Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Recommended Posts

w ukladzie zamknietym zbirnik wyrownawczy jest konieczny bez wzgledu na to czy jest podlaczony kominek czy nie

nie jest to zadne zabezpieczenie przed przegrzaniem a jedynie przed wzrostem cisnienia

tak czy inaczej musisz wychlodzic uklad otwarty - czyli temperature w wymienniku zeby nie przeniosla sie do ukladu zamknietego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Panowie sprawa aygląda następująco:

nie ma co zabezpieczać układu zamkniętego przed zagotowaniem, ponieważ nie ma fizycznej możliwości jego zagotowania poprzez wymiennik ciepła (nawet gdy temperatura w układzie otwartym wzrośnie do 100*C to układ zamkniety nie zagotuje się ponieważ na wymienniku są straty, nie ma on 100% sprawności to pierwsza sprawa, a druga to taka, że woda pod ciśnieniem wrze w wyższej temperaturze aniżeli woda w układzie otwartym) 8)

 

A co do zabezpieczenia termicznego to takie jest wskazane, ponieważ zapobiega ono zagotowaniu kotła (kominka) co wpływa na przedłużenie jego żywotności oraz pozwala spokojnie spać właścicielowi kominka (np. w razie awarii sieci energetycznej lub awarii pompy) :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem drewno :lol:

a konkretnie dlaczego? jestem laiczka w tym zakresie...zaznaczam, że nie zależy mi na efekcie wizualnym płonacej szczapy (przez nasza szybę i tak widać tylko płomień) tylko na ekonomii - przy brykiecie odchodzi ewentualne cięcie (tanie drewno trzeba jeszcze pociachać samemu).

Nie chcę zbyt często dokładać ale chcę miec ciepło

Chce miecz w miarę mozliwości czysto w pokoju z kominkiem

 

 

Doradzcie mi coś bo muszę podjać decyzję.......................

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie.

Chciałbym jeszcze zapytać czy płytowy wymiennik ciepła Danfoss 18 kW to dobre użądzenie czy są lepsze a ten Danfoss to badziewie i dałem się nabrać??

Jaką rurą(chodzi o przekrój) przeprowadzić zimne powietrze do kominka bo różnie pisza ale jak jest w praktyce ja mam pokoj 20m2 i ok.3m wysokosci i kratke wentylacyjna?

I jak duże straty sa na wymienniku ciepła bo mi termometry podaly różnic kilku stopni ale byly to termoetry zakladane na rure zwykłe nie cyfrowe i pokazały tą różnice przy temperaturze 40 stopni na kominku, w drugim obiegu bylo trzydziesci pare stopni. Czy ta różnica to np 80% czy np zawsze jest rożnica np 20 stopni? tak tylko pytam bo jeszcze nie wszystko zrobione i raz paliłem a chciałbym wiedziec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem drewno :lol:

a konkretnie dlaczego? jestem laiczka w tym zakresie...zaznaczam, że nie zależy mi na efekcie wizualnym płonacej szczapy (przez nasza szybę i tak widać tylko płomień) tylko na ekonomii - przy brykiecie odchodzi ewentualne cięcie (tanie drewno trzeba jeszcze pociachać samemu).

Nie chcę zbyt często dokładać ale chcę miec ciepło

Chce miecz w miarę mozliwości czysto w pokoju z kominkiem

 

 

Doradzcie mi coś bo muszę podjać decyzję.......................

Z mojego doświadczenia wynika, że drewno pali się dłużej aniżeli brykiet, daje więcej ciepła (ale to moje subiektywne odczucia). Wadą drewna jest to że trzeba je sezonować (czytaj: trzeba mieć spory plac) ale to piekny widok, poukładane drewno leżące koło domu :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie.

Chciałbym jeszcze zapytać czy płytowy wymiennik ciepła Danfoss 18 kW to dobre użądzenie czy są lepsze a ten Danfoss to badziewie i dałem się nabrać??

Jaką rurą(chodzi o przekrój) przeprowadzić zimne powietrze do kominka bo różnie pisza ale jak jest w praktyce ja mam pokoj 20m2 i ok.3m wysokosci i kratke wentylacyjna?

I jak duże straty sa na wymienniku ciepła bo mi termometry podaly różnic kilku stopni ale byly to termoetry zakladane na rure zwykłe nie cyfrowe i pokazały tą różnice przy temperaturze 40 stopni na kominku, w drugim obiegu bylo trzydziesci pare stopni. Czy ta różnica to np 80% czy np zawsze jest rożnica np 20 stopni? tak tylko pytam bo jeszcze nie wszystko zrobione i raz paliłem a chciałbym wiedziec?

Co do wymiennika to nie wiem (osobiście montuje wymienniki Secespol).

Jeśli chodzi o czerpnie powietrza to minimum rura fi 100! (lub inny przekrój np. prostokątny 50X150) mniejsza to wywalony pieniądz 8)

Na wymienniku różnica temperatur (jeśli jest dobrze dobrany) powinna wynosić ok. 5*C pomiędzy stroną pierwotną (czytaj: kominek), a stroną wtórną (układ zamknięty) - gdzieś tak wyczytałem i to się sprawdza :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Sluchajcie mam takie zapytanie,przyleciał do mnie sasiad i mowi mi że jego kominek z pw bedzie tak pracował,ze jak pradu nie bedzie do zasilania pompy(UPS on nie chce,bo to wywalony pieniadz)to odpowiednie zawory same przełącza sie na układ grawitacyjny i dalej bedzie miał ciepło,bedzie fajnie i przyjemnie.Moje pytanie,jak to jest naprawde,czy cos takiego istnieje i jakie to jest drogie??

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Sluchajcie mam takie zapytanie,przyleciał do mnie sasiad i mowi mi że jego kominek z pw bedzie tak pracował,ze jak pradu nie bedzie do zasilania pompy(UPS on nie chce,bo to wywalony pieniadz)to odpowiednie zawory same przełącza sie na układ grawitacyjny i dalej bedzie miał ciepło,bedzie fajnie i przyjemnie.Moje pytanie,jak to jest naprawde,czy cos takiego istnieje i jakie to jest drogie??

 

pozdrawiam

Tak jak napisał komtech jest to możliwe ale pod jednym warunkiem instalacja c.o musi być przygotowana i wykonana w/g zasad instalacji grawitacyjnej odpowiednia średnica rur większa niż przy instalaciach rozdzielaczowych gonionych pompą odpowiednie poprowadzenie rur powrót przy podłodze zasilanie przy suficie bądz na strychu metoda trujnikowa no i wreście odpowiednie spadki prowadzonych rur wystarczy 1.5 %

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to możliwe do wykonania - kotły na paliwa stałe w starszych instalacjach pracowały jedynie w układzie grawitacyjnym.

A tak na marginesie to nikt ci nie zwrucił uwagi że na forum nie można się reklamować oprucz działu z ogłoszeniami (napis w twojej stopce) uważaj bo mnie moderator forum ukarał zbanowaniem za taką reklamę nie piszę tego ażebym coś miał przeciwko temu potraktuj to jako dobrą radę :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok,dzieki za odpowiedz.Ale zeby uscislic,taka sytuacja,chodzi sobie ogrzewania na obiegu wymuszonym(z pompa),nagle cyk,pradu braknie i automatycznie sie układ przesterowuje na grawitacyjny,bez udziału użytkownika.Mozliwe??

Bo to że sam sobie zamkne zaworek,jeden czy drugi i przestawie to jest jasne,ale chodzi mi o sytuacje opisana powyzej.

pozdrawiam Płaszczowców

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok,dzieki za odpowiedz.Ale zeby uscislic,taka sytuacja,chodzi sobie ogrzewania na obiegu wymuszonym(z pompa),nagle cyk,pradu braknie i automatycznie sie układ przesterowuje na grawitacyjny,bez udziału użytkownika.Mozliwe??

Bo to że sam sobie zamkne zaworek,jeden czy drugi i przestawie to jest jasne,ale chodzi mi o sytuacje opisana powyzej.

pozdrawiam Płaszczowców

Można wykonać tak instalację żeby "chodziła" w taki sposób jak napisałeś bez ingerencji człowieka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok,dzieki za odpowiedz.Ale zeby uscislic,taka sytuacja,chodzi sobie ogrzewania na obiegu wymuszonym(z pompa),nagle cyk,pradu braknie i automatycznie sie układ przesterowuje na grawitacyjny,bez udziału użytkownika.Mozliwe??

Bo to że sam sobie zamkne zaworek,jeden czy drugi i przestawie to jest jasne,ale chodzi mi o sytuacje opisana powyzej.

pozdrawiam Płaszczowców

Możliwe ale przy zbudowaniu odpowiedniej instalacji grzewczej 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam takie pytanie czy naczynie wzbiorcze przelewowe jest instalowane przy kominku czy moze byc w kotlowni tam gdzie wymiennik płytowy?

 

 

PS Czy ktos uzywa w kominku LECHMA chlodnicy plaszcza wodnego ? Warto to wybrac jako opcja w tym kominku?

 

imho jesli przelewow to sie nie - bo sie przeleje ;)

a na poważnie musie byc w najwyższym punkcie obiegu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasz_Dom

 

1.Jeżeli masz wymiennik płytowy to naczynie musi być 1,5 m wyżej od niego. 2.Jeśli masz układ otwarty to naczynie musi być 40 cm powyżej najwyższego punktu instalacji

3. Układ schładzający alla CTM to bzdura która powoduje tylko straty energii. Jedynym sensownym rozwiązaniem jest zastosowanie bufora energii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...