Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa drewnianego szkieletu


Recommended Posts

Witamy.

Przede wszystkim wielka szkoda, ze wiekszosc zapisanych tu informacji to wzajemne obelgi bez konkretow. Szkoda tez, ze w dyskusji a wlasciwie pomocy nie uczesnicza juz Panowie za wielkiej wody - oni przynajmniej w przeciwienstwie to GURU tego watku wskazali nam wady i zagrozenia takiej konstrukcji. Sami zdecydowalismy sie na budowe domu parterowego w technologi szkieletu prefabrykownego,ale wybor jest podyktowany przede wszystkim szybkoscia jego realizacji. Natomiast przed przystapieniem do lektury tego watku nie mialismy pojecia (mimo odwiedzin na stronach GURU) o zagrozeniach w postaci grzyba na przyklad.

Mam nadzieje ze na nasze pytania i watpiwosci znajdziecie Szanowni forumowicze czas i chec rzetelnej pomocy.

Otoz mamy nastepujace uwagi/watpliwosci/pytania:

 

1. Skoro wilgoc moze w krotkim czasie doprowadzic do zniszenia przegrod zewnetrznych domu bo rozwinie sie grzyb w welnie - to czy w takim razie mozna zastapic go styropianem? Zakladam ze nie bo nie bedzie juz wtedy calkowicie przeplywu powietrza. Ale?

 

2. Czy uzycie foli paraprzepuszczalnej od strony wewnetrznej to wystarczajacy warunek (zakladajac ze z zewnatrz jest wiatroizolacja) aby mozliwe bylo wytransportowywanie wilgoci z wnetrza sciany? Czy dysponuje ktos opracowaniami mowiacymi o ilosci mogacej sie tam pojawic wilgoci.

Zakladam ze zasada dzialania takiej paraizolacji jest identyczna jak w odziezy technicznej z membranami - dzieki roznicy temperatur para jast uwalniana zanim nastapi jest skroplenie - im wieksza roznica temperatur tym to zachodzi lepiej. I wydaje mi sie ze tu pojawia sie problem - przegroda jest z zewnatrz chlodna a w srodku mamy cieplo wiec wilgoc nie bedzie uwalniana lecz zostanie w scianie. Czy tak? (mowie tu o chlodnych i zimnych dniach)

 

3. Problem bezwladnosci cieplnej.

Latwo to to zagzac, ale problem nie jest jak latwo zagzac ale czy latwo utrzymac cieplo? Na chlopski rozum, to skoro po wylaczeniu ogrzewania taka konstrukcja szybko sie wychladza to wynika ze zeby miec cieplo, piec czy tam inne posiadane zrodlo enrgi cieplnej musza stale pracowac? Prosze niech wypowiedza sie Ci co juz mieszkaja w takich domach. Jak u nich jest z kosztami ogrzewania?

Z drugiej strony - czytalem ze latem dzieki dobrej izolacji scian zewnetrznych w srodku jest przyjemnie chlodno. Czy to prawda - praktycy!?

 

 

Duzo tych pytan, coraz wiecej watpliwosci. Z przyczyn niezaleznych musimy postawic szybko. Moze gdyby nie to wybor padlby na ceramike, choc mieszkalem juz w 3 (trzech) domach wybudowanych w tradycyjny sposob i zawsze cos tam trzeba bylo poprawiac, remontowac. takze wychodzil grzyb, a zle zrobione ocieplenie scian zewnetrznych przynosilo wiecej szkod niz pozytku. Mozna by tak wymieniac jeszcze dlugo.

Kazda technologia, nawet tak prosta jak tradycyjna nie wybacza bledow.

 

pozdrawiamy i mamy nadzieje na tresciwe informacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Może zanim zaczniesz budować kanadyjczyka poczytasz:

- http://www.szkielet.pl/artykuly.php?show=wywiad

- http://www.szkielet.pl/artykuly.php?show=porownanie

- http://www.szkielet.pl/ciekawe.php?show=wyborcza

 

Który według Ciebie wychodzi na plus?

 

Witam

Po pierwsze, ja juz wybralem technologie (czytanie ze zrozumieniem sie klania);

Po drugie - nie bede go budowac a kupowac w "fabryce"

Po trzecie - SZANOWNY PANIE WOJTKU - bo podobnie jak inni czytelnicy tego forum zakladam ze to wlasnie Pan ukrywa sie pod nickiem "Domek Krasnoludka", milo mi za zareagowal Pan na moj post, ale wolalbym informacje z bardziej obiektywnego zrodla, a poza tym informacje zamieszczone na Panskiej stronie nie rozwiazuja moich watpliowsci.

 

Pozdrawiam

Michal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mógłby polecić sprawdzonego inspektora nadzoru do domu drewnianego? Budowa w okolicach Warszawy (Cisie k. Halinowa). Początek budowy - ok. połowy czerwca 2006. Dom w konstrukcji szkieletowej, ale nie "kanadyjczyk" (http://www.polskiedomydrewniane.waw.pl/krosno.html).

 

Dziękuję i pozdrawiam

 

Piotr Jaskulski

eskimo73 (at) poczta.onet.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AMP

 

Ad.1 Nie mozna , bo styropian zablokuje ruch powietrza wewnatrz konstrukcji .

Ad.2 Nie . Folia paroprzepuszczalna , to nie jedyny warunek zdrowej konstrukcji . B. wazna jest wentylacja pomieszczen .

Ad.3 Centralne Ogrzewanie w szkieleciaku wlacza sie czesto . Wlasnie dlatego , ze bezwladnosc jest mala . Rachunki za ogrzewanie nie sa male . Latem zas , jak grzeje slonce , daje sie wyraznie zauwazyc zapaszek sklejki , OSB , drewna . Jak byles za komuny na wczasach w osrodku wczasowym wyposazonym w domki z dykty , to wiesz o czym pisze . Bez AC szkielet nie ma sensu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AMP widze że tez odkryłeś że Domek to pewna osoba o której sie mówi która potrafi tylko przytaczac strony na www. Która nic nie potrafi nowego wniesc do sprawy szkieletu. Która wystawia certyfikaty firemkom które czasmi nie maja pojecia o budowaniu/ a umieszczaja je na swojej stwonie www jako przynete dla potencjalnego inwestora :lol: , a pózniej zwala sie wszytsto na kierownika czy inspektora :lol: :lol: :lol: przykład: To jakby sprawdzac lekarze czy dobrze leczy i wystawia diagnozy :lol: Coraz bardziej dochodze do wniosku ze cała organizacja co promuje u nas szkielet to wielka sciema do zarabiania szmalu. Też byłem zachwycony jak zaczynałem teraz jestem innego zdania...

DOMEK nie traktuje forum jako wylewanie żalu tylko pisze o błędach popełnianych przez promowane firmy na przykładzie mojej budowie ku przestrodze innych budujacych lub chcacych budować w tej technologi w przeciwienstwie do odsyłnia ich do stron www :lol: Moze warto zrobic weryfikacje.... 8)

a tak wracając do sprawy :lol:

LUC AMP chyba sprawę załatwi w każdym oknie montowane nawiewników. Ja mam nawiewniki i dodatkowo bo tak było w projekcie kazde pomieszczenie pokój z garderoba zaopatrzony osobnymi nawiewami-wentylacją DN 70 z ponad dachu, a komin tez mam :lol: / to inna bajka i tez jest i to 6 kanałowy -5 wentylacjyjnych i 1 spalinowy/ więc powietrze wedruje. Dzis miałem odbiór kominaiarski/ nie bede pisał o kolejnym knocie w kominie który wyłapał kominiarz a który został zrobiłony przez pewną firma z certyfikatem z pewnej organizacji znającej sie na budowaniu domów w szkielecie. I w/g urzadzenia do pomiarów ruchu powietrza mam- wentylacje OK przy zamknietych oknach. Jak przerobie komin to bedzie jeszcze lepiej czyli jak przebije scianki wewnetrzne komina i w górnej cześci komina pod czapa połącze kanały wentylacyjne z sobą aby wiatr wiejący z róznych stron powodował wiekszy ciag i nie wdmuciwał mi a wyciagał. To tak dla innych przestroga prosze zwracajcie na to uwage.

LUC AMP co do wentylacji wewnątrz scian

obawiałem sie ze nie mam ruchu powietrza w sciankach ale dzieki kolejnemu knotowi/ nie wyprowadzenie kabla w GKF przez pewna firme musiałem robic odwierty kontrolne szukając kable i czuc było ruch powietrz wewnatrz sciany czyli tez mam tam wentylacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luc,

masz rację co do stosowania styropianu jako izolacji cieplnej ścian zewnętrznych. Też jestem tego zdania. Jednak jedna z firm kandyjskich takie rozwiązanie stosuje. Zajrzyj na http://www.nascor.com Nawet kilka domów w swojej technologi postawili w Polsce.

 

j-1942,

odpuść sobie. Nie wszyscy zwolennicy technologii szkieletowej to GURU (nie ja to wprowadziłem na Forum). Jak przejrzysz posty Domka, nie zawsze, jak Ci się wydaje, wypowiada się pozytywniwe za szkieletem. Mało tego wielu forumowiczów szkaluje Domka za złe wypowiedzi na temat szkieltu.

 

Pański problem, to układ między Panem a Pańskim kierownikiem budowy, który być może, podejmując się tej funkcji, nie do końca znał wymagania stawiane technologii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AMP

 

Bez AC szkielet nie ma sensu .

 

Dziekuje za odpowiedz. Wlasciwie potwierdziles moje przypuszczenia.

Musze bardzo powaznie zastanowic sie nad systemem ogrzewania.

 

Halo polscy uzytkownicy szkieletorow. Jak u Was z ogrzewaniem? KOSZTY kochani i jaki system (gaz, prad, pompa ciepla inne?)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AMP widze że tez odkryłeś że Domek to pewna osoba o której sie mówi ...

 

No wiesz, trudno nie zauwazyc :) - przebrnalem przez wszystkie 34 strony tego tematu wiec..., zreszta wystarczy wyszukac posty "Domka"

Nie ma co.

Przykro mi ze masz takie zawirowania, byles kilkanascie stron wczesniej bardzo optymistycznie nastawiony. Mam nadzieje, ze wszystko z Twoja inwestycja bedzie ok i mimo wszystko bedziesz zadowolony z uzytkowania.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Powiedzcie mi jak robiliście w swoich szkieletach fundamenty? Ja mam problemy bo w projekcie jest ściana fundamentowa wysokości 90cm wylewana z betonu o szerokości 17cm. Firmy z Wrocławia mówią że po pierwsze to szalunki będa mnie więcej kosztować niż pozostałe materiały i proponują z bloczków co wyjdzie taniej. Ale podobno tak nie można za bardzo. Proszę o poradę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie szkieletu.

 

No wiec tak sobie mysle i mysle i mysle, byl czas zrobic sobie przerwe w czytaniu postow (o pompach ciepla) to machnalem kilkadziesiat kilometrow rowerem bo do tego myslenia juz glowa boli :) i wykombinowalem tak, a Wy mnie kochani poprawcie jesli cos zle mowie:

 

Tanim kosztem (pod wzgledem inwestycji) zakladam konwektory elektryczne plus ewentulanie podlogowka w lazience (wszystko dotyczy domku parterowego ok 110m2 bez poddasza uzytkowego, zakladam ze garaz nie ogrzewany.

Sterowanie elektroniczne (dzienne czy tygodniowe - wsio rawno)

Dzien u nas wyglada mniej wiecej tak - wychodzimy ok 7:30-8:00, wracamy godzina 17:00 - w tym czasie obnizamy temperature w domu do np 10 stopni C, a przed powrotem automatyka podnosi ja do 20sC - wykorzystujemy fakt niskiej bezwladnosci cieplnej a jednoczesnie dobrej izolacyjnosci scian - szybko sie nagrzeje - no powiedzmy ze o 16-tej zaczyna grzac, to temperatura powinna podskoczycz o te 10 kresek. Na noc lubimy chlodek do spania to obnizamy do ok 18 kresek.

Z doswiadczenia wiem ze takie konwektory sa bardzo sprawne i wydajne.

 

ale to wszystko bardzo teoretycznie, z pominieciem fizyki wiec nie wiem czy tak sie da - szybko nagrzac oczywiscie.

 

A takie pomysly to z tad, ze skoro jest niska bezwladnosc, to zrodlo ciepla musi praktycznie caly czas pracowac aby zapewnic stala, odpowiednia dla domownikow temperature wewnatrz co podnosi koszty ogrzewania.

Gaz jest dostepny, ale stale rosnace ceny tego surowca jakos nie przekonuja nas do ogrzewania nim.

 

A i jeszcze jedno pytanie. Czy ktos liczyl albo wie mniej wiecej jakie jest zapotrzebowanie energetyczne szkieletu (zakladamy ze okna 1.1).

Chodzi mi o ilosc W/m2 - np podaje sie ze budynek murowany nie ocieplony, okna typ: "stare" :) to nawet 100W/m2, a dobrze docieplony to 30-40W/m2.

Jak to jest w przypadku szkieletu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ogrzewanie szkieletu.

A i jeszcze jedno pytanie. Czy ktos liczyl albo wie mniej wiecej jakie jest zapotrzebowanie energetyczne szkieletu (zakladamy ze okna 1.1).

Chodzi mi o ilosc W/m2 - np podaje sie ze budynek murowany nie ocieplony, okna typ: "stare" :) to nawet 100W/m2, a dobrze docieplony to 30-40W/m2.

Jak to jest w przypadku szkieletu?

 

Sam jestem na etapie koncepcji. Proponuję zajrzeć na strony http://www.rockwool.pl - jeżeli chcesz popatrzeć na wzory do obliczania ocieplenia. Zajrzyj też na http://www.rekuperatory.pl - tamże jest trochę informacji nt. kwestii ogrzewania powietrza. Firmy te, nie bezinteresownie ale szlachetnie, umieściły wiele przystępnych informacji do poczytania.

 

Wynika z tego, że klasyczny szkielet (15cm ocieplenia na ścianie, ciutek więcej na dachu) to nie są żadne energooszczędne mecyje. Rockwool poleca grubsze ocieplenia i przedstawia wzorki. Za co kto woli płacić. Rekuperatory podają inną ciekawostkę: 60-80% strat ciepła w dość dobrze ocieplonym domu bierze się z wymiany powietrza. A w szkieletorze, jak zauważył Luc, bez tego nic. Zatem ja rozważam instalację wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperacją. Same rury nie zakosztują bardzo drogo - ale centrala i owszem.

 

A do tego dodam, choć to już off-topic, że rozważam budowę gruntowego-żwirowego wymiennika ciepła, coś jak średniowieczne piwnice klimatyzacyjne. Najbardziej boję się uzależnienia od stałego działania (przynajmniej w zimie) wentylatorów. Jak padną, to cały misterny plan diabli wezmą :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Panie Bodekku! Czy mógłby mi pan zdradzić jaką rozpiętośc ma brama garażowa i jakiej wielkości jest (i z czego wykonana) belka nad nią?Jeśli byłby Pan tak miły i udostępnił mi inne zdjęcia (w szczególności połączeń elementów strop-ściana,ściana kolankowa-więźba) byłbym niezmiernie wdzięczny:))). Wiadomości te (i być może zdjęcia),chciałbym wykorzystać (jeśli otrzymam Pańską zgodę) do napisania pracy dyplomowej.pozdrawiam :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

no to trochę sobie poczytałem, a teraz mam pytanie.

Stałem się posiadaczem drewnianego domu (domku) w trakcie budowy. Jest to dom z użytkowym poddaszem, na dole salon, kuchnia, łazienka, a na górze sypialnie.

To co zastałem to konstrukcja drewniana, a od zewnątrz szalówka. Mam zamiar to ocieplić tylko czy to ma tak wyglądać:

*ściany

-wiatroizolacja (między słupkami konstrukcji?)

-wełna mineralna

-paroizolacja

-płyta g-k

*strop nad parterem (od dołu)

-płyta g-k

-wełna

-deska podłogowa

???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...