Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam !

Jestem na etapie kominków i nie wiem co mam zrobić aby było jak najlepiej?

Domek ma 100 m2 użyt. i głownym żródłem ogrzewania to będzie właśnie kominek pw na dole cała podłogówka (gdzieś 50 m2) i góra kaloryferki do tego na lato solara i tu gnębi mnie pytanie czy opłaca się ta cała inwestycja? jak tak to który lepiej wybrać płaski czy rurki? Kominek wybrałam lechmy 15kw a pan który będzie zakładać całe ogrzewanie chce 10 tyś za robote czy to norma czy drogo?

z góry dzięki za odp.

budujemy w swarzędzu koło poznania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Jestem na etapie kominków i nie wiem co mam zrobić aby było jak najlepiej?

Domek ma 100 m2 użyt. i głownym żródłem ogrzewania to będzie właśnie kominek pw na dole cała podłogówka (gdzieś 50 m2) i góra kaloryferki do tego na lato solara i tu gnębi mnie pytanie czy opłaca się ta cała inwestycja? jak tak to który lepiej wybrać płaski czy rurki? Kominek wybrałam lechmy 15kw a pan który będzie zakładać całe ogrzewanie chce 10 tyś za robote czy to norma czy drogo?

z góry dzięki za odp.

budujemy w swarzędzu koło poznania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KENA, ja zrezygnowałbym z solarów na rzecz kotła kondensacyjnego. Wydaje mi się że w naszym klimacie solary nie do końca się opłacaja , a przy metrażu twojego domu jakiś nieduży kondensacik za przyzwoitą cenę doskonale by się sprawdził. Jeżeli chodzi o cenę robocizny to nie mam zdania, ceny mocno skoczyły, ponadto w różnych regionach kraju różnie to kosztuje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Śledzę ten wątek chyba od pierwszych jego stron. Od niedawna jestem posiadaczem kominka CTM 18kW w zestawie z kotłem el. Kospel 18 kW. To tyle w skrócie tyle słowem wstępu. Mam nadzieje że wystarczy by otrzymać legitymacje ;).

 

sly123

Jak pisałem powyżej mam CTM + kociol el. + zasobnik wody (150l) z grzałką el. 2 kW ale firmy Elektromet (WGJS 150 Kombi)

Faktycznie wymiennik ciepła w takim układzie nie jest potrzebny. Wszystko działa w układzie otwartym.

Natomiast nie jest tak że jak wygasisz kominek to grzejniki będzie grzał zasobnik. Z ogrzaniem takiej ilości wody tez nie ma problemu - przyjrzyj się dokładnie rysunkom takiego zasobnika. Woda z kominka przepływając przez wężownicę w zasobniku ogrzewa bezpośrednio CWU. U mnie, jeśli zdarzy się że kocioł el. się załączy to ogrzewa wodę w zasobniku nawet szybciej niż kominek (bo temperatura nastawiona czynnika grzewczego jest bardziej stabilna niz ta uzyskiwana w kominku). Temperatura CWU w trakcie normalnego użytkowania nie schodzi mi poniżej 40° C, a max jaki do tej pory osiągnąłem to 86° C (przy temp zasobnika 80° C na ogól zamykam zawór na wężownicy).

Poza tym wodę CWU możesz latem też grzać kominkiem. Wystarczy że odłączysz instalację co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ORASTA! Tylko,że ja niem przyłącza gazu :( a nie chce butli ,olej też odpada. jak bym miała możliwość to napewno wybrałabym kondensata.Może za pare lat mi podłączą gaz i teraz się wstrzymam z tymi kolektorami?

Może ktoś jeszcze dożuci swoje opinie? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Jestem w trakcie budowy domu(140m do ogrzewania) i juz myśle na temat kotłowni.

Szukam w necie czytam czytam i sie zastanawiam.

Na poczatku miał być piec na eko groszek plus ogrzewanie wody prądem.

Pożniej Piec z podajnikiem na eko groszek a ogrzewanie wody gazem.

Mój znajomy ma same ogrzewanie gazem i mówił że wychydzi drogo i na ten sezon dodał do gazu kominek z płaszczem wodnym.

Po Rozmowie z nim przekonał mnie do zestawu Gaz+kominek z płaszczem wodnym. Po poszukowaniach napaliłem się do gazu i kominka aby zamontowac solaris.Po głębszej analizie zakładanie solarisów u nas z moich wyliczeń za bardzo się nie opłaca gdyz za mało miesięcy mamy słoneczne dni.

Na dzień dzisiejszy zostało gaz z kominkiem.Czytam równiez na temat regulacji sterowania bezprzewodowo grzejników.Wszystko ładnie i pieknie jak się czyta, tylko nie wiadomo jak w rzeczywistości.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kena, to ja bym chyba poszedł w kierunku grzania wody użytkowej elektrycznością. Koszt takiego podgrzewacza niewielki, a przy rozsądnym użytkowaniu wody rachunki też Cię nie zabiją, a może za parę latek popłynie w okolicy gazik. A myślałaś o ekogroszku ?

A jak ma się ogrzewanie prądem w stosunku do zapowiadanych - wprowadzonych i wycofanych - podwyżek cen prądu o jakieś 10-15%?

Z drugiej strony, jeżeli myśli się o przyszłym grzaniem gazem, to czy nie warto mieć całą instalację gotową i później przełączyć się na gaz z rury w zamian gazu z butli?

 

ryz - a może połączenie eko-groszku ze wspomnianym płaszczem wodnym. Co prawda wg. mojego majstra jest to nieopłacalne finansowo na chwilę obecną, ale mniej nieopłacalne niż solary. A że my lubimy palić w kominku, to od razu sobie dogrzejemy domek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kena, to ja bym chyba poszedł w kierunku grzania wody użytkowej elektrycznością. Koszt takiego podgrzewacza niewielki, a przy rozsądnym użytkowaniu wody rachunki też Cię nie zabiją, a może za parę latek popłynie w okolicy gazik. A myślałaś o ekogroszku ?

 

 

Coraz bardziej mnie przekonujecie że w solary nie warto inwestować i to dobrze bo zaoszczędze 20 tyś, a co do ekogroszku to mój błąd przy budowie bo nie wygospodarowałam miejsca na piec a to jest dobry pomysł tyle że za póżno. Chyba pozostanie mi prąd. :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kena, spoko ,myślę że nie popłyniesz tak bardzo z kasą. Kominek będzie grzał wodę w zasobniku w okresie jesienno zimowo wiosennym ( myslę że tak będziesz miała wykonaną instalację), a w czasie gdy kominek nie będzie użytkowany, grzanie wody spadnie na bary elektryczności ( są chyba takie zasobniki cwu do których można zamontować grzałkę elektryczną). Zadbaj tylko o to żeby instalacja c.o. była wykonana tak aby w przyszłości bez problemu zainstalować kocioł gazowy i spiąć go z kominkiem . Głowa do góry, powodzenia. 8)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kena, spoko ,myślę że nie popłyniesz tak bardzo z kasą. Kominek będzie grzał wodę w zasobniku w okresie jesienno zimowo wiosennym ( myslę że tak będziesz miała wykonaną instalację), a w czasie gdy kominek nie będzie użytkowany, grzanie wody spadnie na bary elektryczności ( są chyba takie zasobniki cwu do których można zamontować grzałkę elektryczną). Zadbaj tylko o to żeby instalacja c.o. była wykonana tak aby w przyszłości bez problemu zainstalować kocioł gazowy i spiąć go z kominkiem . Głowa do góry, powodzenia. 8)

 

Dzięki :p ,napewno skorzystam z tych porad.

Pozdrawiam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ORASTA! Tylko,że ja niem przyłącza gazu :( a nie chce butli ,olej też odpada. jak bym miała możliwość to napewno wybrałabym kondensata.Może za pare lat mi podłączą gaz i teraz się wstrzymam z tymi kolektorami?

Może ktoś jeszcze dożuci swoje opinie? :roll:

 

Jak wolisz...

Jak Ci się chce poszukać o korzyściach z kolektorów, to jest taki wątek...

Mam płaskie, najtańsze, i jestem bardzo zadowolony. A za kilka lat gaz może kosztować dużo więcej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie.Jestem swiezutkim uzytkownikiem Makrotermu,mam wiele do nauki celem opanowania zywiolu,jakim jest i ogien,i brud,ale w zakresie techniki.Otoz,jak sie zamyka doplyw zimnego powietrza ,gdy zima za oknem,doprowadzonego rura pod chudziakiem do dmuchawy kominka?Czy trzeba zamontowac pomiedzy rura doprowadzajaca pow. do kominka a dmuchawa ,jakas zastawke?Czy sama dmuchawa,gdy nie pali sie w kominku zatrzymuje naplyw zimna do paleniska?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie.Jestem swiezutkim uzytkownikiem Makrotermu,mam wiele do nauki celem opanowania zywiolu,jakim jest i ogien,i brud,ale w zakresie techniki.Otoz,jak sie zamyka doplyw zimnego powietrza ,gdy zima za oknem,doprowadzonego rura pod chudziakiem do dmuchawy kominka?Czy trzeba zamontowac pomiedzy rura doprowadzajaca pow. do kominka a dmuchawa ,jakas zastawke?Czy sama dmuchawa,gdy nie pali sie w kominku zatrzymuje naplyw zimna do paleniska?

 

....Dmuchawa ma taką grawitacyjną klapkę, ale to marnie działa. Z perspektywy czasu użytkowania widzę, że taka zasuwa byłaby wskazana, byle była szczelna i łatwo regulowalna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie do speców, bo nie udało mi się nigdzie znaleźć konkretnej odpowiedzi.

Czy kominki z płaszczem wodnym Tarnavy są warte uwagi (mają model AquaEco), wiem że tarnava powietrzna jest bardzo dobrym kominkiem ale jak sprawa wygląda jeśli chodzi o kominek z płaszczem wodnym.

 

Jeśli nie Tarnava, to rozumiem, że innym kominkiem za niewygórowaną cenę, zaś dobrą jakość będzie Lechma, tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku się przedstawię... Piotr z Gdańska. :)

Pokusiło mnie i kupiłem kominek Tarnavy Aqua Tar 24kW.

W chwili obecnej jestem na etapie podłączania go do instalacji.

Po rozruchu nie omieszkam wrzucić opinii na forum na temat w/w kominka.

Tyle na wstępie.

Pozdrawiam wszystkich palaczy kominkowych!

 

 

 

Ja mam pytanie do speców, bo nie udało mi się nigdzie znaleźć konkretnej odpowiedzi.

Czy kominki z płaszczem wodnym Tarnavy są warte uwagi (mają model AquaEco), wiem że tarnava powietrzna jest bardzo dobrym kominkiem ale jak sprawa wygląda jeśli chodzi o kominek z płaszczem wodnym.

 

Jeśli nie Tarnava, to rozumiem, że innym kominkiem za niewygórowaną cenę, zaś dobrą jakość będzie Lechma, tak ?

 

Moim zdaniem jeśli już, to Aqua Tar - model płomieniówkowy, ma większą sprawność od Aqua Eco. Póki co, sam jestem ciekaw co to będzie...

Trochę irytujące jest to, że Tarnava sprzedaje "goły" wkład.

W opcji dodatkowej jest tylko przepustnica powietrza.

Faktem jest, że daje to nieograniczone pole do improwizacji dla instalatorów... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...