Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Pytanie dotyczy kominka z płaszczem wodnym, niestety moje zapały z budowaniem zbytio się osłabiły własnie mija 2 lata od wbicia łopaty:) wiec i na forum murtora rzadziej zaglądam dlatego taka zielona jestem w temacie kominków.

 

Zainstalowałam kominek z płaszczem wodnym Ulrich 21kw i teraz mam kilka pytań to osób które już mają i używaja albo się znają.

 

Kominek został podłączony przez hydraulika do obiegu tzn nie wiem jak to fachowo okreslic, kaloryfery na górze ruszyły i grzeją, podłogówka na dole niestety nie:(

 

Przy rozpalaniu powstaje strasznie dużo dymu, pozatym potem tez przy podkładaniu wylatuje/ulatnia się dużo na salon. Ponadto rura na wylocie z kominka ma 200mm a w kominie wkład 180mm. Może tu tkwi problem?

 

Mam przepust powietrza na zewnątrz ale nie został podłączony, może to też ma zanczenie, jak i do czeg się go podłacza?

 

Drzewo znika w strasznym tępie (narazie resztki po budowie) jak tak ma to działać to wyjdzie drożej niz gazem.

 

Proszę Was o doradzctwo.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

annkier na to że ci się dymi z kominka ma wpływ wiele czynników otuż ważna jest wysokość komina sposób podłączenia wkładu do kominka kąt prosty czy też kąt 45 stopni przewężenie o którym wspomniałaś 180 na 200 mm no i brak podłączenia kominka do powietrza z zewnątrz.Inna sprawa iż Ulrich nie posiada specjalnego doprowadzenia krucca do powietrza z zewnątrzw tym przypadku wybór kominka był chybiony.Piszesz też iż palisz resztkami po budowie wynika z tego iż palisz drewnem sosnowym kture ja określam paliwem rakietowym z powodu szybkiego spalania najlepsze by były twarde gatunki drewna buk,dąb ewentualnie brzoza.Co do tego iż grzeją ci grzejniki a podłogówka nie to świadczy o złej regulacji instalacji grzewczej nastawy wstępne na zaworach termostatycznych lub za słaba pompa obiegowa lub też zapchane filtry siatkowe na instalacji to jedne z przyczyn o innych nie będę wspominał bo nie ja budowałem tobie instalację i nie wiem jak masz ją wykonaną.Nie wspomniałaś też jaki metraż ogrzewa ci ten kominek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Może ktoś z zawodowców będzie w stanie mi pomóc bo firma która instalowała mi toto co w temacie rozkłada ręce.

 

Mam kominek Turbo2 wpięty do instalacji wykonanej PCV w której na początku był tylko kocioł Vitopend100.

 

Objaw mam taki że podczas pracy z kominka grzejniki (nie mam podłogówki) są gorące w górnej części (prawie nie można dotknąć) a w dolnej są letnie (niektóre nawet prawie zimne). Do tego kominek pożera kosmiczne ilości drewna - jest dość suche - sezonowane od marca. Po napełnieniu kominka do 2/3 starcza to ledwie na 2h palenia.

 

Odpowietrzałem 3 razy w tym 1 raz z całkowitym spuszczeniem wody do poziomu 0 - włącznie z odkręceniem zaworów w dolnej części grzejników w najniższych miejscach. Objaw nie ustępuje. Może jest jakiś kłopot na powrocie?

 

Do tego jest jeszcze dziwny objaw pt gdy kocioł pracuje tylko w trybie grzania CWU to niektóre z grzejników zaczynają się nagrzewać - muszę wtedy zamknąć zawory przy pompach cyrkulacyjnych zainstalowanych razem z kominkiem.

 

Będę wdzięczny za sugestie bo miało być tak pięknie a wyszło jak zwykle...

 

Pozdrawiam

 

Pietja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Może ktoś z zawodowców będzie w stanie mi pomóc bo firma która instalowała mi toto co w temacie rozkłada ręce.

 

Mam kominek Turbo2 wpięty do instalacji wykonanej PCV w której na początku był tylko kocioł Vitopend100.

 

Objaw mam taki że podczas pracy z kominka grzejniki (nie mam podłogówki) są gorące w górnej części (prawie nie można dotknąć) a w dolnej są letnie (niektóre nawet prawie zimne). Do tego kominek pożera kosmiczne ilości drewna - jest dość suche - sezonowane od marca. Po napełnieniu kominka do 2/3 starcza to ledwie na 2h palenia.

 

Odpowietrzałem 3 razy w tym 1 raz z całkowitym spuszczeniem wody do poziomu 0 - włącznie z odkręceniem zaworów w dolnej części grzejników w najniższych miejscach. Objaw nie ustępuje. Może jest jakiś kłopot na powrocie?

 

Do tego jest jeszcze dziwny objaw pt gdy kocioł pracuje tylko w trybie grzania CWU to niektóre z grzejników zaczynają się nagrzewać - muszę wtedy zamknąć zawory przy pompach cyrkulacyjnych zainstalowanych razem z kominkiem.

 

Będę wdzięczny za sugestie bo miało być tak pięknie a wyszło jak zwykle...

 

Pozdrawiam

 

Pietja

Tak na moje oko to jest gdzieś błąd w instalacji, bez schematu/zdjecia to nic nie doradzę. A ten kocioł jest 1-funkcyjny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Może ktoś z zawodowców będzie w stanie mi pomóc bo firma która instalowała mi toto co w temacie rozkłada ręce.

 

Mam kominek Turbo2 wpięty do instalacji wykonanej PCV w której na początku był tylko kocioł Vitopend100.

 

Objaw mam taki że podczas pracy z kominka grzejniki (nie mam podłogówki) są gorące w górnej części (prawie nie można dotknąć) a w dolnej są letnie (niektóre nawet prawie zimne). Do tego kominek pożera kosmiczne ilości drewna - jest dość suche - sezonowane od marca. Po napełnieniu kominka do 2/3 starcza to ledwie na 2h palenia.

 

Odpowietrzałem 3 razy w tym 1 raz z całkowitym spuszczeniem wody do poziomu 0 - włącznie z odkręceniem zaworów w dolnej części grzejników w najniższych miejscach. Objaw nie ustępuje. Może jest jakiś kłopot na powrocie?

 

Do tego jest jeszcze dziwny objaw pt gdy kocioł pracuje tylko w trybie grzania CWU to niektóre z grzejników zaczynają się nagrzewać - muszę wtedy zamknąć zawory przy pompach cyrkulacyjnych zainstalowanych razem z kominkiem.

 

Będę wdzięczny za sugestie bo miało być tak pięknie a wyszło jak zwykle...

 

Pozdrawiam

 

Pietja

Tak na moje oko to jest gdzieś błąd w instalacji, bez schematu/zdjecia to nic nie doradzę. A ten kocioł jest 1-funkcyjny?

 

Jest 2 funkcyjny - mam zbiornik cwu.

 

Do tego z ekstra bajerów właśnie przed chwilą po raz 4 w ciągu 10 dni odpowietrzałem kaloryfery na piętrze. Grr.

 

Zdjęcia są następujące:

 

http://www.hti.pl/foto/pierwsze.jpg

http://www.hti.pl/foto/drugie.jpg

http://www.hti.pl/foto/trzecie.jpg

http://www.hti.pl/foto/czwarte.jpg

http://www.hti.pl/foto/piate.jpg

 

[/img]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jest 2 funkcyjny - mam zbiornik cwu.

 

Do tego z ekstra bajerów właśnie przed chwilą po raz 4 w ciągu 10 dni odpowietrzałem kaloryfery na piętrze. Grr.

 

Zdjęcia są następujące:

 

http://www.hti.pl/foto/pierwsze.jpg

http://www.hti.pl/foto/drugie.jpg

http://www.hti.pl/foto/trzecie.jpg

http://www.hti.pl/foto/czwarte.jpg

http://www.hti.pl/foto/piate.jpg

 

[/img]

Jeśli masz zasobnik C.W.U. to masz piec jednofunkcyjny. A jest możliwość zrobienia zdjęcia całej instalacji z jednego ujęcia? bo z tych wycinków trudno poskładac całość :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fachowcem nie jestem ale....

Objaw mam taki że podczas pracy z kominka grzejniki (nie mam podłogówki) są gorące w górnej części (prawie nie można dotknąć) a w dolnej są letnie (niektóre nawet prawie zimne).

może za krótki okres czasu od nagrzania do "pomiaru" temperatury? grzejnik potrzebuje troche czasu by nagrzać całą powierzchnię. a może pompa obiegowa od co pracuje na zbyt małym biegu?

 

Do tego kominek pożera kosmiczne ilości drewna - jest dość suche - sezonowane od marca. Po napełnieniu kominka do 2/3 starcza to ledwie na 2h palenia.

sezonowanie od marca to troche za krótko, tak że trudno mówić o suchym drewnie. by zmniejszyć tempo spalania przykręć szyber przy kominku ale to spowoduje zmniejszenie temperatury w płaszczu.

 

Odpowietrzałem 3 razy w tym 1 raz z całkowitym spuszczeniem wody do poziomu 0 - włącznie z odkręceniem zaworów w dolnej części grzejników w najniższych miejscach. Objaw nie ustępuje. Może jest jakiś kłopot na powrocie?

a jak odpowietrzałeś to co? syczało powietrze czy też leciała woda? były zapowietrzone?

 

Do tego jest jeszcze dziwny objaw pt gdy kocioł pracuje tylko w trybie grzania CWU to niektóre z grzejników zaczynają się nagrzewać - muszę wtedy zamknąć zawory przy pompach cyrkulacyjnych zainstalowanych razem z kominkiem.

a w tym przypadku, to błąd tkwi w błędnym połaczeniu instalacji. proponuje bys wziął niezależną firmę instalatorską. niech oni sparwdza co jest nie tak. no bo skoro w tym przypadku grzejniki nagrzewaja się całą powierzchnią, tz. że nie są zapowietrzone i błąd tkwi w systemie połączenia. takie jest moje zdanie. a moge się mylić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jest 2 funkcyjny - mam zbiornik cwu.

 

Do tego z ekstra bajerów właśnie przed chwilą po raz 4 w ciągu 10 dni odpowietrzałem kaloryfery na piętrze. Grr.

 

Zdjęcia są następujące:

 

http://www.hti.pl/foto/pierwsze.jpg

http://www.hti.pl/foto/drugie.jpg

http://www.hti.pl/foto/trzecie.jpg

http://www.hti.pl/foto/czwarte.jpg

http://www.hti.pl/foto/piate.jpg

 

[/img]

Jeśli masz zasobnik C.W.U. to masz piec jednofunkcyjny. A jest możliwość zrobienia zdjęcia całej instalacji z jednego ujęcia? bo z tych wycinków trudno poskładac całość :-?

zasobnik cwu może mieć podłączony do kominka z pw i to nie może świadczyć o tym, że piec jest jednofunkcyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Może ktoś z zawodowców będzie w stanie mi pomóc bo firma która instalowała mi toto co w temacie rozkłada ręce.

 

Mam kominek Turbo2 wpięty do instalacji wykonanej PCV w której na początku był tylko kocioł Vitopend100.

 

Objaw mam taki że podczas pracy z kominka grzejniki (nie mam podłogówki) są gorące w górnej części (prawie nie można dotknąć) a w dolnej są letnie (niektóre nawet prawie zimne). Do tego kominek pożera kosmiczne ilości drewna - jest dość suche - sezonowane od marca. Po napełnieniu kominka do 2/3 starcza to ledwie na 2h palenia.

 

Odpowietrzałem 3 razy w tym 1 raz z całkowitym spuszczeniem wody do poziomu 0 - włącznie z odkręceniem zaworów w dolnej części grzejników w najniższych miejscach. Objaw nie ustępuje. Może jest jakiś kłopot na powrocie?

 

Do tego jest jeszcze dziwny objaw pt gdy kocioł pracuje tylko w trybie grzania CWU to niektóre z grzejników zaczynają się nagrzewać - muszę wtedy zamknąć zawory przy pompach cyrkulacyjnych zainstalowanych razem z kominkiem.

 

Będę wdzięczny za sugestie bo miało być tak pięknie a wyszło jak zwykle...

 

Pozdrawiam

 

Pietja

Witam postaram się rozjaśnić trochę tobie obraz całości otóż po pierwsze obiaw niedogrzania grzejników może być spowodowany zapchaniem filtrów skośnych kture znajdują się przy pompach lub za słabą pompą na obieg c.o .

Z zapowietrzaniem grzejników to już gorsza sprawa zainstaluj przy końcówkach pionów odpowietrzniki automatyczne bąć jeżeli masz system rozdzielaczowy to zastosuj w grzejnikach w miejsce odpowietrzników ręcznych odpowietrzniki automatyczne i jeżeli układ będzie się odpowietrzał nadal i ciśnienie będzie spadać a ty będziesz dobijał ciśnienie to obstawiał bym przeciek na instalacji jeżeli nie będzie go w widocznym miejscu to najpewniej będzie w podłodze.Natomiast ostatni obiaw jest spowodowany pomieszaniem sposobu nagrzewania zasobnika otoż piec gazowy nagrzewa zasobnik poprzez zawór trujdrożny sterowany elektroniką pieca natomiast u ciebie nagrzewanie z kominka wykonali za pomocą osobnej pompy ładującej wężownicę zasobnika a najlepiej gdyby było te samo rozwiązanie co w piecu gazowym to znaczy zawór trujdrożny lub innym wyjściem jest zastosowanie zasobnika z 2 wężownicami takiego jak do solarów i podpięcie jednej wężownicy pod kominek a drugiej pod piec gazowy ot i cała filozofia.Jakby co to mogę się do ciebie pofatygować i wyprostować całą sytuację kontakt na priv 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jest 2 funkcyjny - mam zbiornik cwu.

 

Do tego z ekstra bajerów właśnie przed chwilą po raz 4 w ciągu 10 dni odpowietrzałem kaloryfery na piętrze. Grr.

 

Zdjęcia są następujące:

 

http://www.hti.pl/foto/pierwsze.jpg

http://www.hti.pl/foto/drugie.jpg

http://www.hti.pl/foto/trzecie.jpg

http://www.hti.pl/foto/czwarte.jpg

http://www.hti.pl/foto/piate.jpg

 

[/img]

Jeśli masz zasobnik C.W.U. to masz piec jednofunkcyjny. A jest możliwość zrobienia zdjęcia całej instalacji z jednego ujęcia? bo z tych wycinków trudno poskładac całość :-?

zasobnik cwu może mieć podłączony do kominka z pw i to nie może świadczyć o tym, że piec jest jednofunkcyjny.

Tak ale przeoczyłeś fakt iż ten sam zasobnik jest też podłączony do pieca gazowego a to już świadczy o tym iż jest to piec jednofunkcyjny na c.o z możliwością podgrzewu zasobnika c.u.w bo potocznie piecem dwufunkcyjnym nazywamy piec gdzie woda jest podgrzewana przepływowo a nie pojemnoścowo (zasobnik)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam:) mam na wkład z pw 4000-9000zł Prosze o odpowiedz co kupic nie pytam o moc tylko firme i dlaczego własnie taka firma ,ewentualnie która warto kupic cena/jakosc lub jakość ( np.tak jak auta 1.mercedes 2. bmw .3 audi :) )

ktos moze cos powiedziec o wkładach z pw firmy: CHAZELLES, LACUNZA

szukam porządnego wkładu

 

jeszcze jedno wkład bedzie podłaczony do pieca ekogroszek, wiec pewnie bufor?

dlaczego w schemacie który podajecie piec i wkład ma swoje naczynie wzbiorcze? nie mozna wkładu podłaczyc do instalacji pieca, który ma naczynie wz. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradziliście do mojego domku kominek o mocy 12-15kW, zdecydowaliśmy, że weźmiemy jednak 18kW. Po rozmowie z ekipą instalatorów (wod-kan, gaz i kominek) okazało się, że jeśli chcemy mieć nie tylko c.o. ale i ciepłą wodę c.w.u, to:

 

- kominek ma za małą moc, czyli proponują 22kW :o , bo 18-stka nie da rady z wodą,

- zasobnik wodny powinien mieć pojemność 200l :o , kocioł jednofunkcyjny, kondensat (Vaillant ECO tec z zasobnikiem 120l podaję, bo może ważne), bo ... dokładnie nie pamiętam, chodziło chyba o dwie wężownice i że kominek podgrzeje do jakiejś tam temperatury, a resztę kocioł. Kurczę, myślałam, że jak będę palić w kominku, to wyłączy się kocioł i grzanie, i wodę mam zapewnioną przez ten kominek, a tu się okazuje, że kominek, owszem, trochę, a resztę kocioł???

A co będzie latem, gdy kominka niet, a zasobnik aż 200l i trza tyle wody grzać, choć nie potrzebuję???

 

Oświećcie mnie i poradźcie proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję moje rozwiązanie: kocioł dwufunkcyjny kondensacyjny z wbudowanym zasobnikiem (ok. 50l) do tego kominek z pw i zasobnik 120l. Palisz w kominku możesz mieć cwu (choć nie musisz - można odciąć na zaworach i masz tylko CO a cwu masz z kotła gazowego)), nie palisz - masz na bieżąco cwu z kondensata bez potrzeby grzania dużego zasobnika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję moje rozwiązanie: kocioł dwufunkcyjny kondensacyjny z wbudowanym zasobnikiem (ok. 50l) do tego kominek z pw i zasobnik 120l. Palisz w kominku możesz mieć cwu (choć nie musisz - można odciąć na zaworach i masz tylko CO a cwu masz z kotła gazowego)), nie palisz - masz na bieżąco cwu z kondensata bez potrzeby grzania dużego zasobnika.

 

Ale wtedy 50l, to znowu za mało :( Dlaczego nie mogę zostać przy opcji tylko jednego zasobnika 120-150 l przy kotle? To jedyna alternatywa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewniam Cię, że 50l to nie jest mało :) No chyba, że więcej niż trzy łazienki, dużo domowników i wszyscy w tym samym czasie napuszczają wodę do wanien. :D Przy standardowj rodzinie (2+2) spokojnie wystarcza. A poza tym ten kocioł dogrzewa na bieżąco zużytą ciepłą wodę. I najważniejsze: bez potrzeby nie grzeje dużego zasobnika (=koszt gazu).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam w gronie użytkowników kominków z PW. Wiem, że z założenia nie wolno w takim kominku palić drzewem iglastym. Ale jesli już bym paliła to czym to grozi? tylko baaaaaaaardzo brudna szybą czy może czyms jeszcze? :lol:

 

Witam, nowy tu jestem, choć dom w zasadzie skończony.

U mnie palenie przez zaledwie 6 miesięcy zakończyło się mało przyjemnie.

Najpierw przepalałem budowlane tektury i dechy, było w miarę OK. Potem kupiłem dwie palety buczyny, ale mnie oszukali, bo na wierzchu było suche, a wewnątrz mokre... Dokupiłem brykietów z drewna liściastego i tym zestawem paliłem od listopada '07 do stycznia '08. Potem przywiozłem od ojca, za darmo, cztery tony palet. Takich palet do towaru, nie pelet ;)

Pociąłem toto na kawałki, zawaliło pół garażu. Paliło sie rewelacyjnie, ale już po miesiącu kominek zaczął dymić wokół drzwiczek. Próby czyszczenia i inne eksperymenty nie pomogły, więc postanowiłem dociągnąć do wiosny paląc przy otwartym szyberku. Mniejsza sprawność, ale dechy za darmo, to co ;)

Bodajże pod koniec marca zapragnąłem dowalić drewna na noc, i, wykazując się niegodną inżyniera ignorancją, dokonałem tego, gdy wyładowany w połowie kominek akurat "spoczywał", recyrkulując sobie spaliny, z wyłaczonym nawiewem. W efekcie gwałtowny dopływ powietrza wywołał nagły ciąg, niedopalone gazy poszły w komin, i miałem przez chwilę fajne fajerwerki. Komin zaczął dudnić, chałupa się trzęsła, coś się sypało, trzeszczało, zgrzytało. Nad dachem gorzała śliczna pochodnia :)

Po tej przygodzie zawezwałem ekipę co to montowała. Kominek na szczęście jeszcze nie obudowany. Zdjęliśmy cały czopuch, rury, wyczystki. Szok. Rura fi 250 była zarośnięta na 4 cm wgłąb (czyli nagle stała się fi 190...). Nie sadzą, a płatkami czegoś na pograniczu sadzy, żywicy i szkliwa.

W kominku, na półce wodnej (widać od góry przez wylot spalin) leżała warstwa tychże płatków zwęglonej żywicy (ok. 4 cm). Czyszczenie samego kominka (szczelina nad półką wodną z przodu, przestrzenie między rurami itd. trwało ze trzy godziny, różnymi wymyślnymi prętami, skrobakami i dłutem... Wygrzebali dwa wiadra czarnej łuskowatej sadzy. Zapewne pożar w kominie to też te niedopalone żywice osadzone w przewodzie i podpalone gorącymi gazami...

Po złożeniu całości do kupy nowy sezon zacząłem paląc brykietem dębowym. I tak do dziś. Paczka 10kg (5zł) starcza przy temp. powyżej 5 st. na wygrzanie domu do 20 stopni. Teraz zużywam jakieś 20kg/dobę. Kominek pracuje idealnie, żadnego dymienia, sadzy, zero popiołu, szybę wystarczy co 2 dni przetrzeć szmatką i czysta. Rewelka.

Zapasy iglastych desek dostał sąsiad w prezencie :) W zamian mam stałe dostawy miodu :)

 

Kominek Makroterm 32 kW w zestawie z solarami (3 panele) i kotłem kondens. Brotje 24kW. Zasobnik 300 litrów.

Kominek zasila CO/CWU via zawór trójdrogowy sterowany czujnikiem temperatury CWU, z priorytetem CWU.

Kocioł gazowy mierzy temp. na powrotach z instalacji więc w chwili uruchomienia obiegówki kominka, automatycznie kocioł się wyłącza.

 

Obecnie kocioł gazowy dba o CWU, a kominek o CO. Palę średnio od 16-tej do 22-giej.

A, dom ma całkowitej 402m2, użytkowej 330m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, planujemy zamontowanie kominka z pw. Mial byc zwykly kominek z nadmuchem ale z racji tego iz jedynymi mediami na naszej działce sa prad i woda, a komin dostosowany do gazu stwierdzilismy ze rachunki za prad naz zjedza wiec polecono nam kominek z pw. Przewidywana podłogówka na całym parterze (ok 80m2) i w łazience na górze(12m2) do tego grzejnik jeden w salonie(tez nam tak zalecano) i trzy grzejniki w pokojach na gorze plus drabinka w łązience na dole i na gorze. I teraz pytanie: jaka moc kominka i jaki "sprzet" do kotłowni zeby ten prad z kominkiem współgrał i zeby woda ciepła była zawsze:):) Dzieki z góry za odpowiedz:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, ja poza kominkiem jako drogie źródło grzania mam zwykły piec na drzewo. mam pytanie czy do kominka potrzebny jest wentylator czy wystarczy tylko przepustnica ze sterownikiem ( mój kominek to aquatondo 29) i czy mogę gdzieś dostać sterownik sterujący czterema pompkami(1 do CWU, 2 do grzejników, 3 do podłogówki, 4 do układu kominka)????

proszę o radę :roll: :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...