Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Recommended Posts

Wiem i bije sie w piersi, o tym juz gdzies bylo chyba na poczatku tego watku. Ale nie moge teraz znalezc a nie pamietam tamtych wypowiedzi. Czy w kominku Makroterm 18kW istnieje mozliwosc ogrzewania tylko c.w.u. bez ogrzewania C.O.? Jeslii tak, czy osiaga sie to odpowiednimi nastawami centralki elektronicznej czy tez - przepraszam, jesli palne bzdure - odcieciem ukladu C.O. poprzez zakrecenie zaworow na pompie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.

Mam problem z doborem mocy kominka z PW do nowo budowanego domu.

Sprzedawca w jednym sklepie twierdzi, że konieczny będzie 24kW, inny że 19kW, a jak czytam to forum to wydaje mi się, że może wystarczyłoby 14-15kW?

Dodam, że kominek ma ogrzać dom i wodę użytkową dla 4 osób.

 

Podaję parametry domu:

- pow. grzania ok 160m2 (parter 80m2, poddasze 80m2)

- ocieplenie ścian zewn. 20cm styropian (ściany domu 36cm Porotherm)

- ocieplenie dachu wełną mineralną 20cm ISOVER + fola paroizolacyjna odbijająca ciepło do wewn.

- wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (DOSPEL)

- okna 1,0

- wodne ogrzewanie podłogowe

 

PS. Jeżeli nie 14-15kW, to ile musi być?

 

Z góry dzięki za szybkie sugestie, bo w ciągu tygodnia ostatecznie muszę podjąć decyzję i montować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam problem z doborem mocy kominka z PW do nowo budowanego domu.

Sprzedawca w jednym sklepie twierdzi, że konieczny będzie 24kW, inny że 19kW, a jak czytam to forum to wydaje mi się, że może wystarczyłoby 14-15kW?

Dodam, że kominek ma ogrzać dom i wodę użytkową dla 4 osób.

 

Podaję parametry domu:

- pow. grzania ok 160m2 (parter 80m2, poddasze 80m2)

- ocieplenie ścian zewn. 20cm styropian (ściany domu 36cm Porotherm)

- ocieplenie dachu wełną mineralną 20cm ISOVER + fola paroizolacyjna odbijająca ciepło do wewn.

- wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (DOSPEL)

- okna 1,0

- wodne ogrzewanie podłogowe

 

PS. Jeżeli nie 14-15kW, to ile musi być?

 

Z góry dzięki za szybkie sugestie, bo w ciągu tygodnia ostatecznie muszę podjąć decyzję i montować.

Z moich szybkich obliczeń wychodzi że na taki dom jak Twój to kominek o mocy ok. 12kW w zupełności wystarczy. I jeszcze bardzo ważna sprawa obowiązkowo z zamkniętą komorą spalania (całe powietrze do spalania musi być pobierane z zewnątrz). Jeśli masz jakieś wątpliwości to pisz na P.W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przeszukałem forum ale mam nadal wątpliwości. Makroterm podaje że dla Turbokominka I maksymalna pow. orzewania to 400m2 - chodzi o kominek 32 kW. Przy takiej pow. kubatura to około 1100-1200 m3. Tymczasem producent Acquatondo podaje dla kominka o mocy 27kW maksymalną kubaturę 700 m3. Coś mi tu nie gra jesli chodzi o proporcje. Wcześniej na forum ktoś napisał że liczy się 1kW=10m2. Czyli Acquatondo powinien ogrzać dom o pow. około 240 m2. Co sądzicie? Ja mam kubaturę 800m3 i pow do ogrzania 280m2 - czy brać na poważnie zapis producenta że maksymalnie 700 m3? W każdym razie któryś z producentów nie podaje dokładnych danych.

Wszystkie dane podawane przez producentów są jedynie orientacyjnymi parametrami. Dobór mocy wkładu jest uzależniony od wielu czynników, wkład kominkowy np. o mocy 15kW może ogrzewać pomieszczenia o powierzchni 80m2 jak również może ogrzewać pomieszczenia o powierzchni 220m2 wszystko jest uzależnione od ocieplenia domu, jakości stolarki okiennej, zastosowanej wentylacji, wysokości pomieszczeń, itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem i bije sie w piersi, o tym juz gdzies bylo chyba na poczatku tego watku. Ale nie moge teraz znalezc a nie pamietam tamtych wypowiedzi. Czy w kominku Makroterm 18kW istnieje mozliwosc ogrzewania tylko c.w.u. bez ogrzewania C.O.? Jeslii tak, czy osiaga sie to odpowiednimi nastawami centralki elektronicznej czy tez - przepraszam, jesli palne bzdure - odcieciem ukladu C.O. poprzez zakrecenie zaworow na pompie?

Istnieje możliwość ogrzewania tylko C.W.U. lecz musi być zastosowany odpowiednio duży zasobnik wody, lecz gdy on będzie już nagrzany to gdzieś trzeba "wyrzucić" ciepło produkowane przez kominek, najlepiej do C.O.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 weeks później...

WITAM

mam pytanko

mam domek o powierzchni 200m2(parteru)o wysokości 2,95(pomieszczenia w środku),planuje zakup kominka EDILKAMIN Acquatondo 29 Piano+ piec kondensacyjny,hydraulik ma zdobić tak żeby te dwa urządzenia ze sobą współgrały czyli jak pale w kominku to wylącza sie piec i nie żre gazu(czy jakos tak)a moje pytanie dotyczy tego czy jest mozliwe przy takim kominku dorobienia jeszcze DGP ponieważ miało nie być u nas poddasz uzytkowego ale się jednak zrobiło urzytkowe (około 100 m2) :lol:

i w związku z tym chciałabym poprowadzic na gore ogrzewanie powietrzem z kominka czy jest to możliwe przy takim kominku?jesli tak to do kogo sie zwrocić z taką przeróbką

z góry dziękuje za podpowiedź

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

czy ktoś kojarzy może kominki marki Pama ? Oto kominek którym się zainteresowałem:

http://www.allegro.pl/item435429212_pama_wodny_wklad_kominkowy_aquarius_kominek.html

 

cena porównywalna w zasadzie do Lazara. W zasadzie rozważam te dwa - ale myślę nad zasadnością stosowania automatyki. Poza tym znam już jakieś opinie dotyczące Lazara - a co do tego - nie wiem nic (poza info od producenta).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich

 

Przegladalem oferty roznych firm i ostatecznie zostaly mi 3 do wyboru:

1. Zuzia 15KW firmy Kratki (ok 3000 zl)

2. Aqua Eco - Comfort 15 kW firmy Tarnava (4200zl)

3. PL 190 15 kW firmy Lechma (ok 4200zl)

 

Zuzia cenowo wyglada najlepiej, ale jak jakosciowo? Jesli ktos ma rozeznanie w tym temacie bede wdzieczny za informacje.

 

Krzys

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM

mam pytanko

mam domek o powierzchni 200m2(parteru)o wysokości 2,95(pomieszczenia w środku),planuje zakup kominka EDILKAMIN Acquatondo 29 Piano+ piec kondensacyjny,hydraulik ma zdobić tak żeby te dwa urządzenia ze sobą współgrały czyli jak pale w kominku to wylącza sie piec i nie żre gazu(czy jakos tak)a moje pytanie dotyczy tego czy jest mozliwe przy takim kominku dorobienia jeszcze DGP ponieważ miało nie być u nas poddasz uzytkowego ale się jednak zrobiło urzytkowe (około 100 m2) :lol:

i w związku z tym chciałabym poprowadzic na gore ogrzewanie powietrzem z kominka czy jest to możliwe przy takim kominku?jesli tak to do kogo sie zwrocić z taką przeróbką

z góry dziękuje za podpowiedź

pozdrawiam

można tylko nie będzie to tak efektywne,

kominek bez PW posiada na powierzchni mnóstwo blach i perforacji aby zwiększyć powierzchnię oddawania ciepła

W PW to zadanie spełnia woda i kominek z zewnątrz już nie jest tak gorący (ale zawsze coś jest) a druga sprawa jest zazwyczaj gładki (mniejsza powierzchnia wymiany)

Znajomy ma Lechmę i obudował go karton-gipsem i pod sufitem dał dwie kratki wylotu z tej komory w której jest kominek - troche ciepła to daje.

Ale jak ty chcesz ogrzać 100m2 - raczej zapomnij. Dołóż na górę kilka grzejników i dodatkowo możesz puścić kanały powietrza - będą wspomagały.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich

 

Przegladalem oferty roznych firm i ostatecznie zostaly mi 3 do wyboru:

1. Zuzia 15KW firmy Kratki (ok 3000 zl)

2. Aqua Eco - Comfort 15 kW firmy Tarnava (4200zl)

3. PL 190 15 kW firmy Lechma (ok 4200zl)

 

Zuzia cenowo wyglada najlepiej, ale jak jakosciowo? Jesli ktos ma rozeznanie w tym temacie bede wdzieczny za informacje.

Krzys

 

Ja z tego zestawu wziął bym kratki - wyglądają na dobrze zrobione.

Osobiście też sie nad nimi zastanawiam. Na sąsiednim wątki użytkownik "an-bud" - fachowiec - poleca Hajduka jako jedynego który może przejść jego krytykę. Ceny niestety są powalające :(

Znajomy ma Lechmę - pali działa - wygląda gorzej wg. mnie od Kratek.

Hajduk wygląda lepiej - ale i kosztuje 2 razy tyle :(

Cóż jak kupisz - napisz wrażenia :) Decyzja i tak należy do Ciebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM

mam pytanko

mam domek o powierzchni 200m2(parteru)o wysokości 2,95(pomieszczenia w środku),planuje zakup kominka EDILKAMIN Acquatondo 29 Piano+ piec kondensacyjny,hydraulik ma zdobić tak żeby te dwa urządzenia ze sobą współgrały czyli jak pale w kominku to wylącza sie piec i nie żre gazu(czy jakos tak)a moje pytanie dotyczy tego czy jest mozliwe przy takim kominku dorobienia jeszcze DGP ponieważ miało nie być u nas poddasz uzytkowego ale się jednak zrobiło urzytkowe (około 100 m2) :lol:

i w związku z tym chciałabym poprowadzic na gore ogrzewanie powietrzem z kominka czy jest to możliwe przy takim kominku?jesli tak to do kogo sie zwrocić z taką przeróbką

z góry dziękuje za podpowiedź

pozdrawiam

można tylko nie będzie to tak efektywne,

kominek bez PW posiada na powierzchni mnóstwo blach i perforacji aby zwiększyć powierzchnię oddawania ciepła

W PW to zadanie spełnia woda i kominek z zewnątrz już nie jest tak gorący (ale zawsze coś jest) a druga sprawa jest zazwyczaj gładki (mniejsza powierzchnia wymiany)

Znajomy ma Lechmę i obudował go karton-gipsem i pod sufitem dał dwie kratki wylotu z tej komory w której jest kominek - troche ciepła to daje.

Ale jak ty chcesz ogrzać 100m2 - raczej zapomnij. Dołóż na górę kilka grzejników i dodatkowo możesz puścić kanały powietrza - będą wspomagały.

 

Pozdrawiam

 

zapomniałam dodać ze zaplanowaliśmy rowniez wstawic tam grzejniki ale zeby bardziej bylo cieplo na górze pomyślałam o tym żeby rozprowadzić tam jeszcze gorące powietrze i stad było pytanie czy przy już gotowym kominku z PW można dorobić dystrybucje gorącego powietrza,czy to jest wogóle możliwe bo zapewne nie wszystkie kominki można przerabiać a ja pytam czy akurat w tym (EDILKAMIN Acquatondo 29 Piano) można w taki sposób dorobić DGP

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Poszukuję instalatora, który zna się na kominkach Makrotermu a najlepiej jeszcze na Viessmannie i mógłby podłączyć i uruchomić kominek oraz zintegrować go z kotłem. Instalacje są wyprowadzone. Miejsce akcji pod Poznaniem (Komorniki).

 

Jeśli możecie polecić kogoś solidnego i wypróbowanego byłbym wdzięczny. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów.

Wczoraj miałem pierwsze odpalenie mojego kominka z PW Acquatondo 22.

Mam wrażenie, że chyba przesadzilem z doborem mocy wkladu, :oops: po rozpaleniu i 3 godzinnym grzaniu jest w domu za ciepło. Ciepło z płaszcza ładowało w tym czasie bufor i nie ogrzewało domu.

Mam 100m2 domek drewniany, dobrze docieplony.

Przyznaję, że to przewymiarowanie zrobiłem z premedytacją, ponieważ mam 1000l bufor z 150 l na c.w.u i liczyłem na to, że nadwyżka mocy zostanie zgromadzona w buforze. A później, w czasie gdy kominek jest wygaszony, ciepło to przekażę na podłogówkę na parterze i grzejniki na piętrze. I jeśli ciepla w buforze zostanie na kolejny dzień grzania, to rozpalanie kominka powiedzmy co drugi dzień byłoby dla mnie sprawą pożądaną.

ALE!

Wg danych od producenta mojego kominka:

moc nominalna [kW] 20

moc oddawana do wody [kW] 15

i tu w róznicy tych dwóch parametrów 20-15=5kW stanowi moc oddawaną przez promieniowanie i konwekcję do pomieszczenia. A przy mojej kubaturze to trochę za dużo.

Chyba pozostaje mi dobrze zaizolowac caly płaszcz i co się tylko da ( fabrycznie te kominki nie mają izolacji). Jednak od jednego kominakarza w moim miescie słyszałem opinię, że do izolacji kominków nie nalezy używać wełny mineralnej, podobno na Zachodzie jest zakaz jej używania w kominkach. Jest jakiś inny sposob na zaizolowanie kominka?

Kominek oczywiście jeszcze nie został zabudowany.

Może gdy go zabuduję, to moc oddawana do wody zwiększy się kosztem mocy wypromieniowywanej w sposób znaczący??

Dzieki za Wasze opinie i sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...