Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

nowi budowniczy


Gość marnia

Recommended Posts

Dzień doberek wszystkim!!!

 

Jeśli jeszcze nie zaczęliście budowy, to przeczytajcie, proszę, tekst poniżej. A nuż sie przyda? :wink:

 

Uziom fundamentowy jako uziom wyrównawczy

 

Ważnym składnikiem układu wyrównywania potencjałów w budynku jest uziom fundamentowy. Spełnia on korzystną rolę w różnych wyżej wymienionych systemach ochrony, nie tylko w ochronie przeciwporażeniowej. Sposób wykonania uziomu fundamentowego zależy od rodzaju fundamentu. W każdym przypadku powinien to być uziom sztuczny z taśmy stalowej o przekroju co najmniej 30×3,5 mm lub z pręta stalowego okrągłego o średnicy co najmniej 10 mm. Zaleca się wyroby ze stali gołej, bo ewentualna warstwa ochronna cynku i tak szybko znika wskutek procesów elektro-chemicznych. Stali cynkowanej używa się natomiast na połączenia uziomu z szyną wyrównawczą budynku i z ew. mostkiem dylatacyjnym. Nad podłożem fundamentu ławowego uziom umieszcza się tak, aby beton tworzył jego otulinę o grubości nie mniejszej niż 5 cm.

W fundamencie wannowym uziom umieszcza się w spodniej warstwie betonu, wzdłuż zewnętrznej krawędzi płyty fundamentowej, poniżej warstwy izolacyjnej. Elementy uziomowe zatapia się w fundamentach ścian zewnętrznych budynku, tak by tworzyły zamknięty kontur. Jeśli jego wymiary są większe niż 20×20 m, to dodaje się dalsze elementy uziomowe, zwłaszcza w fundamentach ścian wewnętrznych, by poszczególne kontury miały wymiary nie przekraczające podanej wartości.

 

Uziom powinien być sprawdzony przez elektryka przed wylaniem betonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Uziom fundamentowy jako uziom wyrównawczy :o :o :o

 

Pierwszy raz o tym słyszę???

A co to jest??? :o :o

 

Że co??? Że mnie nie będzie kopało w domu :o :o ????

 

A uziemienie w gniazdku to nie zabezpiecza przed tym ???

 

trzeba poczytać, a mnoże ktoś cos więcej wie?? :o

 

wszyscy chętni moga poczytać np. tutaj:

http://www.inzynierbudownictwa.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=103&Itemid=27

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka MarQ kafejka moja...

z tym kopaniem to niespecjalnie Qmam :D

co to jest ? reklama czy coś pożytecznego? :D

 

Nie reklamuje. Radzę jako elektryk, bo na co dzień najczęściej widuję instalację elektryczną bardzo skansenowatą. A ci co dopiero zaczynają, mogą uniknąć błędów poprzedników.

Więc można uczyć się na cudzych błędach a nie na swoich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byłem w kafejce to jakiś men tam siedział.

Wynajęty czy Twój??

Oczywiście nie zdradziłem celu mojej wizyty, coby nie narażać Cię i Się na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia (gdyby był Twój).

:D

 

:)

pewnie byleś w weekend..ja nie pracuje wtedy...był mój pracownik albo braciszek..oni wtedy rządzą tam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka MarQ kafejka moja...

z tym kopaniem to niespecjalnie Qmam :D

co to jest ? reklama czy coś pożytecznego? :D

 

Nie reklamuje. Radzę jako elektryk, bo na co dzień najczęściej widuję instalację elektryczną bardzo skansenowatą. A ci co dopiero zaczynają, mogą uniknąć błędów poprzedników.

Więc można uczyć się na cudzych błędach a nie na swoich.

 

ok jeśli to rada to na pewno skorzystam w przyszłości :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byłem w kafejce to jakiś men tam siedział.

Wynajęty czy Twój??

Oczywiście nie zdradziłem celu mojej wizyty, coby nie narażać Cię i Się na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia (gdyby był Twój).

:D

 

:)

pewnie byleś w weekend..ja nie pracuje wtedy...był mój pracownik albo braciszek..oni wtedy rządzą tam :)

 

Czyli prawie bezpiecznie. :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już jestem z Wami. :D Witam gorąco! :p

 

Marek co Ty masz takiego w sobie, że kiedy tylko pojawiasz się w naszej grupie, to ja nie mogę nadążyć za postami. :lol: :D

 

Pewnie Ci komputer siada. :D :D

A swoją drogą to nie byłoby w tym nic dziwnego. Mnie wysiadł, Anetka ma problem z monitorem, ...

 

... a może moje posty są tak głebokie, że trudno się nad nimi nie zastanowić i nie przemyśleć ... a to zabiera czas. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...