Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Recommended Posts

Cześć. Od listopada04 używan kominka Makroterm 18kW, palę niestety niezbyt suchą brzozą. Kominek to moje oczko w głowie więc z zapartym tchem czytałem dyskusję klubowiczów i przy okazji dowiedziałem się paru ciekawych rzeczy.

Mam pytanie do osób które używały SADPAL-u !!! Jak dawkujecie i jak często używacie tego preparatu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dalsza okolica... czyli wiocha.

Jak u nas... :D

Jaskoz

Turbokominek pracuje nieprzerwanie od początku zimy (pisałem o etapach uruchamiania), jest cały na wierzchu i wszystko można obejrzeć i pomacać, piec olejowy nie włącza się, bo nie jest podłączony do oleju, wszystko grzeje, nic nie cieknie (tfu,tfu...).

Żyć, nie umierać. A podłogówki nie zamieniłbym na nic innego! Może nie jest tania, ale jaki komfort...

Nesia - sadpalu użyłem dotychczas trzy razy, bo tak mi się wydawało konieczne. Jak ciąg w kominie słabnie (bo mokry, zasmolony, zasyfiony), to robię akcję. Otwieram szyber na ful, rozpalam aż w płaszczu pokaże 80st., wrzucam miarkę sadpalu w żar i rozpalam dalej do 90st. Teraz zamykam dopływ powietrza pod ruszt, a "okno" zostawiam otwarte. Otwarty zostaje też szyber. Aż do wystudzenia do temp. do 60st. Po takiej akcji zwykle na dwa tygodnie jest spokój, na dłużej, jeśli palę suchym, ale go już nie mam...

Miarkę (łyżkę) sadpalu wsypuję zwykle w gazetową tutkę i tak ją wrzucam w żar. Jak ten w saszetkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info o SADPALu.

 

Właśnie miałem telefon z domu że zagotowała się woda w kominku (brak prądu) i nieźle zabulgotało. Ni wiem czy zadział układ zabezpieczający (tzn. odprowadzający gorącą a dolewającą zimną wode do kominka) ale na pewno wrócił do mnie temat zabezpieczenia przed tego rodzaju przypadkami. tzn UPS.

Czy ktoś z Was, użytkowników "turbokominków", ma zastosowany UPS do podtrzymywania ciągłości dostawy prądu do pomo i centralki. Jesli tak to jaki, jak długo podtrzymuje zasilanie i ile to ustrojstwo kosztuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie też się dowiem o tych UPSach :)

 

Pozdrawiam

 

T

 

PS. Czy u Was w Makrotermach też się najbardzej kopci szyba w prawym-górnym rogu?

 

PS2. Ponieważ jeszcze nie mieszkam w domu, temperatura jest utrzymywana olejowym kotłem na oziomie 12 stopni (wiem, że można niżej, ale jak przyjadę i chcę tam popracować, to 12 stopni się okazuje ok). Dziś jak włączyłem centralkę od kominka, to woda w płaszczu miała 2 stopnie. Poprostu ostatnio nie zamknąłem dopływu powietrza i wiatr sobie hulał od zeszłego czwartku wychładzając płąszcz. Strach pomyśleć, co by było, gdyby temperatura spadła poniżej 0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Czy u Was w Makrotermach też się najbardzej kopci szyba w prawym-górnym rogu?

 

...w prawym górnym, lewym górnym i pasek na dole... Aktualnie cała jest czarna... :-?

U mnie przez całe lato kominek służył za lodówkę, spiżarkę i barek. Tam było najchłodniej, a jeszcze czysto. Dzisiaj, przy -13*C, mógłby służyć nawet za zamrażarkę. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie też się dowiem o tych UPSach :)

Mam stary ups 600 - chodzą na nim pompki i sterownik. Uciągnie pół godziny. Wiem, że upsy nie nadawają się generalnie do zasilania pompek (co zresztą słychać po głośniejszej pracy). Chodzi tutaj pewnie o kształt sinusoidy zasilania... :) nie wiem czy teraz kogoś nie obraziłem ;) bo nie mam o tym pojęcia.

 

Co do kopcenia- ulala - u mnie to się kopci wszędzie - muszę drzeć szczotką drucianą miejsce gdzie dociska się uszczelka, bo inaczej mi przy rozpalaniu przepuszcza dym do mieszkania. To pewnie wina mokrego drzewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie generalnie szyba zakapca sie od lewego górnego rogu, potem pasek pojedynczych dymków na dole a dalej to jak leci. Dwa dni ciągłego palenia i szyba jest czarna. Też mam w zasadzie mokre drewko. No i szlag trafił już uszczelkę bo mi się zaczęła odklejać od drzwiczek.

 

Cały czas aktualne pytanie o UPSy !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o UPS-a .

 

UPS z którym się spotkałem był to APC 900 - podtrzymuje pracę dwóch pomp i cenrtalik do kominka przez około 50 minut.

 

Ale warto się zastanowić czy przed UPS nie zainstalować automatycznego przełacznika faz. Jeżeli zainstalujesz piec, pompy i centralkę kominka na jednej fazie, przed tym podłączysz przełacznik to wystarczy , że zostanie na przyłączu elektrycznym jakakolwiek z trzech faz to i tak masz zasilanie na ww odbiornikach. W tym przypadku UPS podtrzymywałby zasilanie tylko na czas przełączenia faz a to gwarantuje ci, że ustawienia na centralce nie skasują się.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z tym kopceniem mnie uspokoiliście.

 

O tym przełączaniu faz nie kumam. Mam wrażenie, że centralka Makroterma nie gubi ustawień, przynajmniej jak przerwa jest krótkotrwała...jak mi kilka razy przez przypadek strzeliły korki, to po przywrócenia zasilania wydaje mi się, że ustawienia były te same.

 

wlowik z tą lodówką na piwko latem to super pomysł. Ale czy teraz nie masz spuszczonej wod z płaszcza....? Czy może nie zrozumiałem, i poprostu co jakiś czas grzejesz...?

 

Pozdrawiam

 

T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tommco - grzeję non stop, napisałem, że byłaby zamrażarka, gdybym nie grzał... :D

 

Właśnie przywieźli mi drewienko (brzoza sucha i buk mokry), ułożyłem je pod dachem, na słoneczku (jak jest :cry: ), i nadziwić się nie mogę, jaką miarą było to mierzone ?

Teoretycznie miało być 4 m3 (rozumiem, że przestrzenne, ale pal sześć nazewnictwo), zmierzyłem, a tu skupina 3m x 1m x 0,8m. I to jak dobrze naciągać, bo większość klocków ma 0,2 -0,3m długości :o Czyli tanio wyszło drogo... Pogonię chyba dziada, coby dotaszczył resztę :-?

Czy wy też macie takie problemy z niemierzalnym opałem ? Bo mnie diabli biorą nie pierwszy już raz. Jak się ustrzec przed takimi oszustami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani klubowicze! Trzymajcie kciuki. Piekielna machina kominkowa Merkury 24 kW rusza u mnie w sobotę. Do tej pory to ja sobie popaliłam najwyżej w kuchni u dziadków, a teraz taka odpowiedzialność. Pan inżynier już się umówił na pierwsze kontrolowane zagotowanie wody w instalacji w celu unaocznienia efektów dźwiekowych i przećwiczenia systemu reagowania. I teraz ja też będę się na gorąco dzielić moimi wrażeniami - mam nadzieję, że wyłącznie dobrymi :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tommco. Postaram się jaśniej wytłumczyć kwestie przełączania faz.

Jeżeli twój kominek, pompy i piec podłączone są na jednej fazie, np. L3.

To w obecnej sytuacji po zaniku tej fazy twoje ustrojstwa nie działają.

Jeżeli jest zainstalowany przełącznik faz i zdarzy się taka sytuacja to automatycznie zostanie przełączone odbiornik z L3 na L2, jeżeli zaniknie L2 to odbiorniki zostaną przełączone na L1. Jeżeli powrócą wszystkie fazy to przełącznik wróci powróci do stanu z przed akcji.

Wynika z tego że wystarczy aby w rozdzielni elektrycznej pozostała jedna faza (którakolwiek) to i tak masz zasilanie na wybranych (najważniejszych) obwodach.

 

Pozdrawiam

m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marioz Czyli to ustrojstwo się montuje w rozdzielni....Może nie było by to w moim przypadku głupie, bo na jednym bezeczniku mam kominek i kotłownię....ile takie coś kosztuje?

 

Ja drewno mierzę na samochodzie...:) Tak jest chyba najlepiej. Bo jak zrzucą...to później za bardzo się faceta nie przegada.

 

Pozdrawiam

T

[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tommco To ustrojstwo montuje się w rozdzielni przed zabezpieczeniami różnicowo-prądowymi i nadmiarowo-prądowymi. Szerokość 4 moduły. Max prąd 16 A. Doprowadzasz do przełącznika 3 fazy a wychodzisz 1 fazą.

Przemyśl czy nie rozdzielić obwodów kominka i kotłowni oczywiści pozostawiając je na tej samej fazie. Koszt 1 bezpiecznika to jakieś 9-14 zł, a przełącznika faz jakieś 150 zł. Producentem przełączników jest m.in. firma F&F z Pabianic (http://www.fif.com.pl).

 

pozdrawiam

 

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

Używam do podtrzymania napięcia UPS ETA 720 z przeróbką producenta o wdzięcznej nazwie BINGO, która pozwala podtrzymywać urządzenia indukcyjne - razem około 600zł. W tzw. międzyczasie znalazłem na stronie firmy EVER zasilacze z cyfrową funkcją generowania sinusoidy-tańsze. Myślę, że takich rozwiązań jest coraz więcej, trzeba tylko wyraźnie zaznaczyć u sprzedawcy, że zasilacz ma służyć do podtrzymania pomp.

 

W sprawie niemierzalnego opału (miało być 4m, jest 3) staram się zawsze ustalić ze sprzedawcą, że mówimy o ilości ułożonej - już 2 razy różni dostawcy zgodzili się dowieźć brakujące 1/2 metra (przy następnej dostawie). Niestety mierzenie na samochodzie nie zawsze wystarczy - jak wcześniej napisano różnice w długości belek mogą być bardzo duże (myślę, że to jedna z metod naciągania). Pamiętam jedną z pierwszych dostaw, gdy po ułożeniu zamiast 5m było 3. Ten obwieś starał się mi wmówić, że metr przestrzenny to drewno "nawrzucane", a nie ułożone. Też w końcu obiecał przywieźć resztę, ale więcej go oczywiście nie widziałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...