyższych zdjęciach. Obok pralni jest garderoba z jednym dachowcem, przy garderobie duża sypialnia z 2 dachowcami, muszą wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich :D

 

Postanowiłem dołączyć do tego Forum, ponieważ również należę do osób, które urzekł projekt M08. Projektem tym jestem zainteresowany od 2006r., ale dopóki nie uporałem się z problemami papierowo-działkowymi nie było co kupować projektu. Jak się później okazało czekanie opłaciło się...

 

Teraz zamierzam kupić projekt M08a - dla mnie jest optymalny. Po dokonaniu kilku zmian będzie to ten dom, który spełni moje oczekiwania.

 

Na początek to tyle. Raz jeszcze witam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...