Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa drewnianego szkieletu


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Przeczytałam. Z doswiadczeń innych wiem, że taki strop jest akustyczny. Dlatego chcę go jeszcze wygłuszyć (dzieci na poddaszu, my na parterze). Skoro "Murator" poleca twardą wełnę na strop nie przyszło mi do głowy, że może się uginać jak na niej jest płyta osb. Chyba, że na to musi byc jeszcze coś twardego.

Nie wiem, czy szkielet drewniany ma taka samą konstrukcję jak metalowy, który chce zastosować.

W związku z powyższym, czy można obłożyć płytami g-k scianki działowe przed wykończeniem podłogi wełną , osb i czymś tam więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyty OSB ułożone na stropie... i na piance i nic nie skrzypi jest cudniście

 

Emems - podnieś mnie na duchu!

Mam zamiar układać na stropie właśnie płyty osb. Ostatnio naczytałam się na forum jak to płyty wydzielają formaldehyd i kto to wymyslił, że w pokojach dzieci będą płyty osb.

 

Co o tym sądzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyty OSB ułożone na stropie... i na piance i nic nie skrzypi jest cudniście

 

Emems - podnieś mnie na duchu!

Mam zamiar układać na stropie właśnie płyty osb. Ostatnio naczytałam się na forum jak to płyty wydzielają formaldehyd i kto to wymyslił, że w pokojach dzieci będą płyty osb.

 

Co o tym sądzisz?

 

Są określone normy powierzchni płyty do kubatury mieszkania. Gdzieś to mam w katalogu Wojtka Nitki, jak chcesz mogę luknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie!

jestem tu po raz pierwszy, ale mój problem podchodzi pod problemy związane z budownictwem szkieletowym.

Przeniosłam chałupę z "bali drewnianych" o grubości 10 cm i chcę ją ocieplić od wewnątrz 14 cm warstwą termexu.

Czy od strony bala (od wewnątrz) mam dac wiatroizolacje i dopiero szkielet wypełniony termexem?. Przedstawiciel firmy twierdzi że wiatroizolacja nie jest potrzebna. Czy tak jest w rzeczywistości?

Czy na to dać paroizolację (papier bitumowany)? Na stronie bodajże fińskiej jest podane, że powinna być paroizolacja, ale nie znalazłam nic na temat wiatroizolacji (wynikało to z rysunków, niestety ten język jest zupelnie niezrozumiały!)

I jeszcze jedno pytanie dot. ocieplenia dachu.

Mam krokwie na nie nabite łaty (szczelina wentylacyjna) na na łaty deski

suszone komorowo i na nich 1 warstwa papy. Zdecydowałam się pokryć dach wiorem osikowych i ocieplić termexem sypkim (nadmuchowo).

I znowu wg przedstawicia Termexu nie będzie potrzebna szczelina do wentylacji dachu (od okapu do otworów w ścianie szczytowej). Polecił mi jedynie usunąć papę z dachu. Czy to jest ok? Będę wdzięczna za wszelkie informacje, zwłaszcza od Pana Wojtka Nitki. Z góry serdecznie dziękuje

 

[[/url]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktem, jest materiały informacyjne firmy Termex nie pokazuję wiatroizolacji przy docieplaniu domów z bali o strony zewnętrznej. Ale ich technologia budowy domów z bali jest na nieco wyższym poziomie (tak pod względem obróbki drewna jak i dokładności wykonania). Nasze domy niestety posiadają duże nieszczelności, które NIESTETY wymagają uszczelnienia przed przewietrzaniem i wilgocią z zewnątrz i to bez względu na rodzaj izolacji cieplnej.

Natomiast co do szczeliny wentylacyjnej połaci dachu to przedstawiciel Termexu myli się.

Szczelina wentylacyjna ma za zadanie wyprowadzić na zewnątrz wilgoć, która, dzięki różnicy ciśnień (wewnątrz-zewnątrz) przejdzie poprzez grubość izlolacji cieplnej po połaci dachu. Nie zastosowanie szczeliny wentylacyjnej spowoduje wykraplanie się tejże pary na spodzie poszycia dachu, czy w Twoim przypadku, po zerwaniu papy, na spodzie poszycia osikowego.

Zresztą materiały promocyjne firmy Termex pokazują szczelinę wentylacyjną pomiędzy izolacją cieplną a poszyciem dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folia wiatroizolacyjna jest niezbędna. Zbędne natomiast wydają się być otwory wentylacyjne- nieszczelności między balami zapewnią wentylację szczeliny wentylacyjnej.

Otwory nawiewne (w dolnej częśći) muru stosuje się w licówkach ceglanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Wojtku! - bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedż na nurtujące mnie pytania. Pana informacja nasunęła mi następujące pytanie: - czy będzie prawidłowo, jeśli bym nie zerwała papy (spełniałaby wtedy funkcję wiatroizolacji??????), zostawiła szczelinę wentylacyjna, dalej ocieplenie.

Czyli od strony dachu następujące warstwy

- wior osikowy

- łaty i kontrłaty

- papa

- deski

- szczelina wentylacyjna

- ocieplenie między krokwiami

- paroizolacja (papier bitumowany)

- płyta gk

czy też należy jeszcze założyć wiatroizolację między krokwiami i dopiwro ocieplenie? Jak w tym przypadku zgodnie ze sztuką budowlaną prawidłowo umieścić wiatroizolację między krokwiami??

Serdecznie pozdrawiam

Claria

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...