Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mam jeszcze pytanie o zestaw wymiennikowo pompowy...

Kupując taki gotowy, skręcony zestaw trzeba dać min. 1800zł do kominka o mocy do 15kW. Można też kupić zestaw: dwie pompy grundfos,wymiennik i naczynie wyrównawcze za 1100 i skręcić to w domu. Jakie rozwiązanie polecacie? Może ktoś jest użytkownikiem zestawu z pompami z kratek.pl ? W sumie wziąłbym ten zestaw, ale zastanawiam się jakiej jakości są te pompy...[/u]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie znaczenie ma ilość płyt w wymienniku? Czy dla kominka 12kW może być wymiennik 30 płytowy, czy musi być 15 płytowy albo nawet 10 płytowy (jak proponuje Lechma) ? Jaki to ma wpływ na działanie instalacji?

Tak na chłopski rozum, to wymienniki mają różną moc (liczba płyt w wymienniku). Jest to opis jaką moc mogą maksymalnie przekazać. Sądzę, że wymiennik powinien być nie mniejszy niż moc kominka. Ale ja się nie znam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam:)

szukam od pewnego czasu wkładu z PW i na placu boju zostały te 2. Lechme to znamy chyba wszyscy ale czy ktos z instalatorów moze wypowiedziec sie na temat wkładów firmy Elkomatic "HIBANA" ( dane techniczne, wymogi,normy, badania,atesty są ok) ale jak jest w praktyce? Interesuja mnie te modele na niemcy lub szwecje.

Prosze o FACHOWE ODPOWIEDZI,dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek mam 19KW kubatura budynku 982m2 powierzchnia użytkowa 178m2.

Co znaczy palenie na niskich parametrach.

 

Z tą kubaturą to chyba lekka przesada :o przy tej kubaturze i takim metrażu to wysokość pomieszczeń wychodzi 5,5m :wink:

Pozdrawiam

Patos

 

Witam wszystkich :D :D :D

 

Może to piwnica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Posiadam kominek z płaszczem wodnym firmy Lechma, mój problem jest następujący na ściankach kominka osadza się jakaś czarna maź.Czy to jest normalne?

 

u mnie jest podobne zjawisko. Czarna maź a na tym jakby skorupy, które staram sie usuwać. Taki sam kominek (lechma 19kw) Dom 170m2. Palę dwuletnim bukiem i czteroletnim jesionem. Zadana temperatura na kominku 68 stopni.

 

Pytałam na tym forum już o to i dostałam odpowiedź, że to nic nadzwyczajnego :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety aby wymienić zawory trzeba je odkręcić czyli poleje się woda, ale to jest chyba w tym momencie jedyny dobry sposób aby wykluczyć zawór RTL.

 

A może...

 

Jeżeli nie ma szafek z rozdzielaczami to teraz do mnie dotarło że przecież nie ma w tej instalacji jak regulować przepływu!!! Popatrzmy na to tak, mamy kilka obiegów, grzejniki ścienne, dwie podłogówki jedna krótka druga dłuższa. Woda płynie tam gdzie są najmniejsze opory, czyli najpierw obsługuje grzejniki, potem jeżeli nastąpi ich dławienie (trzeba zakręcić jak się zrobi ciepło), woda zaczyna płynąć do podłogówki o najmniejszym oporze (krótka pętla) jak się nagrzeje to zawór RTL sam zdławi i w końcu woda może popłynąć do pętli najdłuższej bo już wszędzie została zdławiona.

 

Reasumując. Zakręć wszystkie grzejniki, zostaw podłogówkę i czekaj. Jak się nagrzeje to jest podłogówka i jej zawór jest OK. Trzeba będzie wtedy pomysleć nad dławieniem przepływu wszystkich grzejników. Jak jeden nie zostanie zdławiony to woda może nie wpłynąć do podłogówki.

 

Po to są szafki z rozdzielaczami ale wygląda na to ze ktoś chciał zaoszczędzić (w końcu szafka to około 1000 pln).

 

pozdrawiam,

Krzysztof

 

Wracam do tematu. Po zakręceniu wszystkich kaloryferów podłogówka sie grzeje. Więc wyglada na to, że podłogówka jest ok, ale jest za duży opór na instalacji i woda tam nie dochodzi. Przy paleniu piecem gazowym jest troche lepiej, ale przy paleniu kominkiem to po kilku godzinach podłoga w łazience jest ledwo letnia a reszta zimna. Kaloryferów nie mam co przykręcać bo na dole mam jakieś 20-21C a na górze 19-20. Czy założenie np pompy o większej mocy coś by dało czy raczej nie :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Pytanie moje: czy macie rowniez problemy z wydobywajacym sie z kominka dymem? Kiedy dokladam drewno wylatuje mi dym (nie kleby) ale wychodzi go troche do wnetrza....czy macie na to jakies rady?

Nie otwieraj od razu drzwi na całą szerokość. Powoli je uchyl lekko, tak żeby powstał ciąg powietrza z pomieszczenia do komina i dopiero za chwilę otwórz szerzej. Upewnij się też, że nie działają żadne wentylatory w mieszkaniu - u mnie gdzie mam otwartą kuchnię na salon staram się nie otwierać kominka (nawet gdy się w środku nie pali) kiedy chodzi wyciąg nad kuchenką. No i dobrze jest mieć choć trochę rozszczelnione okna w pomieszczeniu gdzie jest kominek.

 

Pozdrawiam

Michał M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważna informacja dla wszystkich użytkowników kominków i innych kotłów na paliwo stałe dotyczące naczyń wzbiorczych-przelewowych ze stali nierdzewnej, samonapełniających zakupionych w firmie Kratki.pl:

- owe naczynka po ok. 3 latach użytkowania rdzewieją (tak,tak) i się rozszczelniają. A w związku z tym, że gwarancja wynosi 2 lata to nie zostaje uznawana.

Tak, że jeśli nie chcecie mieć kiedyś zalanego domeczku to raczej unikać.

Zainteresowanym podeślę zdjęcia tego bubla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...