Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Recommended Posts

Makroterm ma tak ze w momencie gdy woda w płaszczu osiągnie zadaną tem. na sterowniku, zostaje automatycznie wyłączony kocioł gazowy, dodatkowe pompy ładują zasobnik i miela wodę w CO

 

Włąśnie o to chodzi, aby nie instalować dodatkowych pomp, tylko wykorzystać już tą co jest zainstalowana w kotle gazowym, aby ona mieszała wodę w dużym układzie. Z tego co wiem to oprócz dodatkowej pompy należałoby zrobić również bypass z zaworem jednostronnym który będzie omijał kocioł gazowy. A więc koszty tego rozwiązania będą około 600-800 zł nie mówiąc dodatkowych rurkach itp.

Chodzi mi tylko o CO, bo kocioł będzie dwufunkcyjny bez zasobnika.

 

Tak w ogóle to już mam zupełny mętlik w głowie bo nie wiem czy nie zainstalować zasobnika, aby móc wykorzystywać ciepło z płaszcza również do CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

zapomnij o tym ze jak rano wrzucisz do pełna to po przyjsciu z pracy będzie się jeszcze paliło, no chyba że będziesz w robocie 2-3h :).

Zapewniam Cię że w zupełności wystarczy palić od godziny 17-18 do 24 a poranne palenie jest zbyteczne. Ja ustawiam swojego na 50-55 stopni i przy dzisiejszych temper. musze dokładać co 2-3 godziny, musze jeszcze obadac jak by to bylo przy np.40 stopniach, pewnie chodzil by dłużej.

 

Racja, ja nie zakładam że jak rano napalę (oczywiście jak jest na tyle zimno ze mi się piec gazowy włacza) to mi się jeszcze wieczorem bedzie paliło. Ale chciałbym rano napalić aby piec mi się za szybko nie właczał. Niech się popali/pogrzeje z kominka a potem to już piec niech się włacza jak będzie trzeba. Wieczorem przychodzę do domu, dokładam i pale dalej kominkiem. Tak to widze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Przyłącze się do szacownewgo grona.Lada moment bede podłączał Makroterm 24 KW razem z piecem Viessmann witopend 100 oraz zasobnik 150 l.Do ogrzania ok 220 m/2 ,oraz CWU.Kotłownia oddalona od kominka ok 3 m(za ścianą).Myślę wszelkie ustrojstwa dać w kotłowni.Na co zwrócic uwagę przy montażu.Pozdrawiam Wiech.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yagi, do kotła jest dołączany programator. Jeżeli wszyscy opuszczacie na czas pracy dom, mozesz nastawić tzw. obniżenie nocne np. w godzinach 8-17-sta /np. tem 16stopni/. Dom tak szybko się nie wyziębia, więc kocioł nie powinien się włączać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yagi, do kotła jest dołączany programator. Jeżeli wszyscy opuszczacie na czas pracy dom, mozesz nastawić tzw. obniżenie nocne np. w godzinach 8-17-sta /np. tem 16stopni/. Dom tak szybko się nie wyziębia, więc kocioł nie powinien się włączać.

 

Majka ty masz CTM'a z tego co wiem. Możesz mi powiedzieć jak wygląda w nim palenie? Co ile musisz do niego ładować? Dlaczego CTM a nie inny kominek?

 

Pozdrówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

Makrotern 18kw.

Do użytkowników /tych co już palą/. czy faktycznie słychać pracującą pompe w salonie podcas pracy?

 

nie :) ale ja mam je zamontowane w kotłowni, będąc w kotłowni trzeba sie dobrze wsłuchiwac by je usłyszeć, tak ze przy codziennym normalnym życiu napeno ich nie słychać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Przyłącze się do szacownewgo grona.Lada moment bede podłączał Makroterm 24 KW razem z piecem Viessmann witopend 100 oraz zasobnik 150 l.Do ogrzania ok 220 m/2 ,oraz CWU.Kotłownia oddalona od kominka ok 3 m(za ścianą).Myślę wszelkie ustrojstwa dać w kotłowni.Na co zwrócic uwagę przy montażu.Pozdrawiam Wiech.

 

rury min. 28mm (ale to jest oczywiste) zrob sobie spust wody z płaszcza i kratkę pod kominkiem, lub wykombinuj coś podobnego no i obowiązkowo czerpnię powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czego można sie doczepić w Makrotermie to chyba do tego, że sterownik jest koszmarny z wyglądu i do tego, że 2 króćce wyprowadzone są z boku kominka.

Chyba projektant nie myślał, że ktokolwiek ma zamiar to obudowywać a powiem Wam, że był mały zgryz przez to z obudowaniem.

Osobiście brakuje mi jeszcze całkowitego wyłączenia dmuchawy.

Podobno prowadzą prace nad nowymi sterownikami, mają podobno spełnić wymagania jakie panują w świecie mody na rok 2005 :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yagi - dużo zależy od drewna - my wprowadziliśmy się w tym roku w styczniu i mieliśmy do palenia tylko świeże drzewo. Kominek (CTM 18) był jedynym źródłem ciepła (do ogrzania 120m2parteru + 2 grzejniki na poddaszu, które na razie jest nie zagospodarowane), do tego zasobnik na ciepłą wodę 135l. W czasie mrozów -15 nakładaliśmy na maxa np. ok. 23, a o ok. 3 w nocy trzeba było dołożyć.

Teraz używamy drewna przesuszonego (z poprzedniego roku) - nakładając też ok. 23 i to nie na maxa rano można zobaczyc jeszcze żar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Majka ty masz CTM'a z tego co wiem. Możesz mi powiedzieć jak wygląda w nim palenie? Co ile musisz do niego ładować? Dlaczego CTM a nie inny kominek?

 

Pozdrówka

 

Palimy w kominku trzeci sezon. Rozpalamy wieczorem /idzie jakieś 6-8 polan/, pewnie nad ranem kocioł przejmuje ogrzewanie, w weekendy jesteś my caly dzień w domu, wtedy palimy od rana. Drewno dorzucamy co 2 godziny, pewnie moznaby rzadziej, ale ciągle ktoś z nas ma ochotę pogmerac pogrzebaczem :D

 

Dlaczego CTM? Bo w tym czasie co go wybieraliśmy był najsolidniejszym kominkiem na rynku polskim /makroterm był w powijakach, a Lechma dopiero w planach 8) /. Francuskie kominki powalaly ceną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palimy w kominku trzeci sezon. Rozpalamy wieczorem /idzie jakieś 6-8 polan/, pewnie nad ranem kocioł przejmuje ogrzewanie, w weekendy jesteś my caly dzień w domu, wtedy palimy od rana. Drewno dorzucamy co 2 godziny, pewnie moznaby rzadziej, ale ciągle ktoś z nas ma ochotę pogmerac pogrzebaczem :D

 

Dlaczego CTM? Bo w tym czasie co go wybieraliśmy był najsolidniejszym kominkiem na rynku polskim /makroterm był w powijakach, a Lechma dopiero w planach 8) /. Francuskie kominki powalaly ceną.

 

Gadałem właśnie z gościem od CTM. Wiadomo swój swoje chwali ale powiedział mi tak:

1. CTM to kominki włoskie, konstrukcja z 20 letnim doświadczeniem, blacha bardzo dobrej jakości

2. Makroterm to firma która pare lat temu współpracowała z CTM'em aż nie wyskoczyli ze swoim kominkiem, którego konstrukcja ma na dzisiaj 2 lata. Trochę gorsza stal. Dmuchawa, która ma swoje wady: przy nieszczelnych drzwiczkach potrafi przy rozruchu wdmuchać nam sadze do salonu; przepala wsad w jednym miejscu, gdyż nadmuch nie jest rozprowadzany równomiernie.

3. Wymienik w makrotermie: jak go oczyścić lub wymienić po paru latach eksploatacji gdy trochę zarośnie (każdy ma różną wodę w instalacji). W CTM jest wymienik na wierzchu, łatwo go oczyścić lub wymienić.

 

Porównanie akurat z Makrotermem bo akurat o ten konkurencyjny kominek zapytałem.

 

Cóż, każdy chwali swoje ale punkty te dają do myślenia. Różnica cenowa między CTM a Makrotermem to ok. 2000 zł. Nie w kij dmuchał.... cięzka decyzja :-?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie mam kominka z wkładem ale je instaluję, konkretnie Makrotermy i mogę powiedzieć że konstrukcyjnie jest dla mnie rewelacją, wymiennik ma z nierdzewki i to co styka się z powietrzem zewnętrznym w układzie otwartym nie jest narażone na korozję a woda która krąży w układzie zamkniętym nie spowoduje zarastania wkładu bo jak już wspomniałem jest w układzie zamkniętym czyli nie ma kontaktu z powietrzem atmosferycznym i tlen który znajduje się w niej w momencie napełniania bardzo szybko reaguje z żelazem znajdującym się w instalacji (grzejniki, kominek) a później go po prostu nie ma woda jest obojętna chemicznie i jeżeli ktoś nie będzie zmieniał wody na daremnie to ona może krążyć tam do technicznej śmierci instalacji.

co do sterownika niezbyt ładny ale spełnia swoją rolę i utrzymuje zadaną temperaturę, wentylator musi pracować można mu dobrać odpowiednie parametry pracy, ale jego cykliczna praca podrzymuje proces palenia w trybie regulacji,

co do różnicy w cenie to kupując Makroterma w zasadzie nic cię nie obchodzi wszystko masz na wyposażeniu armaturę, pompy, czopuch, kolano do komina pozostaje dokupić rury fi 28 i resztę do komina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też się piszę do tego klubu. A jako, że za tydzień wchodzi mi ekipa montować kominek i jednocześnie ekipa hydraulików, to mam kilka pytań.

Kilka faktów na początek:

1. Piec gazowy z pogodynką (Vaillant)

2. Spartherm z Aqua WT Direct

3. Zbiornik wody użytkowej 300 l. z podwójną wężownicą (jedna do połowy - kocioł, druga w całości zbiornika - do kominka).

4. D08 muratora, 140 m2 + garaż.

5. Salon, kuchnia, łazienki, przedpokój - podłogówka, 4 pokoje, pomieszczenie gosp., garaż, część strychu - normalne grzejniki + 1 drabinka w łazience.

6. Rodzina: ja+żona+córka prawie 2 latka.

 

No i moja koncepcja pracy kominka:

Zimią:

1. Podczas palenia w kominiku w pierwszej kolejności podgrzewa on CWU do zadanej temperatury (np 50 stopni)

2. Po podgrzaniu wody CWU grzeje chatę

Latem:

1. j.w.

2. Oddaje ciepło na jeden mały grzejnik bez termostatu (np w garażu, który łatwo szybko wywietrzyć i może tam być w zasadzie 25 stopni).

 

Pytania:

1. Jak to spiąć, żeby się pogodówka z kominkiem nie pożarły.

2. Czy jest sens ustawiać temp. na CWU np. do 80 stopni i stosować mieszacz wody, którzy by na krany puszczał jakieś 50. Czytaj - palisz raz na 2 - 3 dni, podgrzewając CWU do maksa, i wykorzystujesz to.

3. Z tego co wiem, moc takiej Aquy Direkt to jakieś 2,4 kW. Czy mały grzejnik jest wystarczający, aby oddać energię w razie czego.

4. Czy to się k... opłaca :) Pewnie nie, ale może tak.

 

Oczywiście montaż z naczyniem wzbiorczym i raczej przez wymiennik ciepła przy podłączeniu do obiego grzewczego.

 

Z założenia to płaszcz w głównej mierze ma być do grzania CWU, natomiast pomocniczo może podgrzewać grzejniki.

 

Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na odpowiedź,

 

JB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam Macroterma 18 kW, [...] gazowiak De Dietrich Domolight [...] pompy przeniosłem do kotłowni

XanX chyba zostanę Twoim kolegą :) Właśnie mam poskładany taki zestaw. Z tym że podłogówki mam 80 m2 salon z kuchnią + łazienka i hol. Nie palę jeszcze bo nie mam podłączenia kominka do komina - miało być wczoraj - i przyłącza gazu - to w przeciągu miesiąca chyba będzie.

 

Także proszę o legitymacje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

darkingos Pompy, tak jak XanX, mam zamontowane w kotłowni. Natomiast delikjatnie słychać szmer dmuchawy.

 

XanX Jak to masz zrobione, że automatycznie wyłącza Ci się kocioł jak w płaszczu będzie odpowiedznia temperatura? Ja mam zdaje się układ taki, że kocioł wyłącza się, jak temperatura w pomieszczeniu będzie miała zadaną temperaturę. Twoje rozwiązanie wydaje mi się ciekawsze...tylko jak je zrobić.

Boję się tylko, że teraz, kiedy już mam wszystko zabudowane, zabraknie mi jakiegoś kabla, żeby to zrobić...ehh

 

Cieszę się, że klub ma już wielu członków. Nawet nie myślałem, że tak szybko się rozwinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei jestem (tak sądze) przyszłym użytkownikiem Makroterma. A na pewno nie jestem specjalistą instalatorem...jedynie marnym inwestorem :-)

 

A do speców mam takie pytanko.

W pewnym zakresie temat ten był poruszany...

Ktoś mówił o zbiorniku do CWU z podwójną wężownicą, jedna pod kocioł a druga pod kominek. Czy w takim układzie konieczny jest zbiornik z podwójną wężownicą?? Czy też może podłączyć instalacje z kominka "między" kocioł a zbiornik CWU?? Nie wiem jak i jaka automatyka powinna być zastosowana i jak skonfigurowana to nie wiem...Nie znam się za bardzo na tych tematach...

Ale wtedy zbiornik na CWU nie będzie musiał posiadać dwóch wężownic...(będzie tańszy).

 

A druga kwestia dotyczy zbiornika przelewowego. Byłem w jakimś sklepie w Warszawie i tam mi prubowali wytłumaczyć jego działanie w Makrotermie. Mówili coś o zbiorniku, w którym jest taki balon, który się kurczy w momencie kiedy zaczyna być napełniany wodą...ok nawet jeśli zbiornik ten ma pojemność większą od tego co jesr w instalacji kominka to w pewnym momencie i tak będzie to za mało (para i wrzenie). Tak to wygląda bo to ma być układ zamknięty. Widzę, że niektórzy robią zbiorniki przelewowe z ujściem do kanalizacji bądź na zew. jakkolwiek jest to już wtedy układ otwarty. Pytanie. Jak tego dokonaliście?? Czy przerabialiście jakąś ten zbiornik otrzymany od Makroterma?? Czy też Makroterm oferuje dwa rodzaje zbiorników?? Jeden przelewowy (ukł. otwarty) a drugi z balonem w środku (zamknięty)? Jeśli mamy do czynienia z układem otwartym to jak sobie radzicie z jego umiejscowieniem?? O co mi chodzi...o to że mam kominek w salonie, nad tym salonem poddasze użytkowe, więc nad tym kominkiem nie bardzo mam gdzie umiejscowić taki zbiornik przelewowy. Choć z drugiej strony w instalcji kominka nie będzie grzejników z poddasza....te będą ogrzane przez ten kominek przez wyminnik ciepła, który to zasili cały układ CO w którym normalnie funkcjonuje również normalny kocioł.

A chodzi też o to, czy da się rade (jak duży ten zbiornik przelewowy) umieścić ten zbiornik w obudowie kominka?? Tak aby wtedy zabudowa kominka nie była wielkości grubej rakiety??

Mam nadzieję, że choć w miarę czytelnie sprzedaje swoje wątpliwości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SenserJa mam zasobnik do CWU z jedną węzownicą. Poprostu albo ładuje go kominek, albo kocioł.

 

Z tym balonikiem, to trochę Ci nagadali, bo z tego co wiem, to Makroterm sprzedaje tylko zwykłe naczynia przelewowe. Moi znajomi zmieścili to to w obudowie, ale mała im nie wyszła. Ja zbiornik mam w pokoju na kominkiem właśnie na poddaszu użytkowym. Jeśli chodzi o problem wysokości, to go nie ma. Tzn naczynie przelewowe musi być powyżej wkładu kominka, ale nie musi być w najwyższym punkie instalacji, bo przecież instalacja będzie zamknięta (będzie pracowała przez wymiennik).

 

Pozdrawiam

 

T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...