Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Recommended Posts

Tommco

Właśnie zdecydowałem się na wkład z płaszczem LECHMA plus kocioł olejowy FERROLI. Mam pytanie na temat możliwości podgrzewania c.w.u prze kominek poza sezonem grzewczym. Jak rozwiązałeś ten problem. Mój instalator mówi, że jest to do rozwiązania ale powoduje to dużą skomplikowanie instalacji (dodatkowa pompa itp).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Waluś Jeśli chodzi o stałe grzanie, to doświaczeń nie mam, bo jeszcze tam nie mieszkam. Grzeję okazjonalnie i stwierdzam, że warto mieć funkcję podgrzewania CWU. Jeśli chodzi o skomplikowanie instalacji, to tak na serio to dochodzi tu jedna pompa...przynajmniej tak myślę...więc wydaje mi się, że nie jest źle. Dodatkowo, jeśli będziesz chciał polić latem, to lepiej skierować ciepło do zasobnika, niż do grzejników (bo gdzieś je musisz oddać).

 

Pozrawiam

 

T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez przymierzam sie do kominka z PW jako dodatowego żródła ciepła i dlatego od pewnego czasu sledze ten temat. Ciekaw jestem odpowiedzi Tommco.

Powiedzcie mi, co sie dzieje gdy np. chcę sobie napalić w kominku w lato, tak dla poprawienia nastroju, a nie chcę grzac domu? Czy na lato można spuścić wodę z obiegu? Czy to nie spowoduje uszkodzenia systemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, wody z obiegu spuszczać nie wolno. Jeśli w swoim systemie masz przewidzianą możliwość grzania CWU przez kominek, to zasobnikma zawsze jakąś "pojemność cieplną" i tym sposobem, jeśli nie będziesz przesadzała z tym palenie, to nic się nie stanie. W przypadku Makroterma (ten mam, więc o nim piszę), jeśli woda w płaszczu będzie się zbliżała do 100 stopni, to zostanie uruchomiona pompa CO i zacznie grzać pokoje (oczywiście jeśli terostaty na grzejnikach pozwolą). Myślę jednak, że latem aż tak strasznie się nie hajcuje...

 

A, latem można dodatkowo nie przymykać czopucha, a co za tym idzie, wypuszczać więcej cipła przez komin...:)

 

Pozdrawiam

 

T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki

Chyba muszę zmienić nick bo nie pierwszy raz ktoś mnie wziął za kobietę :D :D :D

Czy możesz podać orientacyjny koszt takigo systemu? Odlądałem twój dom, bardzo zgrabny. Mój dom jest chyba wiekszy (200 m PU + garaz) więc wkład tez musi mieć wiekszą moc.

 

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem ten wątek już kilka razy (jako przyszły posiadacz kominka z płaszczem wodnym) ale pobieżnie. Dziś przeczytałem go jeszcze jeszcze raz ale teraz od "deski do deski". No i zrozumiałem, że (oprócz kilku innych wątpliwości) w moim przypadku będę miał problem z otworem do wybierania sadzy z komina (czyścik czy jak to zwą). Otóż mój kominek ma być w salonie na ścianie do kuchni. Nie wyobrażam sobie robić tego czyścika w kuchni (pod meblami np :-)). W salonie też nie bardzo. Czy macie pomysł jak mogę sobie z tym poradzić. ???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja, może to błąd, nie mam zrobionej wyczystki. Poprostu z czopucha idzie kolano, potem jeszcze jedno i komin w górę. Mam nazieję, że jak zadziałam co jakiś czas sadpalem i kominiarz przedmucha komin tą "kulą", to wyleci przec czopuch. Takie mam nadzieje...:) Kominek stoi w środku pokoju...stąd to rozwiązanie.

 

Pozdrawiam

 

T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zaczęły się problemy !!!

Jak już wcześniej pisałem mam Makroterma z płaszczykiem i palę w nim od listopada 04. Palę brzozą kupioną we wrześniu 04 więc raczej mokrą.

Problem pojawił się niedawno z KOMINEM. Komin mam murowany bez żadnych wkładów. Na poddaszu(użytkowe) na suficie z płyt GK pojawiły się zaciek i czuć smród tzw. wędzonki. Ocieplenie poddasza mam na poziomie sufitu z płyt GK więc część komina między sufitem a dachem jest NIEOCIEPLONA i na podstawie innych wątków na forum wywnioskowałem że to może być przyczyną moich kłopotów (na nieocieplonym odcinku komina wychładza i skrapla się para wodna). Tak więc dla tych co jeszcze się budują i mają kominki z płaszczem - OCIEPLAJCIE kominy na całej długości,. Teraz niech mi ktoś (kto miał już taki problem) powie co mam z tym zrobić???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zaczęły się problemy !!!

...

OCIEPLAJCIE kominy na całej długości,. Teraz niech mi ktoś (kto miał już taki problem) powie co mam z tym zrobić???

 

Sąsiad mojego budowniczego miał taki problem, mimo, że ma piec węglowy, ale palił w nim drewnem z budowy. Latem wyczyścił komin, wstawił wkład kominowy z nierdzewki i od dwóch lat ma święty spokój...

... Teraz, to raczej nic się nie da zrobić, trzeba przeżyć do lata...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tommco

Właśnie zdecydowałem się na wkład z płaszczem LECHMA plus kocioł olejowy FERROLI. Mam pytanie na temat możliwości podgrzewania c.w.u prze kominek poza sezonem grzewczym. Jak rozwiązałeś ten problem. Mój instalator mówi, że jest to do rozwiązania ale powoduje to dużą skomplikowanie instalacji (dodatkowa pompa itp).

Pozdrawiam

... :o bez przesady. Generalnie wystarczy pompa sterowana kominkiem (lub manualnie) i kilka zaworów. Oczywiście trzeba to gdzieś umieścić, ale się opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Powiedzcie mi, co sie dzieje gdy np. chcę sobie napalić w kominku w lato, tak dla poprawienia nastroju, a nie chcę grzac domu? Czy na lato można spuścić wodę z obiegu? Czy to nie spowoduje uszkodzenia systemu?

 

Woda w obiegu otwartym (Turbokominek) musi być, inaczej przepali sie poszycie kominka. W obiegu zamkniętym - lepiej jeśli jest, bo przekaże energię np. do zasobnika CW. Latem, jak pisał Tommco, wystarczy otworzyć szyber i palić przy otwartym "oknie" kominka, jak woda osiągnie temp. 60*C, włączyć pompę (ustawić w automatyce, to sama się włączy), która przekaże nadmiar energii do wymiennika CW.

...Przyjemne z pożytecznym :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nesia, palę też krótko i podobnym opałem, też nie mam wkładu i zwykły komin z cegieł, więc jestem trochę przestraszony twoim przypadkiem. Może komin jest kiepski?

2 tyg. temu kominiarz stwierdził, że w rozsądnym czasie (ale nie wcześniej niż latem) powinienem wstawić wkład kominowy - wg niego to jedyna pewna metoda zabezpieczenia.

Co jednak zrobić z zaciekami? Zapytałem kominiarza przed chwilą. Twierdzi (TO JEGO OPINIA), że "zapach" tego zacieku może być drażniący a nawet trujący i należy się go niezwłocznie pozbyć. Radzi skuć tynk i potraktować kilkakrotnie plamę specjalnym płynem (nazwy nie pamięta). Należy też w tej sytuacji palić wyłącznie suchym drewnem - żeby wysuszyć zaciek. Twierdzi, że w przeciwnym wypadku ww. będzie się powiększać i "pójdzie w dół". Czyli: osuszyć, zabezpieczyć i wstawić wkład...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kominkowców z pł wod.Waluś nie jest problemem zamontować drugą pompę na CWU.Jam mam kominek makroterm 24 KW z dwoma pompami jedna CO druga CWU.Z kominka wychodzi się jedną rurą min 28 mm,a w kotłowni rodwaja się na osobne CO i CWU każde z pompą i zaworami.Jeżeli nie chcesz grzać na CO zamykasz zawory a otwarte są na CWU z obiegiem wody czyli pompa do zasob i ewentualnie druga pomka cyrkulacyjna CWU.Pozdrawiam Wiech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nesia, palę też krótko i podobnym opałem, też nie mam wkładu i zwykły komin z cegieł, więc jestem trochę przestraszony twoim przypadkiem. Może komin jest kiepski?

2 tyg. temu kominiarz stwierdził, że w rozsądnym czasie (ale nie wcześniej niż latem) powinienem wstawić wkład kominowy - wg niego to jedyna pewna metoda zabezpieczenia.

Co jednak zrobić z zaciekami? Zapytałem kominiarza przed chwilą. Twierdzi (TO JEGO OPINIA), że "zapach" tego zacieku może być drażniący a nawet trujący i należy się go niezwłocznie pozbyć. Radzi skuć tynk i potraktować kilkakrotnie plamę specjalnym płynem (nazwy nie pamięta). Należy też w tej sytuacji palić wyłącznie suchym drewnem - żeby wysuszyć zaciek. Twierdzi, że w przeciwnym wypadku ww. będzie się powiększać i "pójdzie w dół". Czyli: osuszyć, zabezpieczyć i wstawić wkład...

Dzięki MareSki,

chciałem z tym poczekać do wiosny bo nie chciałem rozprówać ocieplenia na poddaszu bo zima w toku ale jeśli twój spec mówi że to może być niebezpieczne to zabiorę się za to niezwłocznie. Osuszyć suchym drewnwm to mi się chyba nie uda bo takowego nie mam, chyba kupię worek brykietów ...

Wkładu to nie chciałbym wstawiać bo niesamowitym efektem jes cipły komin który długo trzyma ciepło i niweluje wahania temperatury 9szubsze oziembianie) pomieszczen na poddaszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiech Muszę to wypróbować, ale wydaje mi się, że jeśli nawet, to zupełnie są to wielkości do pominięcia. A wtedy trzeba pamiętać, żeby czasem się pompa nie załączyła, bo chyba, przy zamkniętym zawrze, to nie powinna chodzić...a skleroza ma krótkie nogi...przynajmniej u mnie :)

 

Pozdrawiam

 

T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiech Mimo wszystko nie wiem, czy to dobry pomysł. Zwróć uwagę na to, że jeśli wyłączysz na centralce pompę CO, a temperatura w płaszcu wzrośnie do chyba 95 stopni, to pompa ta zostaje automatycznie włączona aby oddać ciepło do grzejników. Tak więc, jeśli zakręcisz zawór latem, a zdarzy Ci się podgotować wodę, to może popmkę ...trafić...a poza tym, odetniesz sobie jedno zabezpieczenie. Tak więc na mój rozum, nie polecam :)

 

Pozdrawiam

 

T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...