Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa "OSZOŁOMÓW"- budowa bez wkładu,na kredyt ;)


Recommended Posts

Może to już było wałkowane kilka razy, ale dla utrwalenia materiału:

Przy wyborze projektu spójrzcie ile ma okien połaciowych (dachowych). Ja dopiero w hurtowni dowiedziałem się, że jedno takie okienko to ok.700PLN i pewnie ze 200 za założenie. Także dach najlepiej dwuspadowy. Można na nim zastosować blachę (mało odpadów) a i wykonany z dachówki jest znacznie tańszy, bo jest w nim mniej kosztownych wstawek typu gąsiory, brzegowe....

Jeszcze mała podpowiedź dla budujących z BK. Ja stosowałem klej i naprawdę polecam. Na całą chatę kosztował 400PLN. Do tego tylko woda i już. Co prawda musiałem przekonać murarza, że tak można i kupić mu specjalną kielnię i strug. Ale się opłacało i jest cieplej niż tradycyjnie. No i jeszcze to, że pustaki mam zwykłe bez żadnych pióro-wpustowych

wynalazków.

Hej cemik1

Dzięki za dobre rady. Dla mnie, początkującego budującego oszołoma :lol: bardzo cenne.

Czy faktycznie klej do BK kosztował 400 PLN na całą chałupkę?

Co do okien dachowych, dachu to święta prawda. Rady wydają mi się bardzo ważne dla każdego oszołoma który buduje tylko z kredytu. Ilość okien w dachu, dachy 4 spadowe, wszelkie lukarny, wykusze itp. strasznie podbijają ceny. Warto o tym pomyśleć, szczególnie gdy ktoś ledwo zipie finansowo, jak ja.

O mały włos bym sie nie wpakował w taki projekt, ładny ale jaki drogi :o

Po wyliczeniach zdecydowanie taniej wyszedł projekt idywidualny. Na tym etapie niby drożej (dla mnie ok. 1 tys. zł) od projektu gotowego z adaptacją ale przy budowie pewnie z kilkadziesiąt tysięcy taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

kurcze zaskoczyliscie mnie ja mam kredyt w mbanku i w sumie całośc załatwiania trwała od pierwszych rozmów do podpisania max 1,5 mies

probelmow nie mam -jest pani która nas obsluguje. II transza na czas bez problemow... wszsytko w miare ok. ale mamy do dsypozycji konrketna osoba w konkretnym miejscu kotra jest naszym opiekunem ( fakt ze godzine do niej jade ale to inna inszosc) :roll:

 

 

Z Multibankiem mamy do czynienia nie od dziś - posiadamy tam konto.

Mamy też kredyt na działkę i dlatego też chcieliśmy w tym banku kredyt na dom. Warunki, które nam zaproponowano wydawały się bardzo konkurencyjne w stosunku do propozycji innych banków. Tylko nie rozumiem, dlaczego osoba, która przyjmowała wniosek wyliczyła nam dużo większą zdolność kredytową niż kwota kredytu, a potem pan analityk stwierdził, że jej nie mamy.

Cały miesiąc czekania, poniesione koszty i co?

 

G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak pisalem Ewik_1 - do powaznych rzeczy trzeba rozmaiwac z powaznymi bankami. A jak czytalem wczoraj forum mBanku utwierdzilem sie w tym przekonaniu. Ale wierz mi: Bedzie dobrze!!! Zawsze w takich chwilach zwatpienia powtarzam sobie ze Ten u gory wie co robi. Moze w ten sposob uchronil cie przed jeszcze wiekszymi przejsciami z tym bankiem

:roll: :D ?

Czasami miotamy sie bezsensownie bo wydaje nam sie ze tak musi byc jak chcemy - a tak naprawde powinnismy przystanac, usiasc na chwile i okaze sie ze nie jest wcale tak dramatycznie jak nam sie wydaje.

Wiem, troche to filozoficzne przynudzanie :D ale jakos tak wlasnie dzis przekonalem sie kolejny raz ze cos jest na rzeczy. W koncu, po 1,5 miesaca (wow co za tempo) otrzymalismy upragniony dokument :D, na dodatek CHF nieco spadl i w najblizszym czasi e ma miec tendencje spadkowa :), w czwartek ma ekipa wejsc z ciezkim sprzetem itd.

Wiec chyba Ten u Gory naprawde wie co robi :) I w Twoim wypadku bedzie podobnie. Moze po to byly te przejscia zebys wiedziala czego spodziewac sie po bankach, nabrala jakiegos doswiadczenia ?

Znajdziesz ten wlasciwy bank, bedzie kasa, wszystko pojdzie jak trzeba. Zobaczysz!!! Co nas nie zabije, to nas wzmocni. Glowa do gory, bedzie OK.

TEN u góry wie co robi, choć czasami trudno w to uwierzyć

 

 

Jeszcze tydzień temu tłumaczyłam to samo mojej przyjaciółce, która nie dostała kredytu na budowę: że może to opatrzność, że może trzeba się poddać, że nic na siłe.....itp. itd.

ale dzisiaj jestem załamana i takie tłumaczenie niewiele zmienia. Ciągle myślę, co można by jeszcze zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TEN u góry wie co robi, choć czasami trudno w to uwierzyć

 

Jeszcze tydzień temu tłumaczyłam to samo mojej przyjaciółce, która nie dostała kredytu na budowę: że może to opatrzność, że może trzeba się poddać, że nic na siłe.....itp. itd.

ale dzisiaj jestem załamana i takie tłumaczenie niewiele zmienia. Ciągle myślę, co można by jeszcze zrobić.

Wiem jak to jest. Chcialem tylko jakos pomoc :) Mysle ze najlepszym rozwiazaniem bedzie poszukac ineg obanku. My, tzn. zona ma konto w mBanku, wiec wydawalo nam sie ze skoro jest konto i takie ekstra warunki itd itp - bedzie latwiej i w ogole super, i oprocentowanie nizsze. I okozalo sie, krotko mowiac, ze lufa w krzokach. Oprocentowanie bylo nizsze - w momencie podpisywania - jak doszlo do wyplaty okazalo sie ze juz uroslo. Teraz pierepalki z kwitami. Olewam taki bank srodkowym strumieniem. I zegnam ozieble. Wole wydac pare zlotych wiecej ale miec spokojny sen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy faktycznie klej do BK kosztował 400 PLN na całą chałupkę?

Tyle właśnie. Kupiłem tonę i po zakończeniu prac zwróciłem jeszcze do hurtowni kilka worków.

Hej

Dzięki. To miło, chyba wychodzi zdecydowanie taniej niż zwykła zaprawa i ten cały ambaras z jej przygotowaniem.

 

Może i mi sie kiedys uda postawić ten domek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Niestety kosztorys robiony w zeszłym roku znacznie się rozjechał i będę musiał dobrać ok. 80 kredytu. Ma to wystarczyć na kotłownię, kaloryfery, ocieplenie poddasza i budynku, położenie podłóg (na szczęście mam materiały) i ogrodzenie. Już z tej listy widzę, że może być krucho.

 

 

Hmm cemik no to nie mało faktycznie, no ale domek spory to fakt i podpiwniczony , ja z moim oszołomstwem chcę zbudowac domek podobny do mojego miejsca, tylko zdaje się ma ciut wyższa ścianke kolankową i przez to na górze więcej miejsca.

 

I zastanwiam się czy stan surowy zamkniety z ocieplenim i instalacjami zmieści się w 150 000,,, Ewentualnei można góre zostawić całkiem pustą beż scianek działowych na potem do zrobienia w całosci bo i tak będzie wykańczany sam dól. :roll: Powiem Wam że mam coraz wiecej różnych wahań, ale też coraz więcej determinacji.

.. Szkoda mi ciągle tej działeczki co była za 30 000!! Bo to było dla nas dodatkowe 20 000 na dom...A tak zobaczymy, watpie,że znajde coś w równie korzystnej cenie.

 

cemik a co do kształtu dachu okien itd, to uwagi cenne, wydaje mi się ze podobne rzeczy już tu były notowane.. I tak sobie myśle czy nei załozyc jeszcze jednego wątku gdzie będzie się kopiować jakieś wazne rady informacje budowlane itd. Tutaj spotykamy sie rozmawiamy dzieklimy obawami radościa, sykcesami, Ale może gdzieś w tym wszystkim umykają takie ważne informacje do których miałoby sie ochotę wrócić za jakiś czas....

 

POmysł mam taki. Nowy wątek z linkiem do niego na pierwszej stronie przy liscie oszołomów.

 

Uzgodnić bardzo szczegółowy podział etapów budowy od wselkich formalności, papierków, banków kredytów działek i wsze;lkich etapów budowy.

 

POtworzyć posty odzielne dla danego tematu/etapu , a nastepnie wrzuć do nich , edytować posty itdm, tak, żeby mieć wszelkie niezbędne informacje na dany temat...

 

wiecie, takie zbiórcze...

 

dodatkowo mam ochotę utworzyć gdzieś taki spis tematyczny rzeczy z muratora to co mnie interesuje. wiem że gdzies to było, ale kurcze tk schowałam, że nie mogę tego znaleść... :oops: No i oczywiścei dodatkowo pojawiły by się posty jakis konkretnych szczególnych tematów które zostają poruszane w trakci a są zbyt szczególowe do etapów budowy...

 

To mi chodzi po głowie więc pisze;) Oszczegałąm, ze jak sie pojawię to znowu trpchę mnie będzie, a ponieważ domeczku na razie nie ma, więc moje zaangarzowanie idzie ciut w inna stronę;)

 

ps. Mam na ime Beata ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siłaczka a ile Twój domek ma meterków …..

138 pow. użytkowej, ale jest to absolutnie mylące, bo po podłogach razem z garażem jest 195 metrów. Zdałam sobie z tego sprawę dopiero w trakcie budowy. Na razie wydaje mi się, że to będzie dom w sam raz, nawet dla takiej dużej rodziny jak nasza. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siłaczka, a z czego masz dach? sciany to bk? a stolarka jak firma? a po ile mialas materialy i czemu tak drogo ;) ?

Dach jest odeskowany i opapowany, na to dachówka Robena. Zaszaleliśmy. :oops:

 

Ściany z bk, miejscowi murarze chyba nie bardzo umieją z czegoś innego budować. :wink: Zresztą tak było najtaniej. Przed zimą chcielibyśmy jeszcze dać ocieplenie (12 cm styropianu), ale jest problem ze znalezieniem porządnej ekipy.

 

Okna są z PCV, jednostronnie okleinowane (Aluplast), drzwi stalowe w okleinie (KMT), brama garażowa Wiśniowskiego. Czyli raczej średnio. :roll:

Nie oszczędzaliśmy na przykład na kominach.

 

Prawie wszystkie materiały bierzemy z jednej hurtowni i dostajemy spore upusty. Są korzystne, bo cały czas sprawdzamy ceny w innych miejscach. Do czasu stanu surowego zamkniętego przekroczyliśmy kosztorys o jakieś 20 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

cemik a co do kształtu dachu okien itd, to uwagi cenne, wydaje mi się ze podobne rzeczy już tu były notowane.. I tak sobie myśle czy nei załozyc jeszcze jednego wątku gdzie będzie się kopiować jakieś wazne rady informacje budowlane itd. Tutaj spotykamy sie rozmawiamy dzieklimy obawami radościa, sykcesami, Ale może gdzieś w tym wszystkim umykają takie ważne informacje do których miałoby sie ochotę wrócić za jakiś czas....

 

POmysł mam taki. Nowy wątek z linkiem do niego na pierwszej stronie przy liscie oszołomów.

 

Uzgodnić bardzo szczegółowy podział etapów budowy od wselkich formalności, papierków, banków kredytów działek i wsze;lkich etapów budowy.

 

POtworzyć posty odzielne dla danego tematu/etapu , a nastepnie wrzuć do nich , edytować posty itdm, tak, żeby mieć wszelkie niezbędne informacje na dany temat...

 

wiecie, takie zbiórcze...

 

dodatkowo mam ochotę utworzyć gdzieś taki spis tematyczny rzeczy z muratora to co mnie interesuje. wiem że gdzies to było, ale kurcze tk schowałam, że nie mogę tego znaleść... :oops: No i oczywiścei dodatkowo pojawiły by się posty jakis konkretnych szczególnych tematów które zostają poruszane w trakci a są zbyt szczególowe do etapów budowy...

 

To mi chodzi po głowie więc pisze;) Oszczegałąm, ze jak sie pojawię to znowu trpchę mnie będzie, a ponieważ domeczku na razie nie ma, więc moje zaangarzowanie idzie ciut w inna stronę;)

 

ps. Mam na ime Beata ;)

 

Aida77 to moze chozilo Ci o takie rzeczy:

1. pozwolenie na budowę - lista załączników do projektu

2. Na jaki przydział mocy się zdecydowaliście?

3. Wszystko co do tej pory było o OKNACH na forum - IMHO chyba jeden z wazniejszych

4. Najczęściej zadawane pytania ... Czyli zanim napiszesz ... - no chyba NAJWAZNIEJSZY :)

5. Od kupna działki do pozwolenia na budowę

6. Harmonogram działań przed rozpoczęciem budowy

7. Zanim wbiją szpadel - co najpierw?

8. Koszty przed budową

 

To chyba na tyle z tych rzeczy najwazniejszych. Jesli ktos ma jeszcze jakis temat do dolaczenia to prosze zapodac, moze mam juz w sznurkach to zapodam.

 

 

Aha, a dla tych co mysla juz o ogrodzie:

9. Klub przekształcających ugory w piękne ogrody oraz

10. System automatycznego podlewania ogrodu

 

Mam nadzieje ze sie przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja z moim oszołomstwem chcę zbudowac domek podobny do mojego miejsca, tylko zdaje się ma ciut wyższa ścianke kolankową i przez to na górze więcej miejsca

Tam na stronie to tylko projekt. W realu podnieśliśmy ściankę kolankową o dwa pustaki i zrobiło się znacznie więcej miejsca na poddaszu i całkiem pokaźna graciarnia na strychu. Jednak znowu uwaga: dałem się zbajerować na okna o podwyższonej osi obrotu - przy podwyższeniu ścianki całkowicie nieprzydatne a droższe. I tak przez nie moja żona moze oglądać tylko niebo.

Co do późniejszego dostawiania ścianek na poddaszu to chyba pomysł taki sobie. Moim zdaniem lepiej je postawić zrobiś instalacje i tynki (wszystkie roboty mokre) i ocieplić poddasze. Jeden bałagan a póżniej możesz się nie pozbierać. Drogo kosztuje wykończenie poddasza a mieszkając już w domu możesz robić to sukcesywnie, samodzielnie w miarę czasu i środków.

Pytałaś o te 150 tysięcy. Wiele zależy od własnej pracy i kosztu robocizny. Ja na szczęście umawiałem się jeszcze w zeszłym roku a i mój region (okolice Torunia) to nie to samo co Warszawa czy Wrocław.

 

uwagi cenne, wydaje mi się ze podobne rzeczy już tu były notowane..

Dlatego napisałem chyba to już byłu i ku utrwaleniu.

 

POmysł mam taki....

Zamiar chwalebny ale wymaga trochę wysiłku. Bedę dzielnie kibicował. Spójrz też na najczęściej zadawane pytania w wymianie doświadczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Niestety kosztorys robiony w zeszłym roku znacznie się rozjechał i będę musiał dobrać ok. 80 kredytu. Ma to wystarczyć na kotłownię, kaloryfery, ocieplenie poddasza i budynku, położenie podłóg (na szczęście mam materiały) i ogrodzenie. Już z tej listy widzę, że może być krucho.

 

 

Hmm cemik no to nie mało faktycznie, no ale domek spory to fakt i podpiwniczony , ja z moim oszołomstwem chcę zbudowac domek podobny do mojego miejsca, tylko zdaje się ma ciut wyższa ścianke kolankową i przez to na górze więcej miejsca.

 

I zastanwiam się czy stan surowy zamkniety z ocieplenim i instalacjami zmieści się w 150 000,,, Ewentualnei można góre zostawić całkiem pustą beż scianek działowych na potem do zrobienia w całosci bo i tak będzie wykańczany sam dól. :roll: Powiem Wam że mam coraz wiecej różnych wahań, ale też coraz więcej determinacji.

.. Szkoda mi ciągle tej działeczki co była za 30 000!! Bo to było dla nas dodatkowe 20 000 na dom...A tak zobaczymy, watpie,że znajde coś w równie korzystnej cenie.

 

cemik a co do kształtu dachu okien itd, to uwagi cenne, wydaje mi się ze podobne rzeczy już tu były notowane.. I tak sobie myśle czy nei załozyc jeszcze jednego wątku gdzie będzie się kopiować jakieś wazne rady informacje budowlane itd. Tutaj spotykamy sie rozmawiamy dzieklimy obawami radościa, sykcesami, Ale może gdzieś w tym wszystkim umykają takie ważne informacje do których miałoby sie ochotę wrócić za jakiś czas....

 

POmysł mam taki. Nowy wątek z linkiem do niego na pierwszej stronie przy liscie oszołomów.

 

Uzgodnić bardzo szczegółowy podział etapów budowy od wselkich formalności, papierków, banków kredytów działek i wsze;lkich etapów budowy.

 

POtworzyć posty odzielne dla danego tematu/etapu , a nastepnie wrzuć do nich , edytować posty itdm, tak, żeby mieć wszelkie niezbędne informacje na dany temat...

 

wiecie, takie zbiórcze...

 

dodatkowo mam ochotę utworzyć gdzieś taki spis tematyczny rzeczy z muratora to co mnie interesuje. wiem że gdzies to było, ale kurcze tk schowałam, że nie mogę tego znaleść... :oops: No i oczywiścei dodatkowo pojawiły by się posty jakis konkretnych szczególnych tematów które zostają poruszane w trakci a są zbyt szczególowe do etapów budowy...

 

To mi chodzi po głowie więc pisze;) Oszczegałąm, ze jak sie pojawię to znowu trpchę mnie będzie, a ponieważ domeczku na razie nie ma, więc moje zaangarzowanie idzie ciut w inna stronę;)

 

ps. Mam na ime Beata ;)

 

 

Beatko masz same dobre pomyłsy: ale uporządkowac to trudno. chyba najlepiej by było zrobić to alfabetycznie A, B C D- dach, F- fundamenty, formalności , G- gont k- kominy itp itd. i na każdej rzeczy wszystko w temacie.

Kiedy będę miała wreszcie dom i skąd wezme pieniądze!!!

Kończe dziś 30 tke :cry: :o :evil:

C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asiu

wiadomo ze latem musze tam mieszkac bo umowe najmu mam tylko do czerwca :-)

 

a piwko to pewnie nie jedno obalimy pod okiem saren i wiewiorek ;-)

 

 

szczesliwych urodzinek:-)

 

a dla reszty oszolomow duzo sily

A ja umowę najmu miałam do czerca tego roku!!!Teraz szykuję się na sprawę w o eksmisje.

Ale jestem dzieckiem prawników - dam radę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Było smaszno, a jaszmije smukwijne

Świdrokrętnie na zegwniku wężały,

Peliczaple stały smutcholijnie,

A zbłąkinie rykoświstąkały"

Lewis Carroll "Dżabersmok"

 

Tym oto cytatem z klasyki chcialem obwiescic wielce szanownemu towarzystwu ze kredycik zostal szczesliwie uruchomiony, pierwsze pieniazki poplynely szerokim strumienim do wykonawcy a roboty budowlane ruszyly z kopyta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Moj wykonawca oszalal przy okazji i w umowie sam sobie narzucil termin zakonczenia inwestycji (czyt. oddania do uzytku budynku) do ...... 31 grudnia 2006 r. !!!!!! :o

Znaczy sie sylwestra spedzalbym na wlosciach ?!

Zeby nie bylo tak slicznie i slodko okazalo sie ze pod wierzchnia wartswa ziemi jest ... glina :( Koparka - podobno najwieksza z budowlanych - przy sciaganiu pierwszej warstwy slizgala sie :( Oznacza to ni mniej ni wiecej ze czeka mnie wymiana gruntu :( co oczywiscie podrozy koszt inwestycji juz na wstepie :( Ale coz nie ma rozy bez kolcow. W przyszlym tygodniu podobno najdalej we wtorek maja wylewac plyte z wyptowadzona instalacja wod-kan. Heh, oby tylko pogoda sie utrzymala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ich troje gratuluje! takich to ja rozumiem - wystarczy chcieć i działać a nie tylko gadać :wink:

http://www.cosgan.de/images/midi/froehlich/a030.gifhttp://www.cosgan.de/images/midi/froehlich/a030.gifhttp://www.cosgan.de/images/midi/froehlich/a030.gifhttp://www.cosgan.de/images/midi/froehlich/a030.gifhttp://www.cosgan.de/images/midi/froehlich/a030.gifhttp://www.cosgan.de/images/midi/froehlich/a030.gifhttp://www.cosgan.de/images/midi/froehlich/a030.gifhttp://www.cosgan.de/images/midi/froehlich/a030.gifhttp://www.cosgan.de/images/midi/froehlich/a030.gifhttp://www.cosgan.de/images/midi/froehlich/a030.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...