Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

troche z innej bajki...

czy ktos ma wkłady firmy ELKOM ... slyszałem opinie od instalatorów ze sa dobre i w dobrej cenie... ale chciałbym tez coś wiedziec od uzytkowników...

 

mam prośbę .... do osób które maja kominki z płasczem oraz inne zródło + wymiennik ciepła...

 

PROSZE o zrobienie zdjec w wolnej chwili, kotłowni podłaczenia rór pomp wymiennika itp...

 

nie wiem na jakich fachowców na trafie ... chciałbym wiedziec co i jak...

mozliwe ze wyprowadzenia z kominka do kotłowni bede prowadził sam...

jezeli ktoś ma jakies opracowania schematy itp rzeczy... to bardzo prosze o przesłanie wraz z ww zdjęciami.

 

mail.

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam trochę mętliku w głowie po rozmowie z osoba oferująca mi kominek do sprzedaży. Mianowicie planuje dokonac zakupu kominka z płaszczem wodnym Lechma. Jest tam dostępna opcja dodatkowa w postaci dolotu powietrza od spodu. chciałem takową dokupić i podłączyć bezpośrednio do rury z zewnątrz domu. Sprzedawca twierdzi jednak że to błąd i że lepiej zrobić doprowadzenie powietrza pod kominek i nie podłączac tak rury jak napisałem bo to błąd. Czy się aby sprzedawca nie myli ??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam trochę mętliku w głowie po rozmowie z osoba oferująca mi kominek do sprzedaży. Mianowicie planuje dokonac zakupu kominka z płaszczem wodnym Lechma. Jest tam dostępna opcja dodatkowa w postaci dolotu powietrza od spodu. chciałem takową dokupić i podłączyć bezpośrednio do rury z zewnątrz domu. Sprzedawca twierdzi jednak że to błąd i że lepiej zrobić doprowadzenie powietrza pod kominek i nie podłączac tak rury jak napisałem bo to błąd. Czy się aby sprzedawca nie myli ??

 

Sprzedawca się myli. Lepiej podłączyć rurę bezpośrednio do wlotu kominka. I jeszcze zamontować przepustnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do punktu 3 to faktycznie instalator był partaczem. PZZ1 wchodzi w skład zestawu kominka Makroterm i powinien być dostarczony razem z kominkiem.

mylisz się jest to wyposażenie dodatkowe

co do grzania centralnego przy grzaniu ciepłej wody przez kocioł gazowy, najprostszym sposobem jest zamknięcie zaworów na kominku,

są też inne sposoby ale o tym powinien wiedzieć Wasz instaltor,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do punktu 3 to faktycznie instalator był partaczem. PZZ1 wchodzi w skład zestawu kominka Makroterm i powinien być dostarczony razem z kominkiem.

mylisz się jest to wyposażenie dodatkowe

co do grzania centralnego przy grzaniu ciepłej wody przez kocioł gazowy, najprostszym sposobem jest zamknięcie zaworów na kominku,

są też inne sposoby ale o tym powinien wiedzieć Wasz instaltor,

 

W takim razie bardzo przepraszam za moją wypowiedź. Zwracam instalatorowi honor :oops: U mnie nikt nie pytal czy chce czy nie. Po prostu po ustaleniu szczegółów przed montażem dostałem wykaz elementów wchodzących w skład zestawu i jedną cene za całość.

Pozdrawiam i jeszcze raz przepraszam jeśli kogoś uraziłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie w klubie! Mam nowo zainstalowanego Makroterma 18 kw i kociol gazowy Junkers Euromaxx 24 kW atmosf. z pogodowka. Na razie nie sa ze soba sprzezone zadna automatyka i korzystam albo z kotla albo z kominka. Kupilem przekaznik Makrotermu PZZ-2 (nowsza wersja PZZ-1) jednak jest on na 230 V natomiast w kotle pogodowka zasialna jest niskim napieciem (18 lub 24V, nei pamietam). Instalator Junkersa powiedzial, ze nie da sie zainstalowac tego przekaznika z pogodowka - moze wspolpracowac tylko z regulatorem pokojowym. Nie zamierzam jak na razie zmienaic sterowania kotlem i mam problem. Instalator kominka na automatyce wyznaje sie srednio i nie zintegrowal mi tych 2 obwodow. Jak to jest u was rozwiazane? Macie w ukladzie kociol-kominek ten przekaznik PZZ czy pozenili to w inny sposob?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kaloryfery sa cieple i na parterze i na pietrze. Jest tam zawor zwrotny tuz pod kotlem gazowym na rurce idacej od instalacji kominka - sprawdze jeszcze, dokad dokladnie dochodzi ta rura. A PZZ nie jest niestety w komplecie z kominkiem, zamowic trzeba go dodatkowo.

 

Problem z grzaniem CO podczas grzania cwu przez kociol gazowy ustapil po demintazu zaworu zwrotnego na zasilaniu zasobnika. Podobno powodowal zbyt duze opory przeplywu i woda majaca ogrzewac zasobnik znajdowala latwiejszy obieg i szla w uklad CO. Naczynie wyrownawcze tez zanprawione - uszkodzony fnbrycznie byl zawor zamykajacy plywak. Kominek po rozpaleniu, dziala OK (na razie nie rozpracowalem jeszcze centralki sterujacej, ale to kwestia czasu). Jedyny problem, to brak wspolpracy miedzy kotlem a zasobnikiem (o czym pisalem wyzej) i koniecznosc recznego urachamiania/wylaczania kazdego z nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kaloryfery sa cieple i na parterze i na pietrze. Jest tam zawor zwrotny tuz pod kotlem gazowym na rurce idacej od instalacji kominka - sprawdze jeszcze, dokad dokladnie dochodzi ta rura. A PZZ nie jest niestety w komplecie z kominkiem, zamowic trzeba go dodatkowo.

 

Problem z grzaniem CO podczas grzania cwu przez kociol gazowy ustapil po demintazu zaworu zwrotnego na zasilaniu zasobnika. Podobno powodowal zbyt duze opory przeplywu i woda majaca ogrzewac zasobnik znajdowala latwiejszy obieg i szla w uklad CO. Naczynie wyrownawcze tez zanprawione - uszkodzony fnbrycznie byl zawor zamykajacy plywak. Kominek po rozpaleniu, dziala OK (na razie nie rozpracowalem jeszcze centralki sterujacej, ale to kwestia czasu). Jedyny problem, to brak wspolpracy miedzy kotlem a zasobnikiem (o czym pisalem wyzej) i koniecznosc recznego urachamiania/wylaczania kazdego z nich.

Mam podobny problem ale nie jestem pewny co do demontarzu tego zaworka na zasilaniu zasobnika - wydaje mi się że jak będzie pracować pompa CWU z kominka to ciepła woda będzie przechodzić przez piec gazowy - ten zaworek temu przeciwdziała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kaloryfery sa cieple i na parterze i na pietrze. Jest tam zawor zwrotny tuz pod kotlem gazowym na rurce idacej od instalacji kominka - sprawdze jeszcze, dokad dokladnie dochodzi ta rura. A PZZ nie jest niestety w komplecie z kominkiem, zamowic trzeba go dodatkowo.

 

Problem z grzaniem CO podczas grzania cwu przez kociol gazowy ustapil po demintazu zaworu zwrotnego na zasilaniu zasobnika. Podobno powodowal zbyt duze opory przeplywu i woda majaca ogrzewac zasobnik znajdowala latwiejszy obieg i szla w uklad CO. Naczynie wyrownawcze tez zanprawione - uszkodzony fnbrycznie byl zawor zamykajacy plywak. Kominek po rozpaleniu, dziala OK (na razie nie rozpracowalem jeszcze centralki sterujacej, ale to kwestia czasu). Jedyny problem, to brak wspolpracy miedzy kotlem a zasobnikiem (o czym pisalem wyzej) i koniecznosc recznego urachamiania/wylaczania kazdego z nich.

Mam podobny problem ale nie jestem pewny co do demontarzu tego zaworka na zasilaniu zasobnika - wydaje mi się że jak będzie pracować pompa CWU z kominka to ciepła woda będzie przechodzić przez piec gazowy - ten zaworek temu przeciwdziała.

masz rację ten zawór powinien tam być,

jeżeli przy grzaniu kotłem ciepłej wody, grzeje Ci też centralne, zamknij zawory na kominku,

powinno pomóc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz rację ten zawór powinien tam być,

jeżeli przy grzaniu kotłem ciepłej wody, grzeje Ci też centralne, zamknij zawory na kominku,

powinno pomóc

No i tak też robię niestety ... ale chyba nie takich rozwiązań oczekiwał każdy z nas "płaszczowców" decydując się na ten sposób grzania domu i CWU.

TO MUSI DZIAŁAĆ SAMO - ŻADNEGO KRĘCENIA ZAWORKAMI - PEŁNY AUTOMAT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazuje sie, ze u mnie ten problem nie ustapil, o czym pisalem na Wymianie doswiadczen. A sugestia zakrecenia zaworow odcinajacych kominek jest... coz... bardzo ciekawym rozwiazaniem technicznym , zgodnym z najnowsza mysla tehcniczna w dziedzinie techniki grzewczej...

 

no cóż jeżeli nie podoba Ci się moja rada to poczytaj moją odpowiedź w wymianie doświadczeń, to się dowiesz,

Twój instalator zrobił jak umiał,

co chcesz od niego, lepiej nie umie, :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1950 - kazda rada mile widziana i za kazda jestem wdzieczny, tyle, ze jak wspomnial nesia, chodzi o sprzezenie tych 2 ukladow tak, zeby ze soba wspolpracowaly poprzez jakas automatyke elektron. ew. hydrauliczna i zeby nie trzeba bylo dokonywac zbywt wielu operacji manualnych zeby odcinac od siebie te instalacje. Czytalem o tym zaworze termostat. - gdybys jeszcze nam, biednym zuczkom, pomogl i powiedzial, gdzie on powinien byc zamontowany, to bylaby juz pelnia szczescia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1950 - kazda rada mile widziana i za kazda jestem wdzieczny, tyle, ze jak wspomnial nesia, chodzi o sprzezenie tych 2 ukladow tak, zeby ze soba wspolpracowaly poprzez jakas automatyke elektron. ew. hydrauliczna i zeby nie trzeba bylo dokonywac zbywt wielu operacji manualnych zeby odcinac od siebie te instalacje. Czytalem o tym zaworze termostat. - gdybys jeszcze nam, biednym zuczkom, pomogl i powiedzial, gdzie on powinien byc zamontowany, to bylaby juz pelnia szczescia.

w waszych przypadkach co jest zasilane przez kominek,

 

narysuj sobie schemat swojej instalacji razem ze schematem kotła i postaraj się sprawdzić którędy będzie płynąć woda gdy kocioł zacznie grzać zasobnik i pomyśl gdzie ograniczyć przepływ, żeby ta woda nie płynęła przez kominek

 

cały problem tkwi w tym, że macie w kotle pompę na powrocie z instalacji,

gdyby była na zasilaniu ewentualnie były by dwie pompy w kotle, to na 99% te instalacje pracowały by bez zarzutu,

 

to nie jest tak jak piszesz,

 

nie da się w pewnych wypadkach stawiać 100% diagnozy na odległość, nie wiedząc jak wykonana jest instalacja,

o różnych sztukach już słyszałem i różne już widziałem, dlatego pisałem o zamykaniu zaworów przy kominku bo to powinno pomóc bez zatrudniania instalatora który zrobił najlepiej jak umiał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem wszystkim!

 

Wypruwam sobie flaki (rachunek za miesiace zimowe 4,8 KPLN) ogrzewajac dom 270m2 (kociołkiem Wiessman Witopend 100 starego typu z zasobnikiem na CWU na oko 300L. Zre to ostro - ale fakt jest taki ze temperature na poziomie 21-23 st. utrzymuje nawet przy wiekszych mrozach.

 

Poniewaz towarzysze z Gazpromu szykuja nam za chwile zwyzke w cenie paliwa to wpadl mi pomysl = kominek z plaszczem wodnym. Ryje fora, wysylam zapytania do dostawcow, dusze sejlsów i nadal nie wiem nic. No moze troche juz wiem ale mam tez kociol w glowie.

 

Pytan kilka ponizej, (przepraszam jesli cos przekrecam w terminologii ale generalnie wiem tylko gdzie kociol jest i jak sie go wlacza):

 

1. Czy ma jakies znaczenie ze instalacja CO zrobiona jest w rurach PCV a nie miedzianych (numerki na tych pierwszych mowia o max. temp. 82 st.C dopuszczalnej wody)?

 

2. Wiem ze z kominkiem nie bedzie tak milo jak z gazem (odpal i zapomnij) - ale producenci zasadniczo nie podaja parametru dlugo(stalo)palnosci. Czy zakladajac ta madra elektronike mozliwe bedzie zaladowanie kominka na full, ustawienie minimalnego doplywu powietrza i palenie tego np. 6h?

 

3. Czy ma jakies znaczenie dla wydajnosci/bezpieczenstwa calosci ze mam otwor kominowy w takim miejscu ze od wylotu spalin z kominka bede musial pojsc w gore okolo 2m (kondygnacja ma 3,3 - kubatura zgroza) i pojsc w lewo aby wpiac sie do przewodu spalinowego? Niestety innej opcji lokalizacyjnej projektant (nmgchp - zapraszam do zglaszania propozycji rozszyfrowania skrotowca) w swej madrosci nie przewidzial.

 

4. Czy jest sens kupowac kominek przeszacowany (mocą) - nie widze za duzo ofert dokladnie na 27KW - jest 26 a potem 32? Uklad pomieszczen (znowu projektant na ktorego wplywu nie mialem) mam taki ze salon i kuchnia maja w sumie ok 90m2 i ta "super" wysokosc 3,3. Juz widze te usmiechy...

 

5. Po analizie techniki sklaniam sie do Makrotermu (wyglada na najbardziej dopracowany i kompleksowy produkt) - czy ktos z forumowiczow moze podzielic sie wiedza na temat kosztow sensownej obudowy w cieplych kolorach do tejze maszyny?

 

6. Co powinno znalezc sie na checkliscie do odfajkowania jesli bede zamawiac cala ta maszynerie. Musze na to wziac kredyt (graty&montaz) i z bankiem nie bede mogl pozniej porozmawiac o ekstra 1,5KPLN za hiperpompkę ktora ("co przeciez mówiłem - to instalator" lub "oczywiste ze bedzie potrzebna - sprzedawca") dobije projekt finansowo.

 

7. Jak zabezpieczyc sie przy ustalaniu ceny z instalatorem przed akcjami pt. "to bylo nie do przewidzenia". Moze probuje dokonac niemozliwego ale apropos pkt.6 nie chcialbym byc postawiony przed stwierdzeniem ze "dolaczenie tej dodatkowej hiperpompki to bedzie szefie 800 PLN-ow ekstra". Czy tutaj da sie wszystko przewidziec / sprawdzic podczas rozpoznania terenu przed wykonaniem prac?

 

8. Jaka moze byc orientacyjna przerwa w orzewaniu z gazu potrzebna na wlaczenie do CO kominka z plaszczem? Czy planowac wyprowadzke na 2-3 dni?

 

9. Natknalem sie na sugestie wstawienia UPS-a. Pytanie jaka jest pradozernosc kominka? - musialbym dobrac cos pozwalajacego popracowac 6-8h bez pradu z drutu miejskiego.

 

Wiecej pytan nie pamietam a za odpowiedzi na powyzsze wdzieczny niezmiernie bede obiecujac podzielic sie obserwacjami z uruchomienia i stanu portfela po roku uzytkownia.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem wszystkim!

 

Na wstepie dzieki za szybka odpowiedz.

 

w sumie ma znaczenie i dlatego trzeba to zrobić w taki sposób, żeby nie było możliwości puszczenia wody o temperaturze wyższej niż 65 C na instalację, wystarczy zastosować termostatyczny zawór mieszający,

 

A lokalizacja fizyczna tego zaworu? Jak rozumiem musi to byc tez zasilane elektrycznie.

 

kominek 32 kW będzie przy stłumionym dopływie powietrza do spalania pracował z obniżoną mocą

 

to mi raczej nie grozi poniewaz projekt budynku jest dosc nieszczesliwy - w tym znaczeniu ze klatka schodowa (a kominek bedzie tuz obok niej) tworzy naturalny komin i zrodlo swiezego powietrza; chyba ze konsumpcja powietrza przez kominek jest jakichs gigantycznych rozmiarow.

 

 

9. Natknalem sie na sugestie wstawienia UPS-a. Pytanie jaka jest pradozernosc kominka? - musialbym dobrac cos pozwalajacego popracowac 6-8h bez pradu z drutu miejskiego.

 

a po co?

za 6 godzin dom się nie wychłodzi

chcesz brać kredyt i dodatkowo wpędzać się w koszty

 

no przy calej inwestycji na poziomie 10-12K te 3 czy 4 stowy za UPS-a to nie jest majatek a bede miec pewnosc ze przy braku zasilania po pierwsze sie nie wygasi a po drugie nie zagotuje wody przy braku cyrkulacji - chyba ze cos mieszam z pojeciami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem wszystkim!

 

Na wstepie dzieki za szybka odpowiedz.

 

w sumie ma znaczenie i dlatego trzeba to zrobić w taki sposób, żeby nie było możliwości puszczenia wody o temperaturze wyższej niż 65 C na instalację, wystarczy zastosować termostatyczny zawór mieszający,

A lokalizacja fizyczna tego zaworu? Jak rozumiem musi to byc tez zasilane elektrycznie.

 

termostatyczny, tzn bez zasilania elektrycznego, a gdzie go wstawic to musi wiedzieć instalator, ja Tobie nie poradzę bo nie wiem jakie rozwiązania przyjmie instalator

 

kominek 32 kW będzie przy stłumionym dopływie powietrza do spalania pracował z obniżoną mocą

 

to mi raczej nie grozi poniewaz projekt budynku jest dosc nieszczesliwy - w tym znaczeniu ze klatka schodowa (a kominek bedzie tuz obok niej) tworzy naturalny komin i zrodlo swiezego powietrza; chyba ze konsumpcja powietrza przez kominek jest jakichs gigantycznych rozmiarow.

jeżeli to będzie Makroterm, to usytuowanie raczej mu nie będzie przeszkadzać a dopływem powietrza zajmuje się automatyka

 

9. Natknalem sie na sugestie wstawienia UPS-a. Pytanie jaka jest pradozernosc kominka? - musialbym dobrac cos pozwalajacego popracowac 6-8h bez pradu z drutu miejskiego.

 

a po co?

za 6 godzin dom się nie wychłodzi

chcesz brać kredyt i dodatkowo wpędzać się w koszty

 

no przy calej inwestycji na poziomie 10-12K te 3 czy 4 stowy za UPS-a to nie jest majatek a bede miec pewnosc ze przy braku zasilania po pierwsze sie nie wygasi a po drugie nie zagotuje wody przy braku cyrkulacji - chyba ze cos mieszam z pojeciami

 

w Makrotermie naprawdę trzeba się starać, żeby go zagotować,

ale zrobisz jak będziesz uważał, w końcu to nie moje pieniądze,

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra to jeszcze garść dodatkowych Pytań

 

1.Czy dopuszczalne jest podlaczenie kominka o przekroju wylotu 250mm (tak ma ten Makroterm 32K) do przewodu kominowego o mniejszym przekroju? Przeleciałem dokumentacje budynku i wychodzi ze chyba jest mniej. I to bardzo mniej.

 

2. Czy jezeli odpowiedz na pytanie 1 bedzie negatywna to sa jakies rozwiazania pozwalajace "zorganizowac sobie" alternatywny przewod kominowy - mysle o wyprowadzeniu rur przez przepust wykuty w scianie budynku i komin wyprowadzony na zewnatrz.

 

3. Czy mozecie polecic sprawdzonego (niekonicznie najtanszego) instalatora w rejonie Poznania?

 

4. W wytycznych wykonania podejscia Makroterm pisze:

Odpływ kanalizacyjny dn = 50 z zasyfonowaniem doprowadzona do miejsca gdzie bedzie montowane naczynie wzbiorcze,

 

Nie za bardzo to kumam ale ja nie mam naczynia wzbiorczego bo mam uklad ogrzewania zamkniety. Mowa jest o jakims syfonie - gdzie on fizycznie sie musi znajdowac?

 

Z odpowiedzi na poprzednie składam podziękowania Wodnikowi nielubiacemu ;-) sie reklamowac.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów i nie spadajcie z krzeseł kiedy doczytacie do końca o moich zamierzeniach z ogrzewaniem domu. Wprawdzie dom będzie w przyszłym roku ale projekt jak go grzać mam raczej ugruntowany niemniej b.śmiały. Takie rozwiązania już widziałem u znajomych i to działa, proszę mi wierzyć.

Kominek z systemem Sparthermu Aqua Box + rekuperator z nagrzewnicą wodną + (awaryjne) grzejniki elektryczne. Jak to podłączę

Kominek podstawa grzania, grzeje salon + w automacie wodę dla CWU lub wodę dla nagrzewnicy wodnej rekuperatora + ssanie powietrza ciepłego z pobliża kominka i wymiana tego ciepła w wymienniku przeciwprądowym rekuperatora do powietrza nawiewowego. Oczywiście gruntowy GWC w automacie z czerpnią ścienną. Układ antyzamrożeniowy to mały bojler z grzałką elektryczną, woda pompowana do nagrzewnicy rekuperatora, wszystko w automacie. Układ śmiały i projektant sanitarny próbował obalić założenia. Ale analizował, obliczył i zaakceptował. Może Wy obalicie ten projekt. Do dzieła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...