Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

dla zainteresowanych kosztami ogrzewania

 

kominek makrotem podlogowka w calym domu 150 uzytkowej plus garaz (tam sa kaloryfery)

koszt za gaz (piec kondensacyjny vaillant z wbudowanym zasobnikiem) za grudzien a byl srednio zimny (do -12 tydzien) to 370 zl przy sporadycznym rozpalaniu w kominku srednio sobota niedziela. Obecnie grzeje tylko kominkiem temperatura do 25 stopni. Pale co 3 dzien jakies 5 -8 godzin. Przy temperaturze 24 opada srednio o jeden stopien na dobe jak spada do 21 pale znowu, spalam jakies 2 pienki o srednicy 45 cm porabane, rozpalam o 16 i pale do 24. Z racji tego ze podlogowka jest strasznie bezwladna temperatura osiaga maximum rano i jest 24 stopnie.

Piec na czas eksperymentu nastawiony na 18 stopni (awaryjnie) grzeje jedynie wode. zobaczymy jak to wyjdzie rachunkowo za gaz.

Co do ocieplenia domu to elewacja styropian organika 15 cm, welna na dachu to dwie rarstwy 15 cm i 5 cm.

Kominek sprawuje sie dobrze mieszkajac poprzednio w domu gdzie trzeba bylo palic weglem uwazam ze jest prawie bezobslugowy, drewno pali sie wolno (zalezy na jaki procent ustawi sie pompe powietrza ja mam na 35 rozpalanie i 20 utzymanie plomienia. Z ropalaniem nie ma najmniejszego problemu przy otwartym popielniku i uruchomionej pompie powietrza drewno zajmuje sie juz po 5 minutach i mozna dokladac wieksze klody. Staram sie palic jak najgrubszymi kawalkami drewna z przewaga na cale kloce nie porabane. Temperatura zadana na centralce to 50 stopni przy ktorej woda leci w podlogowke zauwazylem ze mozna ja nastawic minimalnie na 48 stopni. Mieszacz ustawiony jest na 7 i kaloryfery sa lekko cieplawe ale to wystarcza przy wiekszych mrozach ustawiam mieszczacz na 5 aby dogrzac garaz w ktorym spi pies.

Co do izolacji zona zwiekszyla izolacje podlog do 10 cm bo lubi cieplo.

CMyK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cmyk - wielkie dzięki. Bardzo mi pomogłeś. Też piec Vaillanta kupimy tyle, że zasobnik osobno pod solary. Jak napiszesz jeszcze jaki konkretnie model kominka masz to w ogóle super będzie.

 

A na koniec trochę prywaty, za którą mogę być zlinczowana bo nie na temat - super domek zbudowałeś, początkowo był u nas faworytem nr 1 :D

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tez szukam katowego od dłuzszego czasu i tylko chyba na ta chwile pozostaje aquatondo ...

pozdr

Piotr

znaleźliście ? też szukam i czytam, bo "zielono mi " w tym temacie :oops:

http://giersz.pl/?t=produkty_ikony&typ=Wkład&&s_tresc=%20PR;

 

ogladalem wczoraj kominek acquatondo 29, robi wrazenie; kawał wielkiej maszyny do grzania; obok stał arysto, ale bez płaszcza, prezentowała się bardzo ładnie ale jednak w prównanaiu do acquatondo to jak osobowy do ciezarowki;

to na co zwrocilem uwage:

acuatondo

- palenisko odsuniete od szyby ok 20 cm w glab

- boczna szyba niestety nie zapewnia widoku na plomien (patrzac na nia pod katem prostym); palenisko jak pisalem wyzej przseuniete jest za szerokosc tej szyby

- wersja sfera, podobnie jak w katowym, palenisko przesuniete za linie sfery

- odsuniete palenisko zapewne pomaga utrzymac szybe w czystosci

arysto

- prosty, solidnie wygladajacy wklad; robione chyba na wzor spartherm-a

- bez udziwnien, czyli metalowych koziolkow, plomyczkow i tym podobnych dziwactw

- szeroka szyba katowa; zapewne bardzo ladna projekcja płomienia z boku kominka

- wklad szamotowy pozwalajcy utrzymac dluzej cieplo po wygansieciu, ale zapewne dluzej sie nagrzewa plaszcz

- mniejsze palenisko (w porownaniu do acuatondo), wiec pewnie i szyba bardziej sie brudzi

szczerze mowiac waham sie ktory wybrac, jeden i drugi ma swoje zalety

to chyba na tyle

pozdr

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr_ok - dzięki za wsparcie merytoryczne, będę "walczyła" dalej - czyli poczytam, zanotuję i pojadę pooglądać w sklepach. :wink:

 

Pozdrawiam

 

P.s. dobrze, że zwróciłeś mi uwagę na to :

cyt.: "boczna szyba niestety nie zapewnia widoku na plomien (patrzac na nia pod katem prostym); palenisko jak pisalem wyzej przseuniete jest za szerokosc tej szyby "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla zainteresowanych kosztami ogrzewania

 

kominek makrotem podlogowka w calym domu 150 uzytkowej plus garaz (tam sa kaloryfery)

koszt za gaz (piec kondensacyjny vaillant z wbudowanym zasobnikiem) za grudzien a byl srednio zimny (do -12 tydzien) to 370 zl przy sporadycznym rozpalaniu w kominku srednio sobota niedziela. Obecnie grzeje tylko kominkiem temperatura do 25 stopni. Pale co 3 dzien jakies 5 -8 godzin. Przy temperaturze 24 opada srednio o jeden stopien na dobe jak spada do 21 pale znowu, spalam jakies 2 pienki o srednicy 45 cm porabane, rozpalam o 16 i pale do 24. Z racji tego ze podlogowka jest strasznie bezwladna temperatura osiaga maximum rano i jest 24 stopnie.

Piec na czas eksperymentu nastawiony na 18 stopni (awaryjnie) grzeje jedynie wode. zobaczymy jak to wyjdzie rachunkowo za gaz.

Co do ocieplenia domu to elewacja styropian organika 15 cm, welna na dachu to dwie rarstwy 15 cm i 5 cm.

Kominek sprawuje sie dobrze mieszkajac poprzednio w domu gdzie trzeba bylo palic weglem uwazam ze jest prawie bezobslugowy, drewno pali sie wolno (zalezy na jaki procent ustawi sie pompe powietrza ja mam na 35 rozpalanie i 20 utzymanie plomienia. Z ropalaniem nie ma najmniejszego problemu przy otwartym popielniku i uruchomionej pompie powietrza drewno zajmuje sie juz po 5 minutach i mozna dokladac wieksze klody. Staram sie palic jak najgrubszymi kawalkami drewna z przewaga na cale kloce nie porabane. Temperatura zadana na centralce to 50 stopni przy ktorej woda leci w podlogowke zauwazylem ze mozna ja nastawic minimalnie na 48 stopni. Mieszacz ustawiony jest na 7 i kaloryfery sa lekko cieplawe ale to wystarcza przy wiekszych mrozach ustawiam mieszczacz na 5 aby dogrzac garaz w ktorym spi pies.

Co do izolacji zona zwiekszyla izolacje podlog do 10 cm bo lubi cieplo.

CMyK

 

Przyszedl rachunek za gaz od 25.12 do 31.01 koszt to 200 zl w tym tylko 84 zl za gaz reszta to oplaty manipulacyjne i przesylowe czyli oplaca sie grzac tylko kominkiem wynik prawdziwy bedzie dopiero w nastepnym rachunku bede wiedzial dokladnie ile zre gazu podgrzanie wody. Daltego prawdziwy poniewaz eksperyment zaczalem na dobre od 11 stycznia.

CMyK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszedl rachunek za gaz od 25.12 do 31.01 koszt to 200 zl w tym tylko 84 zl za gaz reszta to oplaty manipulacyjne i przesylowe czyli oplaca sie grzac tylko kominkiem wynik prawdziwy bedzie dopiero w nastepnym rachunku bede wiedzial dokladnie ile zre gazu podgrzanie wody. Daltego prawdziwy poniewaz eksperyment zaczalem na dobre od 11 stycznia.

CMyK

Tak tylko spytam. Czy możliwość posiadania ciepłej wody kosztująca więcej aniżeli samo jej przygotowanie to dobre rozwiązanie? Płacisz te 116zł za sam fakt, że możesz mieć ten luksus podgrzania wody.

Może w taki wypadku dobrze pomyśleć o wykorzystaniu kominka do co i cwu. Wtedy masz całe 200zł na drewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wciornastek nie wiem dlaczego tak szybko brudzi sie kominek .Paląc suchym drewnem mniej sie brudzi ,ale w moim przypadku i tak jest to niedogodność.Wiech

To brudzenie szyby jest rzeczywiście upierdliwe....

pierwsze przybrudzenie (jak pale suchym drewnem) następuje w momencie wyłaczenia wentylatora jak osiąga temperature na płaszczu. Jest to jednak zrozumiałe, że skoro wentylator nie pracuje to powietrze nie owiewa szyby, a do tego jeszcze ogień zostaje jakby przyduszony co wiąże się z wiesza ilością "kopcenia". Zastanawiam się cały czas zo z tym fantem zrobić.

Kiedys ktos polecił wydłubanie uszczelek jakichs, ale nie pamietam jakich... :(

poza tym strasznie denerwuje mnie ten odgłos wentylatora, którego cały czas słychac....

jak sobie poradziliscie z hałasem tego ustrojstwa?

rozważam również odłączenie wentylatora w ogóle i korzystanie tylko z przepustnicy, jednak nieco sie tego obawiam...

 

pozdrawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszedl rachunek za gaz od 25.12 do 31.01 koszt to 200 zl w tym tylko 84 zl za gaz reszta to oplaty manipulacyjne i przesylowe czyli oplaca sie grzac tylko kominkiem wynik prawdziwy bedzie dopiero w nastepnym rachunku bede wiedzial dokladnie ile zre gazu podgrzanie wody. Daltego prawdziwy poniewaz eksperyment zaczalem na dobre od 11 stycznia.

CMyK

Tak tylko spytam. Czy możliwość posiadania ciepłej wody kosztująca więcej aniżeli samo jej przygotowanie to dobre rozwiązanie? Płacisz te 116zł za sam fakt, że możesz mieć ten luksus podgrzania wody.

Może w taki wypadku dobrze pomyśleć o wykorzystaniu kominka do co i cwu. Wtedy masz całe 200zł na drewno.

 

nie wiem ile z tego jest za wode a na zmiane pieca troche za pozno pozatym swiadomie zdecydowalem sie na taki uklad i mysle ze zle na tym nie wyjde jedyne co zaluje to to ze nie zdecydowalem sie na kolektory sloneczne ktore grzalyby mi podlogowke

CMyK

w nasepnym rachunku bede znal prawdziwe koszty ale nic nie poradze na oplaty manipulacyjne ktore na rachunku zabieraja wiecej niz 50%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cmyk

a nie myślałeś żeby zainstalować bufor ciepłej wody zamiast solarów?Ja zrobiłem to u siebie i jestem bardzo zadowolony bo mam ciepłe grzejniki, podłogówkę, CWU nawet gdy od kilku do kilkunastu godzin jest wygaszony kominek. jako drugie źródło ogrzewania mam Aqua plus gazowy Vaillanta ale tak naprawdę poza sprawdzeniem go po zainstalowaniu to ani razu mi nie odpalił bo ciepło na dom i cwu daje cały czas kominek i bufor (mam 750L+wewnętrzny do cwu 150L) więc piec gazowy praktycznie wykorzystywany będzie do pilnowania temperatury w domu podczas dłuższej nieobecności w domu.Faktem jest, że mamy teraz wiosnę zamiast zimy ale nawet gdy przez parę dni było minus kilkanaście st. na zewnątrz całość sprawdzała się świetnie.

pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam kilka pytań do 1950.

 

Otóż w domku mam jedynie ogrzewanie podłogowe. żródłem ciepła jest obecnie kominek z PW Zuzia 15kW. W najbliższych dniach będe miał podłaczany gaz i chciałbym sie dowiedzieć w jaki sposób dokończyć kotłownie tak aby to wszystko działało przy mojej minimalnej ingerencji.

Co dokupic, co zmienic itp.

Prosiłbym o łopatologiczne wytłumaczenie poniewaz w tej materii jestem ostatnia d..... :-(

Poniżej schemat

 

http://foto.onet.pl/id52,8by4w7cw8og

http://foto.onet.pl/id52,8by4w7cw8ogv,dqis5,u.html?V=1

 

P.S. Nie wiem dlaczego nie moge wrzucic obrazka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie do forumowiczów szukam wkładu z płaszczem. Powierzchnia użytkowa 140 m2 (kubatura ok 450m3). Parter plus użytkowe poddasze. No i tu zaczynają się schody. Żona ma jeden priorytet musi być szyba prostokątna coś w formacie TV 16/9. Wyszukała kominek Spartherm Varia Bh ale niestety chyba nie jest z płaszczem.Ja znalazłem EDILKAMIN AQUATONDO 22. Czy są jeszcze jakieś inne opcje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie do forumowiczów szukam wkładu z płaszczem. Powierzchnia użytkowa 140 m2 (kubatura ok 450m3). Parter plus użytkowe poddasze. No i tu zaczynają się schody. Żona ma jeden priorytet musi być szyba prostokątna coś w formacie TV 16/9. Wyszukała kominek Spartherm Varia Bh ale niestety chyba nie jest z płaszczem.Ja znalazłem EDILKAMIN AQUATONDO 22. Czy są jeszcze jakieś inne opcje?

Dla ułatwienia podam Ci że powinienes szukać wkładu o mocy ok 13-15kW :lol: Zakładam że dom jest dobrze docieplony :wink: obawiam się że będzie problem ze znalezieniem takiego wkładu, powietrzne są lecz z płaszczem wodnym to kiepsko wygląda :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...