Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

NOWA GRUPA WROCLAW I OKOLICE zaczynamy 2008


Recommended Posts

szczerze mowiac nie czuje tego tematu

jakos mala mma wiedze w tej materii

a moze poprostu boje sie nowosci :(

 

Wiesz, tez sie balam! Nawet probowalam od tego odwiesc kuzyna, ze taka inwestycja, ze sie nigdy nie zwroci itp. Ale troche poczytalam (jest ciekawy watek na muratorze). Nawet kupilam ksiazke W. Oszczaka 'Jak taniej ogrzac dom', w ktorej wszystko jest konkretnie i przystepnie opisane i stwierdzilam, ze tylko pompa :)

Przy drozejacym gazie moze byc nieciekawie za jakis czas...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

szczerze mowiac nie czuje tego tematu

jakos mala mma wiedze w tej materii

a moze poprostu boje sie nowosci :(

 

Wiesz, tez sie balam! Nawet probowalam od tego odwiesc kuzyna, ze taka inwestycja, ze sie nigdy nie zwroci itp. Ale troche poczytalam (jest ciekawy watek na muratorze). Nawet kupilam ksiazke W. Oszczaka 'Jak taniej ogrzac dom', w ktorej wszystko jest konkretnie i przystepnie opisane i stwierdzilam, ze tylko pompa :)

Przy drozejacym gazie moze byc nieciekawie za jakis czas...

 

tak nie ukrywam ze troche sie boje o ceny gazu

a jaka orientacyjna cena pompy??

moze cos wiecej napiszesz bede wdzieczna tutaj czy na priv jak wolisz

jezli ja bede tobie bede w czymkolwiek mogla pomoc to pytaj sie

pozdrawiam

milego dnia

beata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bedzie piec kondensacyjny /z zasobnikiem lub przeplywowy/ kwestnia dogadania sie

Z doświadczenia u rodziców, to nie polecam przepływowego. Prysznic nie będzie już taką przyjemnością, bo temperatura będzie się wachać w zależności od całościowego zużycia na domek. Jak dwie osoby zaczną z ciepłej wody korzystać na raz, może być różnie. Więc raczej zasobnik.

Dodatkowo zasobnik z czasem będzie można wykorzystać w inny sposób - zasilając go dajmy na to panelami słonecznymi i wtedy w lecie gaz zużywasz tylko na pichcenie

 

trociu zastanawiamy sie

tylko u mnie jest taka sytacja ze sa 2 osoby

praktycznie rownoczeesnie nie bedzimy korzystac z wanny i natrysku]

ale musze to oczywiscie przemyslec

moj fachowiec poleca nam piec z zasobnikiem 120 litrow

jelzi chodzi o solary to zapewne trzeba by miec wiekszy zasobnik

zastanawim sie tylko czy warta skorka za wyprawke

kiedy przy naszych 2 osobach inwestycja sie zwroci

beda kafle w salonie poniewaz bedzie podlogowka

a wiem jak to bywa z psem, z wchodzeniem do domu prosto z ogrodu

nie bede niewolnikiem wlasnego domu

tak bedzie latwiej i wygodniej

 

Jeżeli tylko dwie osoby, to przy przepływowym nie powinno być większych problemów. Tylko co jak goście przyjadą ;) jakieś dzieci lub wnuki. Etc.

Albo jak jedno będzie brało prysznic a drugie myło w kuchni. Nie żebym był zupełnym przeciwnikiem przepływowych, ale jakoś mam złe odczucie przy wizytach u rodziców.

 

Solary mogą się na chwilę obecną nie zwrócić. Dlatego też i my tego nie instalujemy. Ale nie wiadomo co będzie za kilka lat. Może będą tańsze i wtedy może się opłacać.

A może w takim razie solary do wspomagania podłogówki? Zimą jest mniej słońca ale i temp. w podłogówce nie musi być duża. Ale to już moje dywagacje.

 

A tego z psem i niewolnikiem nie łapie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bedzie piec kondensacyjny /z zasobnikiem lub przeplywowy/ kwestnia dogadania sie

Z doświadczenia u rodziców, to nie polecam przepływowego. Prysznic nie będzie już taką przyjemnością, bo temperatura będzie się wachać w zależności od całościowego zużycia na domek. Jak dwie osoby zaczną z ciepłej wody korzystać na raz, może być różnie. Więc raczej zasobnik.

Dodatkowo zasobnik z czasem będzie można wykorzystać w inny sposób - zasilając go dajmy na to panelami słonecznymi i wtedy w lecie gaz zużywasz tylko na pichcenie

 

trociu zastanawiamy sie

tylko u mnie jest taka sytacja ze sa 2 osoby

praktycznie rownoczeesnie nie bedzimy korzystac z wanny i natrysku]

ale musze to oczywiscie przemyslec

moj fachowiec poleca nam piec z zasobnikiem 120 litrow

jelzi chodzi o solary to zapewne trzeba by miec wiekszy zasobnik

zastanawim sie tylko czy warta skorka za wyprawke

kiedy przy naszych 2 osobach inwestycja sie zwroci

beda kafle w salonie poniewaz bedzie podlogowka

a wiem jak to bywa z psem, z wchodzeniem do domu prosto z ogrodu

nie bede niewolnikiem wlasnego domu

tak bedzie latwiej i wygodniej

 

Jeżeli tylko dwie osoby, to przy przepływowym nie powinno być większych problemów. Tylko co jak goście przyjadą ;) jakieś dzieci lub wnuki. Etc.

Albo jak jedno będzie brało prysznic a drugie myło w kuchni. Nie żebym był zupełnym przeciwnikiem przepływowych, ale jakoś mam złe odczucie przy wizytach u rodziców.

 

Solary mogą się na chwilę obecną nie zwrócić. Dlatego też i my tego nie instalujemy. Ale nie wiadomo co będzie za kilka lat. Może będą tańsze i wtedy może się opłacać.

A może w takim razie solary do wspomagania podłogówki? Zimą jest mniej słońca ale i temp. w podłogówce nie musi być duża. Ale to już moje dywagacje.

 

A tego z psem i niewolnikiem nie łapie ;)

 

haha trociu o to chodzi ze nie bede biegala za pieskiem i lapki wycierala bo blotko przyniesie dodomku a tak raz dwa kafelki przetre i bedzie ok

pomysle nad przeplywowym gosci za wiele nie bedzie u mnie a wnuki jeszcze troche czasu mam nadzieje hahaha

dzieki za odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

haha trociu o to chodzi ze nie bede biegala za pieskiem i lapki wycierala bo blotko przyniesie dodomku a tak raz dwa kafelki przetre i bedzie ok

 

Tak też podejrzewałem. Ale jakoś nie znalazłem powiazania z wątkiem o typie pieca. No chyba że w temacie podłogowego. Ale to się rozumie. U mnie na częsci parteru też będzie podłogówka. Właśnie z podobnych względów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

haha trociu o to chodzi ze nie bede biegala za pieskiem i lapki wycierala bo blotko przyniesie dodomku a tak raz dwa kafelki przetre i bedzie ok

 

Tak też podejrzewałem. Ale jakoś nie znalazłem powiazania z wątkiem o typie pieca. No chyba że w temacie podłogowego. Ale to się rozumie. U mnie na częsci parteru też będzie podłogówka. Właśnie z podobnych względów

 

trociu ja powiazalam watek o piecu z podlogowka haha i stad to nieporozumienie pozdrawiam

milego spokojnego dnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

A nie mysleliscie o pompie ciepla? Koszty instalacji pewnie niewiele wyzsze, a potem komfort i niskie rachunki.

Chyba, ze w najblizszym czasie podciagna Wam gaz miejski.

 

Pompa ciepła super sprawa, ale na bank nie jest "troche droższa". Niech Ci ktoś zrobi kalkulację porównawczą, a zobaczysz. Natomiast jeśli tylko będzie mnie stać, to z pewnością będę miał pompę ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła super sprawa, ale na bank nie jest "troche droższa". Niech Ci ktoś zrobi kalkulację porównawczą, a zobaczysz.

 

Jestem swiezo po (bardzo) wstepnej rozmowie z gosciem na temat instalacji pompy dla mojego projektu (ok. 160m2) z odwiertami. Sacowal calosc przedsiewziecia na ~50tys. Duza czesc tej kwoty stanowia odwierty. Jesli uda mi sie polozyc kolektor poziomy, cena bedzie nizsza.

 

A gaz... Dobry piec kondensacyjny sporo kosztuje, butla, przeglady - tez nie sa za darmo. Zajmuje miejsce (szpeci). Jesli bedzie zakopana - odpowiednio drozej kosztuje. Oczywiscie, gdybym miala dostep do gazu miejskiego, nie zastanawialabym sie ani przez sekunde ;)

Aha - jestem jeszcze wciaz na etapie zalatwiania papierkow, nie zaczelam budowac. Pewnie jak bede musiala wydac te duze pieniadze, to strace animusz... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaka orientacyjna cena pompy??

 

To zalezy od wielu czynnikow: np. wielkosci domu, od rodzaju dolnego zrodla pompy, od jakosci ocieplenia domu itd.

Ja nawet projektu nie mam kupionego ;) Po wstepnej rozmowie z poleconym fachowcem (jedynym jak na razie) koszt mojej pompy (z odwiertami) zostal oszacowany na ok. 50tys... Rozmowa byla bardzo wstepna, bez zadnych konkretow.

W najnowszym Muratorze jest plyta z filmem o pompie ciepla. Oczywiscie tresc sponsorowana prze Viesia ;) , ale mozna sobie zobaczyc z czym to sie je.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejną wycenę na stan surowy bez dachu ale z działowymi - tym razem 55.000,00 - ekipa super, buduje w tempie błyskawicznym (6 czy 7 pracowników), współpracuje z hurtownią GAJA, więc dostawa materiałów byłaby naprawdę sprawna. Sam organizuje sobie beton, stal, piasek, i jeśli czegoś by zabrakło to też sam załatwi to z hurtownią (poprzedniej ekipie, tej za 39.000,00 wszystko musielibyśmy organizować sami, łącznie z dowozem brakujących drobiazgów).

Moglibyśmy też dogadać się jeśli chodzi o stemple, drewno na szalunki i płyty OSB na podciągi - te rzeczy były w cenie.

 

I teraz mam dylemat, czy brać tańszą ekipę (jeśli dodać do ich wyceny ścianki działowe, to było jakieś 44.000,00 zł,), i bardzo mocno angażowac się w budowę (a oboje z mężem pracujemy, często dłużej niż do 17-tej 18-tej), czy brać ekipę o 10.000,00 droższą ale w pełni samodzielną :-? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena 50 tyś za pompę ciepła z odwiertami pionowymi jest jak najbardziej realna - mam juz kilka wycen za sobą i wszystkie oscylują wokoł tej kwoty.

A różnica w ogrzewaniu domu pompą a gazem płynym czy olejem to jakieś 4000,00 na rok. Co daje nam 40.000,00 na 10 lat, czyli zwrot kosztów pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena 50 tyś za pompę ciepła z odwiertami pionowymi jest jak najbardziej realna - mam juz kilka wycen za sobą i wszystkie oscylują wokoł tej kwoty.

A różnica w ogrzewaniu domu pompą a gazem płynym czy olejem to jakieś 4000,00 na rok. Co daje nam 40.000,00 na 10 lat, czyli zwrot kosztów pompy.

 

Ja tylko z racji zboczenia zawodowego dodam :wink: , ze jeśli ktoś się kredytuje budując (a chyba 95% z nas tak robi :wink:), to należy uwzglednic też różnicę przy liczeniu ewentualnych oszczędności - 30tys. PLN różnicy na etapie inwestycji to przy kredycie złotowym dzisiaj około 2000zł rocznie więcej odsetek.

 

Pomijam fakt, ze 40 000 dzisiaj, to nie koniecznie tyle samo co 40 000 za 10 lat ;).

 

Pzdr,

TS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena 50 tyś za pompę ciepła z odwiertami pionowymi jest jak najbardziej realna - mam juz kilka wycen za sobą i wszystkie oscylują wokoł tej kwoty.

A różnica w ogrzewaniu domu pompą a gazem płynym czy olejem to jakieś 4000,00 na rok. Co daje nam 40.000,00 na 10 lat, czyli zwrot kosztów pompy.

 

Ja tylko z racji zboczenia zawodowego dodam :wink: , ze jeśli ktoś się kredytuje budując (a chyba 95% z nas tak robi :wink:), to należy uwzglednic też różnicę przy liczeniu ewentualnych oszczędności - 30tys. PLN różnicy na etapie inwestycji to przy kredycie złotowym dzisiaj około 2000zł rocznie więcej odsetek.

 

Pomijam fakt, ze 40 000 dzisiaj, to nie koniecznie tyle samo co 40 000 za 10 lat ;).

 

Pzdr,

TS

 

No właśnie, dzisiaj 40 tyś to 40 tyś a za parę lat może to mieć inną wartość.

A po drugie trzeba wziąć pod uwagę systematyczny wzrost ceny gazu i oleju. I mamy to pewne jak banku - te ceny nie spadną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena 50 tyś za pompę ciepła z odwiertami pionowymi jest jak najbardziej realna - mam juz kilka wycen za sobą i wszystkie oscylują wokoł tej kwoty.

A różnica w ogrzewaniu domu pompą a gazem płynym czy olejem to jakieś 4000,00 na rok. Co daje nam 40.000,00 na 10 lat, czyli zwrot kosztów pompy.

 

hmmm a jak to 4000 liczyłaś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie liczyłam, ludzie piszą ile płacą za ogrzewanie swoich domów, dla 150 m2 za gaz płynny wychodzi jakieś 6000 tyś, a może i więcej (no chyba, że ktoś nie przekracza 20 stopni) a uzytkownicy pomp podają, że zużycie prądu dla całego domu (oświetlenie, sprzęt AGD itd no i pompa) to około 2000 tyś. Chyba, że ktoś ma przewymiarowaną pompę to płaci więcej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, dzisiaj 40 tyś to 40 tyś a za parę lat może to mieć inną wartość.

A po drugie trzeba wziąć pod uwagę systematyczny wzrost ceny gazu i oleju. I mamy to pewne jak banku - te ceny nie spadną.

 

Ceny prądu też pójdą drastycznie do góry... to pewne, ale i tak marzy mi się pompa ciepła. Po prostu lubię nowoczesne rozwiązania - mamy XXI, a energię czerpiemy tak jak jaksiniowcy... normalnie wstyd:-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...