Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa drewnianego szkieletu


Recommended Posts

A czy w domu szkieletowym może być kotłownia na paliwo stałe (węgiel)? Bo ostatnio ktoś budujący dom murowany mi powiedział, że zastanawiał się nad szkieletem, ale w firmie budującej domy szkieletowe powiedziano mu, że w domach drewnianych nie może być kotłowni z piecem na ekogroszek.

 

Trochę mi się to dziwne wydaje, bo skoro może być kominek, to czemu nie piec na paliwo stałe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A czy w domu szkieletowym może być kotłownia na paliwo stałe (węgiel)? Bo ostatnio ktoś budujący dom murowany mi powiedział, że zastanawiał się nad szkieletem, ale w firmie budującej domy szkieletowe powiedziano mu, że w domach drewnianych nie może być kotłowni z piecem na ekogroszek.

 

Bzdura.

No, ale w takim razie kominek też odpada :lol: :lol: :lol:

 

A u mnie już jest - dziś było pierwsze palenie 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadna woda z zewnątrz przez otynkowaną ścianę nie wejdzie (chyba, że będzie powódź) i tego możemy być pewni. Płyta OSB stawia spory opór parze wodnej więc wentylacja powinna być pod płytą OSB.

 

No właśnie czy aby na pewno :)

Czytam posty spierających się Andrzeja Wilhelmiego i Wojciecha Nitki już od pewnego czasu i jako że czas wybrać wykonawcę domu zacząłem szperać po amerykańskich stronach.

 

Problem z EIFS jak najbardziej istnieje i zaprzeczyć się temu nie da. Elewacja ze styropianem oczywiście jest niezwykle szczelna ale do czasu. Nieszczelności tynku wokół stolarki okienno-drzwiowej, zamontowanych elementów na izolacji, wokół kranu wystającego z elewacji to najczęstsze przyczyny przedostawania się wody pod styropian. Jeśli styropian płaski jest klejony bezpośrednio do poszycia to po jakimś czasie wychodzi z tego kupa. Wilgoć, grzyb etc.

 

Amerykańce sugerują różne rozwiązania (water-managed EIFS) począwszy od najprostszego tj. membrana wiatroizolacyjna (nie jako bariera wodoszczelna, ale uniemożliwiająca wnikanie hurtowych ilości wody pomiędzy styropian i OSB), poprzez membrana + styropian ryflowany, aż po jakieś super-hiper 3D maty odprowadzają wodę w dół.

Duży nacisk kładą na używanie flashing-tapes czyli taśm izolacyjnych paroprzepuszczalnych i dokładne oklejanie nimi otworów okiennych oraz łączeń wiatroizolacji.

 

Jak dla mnie obydwaj panowie tutaj mają rację:

AH: bo elewacja jest faktycznie wodoszczelna ale tylko teoretycznie bo praktycznie to zdarzają się miejsca gdzie nieszczelny tynk będzie miejsce spływania wody pod elewację

WN: water-managed EIFS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy w domu szkieletowym może być kotłownia na paliwo stałe (węgiel)? Bo ostatnio ktoś budujący dom murowany mi powiedział, że zastanawiał się nad szkieletem, ale w firmie budującej domy szkieletowe powiedziano mu, że w domach drewnianych nie może być kotłowni z piecem na ekogroszek.

 

Wydaje mi się, że źle wybudowany kominek (tak popularny w "kanadyjczykach") jest większym zagrożeniem (jeśli mówimy o zagrożeniu pożarowym) niż nowoczesny piec na ekogroszek. Wiem, że sporo osób w ten sposób ogrzewa swoje szkieletowe domki.

Mimo to uważam, że z punktu widzenia ekonomiki piec na tego typu paliwo stałe nie jest taki znów "oszczędny" bo oprócz samych kosztów instalacyjnych (piec, rury, grzejniki, komin itp - to jest już kwota rzędu 20-30 tys za niewielki domek) Wymaga dodatkowego pomieszczenia (kotłowni) na piec i całą instalację oraz miejsca na składowanie opału (dajmy na to skromne 5m2 x 2500 zł /cena za m2 domu -chyba już dalece nieaktualna/=12500,00).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo elewacja jest faktycznie wodoszczelna ale tylko teoretycznie bo praktycznie to zdarzają się miejsca gdzie nieszczelny tynk będzie miejsce spływania wody pod elewację

Tu nie chodzi o nieszczelny tynk, a raczej o połączenia tynku z innymi materiałami, np. oknami, gdzie stykają się dwa różne materiały, różnie pracujące, i gdzie powstają pękniecia, którymi woda deszczowa wpływa pod warstwę styropianu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Andrzeju, specjalnie dla Pana podaję te linki (warto czasami poszperać po Necie)

Miłej lektury i ... wyciągnięcia odpowiednich wniosków. Nigdy nie jest za późno na naukę i ... nie ośmieszania się przed Forumowiczami.

 

W Necie może i warto pogrzebać ale w przytoczonych stronach nic ciekawego dla mnie nie ma. Widzę, że nadal niewiele rozumiesz z tego co piszę zachęcam więc do pogrzebania w książkach gdyż jedyna wiedza jaką posiadasz to strony Pana Wojciecha Nitki a to nie co mało. Jak łykniesz trochę wiedzy do czego Cię gorąco zachęcam to będziemy mogli kontynuować wymianę poglądów. O moje wypowiedzi nie musisz się martwić radzę poszukaj rzeczowych argumentów do swoich. Ocenę pozostaw Forumowiczom.

Parafrazując powiem tak: doświadczenie nie wielkie, wiedza malutka taki jest właśnie "Domek Krasnoludka".

Śledziłem budowę pokazowego domu szkieletowego stawianego na ekspozycji przy ul. Bartyckiej w Warszawie. Analizowałem błędy popełnione przy jego budowie. Własnymi rękoma postawiłem kilkanaście szkieletów w różnych technologiach. Mieszkam już 14 lat we własnoręcznie postawionym typowym kanadyjczyku. W tematach, o których piszę posiadam stosowne wykształcenie. Swoje doświadczenia poparte wiedzą przekazuję innym aby uniknęli kosztownych błędów, o których wcześniej w tym temacie pisano. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koleżanki i koledzy,

na stronach szkieletu Mr.Nitka pisał o stosowaniu uszczelek przy montażu okien i drzwi w przypadku szkieletu prefabrykowanego bez wiatroizolacji.

czy ktoś może mi przybliżyć co to za magiczne uszczelki?

 

a więc jak to mówią, nie przyszła góra do mahometa to mahomet przyszedł do góry.

i na tym forum i na forum szkielet.pl zadałem pytanie Panu Nitce co to są za magiczne uszczelki. jako że mnie nie uraczył odpowiedzią :) poszukałem samodzielnie. i o ile jestem mądrzejszy 8) bo przy okazji poczytałem o EIFS. oczywiście na amerykańskich stronach.

 

polecam wszystkim stronkę http://www.senergy.cc - rozwiązania konstrukcyjne/chemiczne dla budownictwa (by BASF). przedstawione są różne rozwiązania elewacyjne począwszy od klasycznych (styropian klejony na OSB, w ich nomenklaturze Class PB EIFS - Senerflex Classic PB System) aż po skomplikowane rozwiązania z drenażem np. Water-Manageg Class PB EIFS - Senturion Wall System)

Najistotniejsze jest w tym sajcie to, że są przedstawione bardzo dokładne rysunki techniczne dla każdego z systemu dociepleń pokazujące uszczelnienie okna z tynkiem, przejście rury przez ścianę, itp itd.

 

Np.

http://www.senergy.cc/documents/details_pdf/1017552_PB_details.pdf

 

Można sobie pooglądać jak to amerykanie robią.

Moją uwagę skupiły te nieszczęsne uszczelki tj.

"Backer rod" oraz "Caulk sealant"

Już doszedłem dzięki Bogu co to jest Backer rod - po polsku się to zwie sznur dylatacyjny ze spienionego polietylenu o zamkniętej strukturze komórkowej.

Np taki http://www.soudal.pl/index.php?menu=produkty&id=112&grupa=9&podgrupa=0&lp=5

Wypełnia nim się w pierwszej kolejności przestrzeń między EIFS a innymi materiałem.

Caulk sealant jest to uszczelniacz (ale raczej nie silikon, raczej polimer - poszukiwania trwają ;)), którym wypełnia się pozostała przestrzeń na końcu wygładzając palcem. Teraz muszę tylko dojść co to dokładnie jest za uszczelniacz.

 

Zupełnie inna broszka to to, że wszędzie trąbią o tym, że tzw. barier EIFS (czyli klejony do poszycia) jest niedozwolony. IMHO raczej ze względu na mniejszą tolerancję na błędy niż generycznie błędne rozwiązanie budowlane. I pewnie w obawie przed pozwami sądowymi nikt tego nie stosuje.

 

Jak patrzę na proponowane na stronach Senergy rozwiązania i patrzę na fińskie prefabrykowane domy to dochodzę do wniosku, że jest to kolejna dziedzina w której jesteśmy sto lat za murzynami.

 

 

Dodatkowo można poczytać

http://www.apexhomeinspections.biz/articles/making%20EIFS%20watertight.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

senk ju 8)

siedzę ostatnio i czytam ciągle o tych pieprzonych elewacjach.

 

elewacja oczywiście ma być szczelna, ale przecież żyjemy w polsce i wiemy jak się różne rzeczy robi. wszystkiego nie dopilnujesz i gdzieś będzie pieprzona nieszczelność i co wtedy? zrywać płyty styropianowe, wymieniać poszycie?

 

problem w tym, że polscy producenci domów prefabrykowanych baaaaaaaaaaardzo rzadko dają wiatroizolację i styropian z drenażem. i pewnie równie rzadko stosują ww. uszczelnienia przy łączeniach EIFS z innym materiałem.

 

nic tam. pod koniec tygodnia będę w krakowie i w bielsku w McDomusie i w PAB-Varioplanie. Będę też oglądał domek wybudowany przez PAB. Zobaczymy co oni na moją wiedzę na temat EIFS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...elewacja oczywiście ma być szczelna, ale przecież żyjemy w polsce i wiemy jak się różne rzeczy robi. wszystkiego nie dopilnujesz i gdzieś będzie pieprzona nieszczelność i co wtedy?

 

 

Oczywiście, że elewacja będzie szczelna! A nawet jak powstaną mikro pęknięcia to nic złego się nie stanie! Uszczelnienie okien należy wykonać tak samo jak w normalnym budynku. Moim zdaniem najwięcej błędów powstaje w związku z tym, że staramy się w szkielecie wykonać ścianę jednowarstwową. Elementy elewacji (np. tynk, styropian i płyta OSB) powinny być oddzielone szczeliną wentylacyjną od szkieletu z ociepleniem. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elementy elewacji (np. tynk, styropian i płyta OSB) powinny być oddzielone szczeliną wentylacyjną od szkieletu z ociepleniem.

Panie Andrzeju,

może Pan bliżej wyjaśnić jak technicznie odzielić od konstrukcji szkieletu z ociepleniem elementy elewacji (np. tynk, styropian i płyta OSB) z zastosowaniem szczeliny wentylacyjnej?

 

Moim zdaniem to konstrukcja szkieletu pokryta płytą poszycia z płyty OSB i folią wiatroizolacyjną winna być oddzielona szczeliną wentylacyjną od warstwy styropianu z tynkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie kategorycznie nie zgodzić się z taką tezą!!! Tak wykonane ściany to praktycznie 100% ryzyka bardzo poważnego błędu skutkującego zawilgoceniem ściany. Ściana szkieletu powinna być wykonana tak jak dach bo niczym od niego się nie różni!!!

Patrząc od środka ściana zewnętrzna powinna wyglądać tak:

- płyta gk lub inne wykończenie (boazeria, deski, panele itp.),

- folia paroizolacyjna,

- konstrukcja z ociepleniem,

- wiatroizolacja (np. folia o wysokiej paroprzepuszczalności),

- drożna szczelina wentylacyjna (z otworami wlotowymi przy fundamencie i wylotem pod połać dachową),

- elewacja (cegła klinkierowa, cegła zwykła + tynk, deski na zakład, sidyng, płyta OSB + cienki twardy styropian + tynk, płyta OSB + cienka twarda wełna elewacyjna + tynk itp.).

Dosunięcie wełny do płyty OSB to poważny błąd a stosowanie wiatroizolacji na płycie OSB jest niczym nie uzasadnione gdyż sama płyta stanowi doskonałą wiatroizolację.

Jeszcze raz powtórzę ściana tak jak dach!!!!

Serdecznie pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosunięcie wełny do płyty OSB to poważny błąd a stosowanie wiatroizolacji na płycie OSB jest niczym nie uzasadnione gdyż sama płyta stanowi doskonałą wiatroizolację.

 

To dlaczego chyba wszystkie firmy stawiające kanadyjczyki w Polsce (a przynajmniej wszystkie z jakimi ja się spotkałem) dosuwają wełnę do zewnętrznej płyty OSB? Wszyscy robią źle??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak robią to moim zdaniem robią źle! W tym wątku prezentowane były zdjęcia zagrzybionych ścian. A przyczyna właśnie ta! Płyta OSB stawia parze wodnej dość skuteczny opór więc aby nie było problemów to grubsza warstwa izolacji cieplnej powinna być zamocowana na płycie OSB (np. 15 cm styropianu) ale pod tą warstwą nie może być żadnej szczeliny wentylacyjnej (zimnego powietrza)!!!

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc od środka ściana zewnętrzna powinna wyglądać tak:

- płyta gk lub inne wykończenie (boazeria, deski, panele itp.),

- folia paroizolacyjna,

- konstrukcja z ociepleniem,

- wiatroizolacja (np. folia o wysokiej paroprzepuszczalności),

- drożna szczelina wentylacyjna (z otworami wlotowymi przy fundamencie i wylotem pod połać dachową),

- elewacja (cegła klinkierowa, cegła zwykła + tynk, deski na zakład, sidyng, płyta OSB + cienki twardy styropian + tynk, płyta OSB + cienka twarda wełna elewacyjna + tynk itp.).

I po co wprowadza Pan to zamieszanie a Forumowiczów w błąd? Rozumiem, i wcale nie chcę być złośliwy, że u Pana jak u dekarza - "ściana tak jak dach" - ale nie w technologii lekkiego budownictwa szkieletowego. Proponuję spojrzeć na temat nie z punktu dekarza a poprostu - z punktu wymagań technologii i powszechnie stosowanych rozwiązań.

 

Nie może Pan pisać, że

Skoro tak robią to moim zdaniem robią źle!
To Oni robią dobrze a Pan się myli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie Wojtku Pana wypowiedzi w kilku wątkach są nie spójne!

Skoro twierdzi Pan, że się mylę to proszę wskazać, w którym momencie moje rozumowanie jest nie logiczne. Twierdzenie, że są jakieś wymogi technologiczne to bzdura bo ta technologia jest zła. Ściana szkieletu niczym nie różni się od dachu a jak się różni to proszę wskazać gdzie a nie zasłaniać sie jakimiś technologiami. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściana szkieletu powinna być wykonana tak jak dach bo niczym od niego się nie różni!!!

Patrząc od środka ściana zewnętrzna powinna wyglądać tak:

- płyta gk lub inne wykończenie (boazeria, deski, panele itp.),

- folia paroizolacyjna,

- konstrukcja z ociepleniem,

- wiatroizolacja (np. folia o wysokiej paroprzepuszczalności),

- drożna szczelina wentylacyjna (z otworami wlotowymi przy fundamencie i wylotem pod połać dachową),

- elewacja (cegła klinkierowa, cegła zwykła + tynk, deski na zakład, sidyng, płyta OSB + cienki twardy styropian + tynk, płyta OSB + cienka twarda wełna elewacyjna + tynk itp.).

Dosunięcie wełny do płyty OSB to poważny błąd a stosowanie wiatroizolacji na płycie OSB jest niczym nie uzasadnione gdyż sama płyta stanowi doskonałą wiatroizolację.

 

Sorry ale dla mnie doświadczenia amerykańskie są pewną wyrocznią w tym temacie. Nie widziałem nigdzie, żeby w przypadku EIFS (bo to mnie interesuje) ktoś robił szczeliny wentylacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...