Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Recommended Posts

1950 - wcale nie napisał, że instalujesz kominki w układzie zamkniętym (komtech) bo napisał:

zestaw wymiennikowo - pompowy: 1870

Czyli wymiennik płytowy i 2 pompy (układ otwarty do kominka i układ zamknięty do instalacji z grzejnikami ...) lub tylko jedna gdy jest również piec gazowy z pompą własną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

komtech, z Twojego postu zrozumiałem że instalujesz kominki w układzie zamkniętym :o

czyżbym źle czytał?,

z tego co mi wiadomo to u nas nie można instalować kotłów na paliwa stałe w układach zamkniętych,

i na pewno się nie mylę

Oczywiście, że nie instaluję kominków w układzie zamknietym - jeszcze życie mi miłe, nie mam zamiaru ciągać się po sądach, a już wogóle to nie chcę mieć kogoś na sumieniu jakby coś się stało przez tak wykonaną instalację. Ale już pare rzeczy widziałem jak inni "fachowcy" wykonali instalacje :o Nie mówię że ja jestem nieomylny ale czasem to aż strach patrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co napisales rozumiem ze koszt montazu + materiały moze byc o 10 tys wyzszy niz koszt montazu zwyklego kominka; czy mozesz to potwierdzic?

u mnie odleglosc miedzy kominkiem a kotlownia bedzie okolo 15 metrow wiec tutaj nie ma wariantu optymistycznego, tym bardziej ze dodatkowym zrodlem bedzie piec gazowy wiec pewnie cena pojdzie jeszcze bardziej w gore;

planuje tez grzanie jednoczesnie cwu i zainstalowanie bufora wspoldzielonego z solarami, a to pewnie kolejne dodatkowe koszty;

nie planuje ciecia kosztow zeby kupic kiepskiej jakosci materialy, to sie niestety pozniej msci;

pozdr

Piotr

Mówię o wkonaniu całej instalacji kominka z P W (wkład, materiały + robocizna) to koszt od 10000zł wzwyż (oczywiście bez obudowy).

I to jest koszt podłączenia kominka do instalacji C.O. w układzie zamkniętym (np. z piecem gazowym) kominek pracuje w układzie otwartym żeby nie było niedomówień :lol:

Jeśli chcesz to prześlij mi na maila projekt domu i mogę Ci podać orientacyjną wycenę takiej instalacji (bez solarów - bo tym akurat nię nie zajmuję) :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem nowym na forum.

Jestem na etapie projektowania instalacji.Chciałbym mieć kominek z PW (Makroterma), tak aby grzał mi CO oraz CWU, i do tego jeszcze piec gazowy Turbo Vaillant z zasobnikiem CWU. Chciałbym aby urządzenia działały w pełnej automatyce czyli jak na kominku temp.wody osiągnie zadaną to załącza pompę co i osobno cwu. Instalator twierdzi,że trzeba do takiego rozwiązania zasobnik z dwoma węzownicami(jedna do pieca gazowego druga dla kominka?) Czy przy kominku można zrezygnować z wymienika przy takim rozwiązaniu.

Z góry dziękuje, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem nowym na forum.

Jestem na etapie projektowania instalacji.Chciałbym mieć kominek z PW (Makroterma), tak aby grzał mi CO oraz CWU, i do tego jeszcze piec gazowy Turbo Vaillant z zasobnikiem CWU. Chciałbym aby urządzenia działały w pełnej automatyce czyli jak na kominku temp.wody osiągnie zadaną to załącza pompę co i osobno cwu. Instalator twierdzi,że trzeba do takiego rozwiązania zasobnik z dwoma węzownicami(jedna do pieca gazowego druga dla kominka?) Czy przy kominku można zrezygnować z wymienika przy takim rozwiązaniu.

Z góry dziękuje, pozdrawiam

Nie można zrezygnować z wymiennika, ponieważ jakoś musi być rozdzielony układ zamknięty (grzejniki + piec gazowy) i układ otwarty (kominek). Chyba że montujesz bufor to wtedy wymienik jest zbędny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gregsmag - stosując zasobnik z 2ma wężownicami nie ma potrzeby stosować wymiennika płytowego bo go zastępujesz owym zasobnikiem. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku kiedy piec gazowy stosujesz sporadycznie a opalasz dom drewnem. W takim rozwiązaniu sprawdzają się zasobniki w granicach 500l (a nawet i większe - wymienione wcześniej bufory) ze względu na możliwość palenia kominkiem na najwyższych jego parametrach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gregsmag - To nie jest takie proste dokonać jednoznacznego wyboru - co lepsze, skuteczniejsze, odpowiedniejsze.

Na wybór decyzji jaka ma być zastosowana instalacja, jakie i ile zasobników ... ma wpływ wiele czynników.

Załóżmy, że zawsze będzie kominek z płaszczem jako główne źródło ciepła dla domu (jak i dla CWU):

1. Jeżeli ktoś nie będzie miał podłogówki i chce wykonać instalację tanio to proponowałbym bym mały zasobnik (do 150l) z wymiennikiem płytowym. Jeszcze taniej byłoby bez niego (wszystko w sytemie otwartym) ale wielu producentów grzejników obniżają gwarancję do 1 roku na nie ze względu na dyfuzję tlenu.

2. Mając podłogówkę proponowałbym większy zasobnik (minimum 350l) z jedną wężownicą + wymiennik płytowy lub 2 wężownicami bez wymiennika płytowego. Osobiście wiem , że wymiennik jest lepszym rozwiązaniem kiedy woda w zasobniku jest wyziębiona to wtedy szybciej można przekazać temp. do pomieszczeń.

3...

 

Rozwiązań jest wele ale zawsze trzeba podchodzić do sprawy indywidualnie a nie co jest lepsze. Dla jednego takie rozwiązanie jest lepsze a dla drugiego inne.

Wśród moich znajomych już trzech zrezygnowało z palenia w kominku (z wygody na rzecz droższych źródeł ciepła) i w takich przypadkach wielkie bufory byłyby nieekonomiczne i zbyt kosztowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem nowym na forum.

Jestem na etapie projektowania instalacji.Chciałbym mieć kominek z PW (Makroterma), tak aby grzał mi CO oraz CWU, i do tego jeszcze piec gazowy Turbo Vaillant z zasobnikiem CWU. Chciałbym aby urządzenia działały w pełnej automatyce czyli jak na kominku temp.wody osiągnie zadaną to załącza pompę co i osobno cwu. Instalator twierdzi,że trzeba do takiego rozwiązania zasobnik z dwoma węzownicami(jedna do pieca gazowego druga dla kominka?) Czy przy kominku można zrezygnować z wymienika przy takim rozwiązaniu.

Z góry dziękuje, pozdrawiam

co do twego instalatora to nie ma on racji nie trzeba zasobnika z 2 wężownicami może być z 1 wężownicą i może to być zasobnik który jest w kąplecie z piecem gazowym (jednobiegowy piec wiszący i pod nim stojący zasobnik np 120 l lub 150 l)trzeba jedynie mieć odrobinę wiedzy na temat połączenia podobnego układu czego niestety brakuje twemu instalatorowi 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo mądrych - a nie na moją babską głowę :oops: - technicznych rzeczy tutaj piszecie :roll:

.........problem WYBORU wkładu z płaszczem u mnie pozostał - a kupić muszę na już, a raczej wczoraj, bo gazu jeszcze nie podłączyli a podłogę należy wygrzać przed płytkami.

 

Wyboru w zasadzie nie ma dużego - obudowa ma być w rustykalnym stylu - nadal pozostaje mi Lechma ( np. z pryzmą jednolitą ) - 19 kW - cena 5030 zł (pow. użytkowa domu 133,7 mkw; podłogówki ok.100mkw) lub ........... dziś się dowiedziałam, że mogę zrealizować dawne plany i kupić wkład z boczną szybą z prawej strony - bo takowy produkt wypuściła firma HAJDUK....jeszcze nie ma go w katalogach i czekać trzeba 3 tygodnie - moc 19 kW cena .... uda się za 6900 kupić, ale........ jak się ma Hajduk do Lechmy.???

 

Pomożecie ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo mądrych - a nie na moją babską głowę :oops: - technicznych rzeczy tutaj piszecie :roll:

.........problem WYBORU wkładu z płaszczem u mnie pozostał - a kupić muszę na już, a raczej wczoraj, bo gazu jeszcze nie podłączyli a podłogę należy wygrzać przed płytkami.

 

Wyboru w zasadzie nie ma dużego - obudowa ma być w rustykalnym stylu - nadal pozostaje mi Lechma ( np. z pryzmą jednolitą ) - 19 kW - cena 5030 zł (pow. użytkowa domu 133,7 mkw; podłogówki ok.100mkw) lub ........... dziś się dowiedziałam, że mogę zrealizować dawne plany i kupić wkład z boczną szybą z prawej strony - bo takowy produkt wypuściła firma HAJDUK....jeszcze nie ma go w katalogach i czekać trzeba 3 tygodnie - moc 19 kW cena .... uda się za 6900 kupić, ale........ jak się ma Hajduk do Lechmy.???

 

Pomożecie ???

a w czym ci tak konkretnie pomuc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy wszystkich

to my się też chcemy zapisać do klubu

wczoraj przywieźli kominek na budowę

Makroterm turbokominek I panoramix 24kw

rozważaliśmy różne mozłiwości i padło na ten - jak będzie to zobaczymy

ogólny pomysł na ogrzewanie to piec na propan ( ziemnego nie ma, ropa odpada wię trzeba zakopać zbiornik ) do tego kominek z pw i solary

jak zamontują to wrzuce jakieś zdjątka a jak uruchomią to zobaczymy ile to warte

pozdrawiamy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy wszystkich

to my się też chcemy zapisać do klubu

wczoraj przywieźli kominek na budowę

Makroterm turbokominek I panoramix 24kw

rozważaliśmy różne mozłiwości i padło na ten - jak będzie to zobaczymy

ogólny pomysł na ogrzewanie to piec na propan ( ziemnego nie ma, ropa odpada wię trzeba zakopać zbiornik ) do tego kominek z pw i solary

jak zamontują to wrzuce jakieś zdjątka a jak uruchomią to zobaczymy ile to warte

pozdrawiamy ;)

 

Inwestycja napewno warta swoich pieniędzy :lol: A kominek zmieniejszy znacznie zużycie gazu, a do tego jaka frajda :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szanowni spece, czy mozecie podeslac jakies wyceny o ktorych wspomninaliscie? !!

z moich wyliczen wychodzi ze podlaczenie kominka z PW, materiały + robocizna ale bez wkladu to wydatek okolo 10 tys. !

i teraz ponownie wroce do pytan na ktore nikt nie udzielil odpowiedzi (czyzby to byla jednak zla inwestycja?):

jak wyglada sprawa z cieplem oddawanym przez kominek do pomieszczenia, czy 'czuc' cieplo kominka?

czy szyba mocno sie brudzi?

kiedy ta inwestycja ma szanse sie zwrocic przy paleniu przez 3-5 godzin dziennie? no moze w weekendy dluzej, powiedzmy 10, ale i pewnie nie w kazdy;

czy palicie w kominku w maju albo na poczatku wrzesnia? kiedy wieczory chlodne ale ogrzewania nie trzeba jeszcze wlaczac w domu? co robicie ze zgromadzonym cieplem?

czy wejscie do komina moze byc pod kątem 90, czy koniecznie 45? niestety ekipa i kierbud dał d..y i moge w tej chwili miec tylko 90 stopni?

podzielcie sie swoimi doswiadczeniami jak to wyglada u was !!

pozdr

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szanowni spece, czy mozecie podeslac jakies wyceny o ktorych wspomninaliscie? !!

z moich wyliczen wychodzi ze podlaczenie kominka z PW, materiały + robocizna ale bez wkladu to wydatek okolo 10 tys. !

 

a kto Ci takich bzdur naopowiadał :o

 

1 ) TY? :) z wyliczen po rozpoznaniu terenu przez laika mi wyszlo i z jakichs postow na forum; jesli nie mam racji to prosze podaj jakies konkrety, mysle ze wiele osob bedzie ci wdzieczna

 

i teraz ponownie wroce do pytan na ktore nikt nie udzielil odpowiedzi (czyzby to byla jednak zla inwestycja?):

jak wyglada sprawa z cieplem oddawanym przez kominek do pomieszczenia, czy 'czuc' cieplo kominka?

czy szyba mocno sie brudzi?

 

co do ciepła to zawsze coś zostanie w pomieszczeniu,

szyba zawsze się brudzi, stopień zabrudzenia zalezy od wilgotności i gatunku drewna oraz intensywnośći palenia

 

2 ) hmmm no wlasnie z tym 'cos zostanie' to znaczy co? tak jak pare linijek nizej, do wrózki??; konsultowalem sie z forumowiczem ktory ma kominek z PW i po jednym sezonie uzytkowania stwierdzil ze tego ciepla jest niewiele w porownaniu do zwyklego kominka; pytanie co dla kogo znaczy niewiele? odnosnie brudzenia szyby to czesto pojawia sie stwierdzene ze szyba sie brudzi bardziej przy kominkach z PW, chce to zweryfikowac z wypowiedziami uzytkownikow a nie tych co zamierzaja miec taki kominek; a tak szczerze z ta intensywnoscia to niezle pojechales :D domyslam sie ze jak nie bede palil to i szyba sie nie bedzie brudzic (no chyba ze od kurzu)

 

kiedy ta inwestycja ma szanse sie zwrocic przy paleniu przez 3-5 godzin dziennie? no moze w weekendy dluzej, powiedzmy 10, ale i pewnie nie w kazdy;

 

z tym to do wróżki, każdy ma inne preferencje co do temperatury w domu

 

3 ) to moze zalozyc jakies 'preferencje' ? nie jestem specem od liczenia zyskow i strat ciepla wiec mialem nadzieje ze jakis fachowiec da sie namowic na przeprowadzenie wyliczen (chociaz z grubsza) a tu tylko do wrozki i do wrozki; no chyba jesli sie wprowadza jakies nowe rzeczy to robi sie jakies wyliczenia (nie mowiac o biznes planach) a nie chodzi do wrozki?

 

czy palicie w kominku w maju albo na poczatku wrzesnia? kiedy wieczory chlodne ale ogrzewania nie trzeba jeszcze wlaczac w domu? co robicie ze zgromadzonym cieplem?

 

a po co instalujesz kominek?, chyba po to żeby z niego korzystać w takich wypadkach

4) chyba nie zrozumiales pytania ...

 

czy wejscie do komina moze byc pod kątem 90, czy koniecznie 45? niestety ekipa i kierbud dał d..y i moge w tej chwili miec tylko 90 stopni?

 

skoro nalegasz, to może

 

5 ) czy ja nalegam? hmm ... to zycie mnie zmusza do szukania alternatywnych rozwiazan

 

podzielcie sie swoimi doswiadczeniami jak to wyglada u was !!

pozdr

Piotr

to tak żeby nie zaciemniać

 

ad 1) koszt instalacji nie powinien (licząc full wypas) wynieść więcej niż 5 tyś,

ale to już z wodotryskiem :lol:, kominek, to zależy od Ciebie,

 

ad 2) jak miałbyś zwykły wkład, to paląc niezbyt intensywnie, pażyło by Cię w odległości już od około 2,5 m,

przy wkładzie z płaszczem wodnym temperatura jest cały czas znośna,

 

normalne że szyba bardziej się brudzi we wkładzie z PW, po prostu są niższe temperatury,

w przypadku gdy będziesz miał za brudną szybę należy porządnie przepalić żeby wypalić sadze znajdujące się na niej,

poszukaj opisu zjawiska pyrolizy,

na tym to polega,

 

ad 3) dla jednego temperatura 20C to mróz, dla drugiego ta sama temperatura to tropiki,

 

kiedy to może się zwrócić, naprawdę nikt Ci nie odpowie,

 

w tym wątku jak poczytasz są ludzie którzy twierdzą że paląc w kominku płacą za sezon śmieszne pieniądze i są bardzo zadowoleni,

są też tacy którzy żałują,

 

co Ci mam napisać żebyś był zadowolony że zwróci się za 4 lata,

nie żądaj tego ode mnie, nikt Ci tego nie powie,

 

nawet Twoje założenia które masz teraz mogą się okazać błędne,

okaże się np że bardzo Ci się spodobało palenie i palisz 10 godzin dziennie,

albo nie masz czasu i palisz raz na tydzień,

 

nie wiem,

 

ad 4) doskonale zrozumiałem co poeta miał myśli,

ale odpowiedz sobie sam po co chcesz mieć kominek

 

ad 5) jak Cię życie zmusza to tak musi być, :roll:

 

komin od kominka ma z reguły co najmniej 5 m wysokości i średnicę 180 mm, ten dodatkowy opór na drodze spalin nie pogorszy zbytnio warunków pracy kominka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jestem obecnie na etapie dokonywania wyboru kominka z płaszczem wodnym.

Wstępnie wybrałem MAKROTERM Turbokominek I 24kW.

Kto z Was użytkuje kominek tej firmy dłużej niż 2-3 sezony i jak się sprawuje?

codzienna obsługa, brudzenie szyby, częstotliwość zapełniania drewnem, awarie?

 

Będę wdzięczny za informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szanowni spece ...

i teraz ponownie wroce do pytan na ktore nikt nie udzielil odpowiedzi (czyzby to byla jednak zla inwestycja?):

....

co do ciepła ...

dzieki, teraz juz troche wiecej jasnosci mam :) i ... raczej sie nie zdecyduje; dlaczego?

- sytuacja zyciowa nie zmusza mnie do oszczedzania na czymkolwiek sie da;

- nie chce sobie komplikowac zycia kominkiem z PW, podlaczenia, zabezpieczenia, sterowania itd. wole wygodę

- przez ponad dwa tygodnie nikt z oferujacych instalacje kominka z PW i twierdzacych ze to niewelki dodatkowy koszt nie podeslal mi wyceny; czyzby to jednak bylo okolo 10 tys wiecej?

- lubie cieplo bijace od kominka czego zapewne nie bede mial przy PW (chociaz przyznam ze sam nie mialem okazji sprawdzic dla PW)

- bede palil kiedy bede mial ochote a nie lecial do drewutni po drewno zeby tylko za duzo gazu nie spalic

co bedzie jak gaz, prad pojdzie w gore? hmm mysle ze moje dochody rowniez wzrosną czego sobie i wszystkim życzę :)

pozdr

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...