Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Budowanie w Sulejówku...


Recommended Posts

Co to jest ta opłata adiacencka? :o

To czy ta opłata nazywa się adiacencka nie jestem pwien .

Natomiast pewne jest to że gmina zatwierdzając plan zagospodarowania przyjmuje wzrost wartości gruntu ( np 20%) i może zażyczyć sobie przy sprzedaży opłaty związanej z tym wzrostem ( jej wysokość jest zapisana w planie w punkcie WZROST WARTOŚCI NIERUCHOMOŚCI .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ale to jeżeli gmina sprzedaje swoją ziemię?

Te opłaty dotyczą właścicieli -osób fizycznych .

Jak masz działkę i gmina zrobi plan zagospodarowania , po czym ją sprzedajesz - wówczas zobowiązany jesteś wpłacić na jej konto jakieś tam pieniądze -> i wcale nie muszą to być małe kwoty , można podobno się jednak targować ( odwoływać )

Dokładnie nie wiem - to co przytoczyłem wiem od znajomego który sprzedawał kilka lat temu działkę i wyznaczono mu opłatę około 15% - po odwołaniu zmniejszyli do 10 i rozłożyli na raty .

Najlepiej dowiedz się w urzędzie , agencji nieruchomości , notariusza itp .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oplata adiacencka zwiazana jest ze wzrostem wartosci nieruchomosci spowodowanym wybudowaniem sieci wodno-kanalizacyjnych oraz wybudowaniem drog. W Sulejowku i w Halinowie oczywiscie jest taka oplata uchwalona.

Wlasciciele posesji przy ktorych gmina wybudowala media oraz drogi maja obowiazek wplaty na konto gminy oplaty adiacenckiej.

 

Wszelkie inwestycje gminne wpływają na wzrost wartości nie tylko terenów wyposażanych w urządzenia komunalne, ale także leżących w ich sąsiedztwie. Zgodnie z obowiązującą od 1997 roku ustawą o gospodarce nieruchomościami gmina ma prawo do pobierania tzw. opłaty adiacenckiej. Czym są opłaty adiacenckie i jaki jest mechanizm ich powstawania, ilustruje poniższy przykład.

 

Jeśli przed położeniem wodociągu czy kanalizacji wartość danej nieruchomości wynosiła 100, zaś po ich zainstalowaniu wzrosła do 140, to od różnicy wynoszącej 40 gmina ma prawo pobierania opłaty adiacenckiej, która nie może jednak być wyższa niż 50% wzrostu wartości nieruchomości. Stawki procentowe tej opłaty są zróżnicowane i mogą zależeć od rodzaju inwestycji. w przedstawionym radzie gminy projekcie uchwały o opłatach adiacenckich dla wodociągów mają one wynieść 16 proc., zaś kanalizacji 25 proc. wartości konkretnej inwestycji. Oznacza to, że opłata adiacencka dla wspomnianej przykładowo wyżej działki wyniosłaby: wodociąg 16% x 40 = 6,4 (tj. 4,6% wartości nieruchomości) ; kanalizacja 25% x 40 = 10,0 (tj, 7,1% wartości nieruchomości). Opłaty te w praktyce mogą być niższe, gdyż w ich poczet zostaną zaliczone: udokumentowane koszty wykonania i uzgodnienia dokumentacji technicznej przekazane gminie, wpłaty gotówkowe przekazane na konto gminy, wartość gruntów przekazanych gminie na cele publiczne, związane z danymi inwestycjami, na podstawie zawartych porozumień oraz nakłady poniesione przez właściciela nieruchomości na budowę przykanalika w pasie drogowym w granicach własności gminy (z uwzględnieniem przepisów dotyczących odliczeń od podatku).

 

 

Info o oplatach w Halinowie: np. drogi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o oplate adiacencka to tyczy sie ona wszystkich dzialek bez wzgledu na to czy sa nowe czy stare, poniewaz chodzi tu o wzrost wartosci dzialki po wybudowaniu mediow. Czyli tyczy sie tylko tych dzialek przy ktorych wybudowano nowa infrastrukture podziemna, droge ect... Jesli zakupiles dzialke przy ktorej masz juz wode, kanalizacje i droge asfaltowa (kostke) to oplate juz ponioslej w zakupionej dzialce (czyli kupiles juz dzialke drozsza ze wzgledu na dostepnosc mediow).

 

Pozdrawiam A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale bezsens! Nie wiedziałem, że może istnieć takie zdzierstwo! Przecież za podłaczenie do instalacji się płaci! Są one także dofinansowywane w dużej mierze z pieniędzy unijnych. W jaki sposób można obiektywnie ustalić wartość działki przed i po inwestycjach??? Jak ze wzrostu wartości wyeliminować udział wzrostu spowodowanego zwyczajną inflacją lub wzrostem rynku?

 

Moim zdaniem zwykłe złodziejstwo. Kolejny mechanizm na zabranie pieniedzy, w celu dalszego ich marnotrawienia.

 

Co może zrobić gmina, jeżeli odmówi się zapłaty tej opłaty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam pytanie z innej beczki:

 

Czy zna ktoś elektryka Andrzeja Grubka?? polecała nam go projektantka.... Czy faktycznie on nie nawala?? jakoś na forum nie moge o nim nic znaleść:(

 

A po drugie mam pytanie czy zna ktoś kierownika budowy Tadeusz Golędzinowski ( on z Sulejówka jest) ??

 

miał ktoś z nimi doczynienia i może sie podzielić swoimi spostrzeżeniami?? :lol:

 

a co do opłat adiacenckich to porażka- okradają , tylko ciekawe co sie dzieje z tą kasą bo nie widać zeby w gminie były robione remonty itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oplata adiacencka zwiazana jest ze wzrostem wartosci nieruchomosci spowodowanym wybudowaniem sieci wodno-kanalizacyjnych oraz wybudowaniem drog. W Sulejowku i w Halinowie oczywiscie jest taka oplata uchwalona.

Wlasciciele posesji przy ktorych gmina wybudowala media oraz drogi maja obowiazek wplaty na konto gminy oplaty adiacenckiej.

 

Wszelkie inwestycje gminne wpływają na wzrost wartości nie tylko terenów wyposażanych w urządzenia komunalne, ale także leżących w ich sąsiedztwie. Zgodnie z obowiązującą od 1997 roku ustawą o gospodarce nieruchomościami gmina ma prawo do pobierania tzw. opłaty adiacenckiej. Czym są opłaty adiacenckie i jaki jest mechanizm ich powstawania, ilustruje poniższy przykład.

 

Jeśli przed położeniem wodociągu czy kanalizacji wartość danej nieruchomości wynosiła 100, zaś po ich zainstalowaniu wzrosła do 140, to od różnicy wynoszącej 40 gmina ma prawo pobierania opłaty adiacenckiej, która nie może jednak być wyższa niż 50% wzrostu wartości nieruchomości. Stawki procentowe tej opłaty są zróżnicowane i mogą zależeć od rodzaju inwestycji. w przedstawionym radzie gminy projekcie uchwały o opłatach adiacenckich dla wodociągów mają one wynieść 16 proc., zaś kanalizacji 25 proc. wartości konkretnej inwestycji. Oznacza to, że opłata adiacencka dla wspomnianej przykładowo wyżej działki wyniosłaby: wodociąg 16% x 40 = 6,4 (tj. 4,6% wartości nieruchomości) ; kanalizacja 25% x 40 = 10,0 (tj, 7,1% wartości nieruchomości). Opłaty te w praktyce mogą być niższe, gdyż w ich poczet zostaną zaliczone: udokumentowane koszty wykonania i uzgodnienia dokumentacji technicznej przekazane gminie, wpłaty gotówkowe przekazane na konto gminy, wartość gruntów przekazanych gminie na cele publiczne, związane z danymi inwestycjami, na podstawie zawartych porozumień oraz nakłady poniesione przez właściciela nieruchomości na budowę przykanalika w pasie drogowym w granicach własności gminy (z uwzględnieniem przepisów dotyczących odliczeń od podatku).

 

 

Info o oplatach w Halinowie: np. drogi

 

ja o ta opłatę pytałam w gminie przy okazji interesowania się podłączeniem do wodociagu

za przyłączenie do wodociągu wnosi się do gminy opłatę a na moje pytanie co byłoby gdyby ktoś nie chciał, pani powiedziała, że gmina wymierzy opłatę adjaceńską

na mój mały rozumek to albo opłata za przyłącze albo adjaceńska, albo to jest jedna i ta sama

 

a tak a propos planu, to az sięgnęłam do moich doksów i sprawdzam a tu mam tak " wypis z tekstu planu " znaczy się, że dla mojej działki jest i był ten plan kiedy ją kupowałam czyli 2 lata temu

 

i co czy to znaczy, że za kazdym razem jak uchwalą nowy plan to mi opłatę przywalą jeśli zechcę tą działkę sprzedać? to chyba dotyczyłoby wszystkich mieszkańców Sulejówka

a może plan uchwala się tylko dla tych miejsc dla których go nie ma? :(

 

jedno jest pewne już trza zbierać żeby było z czego zapłacić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po drugie mam pytanie czy zna ktoś kierownika budowy Tadeusz Golędzinowski ( on z Sulejówka jest) ??

 

miał ktoś z nimi doczynienia i może sie podzielić swoimi spostrzeżeniami?? :lol:

info o Kierowniku wysłałem na priva

 

Ja generalnie mocno nie polecam. Przez niego mam dach niższy o 50 cm, bo kazał uciąc poprawne słupy. Generalnie bardzo nie polecam ! Dokładne info wyślę na priva.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ello

moze ktos z szanownych kolezanek lub kolegow borykal sie z problemem tymczasowego przylacza elektrycznego i moze podac ile kosztowalo ? bo z ziemnym to troszke latwiej raz sie placi i jest jedno tylko taryfa inna;)

 

za co musieliscie zaplacic elektrykowi - za skrzynke pomiarowa, zabezpieczenie w postaci bezpiecznika topikowego, kabla ?

 

czy juz dokonaliscie przeniesienia skrzynki ze slupa tymczasowego na budynek ?

 

bo z tego co zrozumialem z warunku tech przylacza docelowego koszt nasz to skrzynki oraz bezpiecznik a ZEW-T daje kabel, licznik oraz robocizne - czy dobrze rozumiemy?

 

a z warunkow tech na potrzeby placu budowy wynika ze musimy zaplacic za kabel, skrzynke, zabezpieczenie oraz robocizne a oni daja jedynie licznik.

ale skoro pozniej i tak beda musieli wydac na kabel to czy nie da sie tak dogadac z elektrykiem aby kabel byl dluzszy i nie placic za ten kabelek do prowizorki ?

 

czy da sie tak i czy wogule wszystko dobrze rozumiem??

 

ps. na terenie naszym tj halinow, sulejowek dziala tylko 2 autoryzowanych w ZEW-cie elektrykow?

 

 

pozdrawiam

zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ello

moze ktos z szanownych kolezanek lub kolegow borykal sie z problemem tymczasowego przylacza elektrycznego i moze podac ile kosztowalo ? bo z ziemnym to troszke latwiej raz sie placi i jest jedno tylko taryfa inna;)

 

Hej,

jak zakładałem takowe. Koszty tego zależa głównej mierze na odległości od stałej istniejącej instalacji. U mnie było ok 80 metrów. Genralnie ja zrobiłem go z monieq, i podzieliliśmy koszty na połowę. (fajnie mieć fajnych sąsiadów :)). Wyszło nam po 2 tys., łacznie 4.

 

za co musieliscie zaplacic elektrykowi - za skrzynke pomiarowa, zabezpieczenie w postaci bezpiecznika topikowego, kabla ?

 

Generalnie za wszystko, łacznie z słupami, skrzynkami, bezpiecznikami, kablami i konserwacją tego. Elektrownia daje tylko licznik.

 

czy juz dokonaliscie przeniesienia skrzynki ze slupa tymczasowego na budynek ?

 

jeszcze nie.

 

bo z tego co zrozumialem z warunku tech przylacza docelowego koszt nasz to skrzynki oraz bezpiecznik a ZEW-T daje kabel, licznik oraz robocizne - czy dobrze rozumiemy?

 

tak ale przy docelowym. Przy tymczasowym koszt ponosi zakładający.

 

a z warunkow tech na potrzeby placu budowy wynika ze musimy zaplacic za kabel, skrzynke, zabezpieczenie oraz robocizne a oni daja jedynie licznik.

ale skoro pozniej i tak beda musieli wydac na kabel to czy nie da sie tak dogadac z elektrykiem aby kabel byl dluzszy i nie placic za ten kabelek do prowizorki ?

 

hmm. elektryk tymczasowe robi to wynajęty, elektrownia ma własnych. Może i to możliwe ale trzebaby wyszukać tego elektyryka który będzie robił docelowe żłącze.

 

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...