Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Recommended Posts

Kominek pracujący w układzie zamkniętym musi posiadać wężownicę schładzającą. Koszt takiego kominka jest niższy ok. 3 tys. od kominka w układzie otwartym.

Szkoda, że nikt nie ma jeszcze doświadczenia z taki kominkiem.

 

Jak wyliczyłeś te 3 tys? Sam kominek z pw i chłodnicą jest raczej droższy niż bez. Ok, nie potrzeba naczynia przelewowego ani wymmiennika, ale czy to jest 3 tys mniej? Liczba pomp też się raczej nie zmienia - przy układzie otwartym masz miminum dwie (przed i za wymmiennikiem), przy zamkniętym - też chyba 2 - jedna do pw, druga do chłodnicy.

 

Do tego dochodzą rurki - nie wiem czy do chłodnicy potrzeba miedzianych, ale i tak koszt będzie zależał od długości tychże bardzo - np. w moim przypadku mam 2x8m miedzianych. Jak kupowałem kominek z pw to nawet zamówiłem taki z chłodnicą - ale szybko zmieniałem zamówienie jak się zorientowałem, że nie mam jak podłączyć tej chłodnicy :-) - bo miałem tylko dwie rurki do kotłowni. Zapłaciłem za nie i ich położenie jak za zboże, więc jak miałbym zapłacić za 4-ry dwa razy więcej, to nie wiem czy bym to w ogóle zrobił :-)

 

pozdrawiam

Michał M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

jestem 1 raz na forum wiec prosze wybaczyc brak "manier" ale mam kilka pytań:

1. czy tez macie 3 pompy w ukladzie wymiennika - mam polaczony kominek pw z piecem kondensacyjnym

2. czy da sie zrobic to na 1 pompie 9oszczednosc pradu)

3. jakie predkosci macie poustawiane na pompach?

Pozdrawiam

1. ja mam w sumie 4 pompy (nie liczę tej wewnętrznej w piecu); dwie przy wymmienniku (jedna przed, druga za), 3cią do obiegu grzejnikowego i 4tą do podłogówki (też piec kondensacyny i kominek z pw)

2. chyba raczej nie

3. I na pompach kominkowych (to te przed i za wymmiennikiem) a III na pompach obiegów grzejnych

 

Pozdrawiam

Michał M

 

1. również mam 4 pompy, identycznie jak mrmrooz

3. odnośnie biegów na pompach obiegów grzejnych też mam III, na pompie między wyminnikiem a kominkiem mam I, ale na tej między wyminnikiem a buforem mam III, ale czemu tak jest nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. również mam 4 pompy, identycznie jak mrmrooz

3. odnośnie biegów na pompach obiegów grzejnych też mam III, na pompie między wyminnikiem a kominkiem mam I, ale na tej między wyminnikiem a buforem mam III, ale czemu tak jest nie wiem.

 

 

..dzięki za podpowiedzi w temacie ilosc pomp i ich biegi.

Pytałem m.in. dlatego, ze u mijego sasiada podłączaja piec kondensacyjny, kominek z pw oraz podłogowke za pomoca mieszacza pompowego 4-drogowego-wie moze ktos cos na ten temat???????????

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie szyba (LAzar) jest mocowana tylko w dolnych narożnikach i po boku co powoduje że u góry również jest delikatnie ruchoma co jednak nie powoduje żadnych efektów dziwiękowych. Może u Ciebie świszcze podobnie jak u mnie szybko nagrzewająca się woda w wymienniku rurowym podczas gwałtownego spalania dużej ilości paliwa...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie szyba (LAzar) jest mocowana tylko w dolnych narożnikach i po boku co powoduje że u góry również jest delikatnie ruchoma co jednak nie powoduje żadnych efektów dziwiękowych. Może u Ciebie świszcze podobnie jak u mnie szybko nagrzewająca się woda w wymienniku rurowym podczas gwałtownego spalania dużej ilości paliwa...

Na 100 % to powietrze w okolicach drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam Edilkamina sfere i rzeczywiście trochę słychać jak zasysa powietrze otworami nad i pod szybą ale raczej jest to rodzaj czumu a nie świstu. Słuchać to jak zdławi się dopływ powietrza z zewnątrz. Jak dla mnie nie jest to dźwięk który jakoś szczególnie przeszkadza.

 

Pytanie z innej beczki:

Palil ktoś w kominku czeremchą ??? Kupiłem w tym roku - wygląda na twarde i ciężkie drewno - ciekawe ile musi schnąć?? i jak się pali ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam Edilkamina sfere i rzeczywiście trochę słychać jak zasysa powietrze otworami nad i pod szybą ale raczej jest to rodzaj czumu a nie świstu. Słuchać to jak zdławi się dopływ powietrza z zewnątrz. Jak dla mnie nie jest to dźwięk który jakoś szczególnie przeszkadza.

 

Pytanie z innej beczki:

Palil ktoś w kominku czeremchą ??? Kupiłem w tym roku - wygląda na twarde i ciężkie drewno - ciekawe ile musi schnąć?? i jak się pali ?

 

mam otwarty doplyw powietrza i tak jest slyszalny glosny świst. Przy okazji czy stosowales dodatkowy szyber bo byc moze mam zbyt duzy ciag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mine w kominku LAZAR jak się dobrze rozpali i mam otwarty szyber to szyba tłucze mi się w obudowie bo jest lużna górą. Po zamknięciu komina wszystko jest OK.

 

Jeszcze zauważyłem że jak zamkne szyber i otworzę dopływy powietrza to przy mocnym paleniu np desek budowlanych (nie śmiać się tez ogrzeją) niewielkie ilości dymu przedostają się do salonu. Nie wiem czy tez tak macie? Jak pale brykietem to nigdy to nie występuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam dodatkowego szybra i chyba dodatkowy szyber jest zbędzny bo u mnie jest szyber automatyczny który się otwiera jak podnoszę szybe - można go regulować. Mam tylko zrobione podłączenie powietrza do spalania z zewnątrz. Otwórz szybę jak do czyszczenia i zobacz czy w którymś z otworów nad lub pod szybą coś się nie nagromadziło - jakiś popiół lub niespalone resztki - może nie ma tam swobodnego przepływu powietrza coś blokuje i gwiżdże. Jak jak zdarzy mi się czyścić kominek to dookoła szyby od zewnąrz i od wewnątrz przelecę zawsze odkurzaczem z końcówką szczelinową.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze zauważyłem że jak zamkne szyber i otworzę dopływy powietrza to przy mocnym paleniu np desek budowlanych (nie śmiać się tez ogrzeją) niewielkie ilości dymu przedostają się do salonu. Nie wiem czy tez tak macie? Jak pale brykietem to nigdy to nie występuje.

 

Ja dziś zauważyłem taki efekt u siebie. Zacząłem rozpalać normalnie, kilkoma drobnymi kawałkami brzozy. Jak sie rozpaliło, dorzuciłem polano niesezonowanego dębu i szczapę sezonowanego, odruchowo zamknąłem szyber, przepustnica dopływu powietrza ok 10%. Pochłonięty robotą zupełnie o tym zapomiałem, po ok godzinie, szyba czarna, ognia brak, żar byle jaki, temperatura niska a z kratek woń kopcącego drzewa. po uchyleniu drzwiczek i otwarciu szybra od razu się rozeszło. Wnioskuję że mimialny ciąg, bliski zeru dopływ powietrza spowodował takie kopcenie i przedostawanie się jakoś poprzez kratki do wnętrza pokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Miałbym pytanie do szanownych kolegów, którzy rozpracowali temat kotłowni. Mam kominek z pw CTM, piec gazowy viadrus oraz zasobnik (bufor) CTM.

 

Paweł78, a czy możesz zdradzić (nawet na priv) ile Cię kosztował cały zestaw CTM - bo z tego co widziałam np. w makrotermie wszystkie dodatkowe "bajery" są w zestawie startowym a w CTMie trzeba dokupić całą resztę. Mój instalator głównie instaluje makroterm, więc nie bardzo wie co dodatkowo trzeba by dokupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

właśnie zamierzam zrobić centralne i nurtuje mnie jedno pytanie.

Układ będzie rozbudowany: 3 panele słoneczne + zasobnik 400l (2wężownice) + kondensat + kominek z pw.

Czy, a jeśli tak, to jak (może jakiś schemat? ;)) można przy takim zestawie podłączyć kominek, aby zarówno grzał co jak i cwu.

Będę wdzięczny za wszystkie informacje :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam małe pytanko do użytkowników kominka z płaszczem wodnym...

 

Zamierzamy zamontować taki kominek i poprostu chciałam się zapytać jak jest z jego efektywnością? Jaki typ kominka wybrać i na co zwracać szczególną uwagę przy wynorze??

 

Będę wdzięczna za wszystkie odpowiedzi. Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...