Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Recommended Posts

Przeważnie najpierw puszczam ogrzewanie na grzejniki i staram się utrzymywać temperaturę na kominku tak 55-62 co nie jest trudne

 

Możesz napisac co znaczy "staram się"?

 

kaloryfery potrzebują dużo wyższej temperatury wody niż podłogówka żeby zaczęły funkcjonować, ale do podłogówki wchodzą bardzo duże ilości wody i w pierwszej fazie jest ona "energochłonna". To takie moje wnioski na gorąco :D

 

Podłogówkę cechuje duża bezwładność - wolno się grzeje (rurki szybko oddają ciepło w posadzkę, która się wolno nagrzewa - stąd też szybciej się instalcja wychładza), ale za to wolno też to ciepło nagrzana posadzka oddaje. Ja też ciągle eksperymentuje i patrzę na centralkę - nie mam oddzielnych obiegów na podłogę - kaloryfery - wszytko wychodzi z rozdzielni, podłoga jest dławiona regulatorami temperatury powrotu. Wniosek - u mnie utrzymanie temperatury przy chodzących pompach załączanych na 50st. wymaga dość ostrego rozgrzania kominka (dodatkowo ma płyty wermikulitowe). Potem ta temperatura sobie skacze od 50 do 53-54 stopni przy minimalnym dopływie powietrza. I tak około 2 godzin. Potem zaczyna spadać też poniżej 49 wtedy kominek przy wyłączonych pompach nagrzewa się powyżej 50 st i cykl od nowa tyle że już trwa coraz krócej (częściej pompy się wyłączają). Podłoga nagrzewa się z kolei do temperatury, której nie czuć - po porstu nie jest zimna jak w częściach podłogi nieogrzewanej. Czuć ją jak się dotknie zimną stopą lub ręką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

co do utrzymywania temperatury to robie tak: nakładam dosyć dużo do wkładu tak ok 1/2 i palę dosyć ostrym płomieniem, jakby temperatura za bardzo podskoczyła to przymykam powietrze, natomiast jak zaczyna spadać to dokładam. Przez pierwsze godziny palę praktycznie na otwartym dolocie powietrza aby rozgrzać porządnie cały wkład łącznie z szamotem oraz zagrzać bufor tak do 42-45 stopni, jak to nastąpi to wystarcza już tylko leżący we wkładzie klocek drewna żeby podtrzymywać temperaturę. Na razie to tak u mnie funkcjonuje, ale trzeba przyznać że wielkich mrozów nie ma, więc jak rozpalam ok 16.30 to pale do 22-23 i to wystarcza żeby w domu było 22 stopnie i gorąca woda na kąpiel :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daga, Adam nie sugerujcie sie mocą wymiennika a tym bardziej tym ze w zestawie taki dają! wazniejsza jest jego wydajność, na stronie jest secespolu jest przynajmniej był program doboru wymiennika.

Jesli nie chcecie miec pozniej problemów proponuje poczytac i poszukac na forum piszą o żle dobranych wymiennikach.

 

 

Co do kominków z PW w układzie zamknietym to naprawde ciezko ustabilizowac temp. a zawory bezpieczenstwa,no cóz czy ktos czytał instrukcje obsługi ? ( raz w miesiacu "strzelic" ) ciekawe kto to robi :oops: zreszta ciekawe jak to robic jesli zawory są za obudowa kominka :lol:

JAK DLA MNIE PW TYLKO I WYŁĄCZNIE W UKŁADZIE OTWARTYM

zeby spac spokojnie

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daga, Adam nie sugerujcie sie mocą wymiennika a tym bardziej tym ze w zestawie taki dają! wazniejsza jest jego wydajność, na stronie jest secespolu jest przynajmniej był program doboru wymiennika.

Jesli nie chcecie miec pozniej problemów proponuje poczytac i poszukac na forum piszą o żle dobranych wymiennikach.

 

Ooo, dzieki za info - faktycznie jest - juz sciagam. Zaraz sie nim pobawie i zobacze czy ten wymiennik bedzie ok! Jak nie to go jeszcze mam mozliwosc wymienic na mocniejszy (ah te zakupy wysylkowe i 10 dni na zwrot.. ;-)

 

Co do kominków z PW w układzie zamknietym to naprawde ciezko ustabilizowac temp. a zawory bezpieczenstwa,no cóz czy ktos czytał instrukcje obsługi ? ( raz w miesiacu "strzelic" ) ciekawe kto to robi :oops: zreszta ciekawe jak to robic jesli zawory są za obudowa kominka :lol:

JAK DLA MNIE PW TYLKO I WYŁĄCZNIE W UKŁADZIE OTWARTYM

zeby spac spokojnie

 

Ja zamierzam w ukladzie otwartym a zawor, naczynie wzbiorcze etc bede mial z drugiej strony sciany gdzie mam wneke na lodowke - zamontuje to gdzies od gory, zabuduje jakas polka, po ktorej wyjeciu bedzie do tego wszystkiego dostep :-)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daga, Adam nie sugerujcie sie mocą wymiennika a tym bardziej tym ze w zestawie taki dają! wazniejsza jest jego wydajność, na stronie jest secespolu jest przynajmniej był program doboru wymiennika.

 

Jezeli znasz sie na tym programie powiedz prosze, czy dobrze kombinuje.

 

Wybieram najpierw po lewej kilka dostepnych wymiennikow LB31-14, 16, 20, 30. Potem wpisuje moc jako moc plaszcza tj 12kW i (dla wartosci "granicznych", maksymalnych jakie mnie interesuja - a interesuje mnie grzanie bufora do ok 90 st C):

 

strona goraca:

- wejscie: temp 95st C (tyle zakladam maks w kominku - powyzej wywali juz zawor bezpieczenstwa)

- wyjscie: 85st C (czyli delta T = 10st C)

 

strona zimna:

- wejscie: 80st C

- wyjscie: 90st C (do tylu chce grzac bufor)

 

Klikam w obliczenia i zostawia mi na tapecie wymienniki LB31-16, 20 i 30. Czyli odrzucil juz LB31-14 jako za slaby.. Zostal na placu boju m.in. LB31-16 - przewymiarowany o 3%, z obliczeniowym spadkiem cisnienia po stronie zimnej i cieplej po ok 8kPa (czyli wys. podnoszenia 0,8m), przy przeplywie 1m3/h. Patrze w charakterystyke mojej zakupionej pompy (wilo star RS 25-40) i widze, ze przeplyw 1m3/h ma przy oporach ok 10kPa na pierwszym biegu - czyli prawie ideal.

 

Biorac pod uwage, ze to dla mnie wartosci graniczne i LB31-16 jest tu jeszcze o 3% przewymiarowana - moge przyjac, ze LB31-15 (ktorej dziwnym trafem nie ma ani na stronie producenta ani w programie??) bedzie "na styk" ? :)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]

strona goraca:

- wejscie: temp 95st C (tyle zakladam maks w kominku - powyzej wywali juz zawor bezpieczenstwa)

- wyjscie: 85st C (czyli delta T = 10st C)

 

strona zimna:

- wejscie: 80st C

- wyjscie: 90st C (do tylu chce grzac bufor)

 

Chyba troche zle przyjalem dane - w w/w przypadku bufor nagrzeje chyba tylko do ok 80st (no, na gorze gdzie wpuszczam ciepla wode bedzie 90st C, a na dole skad biore wode zimna - 80st C. :) Mam racje czy sie gdzies machnalem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwole sobie jeszcze jedne obliczenia wkleic:

 

strona ciepla:

- wejscie: 95st C

- wyjscie: 90st C

 

strona zimna:

- wejscie: 85st C

- wyjscie: 90st C

 

Tutaj program dobral LB31-20 i ten jest przewymiarowany o... 71%. Pewnie z uwagi na przyjety dwa razy wiekszy przeplyw - 2,1m3 / h przy oporach 20kPa. Pompa ma dokladnie taka charakterystyke pracy na drugim biegu :)

 

Wnioski -> chyba lepiej byloby jakbym zamowil LB31-20, z drugiej strony nie wiem, czemu program nie dobral np. LB31-16 przy rowniez zwiekszonym przeplywie? W koncu dwa razy wiekszy przeplyw to dwa razy wiecej przekazywanego ciepla. Przy takich zwiekszonych predkosciach mniejszy wymiennik jak mniemam nie nadarzylby odbierac tyle ciepla ?...

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam pytanie dot umiejscowienia naczynia wzbiorczego. Dać go gdzies przy kominku czy może lepiej na poddaszu?

 

Chciałbym jeszcze spytać o rodzaj termostatów pokojowych jakich używacie:

Macie z czujnikiem temp podłogi czy powietrza? czy może dwuczujnikowe (podłoga+powietrze).Pytam ponieważ w sklepie "doradzają" mi te dwuczujnikowe (250 zł/szt) twierdzą że mają funkcję PID (uczenia się).

Możecie coś doradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam pytanie dot umiejscowienia naczynia wzbiorczego. Dać go gdzies przy kominku czy może lepiej na poddaszu?

 

Ja dam z drugiej strony sciany - mam tam kuchnie i akurat taka wneke na lodowke. Ale wneka jest troche za gleboka (1,1m) i wysoka (2,6m). Jak wstawie lodowke to zostanie mi na gorze taka wolna "polka". Na samym koncu mam zamiar wrzucic naczynie wzbiorcze i termostatyczny zawor bezpieczenstwa ktory trzeba "czyscic" co jakis czas!), a przod zabudowac jakas normalna polka - po jej demontazu / wyciagnieciu bede mial dostep do naczynka :) Moim zdaniem lepiej to zaplanowac tak, zeby dostep byl mozliwy - przeciez zawsze moze sie cos zepsuc, zaciac, przyblokowac, zabrudzic.

 

Zespol pompowy i wymiennik zamierzam z kolei dac w piwnicy - akurat kotlownie mam dokladnie pod kuchnia, wiec tylko zrobie dziurke i juz tam jestem :-)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Daga za sugestie, ja niestety mam za ścianą klatkę schodową. U mnie wchodzi w grę tylko albo przy kominku albo na poddaszu

 

To ja bym zrobil na poddaszu. Ja w sumie tez bym tak wolal - ale na poddaszu akurat mam lazienke i rury wyszlyby mi chyba posrodku jej ;)

 

Moje zdanie - gdziekolwiek, gdzie bedziesz mogl zabudowac jakies drzwiczki rewizyjne i miec do tego dostep!

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam - mam pytanie o te termostaty pokojowe przy podłogówce - masz coś takiego? no i z jakim czujnikiem?

 

Nie mam - podlogowka ma za duza bezwladnosc zeby sterowac osobno kazdym pomieszczeniem, takie moje zdanie. Wstepnie wyregulowac tylko na rotametrach i potem tylko sterowac temperatura czynnika / dlugoscia / czasem grzania - i wszystko powinno byc jak nalezy :)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie..

Jestem totalną "zieleniną",jesli chodzo o ogrzewanie.A chodząc po fachowcach i sklepach zajmujących sie tą tematyką kazdy mowi co innego,głównie zachwalając swoje produkty,i psiocząc na konkurencję i nic więcej...

Musze zrobić ogrzewanie mieszkania od podstaw,bo teraz są tam piece kaflowe,i jakos nie chce przy nich zostawac.Mieszkanie ma M3 -77m/kamienica,pierwsze piętro,srodkowe mieszkanie(z kazdej strony mam sąsiada,prócz frontu kamienicy).Załozenie moje to kominek z płaszczem+ przez wymiennik piecyk gazowy...I grzejniki,nie zadne ogrzewanie podłogowe.

Stąd pare moich pytań:

-jak dobrać wkład kominkowy do takiej powierzchni??(kazdy z fachowców z którymi rozmawiałem,miał inny poglad na to,i poprosty mi ręce opadły).Nastawiam sie glównie na ogrzewanie kominkiem,a wspomaganie sie gazówką tylko.Dodatkowo chce wpiąc zasobnik wody do ciepłej wody-80-100l.

-potrzebuje kominka do którego mozna dokładac co 8-10,i ciągle palic przez cały sezon zimowy

-cała instalacja(pompy,wymiennik,naczynie zbiorcze),musi znajdowac sie w tym samym pomieszczeniu co kominek(jak najblizej zródła ciepła),czy moze byc przeniesione do osobnego pomieszczenia np:łazienki?

-duzy hałas powoduje instalacja:pompy?bo spotkałem sie z rózyni opiniami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-cała instalacja(pompy,wymiennik,naczynie zbiorcze),musi znajdowac sie w tym samym pomieszczeniu co kominek(jak najblizej zródła ciepła),czy moze byc przeniesione do osobnego pomieszczenia np:łazienki?

-duzy hałas powoduje instalacja:pompy?bo spotkałem sie z rózyni opiniami...

 

To może dla Ciebie najlepszy będzie turbokominek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-"-cała instalacja(pompy,wymiennik,naczynie zbiorcze),musi znajdowac sie w tym samym pomieszczeniu co kominek(jak najblizej zródła ciepła),czy moze byc przeniesione do osobnego pomieszczenia np:łazienki?

-duzy hałas powoduje instalacja:pompy?bo spotkałem sie z rózyni opiniami...

 

niby dlaczego musi????

 

jakos u mnie jest w odległości ok 3m za dwoma scianami i jest ok

co do hałasu to troszke szumi ale u mnie jest w kotłowni i niech sobie szumi ( zalezy jaki bieg pomp włącze )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cóż.. stało się....

 

chyba muszę się wpisać do KLUBU.

Wczoraj została ukończona instalacja kominka z pw +bufor.

 

Zobaczymy co to będzie....

 

W skład instalacji wchodzi:

CTM 18 KW AC

Bufor 720 l z jedną wężownicą (Galmet)

awaryjnie KOSPEL 24 KW.

 

zdjęcia za niedługo umieszczę - będzie się można znęcać... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Dołączam do klubu. Kominek Lechma Standard 15 KW w układzie zamkniętym.

W związku z dużą ilościa dziwnych komentarzy dotyczących komników w układzie zamknietym spieszę wyjaśnić osobom niedoinformowanym, ze nie istnieje żadne niebezpieczeństwo eksploatacji tego typu urządzenia. Moze niektórych przekona fakt, że u naszych sasiadów zza Odry tego typu kominki eksploatuje się od wielu lat. A już gdzie jak gdzie ale w Niemczech to juz maja fioła na punkcie bezpieczeństwa. Użytkuje kominek od miesiąca i mam bardzo dobre zdanie o urządzeniu. Kominek z wygladu nie różni się niczym od kominka przeznaczonego do pracy w układzie otwartym. Dopiero dokładna analiza tabliczki znamionowej pokazuje, że cisnienie robocze kominka to 0,25MPa http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0b14db2472350208.html.

W standardzie jest chłodnica wody i dolny wlot powietrza. Chłodnica wody jest konieczna do schładzania kominka w wypadku przekroczenia temp. 95st. Wówczas zawór termiczny otwiera się i woda z wodociągu chłodzi wnętrze kominka. Kupując kominek zamówiłem od razu podstawę. Za kominek, podstawę i dowóz zapłaciłem 5000zł.

Do poprawnej pracy kominka wymagane są zawór termiczny (ten który otwiera sie w przypadku przekroczenia temp. 95st.) i zawór bezpieczeństaw na ciśnienie 0,25MPa. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4842d4a18dc9e587.html

Pracę kominka reguluje sterownik. Ja założyłem SKW bo jest w dobrej cenie i ma wszystkie potrzebne funkcje. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/26a66c169021b8ba.html

Atutem tego sterownika jest regulacja położenia przepustnicy powietrza. Dzięki temu urządzenie utrzymuje stałą temperature pracy. Ja ustawiłem 45 st. temp włączenia pompy i 47 st. temp pracy kominka. Paląc w kominku nie muszę martwic się o otwieranie czy zamykanie wlotów powietrza ani szybrem. Autamatyka reguluje sama całością pracy urządzenia. Muszę tylko dorzucać drewno :)

Sterownik SKW połaczyłem z zasilaczem awaryjnym i akumulatorem. zasilacz (tzw. UPS) tak jak i sterownik SKW kupiłem na http://www.kratki.pl. Zasilacz wybrałem taki bo w czasie bezczynności cały czas kontroluje pracę akumulatora podładowując go kiedy potrzeba. Tanie UPSy tej funkcji nie oferują. Natomiast akumulator wybrałem żelowy 42Ah. Wystarczy do zasilania pompy przez 6h.

Do poprawnej pracy kominka potrzebna jest tylko 1 pompa i tą pompą steruje sterownik SKW. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cf7de883d883cb81.html

Na tym zdjęciu dokładnie widać od lewej akumulator, przepustnice powietrza i zasilacz awaryjny http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/20f2b37b436c26bb.html

Kominek działa jak złoto zasilając 8 grzejników i ok 60 m2 podłogówki. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9ccccf88cddffd28.html

Wszystkie elementy zamówiłem przez internet. Ceny w sklepie w moim regionie są o kilkaset złotych wyższe. Temperatura pracy urządzenia jest stabilna a w domku ciepło. Kominek hydraulicznie podłączył hydraulik a jak doszło do automatyki to powiedział, że sie na tym nie zna. Po bezskutecznych próbach znalezienia fachowca, który za normalne pieniązki podłączyłby sterowanie, pomijając fakt, że jak słyszą układ zamknięty to mówią, żę tak nie wolno podłączać - zostałem zmuszony do zajecia się sterowaniem pracą kominka.

Obudowa kominka zaplanowana jest na wiosnę po zakończeniu testów całości systemu.

Oprócz kominka mam jeszcze piec gazowy Beretta Kompakt Confort 24 e.s.i. dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania.

Pozdrawiam wszystkich klubowiczów:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracę kominka reguluje sterownik. Ja założyłem SKW bo jest w dobrej cenie i ma wszystkie potrzebne funkcje. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/26a66c169021b8ba.html

 

Ja kupilem wersje GLASS - i te polecam jezeli sterownik bedzie gdzies na widoku - jest naprawde BARDZO elegancka:

 

http://www.kratki.com/images/msk_glass_glowne.jpg

 

Na zywo wyglada jeszcze lepiej :) Bebechy ma pewnie te same!

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...