Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Recommended Posts

wlowik

 

właśnie wróciłem z budowy i składam relacje z działania podłogówki:

 

układ CO za wymiennikiem rozrrzał się do 70 st. !! :o (chyba nieźle) i o dziwo po kilku godzinach .... belka zasilająca rodzielacza podłogówki gorąca (temp na dotyk zbliżona do temp zasilania - nie wiem dlaczego?) temp belki powrotnej ok. 15-20 st (to chyba nie za dobrze - wydaje mi się za niska!!). Ale całe ciepło przez "mieszacz" wali prosto na dół na powrót. Można by stwierdzić że zawór sie zamknął bo ma za wysoką temperaturę i wszystko idzie w powrót. Niepokoi mnie to bo takie będą parametry pracy układu (ok. 70 st) a powroty z podłogówki zimne!

Obawiam sie że podłogówka nie działa!!!! :evil:

Ciężko mi stwierdzić ile wody może (ale wcale niekoniecznie) przepływać przez podłogówkę a ile odrazu na powrót??

Chyba pompa za mieszaczem zamieszała by trochę podłogówką

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

...układ CO za wymiennikiem rozrrzał się do 70 st. !! :o (chyba nieźle) i o dziwo po kilku godzinach .... belka zasilająca rodzielacza podłogówki gorąca (temp na dotyk zbliżona do temp zasilania - nie wiem dlaczego?) temp belki powrotnej ok. 15-20 st (to chyba nie za dobrze - wydaje mi się za niska!!). Ale całe ciepło przez "mieszacz" wali prosto na dół na powrót. Można by stwierdzić że zawór sie zamknął bo ma za wysoką temperaturę i wszystko idzie w powrót. Niepokoi mnie to bo takie będą parametry pracy układu (ok. 70 st) a powroty z podłogówki zimne!

Obawiam sie że podłogówka nie działa!!!! :evil:

Ciężko mi stwierdzić ile wody może (ale wcale niekoniecznie) przepływać przez podłogówkę a ile odrazu na powrót??

Chyba pompa za mieszaczem zamieszała by trochę podłogówką

Pozdr

:o ... cóś mi tam nie klapuje...

Tak na chłopski rozum, to mieszacz powinien do tej gorącej wody z pieca, dopuszczać wodę zimną z powrotu podłogówki, tak aby w podłogówkę szła zmieszana gorąca z zimną... czyli ciepła (40*C). Może jest źle wstawiony ? Cholera, nie znam się na mieszaczach, a Ty tu takie zagadki... (hydrozagadka II).

Pompa obiegowa wytwarza na powrocie podciśnienie, więc jeśli mieszacz nie ma zaworu zwrotnego, to ciągnie wodę po najmniejszym oporze, czyli "skrótem" przez mieszacz...spowrotem do pieca... A powinna z powrotu podłogówki.

Sprawdź ustawienie mieszacza (to powinien być "trójdrogowy zawór termostatyczny", tak na serio). Jedna pompa, nawet na średnim biegu, powinna sobie poradzić z oporami....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlowik

 

właśnie wróciłem z budowy i składam relacje z działania podłogówki:

 

układ CO za wymiennikiem rozrrzał się do 70 st. !! :o (chyba nieźle) i o dziwo po kilku godzinach .... belka zasilająca rodzielacza podłogówki gorąca (temp na dotyk zbliżona do temp zasilania - nie wiem dlaczego?) temp belki powrotnej ok. 15-20 st (to chyba nie za dobrze - wydaje mi się za niska!!). Ale całe ciepło przez "mieszacz" wali prosto na dół na powrót. Można by stwierdzić że zawór sie zamknął bo ma za wysoką temperaturę i wszystko idzie w powrót. Niepokoi mnie to bo takie będą parametry pracy układu (ok. 70 st) a powroty z podłogówki zimne!

Obawiam sie że podłogówka nie działa!!!! :evil:

Ciężko mi stwierdzić ile wody może (ale wcale niekoniecznie) przepływać przez podłogówkę a ile odrazu na powrót??

Chyba pompa za mieszaczem zamieszała by trochę podłogówką

 

Pozdr

A co na to instalatorzy? Nie "odpalali" układu?Może zawór 3-drog jest w złym miejscu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można doprowadzenie powietrza do kominka z zewnątrz zrobic z rury spiro. uklad mam taki: w scianie zewn w garazu rura 160 PVC i potem pod sufitem do salonu (nad garażem jest ) chce poprowadzic spiro. Czy trzeba ja jakos ocieplic czy tylko zabudowac GK (estetyka).

 

Druga sprawa dot. ocieplenia komina z cegły. Czym taki komin na strychu nie ocieplonym (więżba, folia i dachówka ) ocieplic? czy to jest konieczne ? Jeśli tak to czym?? Jak czytałem o problemach Nesi to sie troche zmroziłem.

:cry:

 

 

Czy można liczyć na rady w powyższym????!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlowik

 

Co do temp. na zasilaniu to myślę że skoro przed zaworem jest ok. 70 to na zasadzie przewodnictwa cieplnego rury belka zasilająca może być gorąca (przecież zawór od tej temp. i rury też się rozgrzewają).

 

Co do zaworu zwrotnego (jak to napisałeś) - nie może być zaworu który nie pozwoli na przerzucenie wody z zasilania na powrót (tak mi się wydaje :-? ). Gdyby był takowy to przy zamknięciu zaworu ze wzgledu na temp. wyższą niż zadana - woda z zasilania nie miałaby gdzie pójść a co za tym idzie pompa mieszałaby w miejscu!!

 

Mały

 

Instalatorzy!! ? Lepiej nie pytaj - stwierdzili że jest wszystko OK!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ,że miałeś tzw."ekipę" czyli tanich ludków? Ech..ja miałem to samo kilku hydraulików i z żadnego właściwie nie byłem zadowolony-szkoda mi było parę groszy dorzucić na konkretnych z kwitem-miałbym teraz podkładkę a nie "nie wiem kiedy będziemy...to nie nasza broszka to inni itp"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlowik

 

Co do zaworu zwrotnego (jak to napisałeś) - nie może być zaworu który nie pozwoli na przerzucenie wody z zasilania na powrót (tak mi się wydaje :-? ). Gdyby był takowy to przy zamknięciu zaworu ze wzgledu na temp. wyższą niż zadana - woda z zasilania nie miałaby gdzie pójść a co za tym idzie pompa mieszałaby w miejscu!!

Mały

Instalatorzy!! ? Lepiej nie pytaj - stwierdzili że jest wszystko OK!!

 

Zaraz,zaraz... Ten zawór nie ma puszczać w bok (na skróty do pieca) za gorącej wody, ale wpuszczać zimną z powrotu do gorącej z pieca. Wniosek ? Chyba jednak źle ustawiony zawór trójdrogowy... Wówczas zawór zwrotny na skrócie ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Mały

to był mój generalny wykonawca który do dnia dzisiejszego twierdzi że to będzie działać bez zarzutu!

 

1950, wlowik

 

Załączam fotki (tego co mam na dzień dzisiejszy)

http://foto.onet.pl/upload/12/0/_453716_n.jpg

 

po lewej obwód pierwotny (kominka), po prawej układ wtórny (CO)

 

http://foto.onet.pl/upload/40/24/_449935_n.jpg

a to ta słynna podłogówka

 

 

 

http://foto.onet.pl/upload/48/87/_453715_n.jpg%5Bimg%5D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś nie wyszło więc jeszcze raz zbliżenie

http://foto.onet.pl/upload/48/87/_453715_n.jpg

 

 

na razie jedna pompa kręci całym CO

 

wlowik

rozumiem do czego zmierzasz z zaworem ale pomyśl o sytuacji gdy powrót nie jest w stanie (przy wysokiej temp wody z zasilania) schłodzić

jej do żądanej temp. Co wtedy WSZYSTKO STAJE?

 

Załączam również fotkę kominka z frontu

http://foto.onet.pl/upload/48/85/_453712_n.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę absolutnie negował kogokolwiek ale uważam ,że taka podłogówka nie może dobrze pracować-w momencie zamknięcia zaworu 3-dro zostaje odcięta cała podłogówka ,a po otwarciu nie zdąży sie nagrzać. Rozumiem ,że masz kominek CTM (wnioskuję po układzie wymiennikowo-pompowym-fot.1), w którym pompy są na krótko podłączone do prądu. Tam powinien być sterownik termostatyczny (czujnik np ctm, leszno,euroster do pomp).

Przynajmniej ja bym tak to zrobił.

Aby poprawić pracę instalacji sądzę ,że trzeba by wpiąć pompę po prawej stronie rozdzielacza(fot2).

Ale oczywiście to są moje przemyślenia ponieważ owej instalacji nie widziałem i polegam wyłącznie na opisie i zdjęciach.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały

Dzięki że podzielasz moje zdanie - też twierdzę że po prawej stronie od zaworu powinna być pompa. Bez tego podłogówka będzie ciepła tylko na zasilaniu i cała będzi stać i powroty zimne!!!!

 

natomiast mój wykonawca twierdzi że po założeniu pieca i pompy przy piecu woda będzie ściaana z powrotu podłogówki. Oczywiście dla mnie to absurd - ale nie chwalmy dnia przed zachodem słońca!!!!

 

Oby mu się udało!!!! :wink:

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co widzę na zdjęciach:

- jeżeli już zawór trójdrogowy to tylko i wyłącznie z napędem, z tego co widzę on jest sterowany ręcznie, wg mnie to MALUTKIE NIEPOROZUMIENIE,

- za zaworem musi być pompa która wymusi przepływ przez podlogówkę, pompa przy kotle może okazać się za słaba, podłogówka z założenia ma bardzo duże opory przepływu

jaki masz mieć kocioł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co widzę na zdjęciach:

- jeżeli już zawór trójdrogowy to tylko i wyłącznie z napędem, z tego co widzę on jest sterowany ręcznie, wg mnie to MALUTKIE NIEPOROZUMIENIE,

- za zaworem musi być pompa która wymusi przepływ przez podlogówkę, pompa przy kotle może okazać się za słaba, podłogówka z założenia ma bardzo duże opory przepływu

jaki masz mieć kocioł?

Pozwolisz że się nie zgodzę do końca-jeśli jest to zawór termostatyczny to może być jako "dobierająco-podmieszający" (tak go sobie nazwałem :-))-w razie niższej temp. na nim niż zadana (ręcznie-za pomocą pokrętła) otwiera obieg z np pionu i dobiera sobie gorącą wodę z układu. Tak działa np esbe.Ten który widzę jest podobny do danfossa ,który ma taką samą funkcję. Ale głowy nie dam bo ja bardziej w heimeierze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8)

Tom_Poznań

To jest po prostu problem niedopasowania pieca do rodzaju ogrzewania. Podłogówka to ogrzewanie niskotemperaturowe (40*C na zasilaniu), a piec (kominek) daje nośnik o wysokiej temperaturze (70*C jak piszesz...).

Logicznie rzecz biorąc, to albo obniżyć temperaturę pracy pieca, albo domieszać zimnej wody. Raczej bym się nie martwił, że powracająca z podłogówki woda będzie miała tak wysoką temperaturę jak na zasilaniu, bo przecież odda cieplo jak każdy grzejnik.

Wpięcie dodatkowej pompy w obieg podłogówki , moim zdaniem, nic nie da, bo jeśli trójdrogowy zawór termostatyczny zamyka dopływ za gorącej wody do podłogówki, to pompa będzie mieliła w miejscu (zamknięty przepływ). Gdyby ten zawór był ustawiony tak jak pisałem, to miałoby to sens...

Jak już pisałem, nie znam się na mieszaczach, ale w schemacie instalacji mojego olejaka (Ulrich ED-23) jest coś takiego, jak czterodrogowy zawór sterowany elektroniką programatora pogodowego. Gdybym miał sobie komplikować instalację (i upraszczać życie :) ), to właśnie taki bym zastosował...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlowik dobrze piszesz że się nie znasz. po to jest pompa w układzie podłogowym żeby równomiernie przenosić ciepło w układzie i w momencie gdy temperatura spadnie do wartości zadanej ma się otworzyć zawór trójdrogowy i dopuścić ciepłą wodę do układu. w przypadku gdy temperatura wody w układzie podłogowym osiągnie temperaturę maksymalną to zawór trójdrogowy ma się zamknąć. i tak w koło.

zawory czterodrogowe służą do podnoszenia temperatury powrotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie!

Cieszę się bardzo na tak zagorzałą dyskusję :wink:

 

1950

czy możesz mi wytłumaczyć dlaczego z napędem? jak to działa i co zmienia w układzie?

też twierdzę że powinna być pompa za zaworem! (wtedy podłogówka się kręci i dobiera wodę)

kocioł ma być 1-func + zasobnik

 

wlowik

nie można tak podchodzić do sprawy (bez urazy) że to niedopasowanie temperatur - kocioł będzie ogrzewać również kaloryfery a z 40*C to grzejniki byłyby letnie

Może nie tak mnie zrozumiałeś jak chciałem co do mieszacza. Jeżeli na zasilaniu mamy 70*C na powrocie z podłogówki 20*C (to tylko założenia) to jeżeli ustawię na zaworze 35*C to logicznie rzecz biorąc do podłogówki wpłynie znikoma ilość wody z zasilania natomiast więcej z powrotu! Reasumując w pewnych momentach przepływ na zasilanu byłby większy a w pewnych mniejszy? Czyli raz pompa kręci normalnie a taz "trochę" w miejscu?

 

Kończąc mój wywód (być może z książyca :wink: ) proszę żeby któryś z was wytłumaczył mi jak działa zawór (mieszacz, trójdrogowy i jak go inaczej zwią!!!), żeby uprościć niech będzie ustawiony jak u mnie na zdjęciu

Którędy płynie woda i czy droga jest tylko jedna czy np. strumień sie rozdziela gdy:

1. temp. zasilania niższa niż nastawa np. rozruch

2. temp. wyższa od nastawy

 

3. w którym kierunku płynie woda w rurce pionowej zaworu

 

Przepraszam jeżeli kogoś obraziłem tymi (być może błachymi) pytaniami i zanudzaniem ale dla mnie rozwieje to wiele wątpliwości.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlowik dobrze piszesz że się nie znasz. po to jest pompa w układzie podłogowym żeby równomiernie przenosić ciepło w układzie ...

 

...zawory czterodrogowe służą do podnoszenia temperatury powrotu

 

Sory, ale jakie ciepło ma przenosić, jeśli termostat zaworu trójdrogowego zamyka przepływ ?

Tak to wyglądało z opisu Toma, ale jak widzę On sam nie wie co tam ma i jak to działa... Może więc nie jest tak jak napisał...

 

Podnosząc temperaturę powrotu obniża się temperaturę zasilania, czyż nie ? A o to chyba chodziło ?

 

Tom - (bez urazy) ale tak sprawa wygląda. To niedopasowanie temperatur i w dodatku oporów przepływu... Dlatego musisz pomieszać, a może i popompować. Słuchaj hydraulików, ale rozumu nie trać. Ja jestem farmaceutą, więc muszę posługiwać się logiką, a nie "wiedzą tajemną" o RTL-ach. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...