Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

K08 - Klub Budujących M08


Recommended Posts

Ytong 48 cm tnie się jak masło. Lekki jak pumeks ale przez to bardzo wrażliwy na brutalne trakrtowanie. Mam nadzieję,że utrzyma choćby szafki kuchenne. Nasi kierowcy HDS-ów do delikatniuśkich nie należą tak więc mogą być duże straty. Na szczęście zwykła ręczna piła da radę.Wracając do drzw których nie było:i kierbud nie widział w tym dniu dokonań murarza -był piątek a ja akurat zrobiłem inspekcję w sobotę. Na kierbuda nie mam co narzekać. Zaangażowany w budowę a nie tylko w przyjmowanie zapłaty. Jest projektantem adaptującym. On zaproponował mi kilka dobrych rozwiązań poprawiających funkcjonalność pierwotnego M08 o których wspomniałem we wcześniejszych postach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

I tak nie jest najgorzej. Jak się czyta posty forumowiczów oszukanych przez nieuczciwe ekipy, na naprawdę duże pieniądze... Albo jak coś tak totalnie spartolili, że trzeba zatrudnić drugą ekipę, żeby rozebrała i zrobiła od nowa... Włos się jerzy na głowie.

Współczuję tym ludziom, budowa w ich przypadku to musi być droga przez mękę.

Często jest też tak, że człowiek chce zaoszczędzić, a wychodzi jedna wielka kicha i podwójny wydatek.

Podobnie jest we wnętrzach, ktoś chce taniej zrobić, z gorszych materiałów i potem się dziwi, że mu się szybko psuje, odkleja, blaknie albo inne rzeczy się z tym dzieją. Albo jest kiepsko wykonane lub zaprojektowane przez pseudo-projektanta wnętrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idealnie i na błysk byłoby gdybyśmy sami robili pod warunkiem, że byśmy umieli. Teraz jestem na etapie wyboru podbitki dachu. Dach dosyć mocno wystaje poza obręb murów. Kierbud poleca mi podbitkę skrzyniową, bo krokwie niesymetrycznie leżą a poza tym po pewnym czasie " kręcą" Tylko nie bardzo mi się to podoba. Wolę widzieć krokwie i między nimi boazeria. Dodaje to dachowi lekkości.Chociaż ładnie wykonana podbitka skrzyniowa też nie jest zła...A jak wyście zrobili?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie nic kompletnie nie wiemy o podbitkach, nie dotykaliśmy tego tematu.

Raczej w najbliższej przyszłości nie dotkniemy, z prostej przyczyny - brak funduszy, inne priorytety.

Teraz elewacja, brama+drzwi, hydraulika, elektryka, wylewki.

Dach chyba będzie bez podbitki przez jakiś czas.

Faktycznie sporo wystaje poza obrys budynku.

Na łeb już nie kapie :), więc podbitkę olewamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie będę już teraz robił kompletnej podbitki ale muszę zdecydować czy robić krokwie na " błysk", czy zostawić do późniejszego obicia. Podbitka daje większe możliwości aranżacji np zainstalowania oczek LED owych dookoła budynku.Utrudnia zagniezdżemie się os czy ptaków... chyba jednak wybiorę to praktyczniejsze rozwiązanie. Dachówki wybrane -Creaton balance czerwona angoba - teraz czas na okna. Ostatni pomysł to rezygnacja z rolet zewnętrznych przy drzwiach tarasu ( a mam ich trzy: z salonu, korytarza i gabinetu) na rzecz zainstalowania rolety zamykającej taras w lini stropu. Że też wcześniej nie wpadłem na ten pomysł! W/W otwory drzwiowe podwyższone o skrzynki rolet niepotrzebnie. Jedna roleta wyjdzie taniej i odwracalnie zasłoni mi taras! Są dwie opcje: roleta zewn. z opcją moskitiery oraz marzenie: roleto-krata z szybą poliwęglanową. W przyszłości planowałem obudować taras oknami -zdejmowanymi na lato ale przezroczysta roleta byłaby ideałem na już! Można takie rolety spotkać w galeriach handlowych. Czekam z lekkim niepokojem na ofertę cenową dystrybutora. Jak macie jakieś inne pomysły chętnie je poznam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny pomysł z tą dużą, jedną roletą.

Dobrze rozumiem, że chcecie zasłonić, żeby Wam wieczorem nie zaglądali do domu? Czy antywłamaniowo?

Będąc w domu M08, który jest niedaleko nas, akurat facet sobie robił przeszklenie tarasowe. Czyli coś, co my też sobie kiedyś zrobimy, może na starość :)

Tłumaczył, że niedawno mu się włamali w nocy właśnie wchodząc przez taras, chociaż niejako przy okazji, bo przyszli w zasadzie po samochód.

Ale akurat był wyłączony alarm, gospodarze z dziećmi (!!!) spali na górze, więc skorzystali.

Podobno najczęściej wchodzą przez taras, niezależnie od projektu.

I ponoć szyby, rolety antywłamaniowe niewiele dają, lepiej zrobić lepsze okucia, złodzieje najczęściej podważają jakiś tam element okna.

U nas problemu nie ma, nie będzie czego ukraść po prostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też myślałem o zrobieniu kiedyś przeszklenia tarasu. Policzyłem obecny koszt trzech rolet dzrzwi tarasowych i wyszło mi ok.8 tyś...Jak doliczyłem ewent. przeszklenie wyszło grubo ponad 10 tys. zł Poszperałem w internecie i znalazłem rolety- kraty aluminiowe( bardzo estetyczne) z wypełnieniem z przezroczystego poliwęglanu. Stosują to w Galeriach Handlowych do zabezpieczania antywłamaniowego sklepów. Jest to alternatywa dla zwykłej nieprzejrzystej rolety zewnętrznej. Trzy w jednym : mam- i to już !- zamykany taras, oranżerię czy łapacza ciepła zimą. Dodatkowo zamontuję dużo tańsze roletki materiałowe nieprzezierne dla zaciemnienia tarasu. A odnośnie włamań: podstawa to alarm czy czujniki ruchu! Złodzieje tego nie lubią. Cena krato-roletyw wymiarze 390 x270cm to ok. 7 tys. zł.U nas dach zaczynają za 10 dni. Bez deskowania, dachówki ceramiczne Creaton Balance czerwona angoba. Co prawda dzisiaj jeden hurtowmik próbował mi je wyperswadować, że "produkowane w Rumunii czy na Węgrzech", i możliwe opóżnienia w dostawach ale chyba to zignoruję. Ostatecznie w Polsce też powstają Fiaty 800 i są podobno dużo lepszej jakości niż pojazdy produkowane we Włoszech. A i niemieckie auta coraz częściej się psują. Mam już dość studiowania od nowa tematu dachówek. Mają działać, mieć kolor ceglany i tyle. Wolałbym płaskie ale moje wole za drogie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem właśnie na etapie zapytań na forum w mojej grupie, z jakich firm usług korzystają, Solid, Juwentus itd.

Solid podobno tani, ale przyjeżdża z opóźnieniem i w ogóle coś wyje, alarm się włącza bez przyczyny, a ludzie w pracy.

Jeszcze poczekamy na opinie o Juwentusie.

 

My mamy dachówkę najtańszą na rynku - Tondach. Jest naprawdę ok. W internecie opinie też dobre.

A cena niewiele wyższa od blachy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postawili kafarki czyli stalowe wzmocnienia więżby na poddaszu. Zaprojektował je projkierbud. Leżą na dwóch ścianach nośnych z Silki. Dzięki nim pokoje poddasza podobno będą pozbawione pionowych kolumn. Gdyby zostały też bym się nie zmartwił. Lubię czyste wypolerowane drewno. Kolumny bym zaokrąglił. wypolerował na błysk i potraktował jakimś bezbarwnym Sadolinem. Tak mam zamiar zrobić z akacjowymi słupkami ogrodzenia. Nie trzeba zalewać ich betonem, są w cenie stalowych a mnie się bardziej podobają choć niemiłosiernie krzywe. Nadal nie wybrałem dachówek.Hurtownik zaniżył zapotrzebowanie na nie i na Creatona mnie nie stać ( 5tys w kieszeni). Roben Flaming kolor jaki mają czyli miedziany za to wolę lepszą membranę. Dorken Delta max plus. Ten plus to dodatek taśmy samoprzylepnej. Kierbud mi odradza kleić ale co zaszkodzi mieć bardziej szczelną membranę? Wiatr nie zawieje śniegu do ocieplenia.Nie robię deskowania(koszty). A jak wy? Ile m2 dachówek i dodatków?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj postawili kafarki czyli stalowe wzmocnienia więżby na poddaszu. Zaprojektował je projkierbud. Leżą na dwóch ścianach nośnych z Silki. Dzięki nim pokoje poddasza będą pozbawione pionowych kolumn. Dla nowo budujących M08 - polecam.

 

Akurat mi osobiście bardzo się podobają te kolumny :)

Ale jeżeli ktoś chce mieć "czystą" przestrzeń - dobra rzecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie odnośnie dachu się zdziwiliśmy, ponieważ wyszło dużo więcej metrów niż jest na projekcie. Był mierzony kilka razy, w tym przez nas. Nie mamy pojęcia dlaczego tak wyszło, więźba było zrobiona zgodnie z projektem, kąt pozostał ten sam :-?

Musieliśmy dokupić materiał, mimo, że było policzone z górką, odpadów normalna ilość.

No i doliczyli nam też za robociznę.

Ale dach wyszedł bardzo ładny.

A ja Wy?

Zdecydowaliście się już na dachówkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EEEh. Mam zbyt wymagającego kierbuda i... sąsiadów. Myślą pewnie że śpię na pieniądzach. Wszyscy Creaton i albo płaskie czy karpiówki. Najpierw hurtownik od dachów niedoliczył zapotrzebowanie na dachówki: 305 m2 + 10% na ścięcia.Moja decyzja: też Creaton! Potem po interwencji kierbuda przesadził i policzył 340 m2 +10%. Wtedy Roben. Następnie kierbud na Auto-Cadzie wyliczył mniejsze: ostatecznie około 360m2. Hurtownik dał dobrą cenę (1,89 zł/szt) i jednak zamiast Robena Flaming dałem się namówić na Creatona Harmonie czerwona angoba... 3,5 tys więcej niż Roben jeśli Kierbud miał rację. A ile wam wyszło m2 dachówki? U mnie kąt dachu większy o 5' . Muszę doliczyć też dla dekarzy: biorą 43zł za m2 + 100 zł za okno połaciowe. Peroo peroo bilans dachu musi wyjść na zeroo: zamiast 4 okien połaciowych będą 2: 1 w sypialni i 1 w pokoju żony. Ta część i tak od strony zachodniej i przy budynku sąsiadów. Żona rano chodzi goła po domu i dla niej lepiej ( i dla sąsiadki).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żona rano chodzi goła po domu i dla niej lepiej ( i dla sąsiadki).

 

Ale za to dla sąsiada frajda :D

 

Trochę będzie ciemno w tych pokojach, u nas po podniesieniu ścianki zrobiły się bardzo duże.

Dołożyliśmy jeszcze po 1 dodatkowym oknie, czyli mamy w tych pokojach po 3 okna. I wcale nie jest jasno, jak doszedł dach.

Dodatkowo mamy jeszcze 1 w pokoju z lukarną.

Więc połaciówek mamy 7 sztuk.

Wyszło nam bez okien - 327,5 m2 + okna 7,8m2.

Jakim cudem - nie wiadomo.

 

Skromna rada: Dobrze jest, jak dachówka jest większa (chociaż ja też mam słabość do karpiówki), ponieważ to wizualnie bardziej osadza dach, dom wydaje się bardziej przykryty. Mam nadzieję, że się zrozumiale wyraziłam. Mała dachówka nie do każdego domu pasuje, bo jest delikatniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki stukrotne. U sprzedawcy dachowek rozgorzał gorący spór kto ma rację.Wygląda na to, że kierbud. Jedno połaciowe do sypialni może wystarczy? Drugi pokój to ma być żony a ona uwielbia ciemne nastroje. Wiecznie gasi światła a ja zapalam. Najlepiej wieczorami siedziałaby przy świecach. Dzięki za rady. Co prawda poprzednie moje wynurzenia to najszczersza prawda ale jeśli będzie za ciemno u niej to faktycznie namówię ją i kieszeń na jeszcze jedno okno. Może też w pokoju z lukarną też damy bo to ma być pokój syna. Dachówki wybrane przeze mnie są faktycznie mniejsze niż standardowe: 405mmX250mm. Za późno na zmianę bo cieśla już poczynił prace. Najbardziej podobały mi się płaskie np Creaton Domino ale ceną powalają. O karpiówce nie myślałem ze względów j/w. Dzisiaj podziwiałem kunszt cieśli: wszystkie belki docinał piłą łańcuchową i za każdym razem robił to tylko raz: żadnych powtórek czy błędów. Pomieszczenia na poddaszu wydają się bardzo małe. Mam nadzieję, że jak postawią ściany to wrażenie zniknie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w końcu podnieśliście ściankę kolankową?

Naprawdę, u nas po podniesieniu pokoje bez lukarn są po prostu wielkie.

Dlatego je doświetliliśmy.

Pokój z lukarną byłby ciemny, gdyby nie dodatkowe okno, a i tak trochę jest.

Ja też nie przepadam za olbrzymimi połaciami okien w sypialni, ale moim zdaniem, tych okien na górze w projekcie jest za mało.

Natomiast lubimy pokoje dzienne mocno doświetlone światłem słonecznym.

Zresztą , z tego, co czytałam na forum, sporo osób dołożyło okna połaciowe.

Lepiej teraz się nad tym zastanowić i to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podnieśliśmy ściany kolankowej. Kierbud twierdzi, że podniesienie dachu o 5' też podniesie skosy. W najniższym punkcie mają mieć 140cm. Po obejrzeniu więźby stwierdziłem, że chyba tak będzie. Wszystkie okna w domu mają być energooszczędne tj z pakietem szybowym dwukomorowym i muszę rozważnie je zaplanować. Dlatego w pokojach dziennych na parterze zamiast podwójnych będą duże pojedyńcze i bez szprosów. Na poddaszu tylko pokój syna będzie typowo dzienny i tam pewnie dołożymy jedno okno połaciowe. Pozostałe dwa pokoje i salonik z balkonikiem będą " wieczorne" i tam światła nie chcemy za dużo. Poza tym boimy się letnich upałów na poddaszu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My też nie mamy na parterze okien podwójnych, tylko duże pojedyncze. Też mamy energooszczędne, bez szprosów. Mąż ma fioła na punkcie straty ciepła.

Ja bym się tak nie bała o grzanie, jeżeli będziecie mieli ceramiczną a nie blachę na dachu, to tego grzania nie będzie za dużo, u nas już jest przyjemny chłód na poddaszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym chłodem to bardzo dobrze a jak będzie za mało światła to się wytnie i doda okno czy-a.Teraz latam po obrysie ścian zewnętrznych o i dokładam bloczki w otworach okiennych bo niedługo przyjdą mierzyć. W kotłowni dam okno takie jak w garażu, obok drzwi wejściowych praktycznie świetliki na 2 bloczki.Dzięki temu na ta ściana będzie bardziej ustawna np dla szafy. Gdzie robicie łazienkę na poddaszu? My rezygnujemy z tej przy sypialni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...