Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Recommended Posts

Marcin,

 

dziekuje bardzo . Tego sie wlasnie obawialam..

 

Rozumiem, ze jest to wyzwanie dla konstruktorow kominkow i systemow grzewczych - ;)

 

A czy jest Ktos wsrod was kto ma ogrzewanie kominkowe jako jedyne zrodlo ciepla - tylko z CWU dogrzewana latem innym zrodlem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam .Zochna wydaje mi sie że to jest bez sensu co zamierzasz zrobic ,a mianowicie dół domu z kominka w podłogówke lub grzejniki a góra domu poprzez nawiew ciepłego powietrza wymuszony lub samoistny.Staram się zrozumieć dlaczego chcesz tak zrobić ale nie mogę wpaść na żaden pomysł.Jedyne co mi przychodzi do głowy to że góra domu będzie bez grzejników. Na forum chyba są osoby które mają tylko ogrzewanie kominkiem(ale są w mniejszości).Większość ma dodatkowe żródło ogrzewania (gaz,olej,prąd)Ponieważ zostaje problem w lecie z CWU(można solary ale to kosztuje).Pozdrawiam Wiech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem przygode z moim kominkiem Makroterm.Czasami żeby zaoszczędzić na ilości drzewa wyłączam nadmuch kominka przymykając jednocześnie szyber.Zona idąc spać wyłączyła mi centralkę zamiast nadmuchu powietrza.Ponieważ śpimy na górze a kominek jest na dole nie słyszałem w nocy alarmu zagotowania wody.Zagotowana woda wylała się na zewnątrz domu poprzez naczynie wzbiorcze a jednocześnie dopłyneła zimna do układu.Rano zorientowałem się po temp. na płaszczu wodnym i grzejnikach które były zimne.Kiedy włączyłem centralkę było ponad 80 stopni,ale zaraz zaczeła się obniżac jak się włączyly pompy od CO i CWU.Przynajmniej wiem że wszystko zadziałało jak potrzeba.Pozdrawiam Wiech.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .Zochna wydaje mi sie że to jest bez sensu co zamierzasz zrobic ,a mianowicie dół domu z kominka w podłogówke lub grzejniki a góra domu poprzez nawiew ciepłego powietrza wymuszony lub samoistny.Staram się zrozumieć dlaczego chcesz tak zrobić ale nie mogę wpaść na żaden pomysł.Jedyne co mi przychodzi do głowy to że góra domu będzie bez grzejników. Na forum chyba są osoby które mają tylko ogrzewanie kominkiem(ale są w mniejszości).Większość ma dodatkowe żródło ogrzewania (gaz,olej,prąd)Ponieważ zostaje problem w lecie z CWU(można solary ale to kosztuje).Pozdrawiam Wiech

 

Wiech - dzieki. Jeszcze nic nie zamierzam - na razie kombinuje.

Sytuacje mam taka - gazu ziemnego brak ( za 10 lat moze..), wg war zagosp opalanie tylko drewnem (park krajobrazowy ), prad - poki co - tymczasowy/budowlany , rozbudowa transformatora wg ZE za 2-3 lata - jak im sie bedzie oplacalo..

Kominek bedzie tak czy inaczej - takze chcialabym maksymalnie wykorzystac jako zrodlo ciepla , no i rzeczywiscie grzejnikow chcialam uniknac - ze wzgledow "estetycznych". Najprosciej byloby przez nawiew cieplego powietrza - ale to mi nie rozwiazuje wody.. Dlatego tak kombinuje ... pzdr Zoska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zochna a jaki masz duży dom do ogrzania.Jeżeli nie planujesz na górze grzejników ze względów estet. to może tak samo podłogówka albo ścienne.Jaki masz przydział mocy energetycznej? Wiech

 

okolo 140 m kw - calosc dol + gora.

Moc - ...7 kW (wiem..wiem.. Nowy Jork mozna ziluminowac ;)

No i jak tu zyc ??

Myslisz ze kominek z plaszczem wodnym (grzejniki lub podlogowka na calosci) plus dogrzewanie wody pradem - rozwiaze sprawe?

Moge rozwazac jeszcze gaz butlowy. I nie wiem ktora opcja lepsza i tansza. ech..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zochna dodatkowe żródło ogrzewania zależy od wielu czynników.Jeżeli podstawowym żródłem zasilania będzie kominek a tylko sporadycznie wyjątkowo bedzie inne, to można sie zastanowić nad elektrycznym .Zaznaczam że musisz mieć w tym przypadku bardzo dobrze ocieplony dom. Wydaje mi się że masz za mały przydział mocy.Natomiast gdy częściej będzie sie korzystać z innego żródła zasilania to ekogroszek,gaz z butli,olej oraz inne.Wiech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

 

Mam pytanie odnośnie funkcjonowania kominka z piecem dwufunkcyjnym. Mam juz piec dwufunkcyjny, a chciałbym wykorzystać ciepło z kominka do CO i CWU.

Czy wystarczy normalny zasobnik z wężownicą i wymiennik płytowy do CO? I co wtedy ze sterowaniem dopełniania zbiornika, bo po co dolewać gorącą wodę (z pieca) do zasobnika, gdy pali się w kominku. Może jest możliwość zastosowania zaworu trójdrogowego i przełączanie na dopust z pieca lub zimniej wody?

Czy ktoś z Was spotkał się z takim rozwiązaniem?

 

Pozdrawiam

Pitro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich kominkowcow i turbokominkowcow

od dzis jestem posiadaczem turbikominka firmy Makroterm czy szczesliwym to sie okaze ale czytajac te posty dochodze do wniosku ze nie bedzie zle . Mam model 32 kw z plaszczem wodnym z obiegiem zamknietym zintegrowany z piecem dwufunkcyjnym firmy Wolf rowniez

32 kw . Troche to kosztowalo ale mam nadizeje ze sie szybko zwroci .

No ale czas pokaze jak to bedzie w praktyce .

Czy ma ktos moze podobny model i moze przekazac jakies uwagi

bede bardzo wdzieczny

pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

 

Mam pytanie odnośnie funkcjonowania kominka z piecem dwufunkcyjnym. Mam juz piec dwufunkcyjny, a chciałbym wykorzystać ciepło z kominka do CO i CWU.

Czy wystarczy normalny zasobnik z wężownicą i wymiennik płytowy do CO? I co wtedy ze sterowaniem dopełniania zbiornika, bo po co dolewać gorącą wodę (z pieca) do zasobnika, gdy pali się w kominku. Może jest możliwość zastosowania zaworu trójdrogowego i przełączanie na dopust z pieca lub zimniej wody?

Czy ktoś z Was spotkał się z takim rozwiązaniem?

 

Pozdrawiam

Pitro

oczywiście jest to możliwe do rozwiązania

 

gospol

witam wszystkich kominkowcow i turbokominkowcow

od dzis jestem posiadaczem turbikominka firmy Makroterm czy szczesliwym to sie okaze ale czytajac te posty dochodze do wniosku ze nie bedzie zle . Mam model 32 kw z plaszczem wodnym z obiegiem zamknietym zintegrowany z piecem dwufunkcyjnym firmy Wolf rowniez

32 kw . Troche to kosztowalo ale mam nadizeje ze sie szybko zwroci .

No ale czas pokaze jak to bedzie w praktyce .

Czy ma ktos moze podobny model i moze przekazac jakies uwagi

bede bardzo wdzieczny

pozdrawiam wszystkich

 

zapytam nieskromnie, ile metrów masz do ogrzania?

bo w nowych budynkach te 32 kW powinno starczyć na ogrzanie conajmniej 500 m2, skromnie licząc,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, przystępuję do klubu - wpłaciłem właśnie zaliczkę na Makroterma 18kW :) Z przyjemnością przewertowałem ten wątek, rozwiało się większość z moich turbokominkowych wątpliwości. Zwłaszcza cieszą mnie doświadczenia Wiecha. Widać, że stosowane przez Markoterm zabezpieczenia sprawdzają się - na pohybel opowiadaczom o kominkach opuszczających z hukiem nasze domki lotem parabolicznym... 8)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Rok już prawie bawię się MAkrotermem 18kW i uważam, że to był dobry wybór.

 

jeszcze nie obudowany, niestety brak funduszy, bo są inne palące rzeczy na które się wydaje.

 

W końcu udało mi się rozwiązać problem szczelnego doprowadzenia powietrza do kominka z rury nawiewowej.

W trakcie montarzu okazało się, że chybiłem wyjściem rury o jakieś 20 cm od optymalnego miejsca i kombinowałem przez rok, jak połączyć rurę fi 100 z wlotem wentylatora, który nie ma kołnierza do montowania czegokolwiek (chyba, że w nowych się pojawiło).

W końcu jak zacząłem grzać i okazało się, że zasysane powietrze wychłodziło mi pokój w trakcie pracy turbiny, podrapałem się w głowę i znalazłem bajecznie prosty pomysł.

 

1. Wizyta w sklepie, kupuje się kawałek rury z kołnierzem, fi 100, tzw rozetę, klej do metalu i taśmę power tape, super mocną.

2. Znajduje się starą rurę od okurzacza, taką z metalową sprężyną.

3. Podbiera się żonie foliowy rękaw do pieczenia

 

Rozetę przyklejasz do obudowy wentylatora, z rury od odkurzacza wyciągasz sprężynę, którą rozciągasz do właściwej średnicy np. na kawałku rynny chomikowanej w garażu.

Bierzesz tyle ile trzeba rękawa do pieczenia, nawlekasz na wystający kawałek rury z podłogi, sprężynę zakładasz i mocujesz do rury i rozety, nawlekasza na to rękaw.

Końce zaklejasz taśmą, żeby było szczelnie, a następnie zaklejasz rękaw kawałkami taśmy, żeby go wzmocnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...