Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

nowi budowniczy


Gość marnia

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

No proszę, proszę, jak balkon może stać się początkiem niemalże medycznej dyskusji :D . A ja myślę tak: Jak kto lubi, to wietrzy, i jak mu się chce wynosić. Bo to głównie od tego zależy. Mój balkon będzie służył wyłącznie temu, aby się nim zachwycać z dołu :D . Chociaż może nabiorę nowych nawyków? Kto to wie :wink: . W każdym razie już się na niego cieszę... Pani architekt powiedziała, że będzie miał ok. 6,5 metra. A niech ma ile chce. Ciekawe, ile ona sobie zaśpiewa za dorysowanie. Bo jak dużo, to chyba będę na nim codziennie te pierzyny trzepać, żeby się opłacił :D :D :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałam Twój dziennik, już się nie mogę doczekać, kiedy będę na tym etapie. Na razie jestem u architekta. Ale mimo to ogrody też przeglądałam już rok temu :) . Wszystko to jest bajkowe, ale kosztuje dużo pracy, no chyba, że powierzymy to fachowcom. Jeśli jest kasa, to czemu nie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro odbieramy plan przyłącza energetycznego, na który czekaliśmy 2,5 tygodnia, choć miało trwać ok. 2 miesięcy w przypadku zlecenia u własnego projektanta i 6-8 miesięcy w przypadku projektu wykonywanego przez ZE. :D

Mamy też o 10 rano spotkanie z koparkowym, który ma nam oczyścić teren z korzeni i krzaczorów. Najpierw jednak musimy pokonać 60 km dzielące nas od działki. A chcieliśmy odsypiać trudy ostatnich tygodni. Tak czy inaczej cieszymy się na jutrzejszy wyjazd. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj odebraliśmy plan przyłącza el. i omówiliśmy sprawę z koparkowym. W ciągu tygodnia ma nam oczyścić działkę z karbów, krzaczorów i śmieci, wywieźć co się da oraz przywieźć oraz rozsypać ziemię w miejscach, gdzie kopał. Mamy też skromną nadzieję na dwa dni wolnego z pracy i odwiedzenie w tym czasie ekipę, z którą prowadzimy rozmowy oraz projektanta przyłącza wod-kan.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myslicie o Banku Sląskim? Prowizja 0%.Jak ma sie wkład własny przekraczajacy okresloną kwotę , której nie pamiętam to ubezpieczenia nie trzeba płacić.Marża 1% i chyba oprocentowanie kredytu 5 %. Zaczynam sie juz gubić w tym wszystkim. :evil:

Moim zdaniem, wysokie oprocentowanie (no, chyba, że chodzi o PLN), bo

Ja na dzień dobry dostałem w mill... 0,9%

Czyli % kredytu Razem 3,7%.

a my mamy w mBanku 3,85%. Pamiętam, gdy staraliśmy się w zeszłym roku o kredyt na zakup działki, Bank Śląski miał ofertę 0% prowizji i 0% odsetek. Dotyczyło to niestety wyłącznie kredytów w PLN.

 

Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie osoby które chcą finansować obecnie budowę kredytem we frankach (CHF) czy dolarach USD muszą pamiętać o jednej brutalnej prawdzie - złotówka jest przeszacowana w stosunku do walut szczególnie USD i CHF. Jeśli nasza gospodarka wyhamuje i nie będzie reform a do UE trzeba będzie płacić składki i frank będzie kosztował 2,8 a nie 2,2 już nie wspomnę o USD np. 3,6 a ie 2,3 to wszyscy posiadacze kredytów walutowych którzy wzięli w takim dołku kredyty będą płakać:( przykład: kredyt 300tys po przeliczeniu na CHF po 2,2

136.364CHF, jeśli kurs wskoczy na 2,8 to kredytu będzie ok. 382.000,-PLN. Frank kosztował już ponad 3 PLN. W chwili obecnej Polska dostaje duże środki z UE, ale to się skończy a druga sprawa ile z tych środków jest prawidłowo wykorzystywana, a jak Polska da plamę z 2012! nawet nie chcę myśleć.

Jeśli kurs walut się podniesie to nie tylko wzrośnie nam kapitał ale i wzrośnie rata a w tedy mogą być problemy w spłacie. O USD nawet nie wspominam.

 

Co do banków, które udzielają w walutach, zawsze w sytuacji kiedy wartość kapitału wzrośnie powyżej wartości przedmiotu zabezpieczenia mogą się do Was zwrócić o dozabezpieczenie transakcji pod rygorem wypowiedzenia umowy - zobaczcie dobrze regulamin. Mała rata na początek - to nie wszystko - problemy mogą się pojawić później.

 

Nie chcę się wymądrzać, ani Was straszyć. Nie jestem przeciwnikiem kredytów w walutach. Chcę się podzielić tylko moimi spostrzeżeniami.

 

Wielu z Was pewnie powie, że i tak będzie taniej w walucie. Ale nikt nie zagwarantuje, że przez 30 lat lub więcej będzie spłacać w jednym banku kredyt i mieszkać w jednym domu. Los płata figle...

 

Sam wezmę kredyt we Frankach ale nie przy takim kursie. Jeden właśnie przewalutowałem, wziąłem po 2,85PLN za 1 CHF, miałem już po 3PLN ale różnica była normalna, zamieniłem na PLN po kursie 2,17pln i wiem że wiele osób w panice zamieniało kredyty na PLN a brali nawet po 2,3PLN. Najwięcej dostali ludzie na kredytach samochodowych kapitał kredytu w górę, raty w górę, okres kredyt. krótki a wartość samochodu w dół.

 

Jeśli ktoś uzna że piszę głupoty to przepraszam i pozdrawiam

 

dużo szczęścia

Max

 

 

 

 

Koszty Kredutu to :

% kredytu= Libor (ustalany przez banki) + marża (zysk banku)

Libor- z takim % porzyczają sobie banki pieniądze. Na to nie mamy wpływu. Zmienia się co 3, 6 m-cy.

3 miesięczny jest korzystniejszy więc wybierajmy Libor 3m. W internecie można sprawdzić na jakim jest poziomie. Należy sprawdzić czy W umowie Libor jest międzybankowy czy ustalany przez zarząd banku- bo ponoć i coś takiego może być.

Marża im niższa tym mniejszy zysk banku i mniejsza rata.

Prowizja zysk banku 0-2%. Ale jeżeli jest 0% to wtedy jest ubezpieczenie na życie 1-2%, więc koszt i tak najczęściej występuje. Ubezpieczenie jest korzystniejsze bo je masz, prowizja nic nie daje prócz kosztu.

Spread różnica między kwotą zakupu i sprzedaży waluty. Czyli bierzesz 400.000 zł. bank przelicza na CHF np. 2,18 zł. = 183,486 CHF, ale Ty spłacasz po 2,28 więc 418,348 zł. Dodatkowy zysk banku to 18,348 zł. (10 gr różnicy w cenie kupna 2,18 zł i sprzedaży 2,28 zł.). Więc każdy 1 grosz to ok. 1850 zł. na kredycie.

Oczywiście w skrócie.

Różnica na kursie w bankach wynosi 8 - 11gr. czyli 3gr = 5550 zł.na kredycie.

 

Tego się nauczyłem ostatnio.Mam nadzieję że nie popełniłem większych błędów, bo bankowcem nie jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...