Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

a ja mam pytanie, w które miejsce trzeba doprowadzić dopowietrzenie? pod wkład obok wkładu... Rurę wprawdzie mam zrobioną, ale jest stanowczo za daleko i przed wylewkami chciałam przerobic

 

Do zależy od wkładu, większość ma wlot powietrza od dołu lub lekko od tyłu. Ale nie przejmuj się, możesz połączyć istniejącą rurę z kominkiem za pomocą elastycznej rury "spiro" z aluminium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

witam wszystkich serdecznie

jeszcze do klubu się nie zapisuję, na razie dzielnie walcze w obronie dobrego imienia kominków z płaszczem wodnym, m.in. na pl.rec.budowanie, w chwilach zwątpienia czytam sobie ten wątek, i jak widzę radość wszystkich posiadaczy makrotermów, ctm-ów i innych takich, to wraca mi samozaparcie :-)

ja waham się jeszcze między ctm i lechmą, ale to już kwestia kompetentności lokalnych dystrybutorów w moim regionie (niektórzy nie wiedzą co sprzedają, naprawdę).

dzięki za wyrozumiałość :) chciałem się odezwać bo stałem się świeżo upieczonym posiadaczem makroterma 24kw z buforem ciepła 750L(w tym zasobnik cwu) połączonego z dwufunkcyjnym vaillantem 28kw z minizasobnikiem 20L cwu.

kolego tajfun, zrób prosze cię wszystko co możliwe, aby umieścić schemat swojej działającej instalacji, przyda się to mnie i pewnie wielu innym, do samodzielnych prac monterskich lub też do rozmów zl okalnymi fachowcami, niektórym trzeba dosłownie tłumaczyć jak coś ma być zrobione

również zachęcam wszystkich innych zadowolonych użytkowników, do udostępnienia danych swoich instalacji, ja wymyśliłem sobie taki schemacik:

http://www.studioonline.pl/co.jpg

mam specyficzną sytuację, nie mam miejsca na fabryczny bufor pionowy, więc swój będę robił na zamówienie w formie prostopadłościennego zbiornika, schowanego pod podłogą przedsionka, oczywiście zbiornik bezciśnieniowy w systemie otwartym, wyjdzie jakieś 1500 litrów, bufor będzie warstwowo napełniany wodą

 

bedzie jakoś tak:

http://www.studioonline.pl/buforek.jpg

gdzie

1,8 - wężownica do ewentualnego solara

2,3,4 - wejście wody z kominka o różnej temperaturze

5 - powrót do kominka

6 - zasilanie instalacji c.o. i c.w.u.

7 - powrót z instalacji c.o. i c.w.u.

 

dwa zawory trójdrogowe na wejściu z kominka, kierują wodę w zależności od jej temperatury na odpowiednią warstwę, dzięki temu bufor nagrzewa się od góry i gorąca woda jest w krótkim czasie do dyspozycji dla grzejników i c.w.u.

następny zawór trójdrogowy na wyjściu kieruje wodę do bojlera c.w.u, a po osiągnięciu w nim odpowiedniej temperatury, podaje wodę na obieg c.o. (temperaturę ustawia się na sterowniku S2)

Sterownik S1 steruję pompami oniegu zasilającego i obiegu odbierającego ciepło w zależności od wskazań czujników temperatury T1 i T2

Obieg c.o będzie jeszcze rozbity na grzejniki i podłogówkę, więc dojdzie jeszcze troche automatyki :-)

Nie jestem fachowcem w tej dziedzinie, a ten schemat powstał po przestudiowaniu wielu innych znalezionych w necie i dzałających w rzeczywistości, mam świadomość, że brakuje tu istotnych elementów, jak ewentualne zawory zwrotne, odpowietrzniki, czy zawory bezpieczeństwa,

tytaj uśmiecham się pięknie :-) i szeroko :-))) do specjalistów od instalacji o uzupełnienia.

ten schemat jest takim wyjściowym projektem "open source", mam nadzieję, że uda się go dopracować i rozbudować o ewnetualne udogodnienia (np. sterowanie temperaturą oddzielnie w każdym pomieszczeniu, czy letni bypass do grzania tylko c.w.u)

Zamieszczajcie, proszę, schematy swoich instalacji, czekam równiez na uwagi do mojego pomysłu

 

z płaszczowodnym pozdrowieniem

robert

http://www.sabina.studioonline.pl

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=100573

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ja jeszcze miłośnikiem kominków z płaszczem wodnym nie jestem, ale postanowiłam zapytać tych bardziej doświadczonych. Planuję taki kominek i zastanawiam się nad mocą wkładu. Mamy dom 140 m2 + garaż, ogrzewanie będzie gazowe + podłogówka w kuchni, łazienkach i przedpokoju. Jaka moc będzie optymalna? Dom będzie dobrze docieplony. W jednej z firm proponują mi wkład o mocy od 10 do 15 kW :o Co sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pierwszy raz w klubie, mam nadzieję, że dostanę legitymację, chociaż osób funkcyjnych już długo nie widać ;) Palę od miesiąca w Makrotermie 18 kw, bez obudowy.

Martwi mnie głośna praca wentylatora. Czy u Was oprócz szumu powietrza wentylator wydaje dźwięk podobny do buczenia transformatora, u mnie natężenie tego dźwięku jest niezależne od obrotów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wójciki Trzy o legitymacje musisz sie uśmiechnąć do kochanej Majki(prezes Tomcco jest na Hawajach :wink: ) Co do wentylatora to po obudowaniu kominka zmniejszy się hałas .U mnie słychac sam szum prawie niesłyszalny po obudowaniu kominka, bez dzwięków.Mam nastawę na 1 bieg wentylatora.Spróbój na innych nastawach .Rezonans może pochodzic od czegos innego np.lużnego elementu itp.albo samej czerpni powietrza.Wiech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

Ja tez dwa tygodnie temu stałam się szczęsliwa posiadaczką kominka z płaszczem wodnym.

Kominek 32KW,rura kominowa 200mm

No i zaczęły sie schody....Kominek co prawda grzeje bez zarzutu ale upaprany jest w środku smołą z kominem włącznie.Trochę mnie to przeraziło.Powiedzcie co robię nie tak. W zasadzie cały czas palę brykietami bukowymi i dębowymi.Parę razy wrzuciłam jakieś dechy sosnowe i trochę drewna liściastego.( suche to ona nie było)Szyba rano okopcona tak ,że świata nie widać:((Jest na to jakas rada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pierwszy raz w klubie, mam nadzieję, że dostanę legitymację, chociaż osób funkcyjnych już długo nie widać ;) Palę od miesiąca w Makrotermie 18 kw, bez obudowy.

Martwi mnie głośna praca wentylatora. Czy u Was oprócz szumu powietrza wentylator wydaje dźwięk podobny do buczenia transformatora, u mnie natężenie tego dźwięku jest niezależne od obrotów?

 

prawdopodobnie masz nastawione wiecej niz 30% pompe dlatego tak wyje

wystarczy spokojnie do 35% przy rozruchu a przy pracy 20-25%, zerknkij w instrukcje jak to sie nastawia

CMyK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Szukam kominka z PW dwustronnego tzn. szyba kątowa z przodu i po lewej stronie, otwierana do góry. Chce znaleźć taki bez ramki na łączeniu. jak dotąd znalazłem tylko Acquatondo

Z wyglądu jest ok, ale ma strasznie dużą moc (34kW) i dużą średnice wyjścia (25cm). Dom planuję mieć o powierzchni ok 260m2 dobrze ocieplony (styropian - 20cm na ścianach, 30 na dachu, 10 na podłodze). Szacuję, że do ogrzania domu i podgrzewania CWU wystarczy kocioł CO o mocy 15kW. Kominek ma byc dodatkowym oszczędnym źródłem ciepła - a tu taka kobyła...

 

Może ktoś widział podobny kominek, tylko mniejszy???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...