Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa drewnianego szkieletu


Recommended Posts

Kiedyś już ktoś o to pytał, ale nie pojawiła się żadna odpowiedź. To było jednak dawno temu i być może od tego czasu na forum pojawił się ktoś, kto może się wypowiedzieć.

 

Mianowicie, czy ktoś miał jakieś kontakty (i w związku z tym ma jakąś opinię) o firmie LABO BPM z Bielska Białej? Robią wiązary dachowe i domy szkieletowe. Zaproponowali mi dość atrakcyjną cenę (przynajmniej w porównaniu z innymi firmami), ale czy ktoś miał coś z nimi do czynienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 3,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Obserwuję ten wątek już od dłuższego czasu. I mogę stwierdzić jedno - jest tu kicha i to z powodu kłótni pomiędzy Panem Wojciechem Nitka, a Panem Andrzejem Wilhelmi jest on po prostu do d......... Czytają go ludzi zainteresowni budowa domu w konkretnej technologii, a wasza kłótni ich zupełnie od tego odstrasza. Spieracie się kto jest lepszy i kto ma wiekszą wiedzę, wytykając jej brak drugiemu.

 

Panowie dogadajcie się jakoś i nie zabijajcie Grupy Szkieletu Drewnianego.

 

Proponuję wypić brudzia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dogadajcie się jakoś i nie zabijajcie Grupy Szkieletu Drewnianego.

To chyba nie tak. To nie kłótnia czy udawadnianie sobie większej wiedzy. Przynajmniej tak jest z mojej strony. Nie mam zamiaru nikomu odbierać wiedzy. Każdy ma swoją, w swoim zakresie. Nie można jednak wprowadzać Forumowiczów w błąd, gdyż to oni oczekują wiarygodnych informacji, tymbardziej od tych, którzy uzyskali tytuł Doradcy czy Eksperta.

 

Zagadnienie EIFS to wielki problem domów szkieletowych docieplanych od zewnątrz warstwą styropianu a nie jakieś pierdoły. Temat ten jednak nalezy zrozumieć i umieć ostrzegać przyszłych inwestorów przez złymi rozwiązaniami w tym zakresie.

 

Panie Andrzeju, dla dobra Grupy Szkieletu Drewnianego - wyciągam rękę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D Cz. Ściana jak dach - prawda. Zamknięcie pary wodnej to szambo- prawda.

Wszyscy , którzy zamierzają zamknąć konstrukcję drewnianą i gąbczastą izolację w postaci wełny itp. wynalazków bez możliwosci intensywnego wietrzenia budują inkubatory dla rozwoju grzybów i pleśni. Wiatroizolacja z wysoce paroprzepuszczalnej foli korzystna, ale niekonieczna - mniejsze zuzycie energii, Siding prawidłowo położony nie wymaga szczeliny wentylacyjnej. wszystkie inne szczelne pokrycia elewacjne tak.

To jest recepta dla tych , którzy nie chcą zrozumieć, ale muszą wiedzieć.

Dla tych , którzy chcą zrozumieć polecam wyszukiwarke google- hasło np. fizyka budowli , ocieplanie murów pruskich itp.

 

Ps. Dodam, że gdyby nie słaba wytrzymałość mechaniczna foli wiatroizolacyjnej-PAROPRZEPUSZCZALNEJ oraz jej estetyka, budowę konstrukcji można by zakonczyć właśnie na pokryciu folią.

 

Pozdrawiam SZAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie byłem przeciwnikiem Pana Wojciecha Nitki a wręcz przeciwnie (wystarczy dokładnie prześledzić ten wątek). Wymiana poglądów, do której obaj mamy niezbywalne prawo powinna skłaniać do myślenia budujących szkielety. W brew pozorom jest to technologia, w której bardzo łatwo popełnić błąd. Moje wypowiedzi zawsze mają na celu przestrzec przed ewentualnymi błędami. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak sobie mysle, czy podobne watpliwosci dotyczace budowy sciany nie mozna rozwiazac przez odwolanie sie do doswiadczen budowlanych wlascicieli domow drewnianych od powiedzmy 10 lat?

Czy wystapily u nich problemy z woda pod tynkiem i styropianem, czy tez nie i jaka maja budowe sciany zewnwtrznej?

 

Pare osob po prostu nie wnikajac w jakiekolwiek spory mogloby przedstawic swoje obserwacje. Sa tutaj przeciez wlascicele domow drewnianych, choc czy z takim stazem?

 

Ale to tylko moje spostrzezenie, propozycja

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D Cz . Styropian też szambo, tylko mniejsze niż brak brak szczeliny wentylacyjnej w konstrukcji z ociepleniem. W miejsach gdzie nie jest przyklejony powstaja szpary, i to bez względu na to czy przyklejony do OSB czy do muru.

W szczelinach tych - między styropianem a podłożem,następuje wykraplanie pary wodnej. Wystarczy oderwć styropian od ściany po 2-3 latach, wszystko na zielono i śmierdzi, a jak śmierdzi to pleśń i grzyby. Poprawia troche sytuację jesli ryflowany- z rowkami na odprowadzienie wody z powierzchi podłoża. No ale wtedy jego rola izolatora znacznie zmiejsza się. Te rowki , jeśli nie zamknie się ich od góry robią za szczelinę wentylacyjna też.

W każdej drewnianej, lub drewnopochodnej konstrukcji nalezy rozwiązac problem dyfuzji wody. Oczywistym jest , że z uwagi na nasiąkliwość drewna oraz zmienną wilgotność otoczenia drewno nasiąka wodą. Przy długotrwałej wilgotności większej jak 20% pojawiają się grzyby i pleśnie żywiące się drewnem i powodujace jego korozję. Cała sztuka to dać konstrukcji i izolacji szanse na jak najszybsze odprowadzenie wody. No a jak juz to zrobicie i chałupa nie spali sie to moze stać i 200 lat. Czego Wam Szanowni budowniczy i sobie zyczę. :D

 

Ps. Rozważcie Szanowni forumowicze jeszcze problem paroizolacji od wewnetrznej strony ściany, tam też jest nieciekawie gdyz dyfuzja pary wodnej z konstrukcji i izolacji moze odbywać się tylko w jedna stronę. Co prawda wełna, w miarę wysychania odbierze z konstrukcji wilgoć, ale znacznie wolniej niż byłoby to wskazane. Sam styk konstrukcji z folią paroizolacyjną mającą tendencje do przylegania do krawędziaka , nieciekawie wygląda.

 

Pozdrawiam SZAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc, szukam linka do projektu/informacji domu szkieletowego, który był opisywany w Muratorze wydaje mi sie ze w 2 kwartale zeszłego roku.

Był parterowy i miał charakterystyczne drzwi zewnętrzne - czerwone z bulajem

czy ktoś z Was może mi pomóc odnaleźć informacje o nim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znów hello :)

zima minęła, tak więc ruszamy z kopyta - no prawie :wink:

dla przypomnienia:

budujemy pod Poznaniem szkieletowy domek wg. projektu PRZESTRONNY D08

Po bardzo długich rozmowach, liczeniu, przeliczaniu, od jesieni trzymamy się firmy z Szamotuł jesli chodzi o postawienie domu. Wykonają stan surowy zamknięty, bez fundamentów i częściowych instalacji (za to np. w cenie jest brama garażowa, okna Dekenika lub Tyssen), dachówka Bras.

W czwartek jadę do nich po raz trzeci rozmawiać już bardzo konkretnie, o cenach i innych technicznych sprawach - zakładam, że w marcu podpiszemy z nimi umowę.

Gdyby ktoś z Was chciał szczegółowe info o wycenie, umowie i firmie MEFRA to poproszę zapytania na pw...

poszukuję też zdjęć przestronnych .. żeby oczy nacieszyć :)

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Rozważcie Szanowni forumowicze jeszcze problem paroizolacji od wewnetrznej strony ściany, tam też jest nieciekawie gdyz dyfuzja pary wodnej z konstrukcji i izolacji moze odbywać się tylko w jedna stronę. Co prawda wełna, w miarę wysychania odbierze z konstrukcji wilgoć, ale znacznie wolniej niż byłoby to wskazane. Sam styk konstrukcji z folią paroizolacyjną mającą tendencje do przylegania do krawędziaka , nieciekawie wygląda.

 

Rozważam i nic nieciekawego nie widzę. Para wodna nie stwarza żadnego zagrożenia, zagrożenie stwarza kondensat. Od strony wnętrza za paroizolacją nic złego się nie dzieje bo tam praktycznie nigdy nie wystąpi kondensacja pary wodnej! Zjawisko to występuje z reguły bliżej zewnętrznej strony izolacji cieplnej. Dyfuzja pary wodnej zawsze odbywa się w kierunku niższej temperatury! W budynkach zamieszkałych praktycznie zawsze od wewnątrz do zewnątrz. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Rozważcie Szanowni forumowicze jeszcze problem paroizolacji od wewnetrznej strony ściany, tam też jest nieciekawie gdyz dyfuzja pary wodnej z konstrukcji i izolacji moze odbywać się tylko w jedna stronę. Co prawda wełna, w miarę wysychania odbierze z konstrukcji wilgoć, ale znacznie wolniej niż byłoby to wskazane. Sam styk konstrukcji z folią paroizolacyjną mającą tendencje do przylegania do krawędziaka , nieciekawie wygląda.

 

Rozważam i nic nieciekawego nie widzę. Para wodna nie stwarza żadnego zagrożenia, zagrożenie stwarza kondensat. Od strony wnętrza za paroizolacją nic złego się nie dzieje bo tam praktycznie nigdy nie wystąpi kondensacja pary wodnej! Zjawisko to występuje z reguły bliżej zewnętrznej strony izolacji cieplnej. Dyfuzja pary wodnej zawsze odbywa się w kierunku niższej temperatury! W budynkach zamieszkałych praktycznie zawsze od wewnątrz do zewnątrz. Pozdrawiam.

 

a co w lecie, kiedy wewnątrz jest chłodniej niż na zewnątrz? dyfuzja w drugą stronę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. Dlatego użyłem stwierdzenia "praktycznie". Latem nie ma to żadnego znaczenia gdyż kondensacja pary wodnej nie wystąpi. Użyłem stwierdzenia "w budynkach zamieszkałych" gdyż to odwrócone zjawisko wystąpi wiosną i jesienią w budynkach nieogrzewanych (kondensat będzie się gromadził na paroizolacji). Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. Dlatego użyłem stwierdzenia "praktycznie". Latem nie ma to żadnego znaczenia gdyż kondensacja pary wodnej nie wystąpi. Użyłem stwierdzenia "w budynkach zamieszkałych" gdyż to odwrócone zjawisko wystąpi wiosną i jesienią w budynkach nieogrzewanych (kondensat będzie się gromadził na paroizolacji). Pozdrawiam.

 

:D Cz. Dokładnie o taką sytuację pytałem. Opisałeś to lepiej. Rzecz dotyczy wielu obecnych i przyszłych właścieli domów letniskowych zbudowanych jak całorocznye, wykorzystywanych latem, sporadycznie odwiedzanych jesienią i zimą. Wielokrotne odwiedziny takiego domu zimą wskazywały, iż na zewnątrz jest temperatura wyższa niz w środku budynku. Ta kondensacja paru wodnej na folii paroizolacyjnej b. mi się nie podoba, szczególnie na styku konstrukcja drewniana-folia, Czy są na taką sytuację jakieś gotowe rozwiązania, np. rezygnacja z folii paroszczelnej i gliniany tynk od wewnątrz ( b. łatwo chłonie i oddaje wilgoć ) ? Takie rozwiązanie wymyśliłem, no ale co dwie albo 3 albo 4 głowy to nie jedna.

 

Pozdrawiam SZAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domkach letniskowych zamieszkiwanych tylko latem nie powinno się stosować paroizolacji. Pozdrawiam.

 

:D Cz. Dziekuję bardzo za opinię, potwierdza ona moje przemyślenia. Pozostaje pytanie: czy przez domki letniskowe rozumiemy domy zbudowane konstrukcyjnie tak jak całoroczne ( izolacja 15-20 cm), czy też domy użytkowane tylko latem i ewentualnie w weekendy z ładną pogodą w pozostałych porach roku - tym wystarczy 5 cm ochrona izolacyjna ?

O ile to możliwe proszę o uzasadnienie opinii, inaczej będzie to tylko zajęciem stanowiska jak np.: na izolacje poziomą fundamentów lepsza jest folia jak papa. Chciałbym najpierw zrozumieć, a potem podjąć decyzję. Myslę, że wielu uczestników forum byłoby wdzięcznych. Z góry dziekuję za odpowiedź.

 

Pozdrawiam SZAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na wiosnę ruszam z budową domku letniskowego, taki projekt:

http://www.moj-dom.pl/L-35,szkieletowa,oferta_detail.html#projekt dzięki waszym poradą prawie wszystkie problemy związane z budową mam

rozwiązene, pozostaje jednak problem balkonów, czy są jakieś błedy które mogą powstać przy budowie balkonów i jak ich uniknąć? chodzi mi szczególnie o szczelność na styku balkon-elewaja, elewacja będzie wykonana z deski obiciowej montowanej poziomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

pozostaje jednak problem balkonów, czy są jakieś błedy które mogą powstać przy budowie balkonów i jak ich uniknąć? chodzi mi szczególnie o szczelność na styku balkon-elewaja, elewacja będzie wykonana z deski obiciowej montowanej poziomo.

 

Niestety, wcześniej niż za parę miesięcy nie będę miał w tej kwestii nic do powiedzenia ;-) podłoga werandy wcześniej nie powstanie ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...