Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Recommended Posts

Witam, trochę postów przybyło od mojej ostatniej wizyty.

 

Od dwóch dni ciesze się gazem na mojej działeczce, no i tak przyszło mi do założenia jakiejś automatyki.

Mam kominek z płaszczem Lazar sterowany Auratonem (włącza pompy obiegu po obu stronach wymiennika). To jedna sprawa.

Kocioł gazowy Vailant AtmoMaxPlus 120 ma swoja automatykę, ale nieco serwisant mnie rozczarował bo powiedział że muszę kupić czujkę c.w.u. Vailanta i wepchnąć ją do zasobnika 140 litrów.

Wcześniej kupiłem czujkę z termostatem która steruje zaworem trójdrożnym niezależnie i ona zajmuje jedyne miejsce na czujkę w zasobniku a muszę pomieścić dwie.

Oto schemat:

http://img368.imageshack.us/img368/506/kotowniadz3.th.gif

Może ktoś doradzić jak rozwiązać automatykę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

witam!

1950 - z tego co pamiętam to ty montujesz takie rzeczy ???????

wiadomo tobie nie wolno żle mówić o czymś takim jak przeinwestowanie w kotłownię i CO!!!!!!!!

ty z tego żyjesz !!!!!!!!!!!

a ja proszę jakieś argumenty za lub przeciw a nie takie bajki o walerinie!!!!!!!!

pozdrawiam

 

argumenty !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

ja jeszcze pytanie z branży kominków z pw???

rozpaliłem nie dawno mój kominek cichiewicza i pompka załączała się przy 30 stopniach C. ale ........ temperatura na płaszczu po godzinie palenia dość mocnego nie wzrosła aż tak wiele do 50 stopni doszła na zewnątrz minus 5 i w domu miałem tylko +3 stopnie przed paleniem!

czy to normalne takie słabe temperatury??

mam jeszcze nie izolowany dom sam pustak 29 cm i tyle ale co to do tego??

drewno to dąb suszony ok 7 miesięcy!

martwi mnie trochę ta niska temp na kominku , nie dało by się go rozgrzać więcej ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My tez musimy podjac decyzje dotyczaca ogrzewania.

Bedzie kominek z plaszczem wodnym, solary na ciepla wode no i albo gaz albo olej. :-?

Co z Waszego doswiadczenia, przy dzisiejszych cenach wybrac?

Dom bedzie mial 120 metrow, ocieplony bardzo dobrze.

 

Na pewno najmniejszą możliwą moc kominka - my mamy 18 kw Makroterm, w zupełności wystarcza, dom 140 m plus garaz - razem ok 170 m ogrzewane. Paterówka więc dużo trudniejsza do ogrzania niż domek z poddaszem. Ocieplenie 15 cm styropian (teraz dałabym 20 cm).

Wyższa moc mogłaby powodować zagrożenie częstego gotowania się wody w płaszczu - nam się to zdarzyło raz :lol: Dla domku 120 metrów moc kominka chyba powinna być niższa.

 

Mamy też kocioł na gaz propan Vaillanta (kondensat, 20 kw - w sumie wystarczyłby zwykły ale był naprawdę w dobrej cenie więc jest kondensat). Solarów na razie nie mamy, nie ma uzasadnienia ekonomicznego póki co - jeśli kiedyś będziemy budować basen, będą i solary.

Aczkolwiek w dobie kryzysu ekonomicznego i zagrożenia kryzysem energetycznym (jakby Putin zakręcił kurek z gazem) warto mieć alternatywę dla gazu - czyli kominek i ew. solary.

 

Po trzech latach (ponad - trzy zimy palenia w piecu) - ogrzewanie mamy wyłącznie z kominka, piec CO służy tak naprawdę tylko do wyrównania temperatury w zasobniku wody użytkowej, i do podgrzania raz w tygodniu w zasobniku do temp 90 st - ochrona legio. Trzeba pilnować na centralce pieca żeby się nie włączało ogrzewanie z pieca.

 

Generalnie plusów kominka z płaszczem jest dużo (koszty ogrzewania!!! :) ), ale są też minusy - rozpalanie w kominku, trzeba pilnować temperatury - jak jest za wysoka to zakręcać szyber, pilnować na centrali, etc. Są pewne rygory, do których szybko można się przyzwyczaić.

No i koniecznie ze dwa razy do roku trzeba komin czyścić. Komin polecam z wkładem, nie polecam systemowych. Łatwiej doczyścić, bezpieczniej.

 

Wczoraj w sąsiedniej miejscowości były dwa pożary - domki z kominkami, nowiutkie. Przyczyna - palenie mokrym drewnem i nieczyszczenie komina. W jednym z nich zapaliły się sadze, pękł komin systemowy (ceramiczny), niestety straty znaczne.

 

Mój mąż kupił zestaw do czyszczenia, sam wchodzi na dach 2-3 razy w roku i czyści, ale warto wezwać raz w roku kominiarza żeby mieć papier - w razie problemu jest papier dla zakładu ubezpieczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja jeszcze raz prosze o opinie wkladu merkury, doszly mnie sluchy ze to bubel, a watek o tym jakims dziwnym trafem zaginal.

nie ukrywam ze bardzo mi sie podoba ten wklad ale nie tylko wyglad sie tu liczy

 

hej

na sąsiednim wątku zapytałem o niego

http://forum.muratordom.pl/post2962354.htm#2962354

objechano go i dostałem jeszcze linka ale gdzieś faktycznie wsiąkł :o

może go wykasowali albo przesunęli..

poszukam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy macie zamontowany moderator ciagu, jak to dziala i czy warto go instalowac. Mam kominek edilkamin ktory posiada szyber jednak mam wrazenie ze ciag jest zbyt duzy.

 

Cześć. Mamy własnie pierwszy zezon używania następującego zestawu:

Kominek z płaszczem - Edilkamin Aquatondo 29

Kocioł gazowy - ACV Heat Master 25

podłogówka

kaloryfery

dom 220 m2 (plus minus).

 

Komin ma z 7m i FI-200, a wkład jest zredukowany z FI-220. Nasz wkład ma "szyber" w postaci regulowanych kratek, ale to jest niewystarczające. Zamontowalismy dotatkową przepustnice przed wejściem do komina. to znacznie pomaga ograniczyć cug, ale i tak żre drewno jak szalony (ten szyber pozwala zredukować światło komina o około 70-80%. Tylko wtedy jest problem z wycyrklowaniem żeby dym nie puszczał się dołem. Powoli nabieramy wprawy. Próbujemy sobie z tym radzić.

 

Dokumentacja nie zawierała informacji o otwieraniu szybki w bok i jak debile przez kilka iesięcy pajacowaliśmy i gimnastykowaliśmy się zamiast normalnie szybkę czyścić. Napisałem o tym w innym miejscu tego FORUM, odesłanie do postu TUTAJ

 

Co do moderatora ciągu [nie wiedziałem, że tak się to nazywa], mówił mi coś o tym jeden fachman od kominków. Mówił w takim kontekscie: szyber (taki jak ja załozyłem) nic nie da, jeśli spalanie będzie faktycznie takie duże to trzeba załozyć reduktor na kominie, kory zmniejszy światło ciągu". [ponoć dl mnie wystarczjące byłoby nawet Fi-170.

 

Wydaje się że będziemy rozważać to rozwiązanie bo drewno idzie jak woda. Podobnie jak rozważać będziemy zbiornik buforowy, który pozwoli zatrzymać porcje ciepła emitowane przez wkład w czasie 'szalonego grzania' pożerającego brzozę czy inne 'patyki'.

 

Chętnie wymienię inne doświadczenia. Pozdrawiamy z żonką z Gliwic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Cześć. Mamy własnie pierwszy zezon używania następującego zestawu:

Kominek z płaszczem - Edilkamin Aquatondo 29

Kocioł gazowy - ACV Heat Master 25

podłogówka

kaloryfery

dom 220 m2 (plus minus).

[...]

 

 

Witam.

Ja również wybrałem (właściwie to moja żona wyszukała a ja potwierdziłem) Edilkamin Aquatondo 29.

Mam krótkie pytanie: gdzie i za ile kupiliście ten kominek?

i drugie pytanie: jaki macie schemat instalacji? zbiornik c.w.u.? bufor?

Może jakieś zdjęcia ?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkrywszy ten zakątek forum oraz fakt, że są to osoby 'heblujące' te same dylematy z którymi i ja się zmagam (...) bardzo się ucieszyłem. A jeszcze jak zobaczyłem tu użytkowników Edilkamina! ;-)

 

Odpowiadając Adamowi72 i PREZI

 

Ogladałem w sieci różne oferty i wszytkie kręciły się około 7 tys pln. Powiem, że cena tego wkładu mnie nie interesowała bo wyngegocjowałem go z instalacją CWU, CO, WOD-KAN itd, którą robiła u mnie jedna firma. Ma to tę słaba stronę, że oninie zajmowali sięna codzień tym cudem techniki (wkładami Edilkamina) i teraz mam takie kwiatki jak widać ponizej [oraz brak porad typu jak sie otiwra szybka, jak regulować wewnętrzny-firmowy szyber o którym pisał PREZI.

 

Ponizej wrzucam kilka fotek ilustrujących jak wyglądają te czesci mojej instalacji, które budzą moje wątpliwosci. Będę wdzięczny za uwagi i komentarze bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów.

 

Fot. 1

Plan ogólny ;-)

http://lh5.ggpht.com/_rgZ_SwRUai8/SVte54IWAiI/AAAAAAAAO3Q/s6IfpRDg0TE/s576/DSC_2773.JPG

 

Fot. 2

http://lh3.ggpht.com/_rgZ_SwRUai8/SV_YoERT9-I/AAAAAAAAO6E/1No6WDqBskY/s576/DSC_2859.JPG

 

Fot. 3

http://lh6.ggpht.com/_rgZ_SwRUai8/SV_YrWF9ckI/AAAAAAAAO6M/iNYD4r8ap8Y/s576/DSC_2858.JPG

 

Fot. 4

Dyndający kabelek od sondy ciepła [automatyki]. Czy tego się nie zabezpiecza?

http://lh3.ggpht.com/_rgZ_SwRUai8/SV_YtkO9wFI/AAAAAAAAO6U/8E2ZSPCZl0Y/s912/DSC_2857.JPG

 

Fot. 5

http://lh6.ggpht.com/_rgZ_SwRUai8/SV_Yv6RTKrI/AAAAAAAAO6g/qYiEBHpJIqw/s576/DSC_2852.JPG

 

Fot. 6

http://lh5.ggpht.com/_rgZ_SwRUai8/SV_Yyc14n7I/AAAAAAAAO6o/EPuYWB7pBcg/s576/DSC_2851.JPG

Wydaje mi się, że tutaj jeśli sonda jest montowana na zewnątrz [licząc na przewodzenie termiczne rury], to powinna być przymocowana przy użyciu pasty przewodzącej temperaturę [podobnie jak cooler do CPU]. zastosowanie plastikowego paska wydaje się nieporozumieniem.

 

Fot. 7

I ostatni dylemat - kabelek idący be zabezpieczenia przy ścianie.

http://lh4.ggpht.com/_rgZ_SwRUai8/SV_Y0vAie4I/AAAAAAAAO6w/H5YfWsfjqJo/s912/DSC_2850.JPG

 

Muszę wyrobić sobie zdanie zanim to zabuduję ale mam przeczucie, że sposób realizacji tej instalacji jest conajmniej niestaranny. Będę musiał podjac jakieś kroki. Ale jedna sprawa to fachowość wykonania a druga to nasze bezpieczeństwo. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i komentarze.

(mam goscia od razu wyrzucić i zlecić wykonanie zastępcze na jego koszt, czy takie sytuacje to normalne).

 

A może coś innego rzuca Wam się po oczach? Kupiliśmy nie najtańszy wkład, który jest podobno niezły -- nie chcemy czuć się jakbysmy kupili ostatnie dziadostwo, przez to że coś jest niedorobione.

 

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...).Jak zabezpieczyliscie kominek przed ewentualnym zanikiem napiecia?

.

 

Gdyby zabrakło proądu i pompa przestała się kręcić, albo gdybyśmy za bardzo dokładali (ogrzewamy na razie tylko jednakondygnacją pozoastała cześć jest zakręcona (a nie mmamy zbiornika buforowego na razie żadnego), to jest taki zaworek (chyba kupiony przez nich w kratkach.pl) Widać go na śrubunku rdzewiejącym (fot. 3 u dołu). Na stonie kratek urządzenie a takim wyglądzie [bo nie mam pewnosci że to jest to nazywa się: "TERMOSTATYCZNE ZABEZPIECZENIE KOTŁA STS20".

http://www.kratki.com/images/allegro/do%20sklepu/zawor.jpg

Więcej: http://www.kratki.com/product_info.php?products_id=1026&osCsid=48eafa0fbde62b514771327ccd428104

 

Zatem jeśli temperatura podskoczy za wysoko (u mnie termometr wskazał w trakcie testów ponad 90 stopni (około) zawór zaczyna wpuszczać do wkładu chłodną wodę z zewnątrz, a nadmiar gorącej jest odlewany do kanalizacji. Jeden problem, jest taki, że pływak itd jest zamowntowany na nieogrzewanym poddaszu (zaizolowany wełną mineralną, podobno solidnie).

 

Chyba czytałem tutaj o jeszcze jakimś dodatkowym zabezpieczeniu ale pamiętam przez mgłę. Gościu nie dał mi żadnej dokumentacji technicznej (powykonawczej) poza instrukcjami, które np. samego wkładu - o czym wcześniej pisałem - nie opisują dość dokładnie.

 

Napisz:

1) jaki masz dom do grzania i jaki "hardware"?

2) co z tym buforem u Ciebie? masz? ile litrów?

3) czy regulowałeś firmowy szyber i jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...).pływak itd jest zamowntowany na nieogrzewanym poddaszu (zaizolowany wełną mineralną, podobno solidnie).

 

 

U nas identycznie - dwie bele wełny zabezpieczają naczynie z pływakiem, ale dodatkowo w zimie w czasie mrozu włączamy kabel oporowy naokoło naczynia - w czasie silnych mrozów uratowało naczynie przed zamarznięciem.

Może też być jakaś mata grzejna - byle nie za droga :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, poniewaz kominke jest dosc spory wstawilismy go czesciowo do drugiego pokoju, wukonany zostal otwor jak na drzwi, kominke w salonie wystaje jedyie tyle ile ma boczna szyba ( z obudowa nieco ponad 30 cm)reszta zostala ukryta w grybosci sciany plus komin. wiec tylna zabudowa kominka jest wykonana w lekkiej zabudowie i w gornej czesci mamy dostep do naczynka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...