Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Recommended Posts

....rozszczelnienia rur to faktycznie niezły cyrk. W którym konkretnie miejscu do tego doszło? Bezpośrednio nad wkładem? No i czy wydobywająca się para mogła "dotrzeć" do Wojtka?

Roszczelnienie nastąpiło na rurze (kolanku) wychodzącym z wkładu.

Gorąca para biła prosto w wojtusia i go stopiła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witaj. Wydaje mi sie że główna przyczyna jest mokre drewno.Kup suche drewno albo brykiet drzewny rozpal do min 60st. na płaszczu.Zobacz wtedy czy jest różnica.Oprócz tego trwa wypalanie nowego kominka.Wiech

Ale Walus1 napisał, że cieknie mu spod kominka. To co jakaś nieszczelność? Może zawór bezpieczeństwa jest niedokręcony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dopiero planuję budowę domu, ale wiem że będzie tam kominek z płaszczem wodnym. W związku z tym mam pytanie: czy z własnego doświadczenia możecie mi doradzić, co na etapie projektu musi być uwzględnione aby później nie było problemu z montażem kominka z PW ?

 

Pozdrawiam,

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dopiero planuję budowę domu, ale wiem że będzie tam kominek z płaszczem wodnym. W związku z tym mam pytanie: czy z własnego doświadczenia możecie mi doradzić, co na etapie projektu musi być uwzględnione aby później nie było problemu z montażem kominka z PW ?

 

Pozdrawiam,

Jarek

1. Zaplanowany i zaprojektowany cały system ogrzwania (kominek z pw plus np. kocioł gazowy, elektryczny, grzejniki, podłogówka, bufor ciepła oraz ew. solary),

2. Dobra firma montująca - najlepiej polecana na forum, potrafiąca spiąć cały system tak by nie było później przykrych niespodzianek (albo żebyś nie musiał ręcznie sterować ogrzewaniem) :D :wink:

3. Markowy produkt - (unikaj kominków z supermarketów) wkład oraz całe oprzyrządowanie np. sterownik, pompy, naczynie wzbiorcze,

4. Komin - odpowiedni do mocy wkładu przekrój i wykonany z odpowiednich materiałów wkład,

5. Doprowadzenie w pobliże planowanego kominka przewodów elektr. do sterownika, pomp oraz rur doprowadzających powietrze do nadmuchu, intalacji wod-kan oraz prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie wentylacji.

To tak z grubsza. :D :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za wyrozumiałość :) chciałem się odezwać bo stałem się świeżo upieczonym posiadaczem makroterma 24kw z buforem ciepła 750L(w tym zasobnik cwu) połączonego z dwufunkcyjnym vaillantem 28kw z minizasobnikiem 20L cwu. na razie działa tylko kominek z buforem bo piec czeka na tankowanie gazu i trójnik do komina. Ale i tak jest super! palę stara więźba dachową więc muszę ładować kominek co 2-4h w zależności od grubości polan i ustawienia temperatury. kupiłem 10mp graba (87zł/mp) ale jest strasznie mokry więc pójdzie na następny sezon( więźby starczy mi na tą zimę - mimo, że jest sucha to strasznie smoli szybę - niestety to sosna) ale radocha jest jak w domu ciepło :D (a mam jeszcze nie ocieplony dach i na górze nie ma ścianek działowych i grzejników - tylko jeden żeby rozdzielacze nie zamarzły, no i świeże tynki tradycyjne a mimo to po kilku dniach palenia w całkiem wyziębionym domu udało mi się uzyskać 25st. na parterze - myślę, że jak na takie warunki to całkiem nieźle. jak sądzisz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... (a mam jeszcze nie ocieplony dach i na górze nie ma ścianek działowych i grzejników - tylko jeden żeby rozdzielacze nie zamarzły, no i świeże tynki tradycyjne a mimo to po kilku dniach palenia w całkiem wyziębionym domu udało mi się uzyskać 25st. na parterze - myślę, że jak na takie warunki to całkiem nieźle. jak sądzisz?

Nie ważne jaką temp. osiągniesz. Ważne jak długo będzie utrzymana, gdy w kominku wygaśnie. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam grupę ponownie,

palę moim Makrotermem od około 2 miesięcy, wszystko działa... ale oczywiście mam 2 pytania :)

- na schematach podłączenia (m.in. tych na stronie Makrotermu) widać, że pompy c.o. i ładująca zasobnik są na zasilaniu, u mnie hydraulik umieścił pompy na powrocie do kominka. Kominek współpracuje (w zasadzie to będzie współpracował, bo nie mamy jeszcze gazu) z kociołkiem De Dietrich MC25LP i zasobnikiem 130L. Czy te pompy na powrocie są ok, czy to może błąd w sztuce?

 

- i drugie pytanie: na początku paliłem brykietem, bo łatwiej kupić niż suche drewno w sezonie. Na sterowniku ustawiałem dość wysokie temperatury wody, rzędu 75-80 stopni C, turbina bez problemu podawała powietrze i te temperatury były osiągane. Teraz kupiłem trochę brzozy, podobno ciętej i łupanej kilka miesięcy temu. Rozpalam brykietem tak żeby mieć żar, rozgrzać kominek i komin, a następnie dokładam już brzozę. I tu mały problem - nawet przy pełnym załadunku kominek nie osiąga więcej niż ok. 70-72 stopnie... ale w momencie gdy otworzę popielnik i ciągnie powietrze z pomieszczenia, rozpala się do wyższych temperatur. Nastawy wentylatora mam standardowe, a kominek nieobudowany - więc tak czy inaczej powietrze jest z pomieszczenia. Czemu tak??? Wiem że wyjściem jest ustawienie wyższych obrotów na turbinie, ale wtedy już nieźle wyje i łeb boli :D

 

Pozdrawiam

Brzuzens

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzuzens.Na 1 pytanie niech wypowiedza sie forumowi instalatorzy. Co sie tyczy 2 pytania to wiem z doświadczenia jak ważna jest jakość drewna .Obecnie pale mokrym (kilkumiesięcznym) dębem ,bukiem grabem i jesionem którego spalam więcej i nie osiągam takich temperatur jak poprzedniej zimy.Miałem 4 letni dąb i grab,osiągałem bez problemu żądaną temperaturę ,a żar trzymał bez problemu do rana.Najlepszy był grab którego mam jeszcze ok 2 mp na srogą zimę.Sama brzoza nie należy do najtwardszych drzew.W moim Makrotermie mam ustawiona turbinę nadmuchową na 1 biegu.Teraz po wybudowaniu drewutni będę miał zawsze drewno minimum 1.5 roczne.Pozdrawiam Wiech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

odnośnie pytania Brzuzensa na temat rozpalenia kominka do temperatury ok 80st. to wydaje mi się, że ciąg komina jest silniejszy niż moc dmuchawy przy optymalnym ustawieniu (te 20% mocy jakie podaje instrukcja dotyczy zapewne dobrego liściastego drewna dobrze przeschniętego) dlatego też trzeba uważać żeby pamiętać zamykaniu dolnych drzwiczek. Mam pytanie przy okazji do Wiecha (mimo, że dopiero co dołączyłem do forum znam praktycznie całą historię Twojego kominka - prezentuje się bardzo przyjemnie) - czy w momencie gdy obudowałeś swój kominek szum dmuchawy był mniej dokuczliwy niż przed?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...