Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Recommended Posts

Nie znalazłem nigdzie na forum rekomendacji do kominka Funke Aqua firmy Buderus. Mam piec gazowy kondens Buderusa i zastanawiam się czy nie lepiej, gdy będzie chodziło "w komplecie".

Co do zabezpieczeń o których było kilka ostatnich postów - wystarczy UPS, który podtrzyma napięcie na czas spalenia sie wkładu w kominku.

Napiszcie proszę co to "bufor ciepła" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Co do zabezpieczeń o których było kilka ostatnich postów - wystarczy UPS, który podtrzyma napięcie na czas spalenia sie wkładu w kominku.

Napiszcie proszę co to "bufor ciepła" ?

Jeśli chodzi o zabezpieczenia to zasilacz awaryjny to jedno z rozwiązań stosowanych do komików, lecz nie jedyne. Nie możemu zastosowac UPSa jako jedyne zabezpieczenie ponieważ w razie awarii np. pompy kominek i tak nam się "zagotuje".

 

Bufor ciepła - to inaczej zbiornik w którym jest gromadzona energia cieplna. Są to zbiorniki w których jest podgrzewana woda, a gdy kominek (lub inne źródło ciepła) wygaśnie to centralne ogrzewanie jest zasilane ze zbiornika buforowego. Bufor ciepła można nazwać takim akumulatorem energii cieplnej :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam grupę.

 

Obudowuję Turbokominek Makroterma, chcę podłączyć rurę z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz bezpośrednio do dmuchawy, ale nie mam pomysłu jak to zrobić. Dmuchawa u mnie wygląda mniej więcej tak:

http://www.kom-ster.pl/produkty/gfx/wpa03.jpg

<źródło zdjęcia: www.kom-ster.pl>

Podpowiedzcie proszę jak to zrobić, żeby okrągła rura spiro dostarczała powietrze w okolice tej okrągłej kratki, aby to było w miarę szczelne i nie 'gwizdało' mi po salonie... Myślałem o jakimś "adapterze" przykręcanym pod te 4 wkręty mocujące kratkę, ale... mam wątpliwości :)

 

Pozdrawiam

Brzuzens

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Brzuzens wejdż na moja strone intrnet. i zobacz fotki jak połączyłem wentylator z doprowadzeniem powietra z zewnatrz.Mimo że mam makroterma, u Ciebie jest jakaś inna dmuchawa wentylatora.Ale zmierz srednicę wentylatora i dopasuj kolano albo rure wycinając płaski kawałek .Całość po nasadziu uszczelnij taśma Alu. Można jeszcze założyc okrągłą kratkę wentylacyjna z kołnierzem (przykrecając do wkrętów wystających z dmuchawy). Wiech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja z nieco innej beczki.

Czy komuś coś wiadomo, że kominek z płaszczem nie może być jedynym źródłem ogrzewania?

Chciałem zostać przy samym kominku ale kolega mówi mi, że nie odbiorą mi budynku jak nie będzie innego źródła ogrzewania.

Dla mnie to bez sensu ale ponieważ żyjemy w naszym pięknym kraju trochę się tego obawiam.

Może ktoś się z tym problemem spotkał?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja z nieco innej beczki.

Czy komuś coś wiadomo, że kominek z płaszczem nie może być jedynym źródłem ogrzewania?

Chciałem zostać przy samym kominku ale kolega mówi mi, że nie odbiorą mi budynku jak nie będzie innego źródła ogrzewania.

Dla mnie to bez sensu ale ponieważ żyjemy w naszym pięknym kraju trochę się tego obawiam.

Może ktoś się z tym problemem spotkał?

 

Pozdrawiam

Ja dostałem pozwolenie na budowe oparte tylko na kominku z płaszczem wodnym. Zakładam że jesli urząd wydaje pozwolenie to i na tych samych warunkach robi odbiór do tego pozwolenia. Inaczej sobie tego nie wyobrażam

 

P.S. A co z moim przyjęciem do klubu - mogę się czuć przyjęty czy mam iść utopić me smutki w jakimś kryształowym płynie 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszecie o instalatorach - warto zapytać czy ma ubezpieczenie OC, mój instalator ma ubezp na ok 300 tys (3 lata temu). Znam takich co ubezpieczają się od milionów. Lepiej nie brać takich co nie kalkulują ryzyka i nie dają gwarancji.

 

Zastanawiam się nad instalacją solarów / baterii słonecznych. Straszą cenami prądu i gazu, i nie wiem czy solary nie zaczną się opłacać.

 

Czy ktoś z was łączy instalację kominka z płaszczem z piecem gazowym i panelami na dachu?

Myślę o basenie w ogródku i ciepłej wodzie w tymże :) - czy ktoś z was ma jakieś doświadczenia jak to rozsądnie zaplanować i połączyć z instalacją domową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj BK. Opisalem Secam swoje uwagi na temat solarów. Budując sie 8 lat temu solary były bardzo drogie . W tej chwili potaniały i jeżeli ktoś ma kase to myślę że warto. Energia bedzie drożeć .Tym bardziej jężeli planujesz basen ,albo jak ktos ma pensjonat itp.podobne .Ja w tej chwili nie mam kasy :cry: ale za parę lat kto wie :wink: . Beatko na Twoim miejscu warto założyć (takie jest moje zdanie) Może niech wypowiedzą się też inni forumowicze. Pozdrawiam Wiech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Też chcę do klubu!!!! Będę miała kominek z płaszczem wodnym ale co dalej? gazu w puszczy niet, tylko prąd i to z przerwami. I co mam robić. Zaczynam latem ale chcę mieć wszystko opracowane. A tu nie mam pojęcia. Kaloryfery czy podłogówka, ogrzewacze przepływowe czy zbiornik buforowy? Inwestować w solary? Ale u mnie prawie biegun zimna! Ratujcie pomysłami! Czytam forum od ponad roku i im więcej wiem, tym wiem mniej. Ha, ha, ha (wpadam w wisielczy humor). A domek niewielki-127m użytkowej powierzchni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może w oczekiwaniu na prezesa i legitymację ;) podpytam jeszcze ....

 

O czym muszę jeszcze pamiętać przy etapie na ktorym jestem (przed tynkami), żeby przygotować wszystko pod kominek.

 

Mam już zrobione :

 

* wylany postument pod kominek.

* doprowadzony prąd koło kominka

* czerpnia powietrza z dworu

 

I co jeszcze ......

 

??? jakieś instalacje między sterownikiem a kotłownią ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może w oczekiwaniu na prezesa i legitymację ;) podpytam jeszcze ....

 

O czym muszę jeszcze pamiętać przy etapie na ktorym jestem (przed tynkami), żeby przygotować wszystko pod kominek.

 

Mam już zrobione :

 

* wylany postument pod kominek.

* doprowadzony prąd koło kominka

* czerpnia powietrza z dworu

 

I co jeszcze ......

 

??? jakieś instalacje między sterownikiem a kotłownią ??

Napewno należy położyć przewód pomiędzy salonem a kotłownią (pod sterownik - przewód należy dobrać w zależności od sterownika tj. co ma obsługiwać)

Kolejna sprawa to woda przy kominku, która będzie wykorzystana do zabezpieczenia termicznego.

Nie zawadzi mieć kanalizację w okolicy kominka :wink:

To chyba tyle, mam nadzieję że o niczym nie zapomniałem :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

komtech - dzięki za odpowiedz

Napewno należy położyć przewód pomiędzy salonem a kotłownią (pod sterownik - przewód należy dobrać w zależności od sterownika tj. co ma obsługiwać)

Czyli jednak przewód ...... Nie mam jeszcze sprecyzowanego modelu ani sterownika więc chyba lepiej położyć ten z większą ilością żył. Tylko nie wiem "więcej" to znaczy ile 3,4,5 i czy ten kabel to ma być napięciowy taki jak do prądu np 3x1,5 lub 4 x 1,5 czy taki niskoprądowy typu sieciowy

Kolejna sprawa to woda przy kominku, która będzie wykorzystana do zabezpieczenia termicznego.

Nie zawadzi mieć kanalizację w okolicy kominka :wink:

To chyba tyle, mam nadzieję że o niczym nie zapomniałem :oops:

Z wodą problemu nie ma, instalacji jeszcze nie robiłem więc się dociągnie.

Problem jest z kanalizacją (bo jest już zrobiona) Odprowadzenie z wody wpuszczę tak jak na pierwszych stronach wątku pisaliście w rurę czerpni (niestety PCV) lub zrobię odpływ z naczynia w podłodze i wypuszczę na zewnątrz budynku przez ścianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak przewód ...... Nie mam jeszcze sprecyzowanego modelu ani sterownika więc chyba lepiej położyć ten z większą ilością żył. Tylko nie wiem "więcej" to znaczy ile 3,4,5 i czy ten kabel to ma być napięciowy taki jak do prądu np 3x1,5 lub 4 x 1,5 czy taki niskoprądowy typu sieciowy

Jesli chodzi o przewód to ja zawsze stosuję przewód tzw. linka o przekroju 0,5mm2. do najprostrzego sterownika (czyli taki załącz wyłącz pompy obiegowe wystarczy 2x0,5 - ponieważ na tym idzie tylko termopara, oczywiście jeśli nie chcesz mieć panelu przy kominku, czyli sterownik jedynie w kotłowni), a tak to już w zależności od sterownika i jakie ma mieć funkcje, trzeba dobrać odpowiedni przewód :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może w oczekiwaniu na prezesa i legitymację ;) podpytam jeszcze ....

 

O czym muszę jeszcze pamiętać przy etapie na ktorym jestem (przed tynkami), żeby przygotować wszystko pod kominek.

 

Mam już zrobione :

 

* wylany postument pod kominek.

* doprowadzony prąd koło kominka

* czerpnia powietrza z dworu

 

I co jeszcze ......

 

??? jakieś instalacje między sterownikiem a kotłownią ??

 

To chyba tyle, mam nadzieję że o niczym nie zapomniałem :oops:

I jednak zapomniałem dodać, że w miejscu gdzie będzie się znajdowało naczynie wzbiorcze też musi być podprowadzona woda i kanalizacja - lub później trzeba będzie coś kombinować :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...