Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Koszty podstawowe to kominek, obudowa, rekuperator, GWC gruntowy, instalacja (rozprowadzenie), automatyka. Około 25 tys.

Ale że dyskusja w moim domu trwa na temat sposobu grzania i żona włącza w to całe rzesze ekspertów, decyzje zmieniają się a raczej układ grzewczy rozwija się. W/g 'upartych' ekspertów musi być DGP a zmniejszyć rolę czerpania ciepłego powietrza z okolic kominka, rekuperator (?) nie wyrobi. Całe szczęście, że do rozpoczęcia inwestycji jeszcze jakiś czas. Wyklarujemy co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich "wodniaków" b.proszę o legitamcję członkowską. Od kilku miesięcy nieśmiało tutaj zaglądam i stwierdzam że temat b.intersujący. Od kilku miesięcy posiadam Zuzię 19 kw z płaszczem wodnym spiętą w układ z kondensatem Immergas Victrix 24 kw, kominkiem steruje sterownik Frisko ( dużo potrafi). Instalator który to wszystko zbierał do kupy l wyglądał na goscia ktory wie o co w tym wszystkim chodzi. Palę dziadami pozostałymi z budowy., Jak narazie jestem b.zadowolony, :D wszystko działa bez zarzutu. Chciałbym zapytać doświadczonych uzytkowników o kilka spraw:

 

- na jaką temperaturęplaszcza macie ustawiony start pompy

- o co chodzi z kondensacją na ścianach kominka

- jaką żywotność mają kominki z płaszczem ( gdzieś wyczytałem że 6-10 lat :cry: - króca bomba mało casu ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hejka

wracam po dluzszej nieobesnoci. zaczalem mocno grzac plaszcem i patrze jak wspolpracuje z kotlem

mam jeden dylemat.

zalozenie - kociol pracuje i CO grzeje. rozpalam w plaszczu. temp osiaga 45st i wlaczaja sie samoczynie pompki. wszystko gra tylko problem w tym ze palnik w kotle wciaz dziala

czyli oba zdrodla ciepla dzialaja rownolegle - nonsens.

oczywsicie recznie na termostacie pokojowym (ktory wylacza kocial) przestawiam na chlodniejsza temp i wtedy termostat wylacza palnik w piecu i plaszcz grzeje sam

 

i pytanie - czy macie tak ze kociol wylacza sie samoczynnie jak "wyczuje" ze jest drugie cieplo z plaszcza????

 

mam nadzieje ze zrozumilae napisalem :D

pozdro dla plaszczowcow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie:)

Zdradzicie ile tak mniej więcej wychodzą Wam opłaty za ogrzewanie?

Zamierzam budować domek parterowy 111m2, kubatura 300m3, tak sobie planuję ściany BK24+20cm styropian, wentylacja mech. z reku, jako ogrzewanie kominek z PW i wspomagajaco kociol elektryczny. Do c.w.u. zasobnik 150l chyba. Przerażają mnie koszty ogrzewania elektrycznego 500 zl/m-c. Powiedzcie ze placicie mniej? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i pytanie - czy macie tak ze kociol wylacza sie samoczynnie jak "wyczuje" ze jest drugie cieplo z plaszcza????

 

 

U mnie instalator zamontował coś co nazwał "termostatem startu". W sytuacji gdy płaszcz osiągnie temp.38 stopni piec zostaje odcięty(dostaje impuls i przestaje grzać) ponadto gość twierdził że sytuacja gdy naraz grzeją piec i kominek jest niezdrowa dla układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Orasta ja mam ustawioną prace pomp na 30 st na CWU i 31 st na CO (ale moge sobie ustawić dowolnie na sterowniku). Przy niskiej temperaturze palenia ustawioną poniżej 45 st oraz palenia zbyt mokrym drewnem następuje skraplanie sie pary wodnej zmieszaną z cialami smolistymi z drewna.Należy pamiętać że sam kominek z pl.wod. odbiera ciepło poprzez rury wodne (czyli plaszcz) oraz niskiej temp powrotu z CO . Przy tych wszystkich czynnikach następuje osiadanie się w kominku i kominie cial smolistyh zmieszanych z parą wodną.Jeżeli sos poprzękręcałem niech poprawia mnie forumowi eksperci :wink: .Żywotność wkladu myślę że jest niższa od normalnego bez pł wod. ale czy to będzie 6 czy 10 czy 15 lat nie wiem :oops: .Pozdrawiam Wiech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojti 12 . Do rozlączania kominka od pieca przy Makrotermie jest to sterownik PZ1 oraz sprzęgło hydrauliczne.Przy Twoim kominku powinien wiedziec to instalator. Dorocia 8 .Przy Twoim niedużym domku koszty palenia drenem kominkowym będą znaczni niższe.Ja mam gaz z butli propan i koszty są mniejsze o ok 80 -100 % .Przy prądzie bedą podobne koszty.Wiiech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :-)

 

Od dwoch tygodni uzytkuje kominek z PW EdilKamin Acquatondo 22. Kominek poki co pracuje samodzielnie ogrzewajac kaloryfery i podlogowke.

Calosc instalacji zlecilam fachowcowi majac nadzieje, ze wszystko bedzie dzialac poprawnie.

 

Chyba jednak tak nie jest. Najwiekszy problem to cieplo podlogowki. Mimo bardzo dlugiego grzania (temperatura na plaszczu ustawiona na 60 st.) podloga jest lodowata. Moj instalator twierdzi, ze moze sie rozgrzac moze po 6 - 8 godzinach palenia w kominku, a jej cieplo nie bedzie wyczuwalne, nie mniej pomieszcze powinno byc ogrzane :o Grzeje non stop od co najmniej 7 godzin, a stopa uzbrojona jedynie w skarpete nie odwaze sie przebiec po lodowatym gresie :-?

Kolejna sprawa, to gdy kominek osiagnie zadana temperature np. 60 stopni, kaloryfery przez chwile sa cieple, wtedy gdy pompa kominka dziala, a gdy sie wylacza na skutek spadku temperatury na plaszczu do np. 50 st. kaloryfery dostaja zupelnie zimna wode i sa lodowate. :o

Czy nie powinno byc tak, ze kaloryfery caly czas sa w miare cieple, a nie pracuja fluktuacyjnie troche cieple - zimne - troche cieple - zimne.

W takim cyklu domu nie ogrzeje, a drewna spale cale lasy ...

 

Prosze doradzcie cos ... przyznam, ze mimo iz kominek instalowal mi jeden z doradcow tego Forum, to sprawa wydaje mi sie dziwna, a przede wszystkim wciaz zimna :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poki co grzeje tylko kominek. Docelowo ma byc tez gaz, ale to za pare tygodni.

Ukladem steruje na kominku sterownik EdilKamin, oraz podlogowka i kaloryferami sterownik Vaillanta.

Wiem, ze trudno (albo wrecz niemozliwe) jest diagnozowanie na odleglosc, ale chyba jest cos nie tak w ustawieniach sterownika Vaillanta.

Kaloryfery osiagaja temperature ok. 37 st. a nastepnie ich cieplo bardzo szybko spada do 20 - 21 st. Sytuacja powtarza sie zgodnie z aktywnoscia pompy na kominku ... To samo dotyczy podlogowki ...

Przy takich zalozeniach zadowalajce ogrzanie domu jest niemozliwe ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wnioskuję, że nie dawno się wprowadziłaś,

szybkie wychłodzenie instalacji może być spowodowane tym, że budynek jeszcze nie jest wysuszony i wygrzany,

 

Nie powiem, ze nie ... 8)

Nie mniej wciaz jest dla mnie zastanawiajace jak to mozliwe (przy prawidlowo dzialajacej instalacji), ze gdy wlacza sie pompa na kominku temperatura skacze na np. 37 st., a gdy po ok. 4 minutach sie wylacza natychmiast spada do 20 - 21. Tak jakby jakas kolosalna ilosc zimnej wody wplynela do instalacji i oziebila mi kaloryferki ...

Nawet nie wspomne o podlogowce ... siem zastanawiam, czy ja ja mam czy jest tylko faktem na rachunku :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wnioskuję, że nie dawno się wprowadziłaś,

szybkie wychłodzenie instalacji może być spowodowane tym, że budynek jeszcze nie jest wysuszony i wygrzany,

 

Nie powiem, ze nie ... 8)

Nie mniej wciaz jest dla mnie zastanawiajace jak to mozliwe (przy prawidlowo dzialajacej instalacji), ze gdy wlacza sie pompa na kominku temperatura skacze na np. 37 st., a gdy po ok. 4 minutach sie wylacza natychmiast spada do 20 - 21. Tak jakby jakas kolosalna ilosc zimnej wody wplynela do instalacji i oziebila mi kaloryferki ...

Nawet nie wspomne o podlogowce ... siem zastanawiam, czy ja ja mam czy jest tylko faktem na rachunku :evil:

Wrzuć jakieś fotki instalacji na forum wkońcu jesteś fotografem to może coś poradzimy 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam użytkowników kominków z pw

Będę na wiosnę robił instalację CO dla domu ok. 140 m2, w której ma pracować kocioł gazowy z zamkniętą komora spalania i kominek z płaszczem wodnym. Do CWU będzie zasobnik coś koło 120l. W pokojach grzejniki, natomiast w wiatrołapie, korytarzu, w części salonu, w kuchni i w łazienkach ogrzewanie podłogowe.

Na razie zastanawiałem się nad kominkiem Lechmy lub CTM-a i standardowym połaczenie instalacji otwartej z zamkniętą poprzez wymiennik płytowy.

Ale dzisiaj przedstawiciel CTM-a zaczął mnie namawiać na zasobnik energi - mają to niedawno w ofercie. Zasobnik energi zastepowałby jednocześnie zbiornic cwu oraz połączyłby instalację kominka i kotła gazowego. Jednoczesnie byłby zbiornikiem buforowym dla kominka (tak mi się przynajmniej wydaje).

http://www.ctmpolonia.pl/zasobnik_oferta.htm

 

Czy ktos z Was użytkuje instalację w takim systemie, jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? Czy jest to bardziej ekonomiczne rozwiązanie z punktu widzenia eksploatacji?.

 

I ostatnie pytanie: co lepiej kupić Lechmę czy CTM.

 

Pozdrawiam,

Sly

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Makroterm juz podlaczony hydraulicznie (jeszce bez wkladu kominowego i jeszcze nie rozpalany) i juz na wstepie pojawily sie 'atrakcje'

1. Kociol gazowy grzejac cwu podaje podgrzewana wode do ukladu CO - niespodziewanie grzejniki zrobily sie gorace. Podejrzewam, ze w jakis sposob sprzegniete zostaly obwody CO i cwu. Czy ktos z was tez tak mial?

2. Plywak w naczyniu wyrownawczym nie zamyka doplywu wody, slychac nieustannie szum wplywajacej wody do naczynia. Reklamowac naczynie?

3. Okazalo sie, ze musze zamowic jeszcze sterownik PZZ1 z Makrotermu, zeby sterowal praca pompy cwu. Czyli kolejnych kilka dni czekania. A moze oprocz tego PZZ1 powinienem jeszcze cos dokupic z akcesoriow Makrotermu, zeby kominek mogl grzac CO i cwu i wspolpracowal z kotlem gazowym Junkersa (sterowanie pogodowe)?

Tomek co do punktu 1 to tak jest jak się zaufa partaczom ktuży się uczą na twojej instalacji.

 

No to widzę, że więcej osób ma ten sam problem (dotyczy punktu 1). Ja dwa razy wołałem przedstawiciela Vaillanta, bo myślałem, że puszcza zawór trójdrogowy w kotle, ale to nie to. Błąd tkwi w instalacji. Firma która instalowała mi całość (Mactoterm+Vaillant+zasobnik) zobowiązała się to poprawić, ale nie bardzo wiedzą jak. Muszę im powiedzieć co mają zrobić (...???!). Zamawiałem komplet pracujący w automatyce i nie akceptuję rozwiązania, by przy każdej zmianie źródła zasilania kocioł-kominek biegać do kotłowni i ręcznie zamykać lub otwierać jakieś zawory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...