Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa drewnianego szkieletu


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Chociaż nikt tu nie zagląda pytam - jak jest różnica w cenie styropianu ryflowanego 5 i 10? Myślę, żeby dać 10 zamiast 5 i nie wiem, czy dużo dopłacę za taką przyjemność. (nie mogę nigdzie znaleźć cen)

A jak wy macie?

Szkieletowcy, odzywajcie się trochę, bo już zaczynam podejrzewać, że pozamarzaliście :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mailowałam z właścicielem firmy i tłumaczył mi, że taki standard maja cały czas i zawsze jest ok, oraz, że takie przekroje belek są jak najbardziej wystarczające.

Pytałam tez o OSB na dachu i 12 ma wystarczać.

Oczywiście za dodatkową opłatą mogą mi to wszystko zmienić.

Ale czy warto? Czy powinnam nalegać na płytę 16, albo 18?

Wystarczy, naprawdę. A w wypadku OSB, pogrubienie płyty to prawie podwojenie jej kosztu. Nie warto. Konstrukcja szkieletowa to współpracujące ze sobą elementy. Jak szkielet stanie, to zobaczysz. Potem obiją go OSB, zesztywnieje prawie jak murowany. A to przecież nie koniec usztywniania domu.

 

Od kilku dni nurtuje mnie pytanie o gryzonie - naczytałam się gdzieś strasznych rzeczy. Na mój rozum, nie bardzo mają one szanse się zagnieździć w ścianach, bo przecież są szczelnie ponapychane wełną...no i jak miałyby się tam dostać? Przegryzając ocieplenie?

Ale opisy myszy biegających tuż za ścianą podziłały na moją wyobraźnię.

Jak sie do tego odnosicie?

JA się bardzo boję myszy, tak nawiasem mówiąc :)

Najsampierw odpowiedz sobie, dlaczegóż to gryzonie mają lubić akurat szkielet, kiedy mają wokół tyle fajnych, murowanych domów? Czyżby tam było dostać się trudniej? Raczej nie. One naprawdę nie potrzebują dużych dziur, ot jakaś nieszczelność, szparka, wylot wentylacji, bramka dla kota...

A w wełnie mogą się gnieździć i jej gęstość (wcale nie duża, bo nie o gęstość tu chodzi) nie ma nic do rzeczy. Ale u mnie np. się nie zagnieżdżają. A przecież by mogły.

 

Jedyne gryzonie, z jakimi mieliśmy do czynienia w wełnie mineralnej, to myszy, które przezimowały w wielkiej kupie starej (tzn. z odzysku) wełny, którą spiętrzyliśmy w pobliżu placu budowy w oczekiwaniu na wykończeniówkę - była tylko osłonięta przed deszczem. Zrobiły sobie jedno (jedno!) gniazdo, urodziły dzieci i poszły sobie. W efekcie do wyrzucenia było kilka garści wełny. One chyba nie za bardzo lubią ten materiał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A możesz troszkę jaśniej? - dlaczego uważasz że to kupa?

pozdrawiam

 

no nie mów że chciałbyś mieszkać w domu zbudowanym z czegoś takiego :o

 

To nie ma problemu w obijaniu domu płytą OSB, ale konstrukcji z OSB już nie można zrobić? Ja w każdym razie chętnie bym w czymś takim zamięszkał, pod warunkiem, że dzięki temu mógłbym dom zbudować taniej. Na szczęście tak nie jest, jak przypuszczam, belki te ceną przewyższają drewno...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mailowałam z właścicielem firmy i tłumaczył mi, że taki standard maja cały czas i zawsze jest ok, oraz, że takie przekroje belek są jak najbardziej wystarczające.

Pytałam tez o OSB na dachu i 12 ma wystarczać.

Oczywiście za dodatkową opłatą mogą mi to wszystko zmienić.

Ale czy warto? Czy powinnam nalegać na płytę 16, albo 18?

Wystarczy, naprawdę. A w wypadku OSB, pogrubienie płyty to prawie podwojenie jej kosztu. Nie warto. Konstrukcja szkieletowa to współpracujące ze sobą elementy. Jak szkielet stanie, to zobaczysz. Potem obiją go OSB, zesztywnieje prawie jak murowany. A to przecież nie koniec usztywniania domu.

 

Czy aby wiesz o czym piszesz?! Co innego sztywnić ścianę a co innego dawać podkład pod poszycie docelowe! Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uderz w stół, nożyce się odezwą. Zatem udziel wyczerpujących informacji, żeby osoby, które chcą się czegoś dowiedzieć, mogły się dowiedzieć.

Chyba, że Twoja motywacja uczestnictwa w tym wątku się już wyczerpała i gotów jesteś skazać niedoinformowanego (a wręcz błędnie poinformowanego) uczestnika na pastwę dezinformujących dyletantów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

flamenco108 dzięki za odzew. Czyli ktoś jeszcze żyje!!!

A mógłbyś mi jeszcze podpowiedzieć z tym styropianem?

Z 5cm ściana ma grubość 20cm, a z 10 będzie miała 25. Warto?

A tutaj nie mam pojęcia. Elewację robiłem z drewna, zatem ocieplenie mam z wełny. Wyżej piszący Andrzej Wilhelmi ma przyjemność (na ile zorientowałem się z jego poprzednich postów) budować wiele szkieletorów rocznie, podczas gdy ja mam na koncie jeden, więc z pewnością zechce pomóc w tej materii, szczególnie, że te styropianki są zdaje się popularne, bo z daleka dom wygląda jak murowany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... udziel wyczerpujących informacji, żeby osoby, które chcą się czegoś dowiedzieć, mogły się dowiedzieć...

 

Czy śledzisz ten wątek, czy tylko udajesz? Ile razy można pisać to samo? Wystarczy przeczytać moją wcześniejszą wypowiedź dotyczącą tej kwestii. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie ta informacja do niczego niepotrzebna. Ja już mieszkam w swoim domu i ew. błędy, jakie popełniłem, w nadchodzących latach dadzą o sobie znać. A że

 

Jak długo śledzę ten wątek można przeczytać z daty przystąpienia do forum muratora. Po liczbie postów można wydedukać, że raczej śledzę niż piszę. Zapewniam Cię, że zgodnie z datą Twojego przystąpienia do forum, raczej przeczytałem wszystkie Twoje posty. Również te flejmowe.

 

Jednakowoż, mnie już Twoja pomoc nie jest potrzebna, nawet bezpłatna, bo mój dom stoi, a ja w nim mięszkam. Skoro jednak postanowiłeś się odezwać, to może pomożesz innym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moze szkieletory powiedza mi jaka wentylacje i z czego wykonali? :lol:

Mysle ze zrobie rury eurospiro z ociepleniem ok 120 cm przekroj z wlotami wspomaganymi w lazeinkach i pomieszczeniach wentylatorami. Jakie Wy zastosowaliscie rozwiazania?

Jeszcze jedno....czy ocieplaliscie welna mineralna i plyty gk na profilach alu czy tez np. (jak slyszalem) obicie z plyt gk do konstrukcji i wtedy na to plyty gk? :-?

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to ciekawe co piszesz, gdzie znalazłeś że zalecają gr 12 na dach? zajrzałem na stronę Kronopolu i znalazłem takie opracowanie http://www.kronopol.com.pl/pobierz_plik/poszycia-dachowe.pdf

nie jestem specjalistą w tej dziedzinie ale jest w tabeli wyraźnie napisane że przy rozstawie krokwi 60 zalecają grubość 18 mm

 

Znalazlem to tutaj

http://www.kronopol.com.pl/index1.php?lang=1&akcja_dane=instrukcja&id=3&idd=23&iddd=7

Jest tez to standard podawany na forum p. Nitki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, właśnie jestem po spotkaniu z wykonawcą. Mam taką zakrętke, bo buduje trochę inaczej niż większość. Nie umiem wam dokładnie przedstawić oferty, ale na zewnątrz jest płyta cementowo-drzazgowa, chyba czeska jakaś. (potem 10 cm zwykłego styropianu i tynk). Słyszeliście o tym?

I nie ma wiatroizolacji, bo pan wykonawca twierdzi, że już nie potrzeba.

Stan 0 kończy podłogówka pod całą chałupką.

Ściany grubości 35 cm i drewno z Finlandii, które wygląda cudnie.

Ach i jeszcze ważne, nie używa wełny mineralnej tylko włókna drewna EMFACELL.

Kto wiec coś na ten temat - proszę o uwagi.

Bez obrazy dla forumowiczow, zagladam tu rzadziej, bo jednak poziom merytoryczny jez nizszy...

U p. Nitki tez roznie bywa, ale jest chyba lepiej i tam mozesz znalezc opisy podobnych realizacji do Twoich zamierzen

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

flamenco108 dzięki za odzew. Czyli ktoś jeszcze żyje!!!

A mógłbyś mi jeszcze podpowiedzieć z tym styropianem?

Z 5cm ściana ma grubość 20cm, a z 10 będzie miała 25. Warto?

A tutaj nie mam pojęcia. Elewację robiłem z drewna, zatem ocieplenie mam z wełny. Wyżej piszący Andrzej Wilhelmi ma przyjemność (na ile zorientowałem się z jego poprzednich postów) budować wiele szkieletorów rocznie, podczas gdy ja mam na koncie jeden, więc z pewnością zechce pomóc w tej materii, szczególnie, że te styropianki są zdaje się popularne, bo z daleka dom wygląda jak murowany...

Tez mam na koncie jeden i to nie w pelni gotowy, jednak moim zdaniem warto dolozyc 5 cm. Mam w scianie 15 cm welny i 10 cm styropianu na zewnatrz, w podlodze 20 welny na dpustka podpodlogowa, nad glowa 25 welny

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Jest tez to standard podawany na forum p. Nitki

 

Pan Wojciech Nitka kreuje różne dziwne standardy. Osobiście współczuję tym, których nie stać na grubszą płytę na dach :cry: . Jest takie powiedzenie: "z gówna bata nie ukręcisz". A co do Kronopolu to on nawet nie zaleca tylko sugeruje przy osiowym rozstawie krokwi co 60 cm. Są na Śląsku "biedaszyby" to i będą "biedadomy". Życzę powodzenia w takich realizacjach. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jednak wolę opierać się na opracowaniu pod którym podpisało się czterech projektantów niż na sugestiach producenta.

też czytam forum szkieletu, nawet napisałem tam parę razy, panuje tam taka mała grupa wzajemnej adoracji, i wolno brzydko pisać o firmach nie współpracujących z Panem Nitką natomiast jak ktoś dobrze o takiej firmie napisze to jego posty są kasowane.

Alek zaglądaj i pisz tutaj częściej to na pewno poziom merytoryczny wzrośnie bo forum jest po to aby wymieniać się poglądami i nikt tu na pewno nie będzie kasował niewygodnych postów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Jest tez to standard podawany na forum p. Nitki

 

Pan Wojciech Nitka kreuje różne dziwne standardy. Osobiście współczuję tym, których nie stać na grubszą płytę na dach :cry: . Jest takie powiedzenie: "z gówna bata nie ukręcisz". A co do Kronopolu to on nawet nie zaleca tylko sugeruje przy osiowym rozstawie krokwi co 60 cm. Są na Śląsku "biedaszyby" to i będą "biedadomy". Życzę powodzenia w takich realizacjach. Pozdrawiam.

 

A Ty znowu swoje - wg mnie to glupstwa piszesz po wielokroc.

Nie zaleca - sugeruje. Jest tabela z przyporzadkowaniem grubosci OSB do rozstawu krokwi, i tyle.

To samo pisze p. Nitka. To samo stoi w ksiazce fachmenow amerykanskich od budownictwa szieletowego - Budowa szkiletowego domu drewnianego

Co do gowna i bata, to po co przeplacac, jesli bedzie dobrze i to tak zabiegajacym o swoje fachowcom, jak Ty?

Osobiscie ufam bardziej p. Nitce, niz Twoim powtarzanym do znudzenia opiniom bez sensownego wyjasnienia, oprocz uzasadnienia - buduj ciezsze, z wiekszym przekrojem, z grubszymi plytami, to bedzie trwalsze. To jest wlasnie pojscie w niepotrzebne koszty i g... warte, a podnoszace przychod wykonawcy, jakim bez watpienia jestes.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jednak wolę opierać się na opracowaniu pod którym podpisało się czterech projektantów niż na sugestiach producenta.

też czytam forum szkieletu, nawet napisałem tam parę razy, panuje tam taka mała grupa wzajemnej adoracji, i wolno brzydko pisać o firmach nie współpracujących z Panem Nitką natomiast jak ktoś dobrze o takiej firmie napisze to jego posty są kasowane.

Nie jest to prawda, w kazdym razie nie do konca, czyli nie jest to prawda.

Mnie buduje firma nie zwiazana z p. Nitka i nie nalezaca do jego stowarzyszenia, jest przeze mnie opisana i obfotografowana, i nikt nie kasuje postow.

Tak wiec nie uprawiaj dziwnej propagandy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty znowu swoje - wg mnie to glupstwa piszesz po wielokroc.

Nie zaleca - sugeruje. Jest tabela z przyporzadkowaniem grubosci OSB do rozstawu krokwi, i tyle.

To samo pisze p. Nitka. To samo stoi w ksiazce fachmenow amerykanskich od budownictwa szieletowego - Budowa szkiletowego domu drewnianego

Co do gowna i bata, to po co przeplacac, jesli bedzie dobrze i to tak zabiegajacym o swoje fachowcom, jak Ty?

Osobiscie ufam bardziej p. Nitce, niz Twoim powtarzanym do znudzenia opiniom bez sensownego wyjasnienia, oprocz uzasadnienia - buduj ciezsze, z wiekszym przekrojem, z grubszymi plytami, to bedzie trwalsze. To jest wlasnie pojscie w niepotrzebne koszty i g... warte, a podnoszace przychod wykonawcy, jakim bez watpienia jestes.

Pozdrawiam

 

Twoja wnikliwa ocena mojej wiedzy mnie powala zastanawiam się tylko jakie masz podstawy żeby ją oceniać. Możesz ufać komu chcesz i budować sobie knota jakiego chcesz bo to Twoje pieniądze. Skoro moich wypowiedzi nie rozumiesz no Twój problem. Analizując Twoją wypowiedź zastanawiam się tylko czy aby nie jesteś kolejnym wcieleniem Wojciecha Nitki, który nie dopuszcza innego punktu widzenia niż własny. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Osobiscie ufam bardziej p. Nitce, niz Twoim powtarzanym do znudzenia opiniom bez sensownego wyjasnienia, oprocz uzasadnienia - buduj ciezsze, z wiekszym przekrojem, z grubszymi plytami, to bedzie trwalsze. To jest wlasnie pojscie w niepotrzebne koszty i g... warte, a podnoszace przychod wykonawcy, jakim bez watpienia jestes.

Pozdrawiam

 

właśnie policzyłem że dając grubszą płytę OSB na dach przepłaciłem 1300 zł a za grubsze przekroje drewna 3500 zł, no rzeczywiście są to koszty oszałamiające w porównaniu do całej ceny za dom a wykonawcy przychód podnosi budowanie z tanich materiałów, bo przecież płacisz cenę za metr.

a tak na magnesie to ile będzie kosztował twój dom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...