Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

nowi budowniczy


Gość marnia

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Cześć :)

Haniu cały czas mysle o koszcie balkonu o którym nadmieniłaś i nie wiem co powiedzieć, a skąd masz takie info? mamy spory balkon, który składa sie kilku prętów, może pół metra betonu :roll: do tego doliczyć robocizne,płytki i barierke to wyjdzie jakieś 3 czy 4tyś? no ale żeby od razu 8 :roll: :wink:

 

Aga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie wyczytalam ze niektory skladali do PnB wniosek o wylaczenie z gruntow rolnych. A ja nie mam nic takiego. zastanawian sie czy w gminie skawina to niepotrzebne??
To chyba nie zależy od konkretnego Urzędu czy powiatu, a od statusu działki i rodzaju gleb. W naszym przypadku była to działka rolna (wygasły plany zagospodarowania przestrzennego), a badania geotechniczne wykazały, że posiada gleby mineralne. Do PnB trzeba było zatem wypełnić jakiś wniosek (nie wiem, jaki - mieliśmy pełnomocnika, który zrobił to za nas) i dołączyć ekspertyzę jakiegoś biegłego. Dwa zdania owej "ekspertyzy", bo jakoś trudno mi to skojarzyć z ekspertyzą kosztowały nas 200 PLN.

 

Osoby mające kredyt prosze o podzielenie się jakie mają warunki.
Póki co mamy tylko kredyt na działkę. Oprocentowanie 3,85% CHF.

W najbliższych tygodniach udajemy się ponownie do mBanku, by wybadać teren pod kredyt na budowę. Asia obiecała mi, że moje kontakty z bankiem ograniczą sie do niezbędnego minimum. Mam wspaniałą żonę! 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj to sporo :roll: to ja myślałam że płace jak za zboże :D

te 35zł to też za wszystko i oczywiście okna dachowe, bo niektórzy biorą za to dodatkowo :roll:

Aguś dzięki za odpowiedź. :D U mnie też z obsadzeniem okien połaciowych, ale to i tak sporo. :roll: Ja będę kłaść blachodachówkę, więc może jej obróbka jest bardziej skomplikowana niż dachówki. :roll: Tak sobie tylko myślę. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak poważnie, myślisz, Marku, że mozna wynegocjować %? Ewentualnie co jeszcze?

 

Można można.

Właściwie to się negocjacje zaczynają po złożeniu wniosku.

Dziwne to trochę ale tak jest w większości banków.

 

Jest ciś takiego : http://www.AukcjeKredytowe.pl

należy jednak twardo postawić warunki w opisie coś typu :

Interesują mnie oferty : np. Libor 3m + marża max 0,9%

 

A i tak dostaniesz oferty z marżą 1,4%.

Wtedy piszesz do nich żeby się wypchali, bo interesuje Cię max o,9%.

Ja na dzień dobry dostałem w mill... 0,9%

Czyli % kredytu Razem 3,7%.

I teraz zaczynam rozmowę z doradcą o prowizji bo za wysoka (1%), ubezpieczeniu na życie - bo nie wszędzie wymagają itd. a jest to koszt nawet 1,5% na dzień dobry.

 

No to trzymajcie kciuki. Bo zaraz jadę składać wniosek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszty Kredutu to :

% kredytu= Libor (ustalany przez banki) + marża (zysk banku)

Libor- z takim % porzyczają sobie banki pieniądze. Na to nie mamy wpływu. Zmienia się co 3, 6 m-cy.

3 miesięczny jest korzystniejszy więc wybierajmy Libor 3m. W internecie można sprawdzić na jakim jest poziomie. Należy sprawdzić czy W umowie Libor jest międzybankowy czy ustalany przez zarząd banku- bo ponoć i coś takiego może być.

Marża im niższa tym mniejszy zysk banku i mniejsza rata.

Prowizja zysk banku 0-2%. Ale jeżeli jest 0% to wtedy jest ubezpieczenie na życie 1-2%, więc koszt i tak najczęściej występuje. Ubezpieczenie jest korzystniejsze bo je masz, prowizja nic nie daje prócz kosztu.

Spread różnica między kwotą zakupu i sprzedaży waluty. Czyli bierzesz 400.000 zł. bank przelicza na CHF np. 2,18 zł. = 183,486 CHF, ale Ty spłacasz po 2,28 więc 418,348 zł. Dodatkowy zysk banku to 18,348 zł. (10 gr różnicy w cenie kupna 2,18 zł i sprzedaży 2,28 zł.). Więc każdy 1 grosz to ok. 1850 zł. na kredycie.

Oczywiście w skrócie.

Różnica na kursie w bankach wynosi 8 - 11gr. czyli 3gr = 5550 zł.na kredycie.

 

Tego się nauczyłem ostatnio.Mam nadzieję że nie popełniłem większych błędów, bo bankowcem nie jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

Haniu cały czas mysle o koszcie balkonu o którym nadmieniłaś i nie wiem co powiedzieć, a skąd masz takie info? mamy spory balkon, który składa sie kilku prętów, może pół metra betonu :roll: do tego doliczyć robocizne,płytki i barierke to wyjdzie jakieś 3 czy 4tyś? no ale żeby od razu 8 :roll: :wink:

 

Aga

 

Dzięki, Aga, działasz kojąco na moją skołataną kieszeń :wink: . Postawiłam wszystko na jedną kartę i "domówiliśmy" ten balkon. Najwyżej nie będziemy na niego wychodzić, jesli okaże się niepotrzebny, ale przynajmniej nie będziemy żałowali, żeśmy go nie zrobili. Wszak lepiej żałować czegoś, co się zrobiło niż żałować, że się tego nie zrobiło :wink: Będzie półokrągły... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na gotówkę z niecierpliwoscią czekam. :roll:

A balkon moim zdaniem dodaje uroku. :o

U mnie będzie :D .

A przyda się np. do wietrzenia pościeli.

Dobrze, dobrze :wink: :roll: :roll: wiem :roll: :roll:

można wynieść pościel na trawnik.

Ale czy napewno można?? :o ?? :-? :-?

Teoretycznie - TAK. :) .

Praktycznie- któż będzie latał z pościelą po całym domu, z pięterka , żeby wywietrzyć ją na trawce?? :o :o

I jak często to zrobi??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...