Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja mam podłogówkę i kominek z płaszczem wodnym, ale nie pomoge, bo nie mieszkam i nie wiem jak będzie nagrzewać się budynek. Teraz trzymamy 13 stopni, bo nie ma drzwi zewnętrznych (na razie prowizorka) i wszystko ucieka. Spalamy z tego powodu więcej drewna. Jednak na piętrze są grzejniki i jest ciepło. Zasobnik mam 100l i ciepła woda w kranie szybko się nagrzewa. Jak z uzupełnianiem nie wiem.

Acha gdy nie grzejemy temperatura spada na dole o 3 stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możecie mi powiedzieć gdzie mogę kupić zestaw do automatycznego sterowania dopływem powietrza niezbędnego do spalania (automatyczna przepustnica powietrza z siłownikiem oraz centralka kontrolno-sterująca).

Kiedyś miałem linka strony internetowej jednej firmy sprzedającej takie ustrojstwo ale niestety gdiześ "się zapodział". Takie zestawy w swojej ofercie mają Makroterm i CTM ale sprzedaja tylko w komplecie z kominkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie zestawy w swojej ofercie mają Makroterm i CTM ale sprzedaja tylko w komplecie z kominkami.

Dlatego kupiłem Makroterma 8)

OK, gratuluję wyboru ale jak ja sobie taki sam zestaw złożę np. kominek Lechmy i wszystkie części potrzebne do zestawu podobnego jak ma Mak. lub CTM to wyjdzie mi ok 2 k. taniej. Wszystko już przeliczyłem a nie zależy mi tylko na napisie Makroterm czy CTM. Zależy mi na kasie, którą mogę wydać ale w mniejszej ilości na taki sam zestaw ale nie tak bardzo markowy jak powyższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Senser,

 

jako takich wartości kalorycznych poszczególnych gatunków drewna nie znalazłem, ale mam dwie ciekawe tabelki:

 

http://www.4f.prv.pl/drewno1.jpg

http://www.4f.prv.pl/drewno2.jpg

 

Coś nie mogę ich wkleić jako obrazki do tego postu - nie wiem czy z kont *.prv.pl się nie da? Ktoś się orientuje?

 

Daje to pewien pogląd na klasyfikację drewna oraz korzyści z dobrego jego wysuszenia.

 

Ja natomiast mam pytanie. Jak sobie poradziliście z obudowaniem płaszczowego kominka, skoro w instrukcji (Makroterm) wytłuszczone jest:

 

OBUDOWA KOMINKA MUSI BYĆ ROZBIERALNA! (dostępność instalacji hydraulicznej i elektrycznej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast mam pytanie. Jak sobie poradziliście z obudowaniem płaszczowego kominka, skoro w instrukcji (Makroterm) wytłuszczone jest:

 

OBUDOWA KOMINKA MUSI BYĆ ROZBIERALNA! (dostępność instalacji hydraulicznej i elektrycznej)

 

Każda obudowa jest rozbieralna...

 

Kwestia uzytych środków :wink: :D

 

A na poważnie sam jestem tego ciekaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jeszcze zabudowanego kominka .Planuje obudowac kominek w ten sposób żeby mieć stały dostęp do wentylatora nadmuchowego w moim Makrotermie.Od spodu między nogami kominka założyc kratkę ażurową (albo też w inny sposób mieć dostępność w tym miejscu) .Od góry kominka (przy suficie komora dekompresyjna z kratką ) .Niżej również obudowane GK z wełną i kratką) Same rury przy kominku mam pod tynkiem .Natomiast przelew ,pompy i inne ustrojstwa mam w kotłowni i tam jest to na wierzchu. Wydaje mi się że jezeli ktoś planuje naczynie przelewowe dać przy kominku ,pompy,i inne rzeczy to powinien być dostęp w razie przeglądu ,awarii.Wiech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miwol.o jakich króćcach piszesz?.Przy kominku potrzebny jest ewentualny spust wody z kominka.Można go umieścic przy wentylatorze nadmuchowym,jeżeli kominek takowy posiada.Odpowietrzenie samego kominka można umieścic np w kotłowni,tak samo rurę awaryjną do spustu wody w razie zagotowania.Pamiętaj o ewentualnym ociepleniu przelewu gdyby na strychu były minusowe temperatury.Wiech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wiech. Króćce to nazwa z instrukcji Makroterma - po prostu rury wejściowe i wyjściowe z kominka. Znajdują się m.in. w bocznej ścianie wkładu, zastanawiałem się jak obudować boki, by potencjalnie móc się potem do tych rur dostać, np. gdyby z jakichś powodów ciekły :roll: Ale może szukam dziury w całym.

 

Zwłaszcza, że szczerze mówiąc mam poważniejsze wątpliwości. I proszę o radę. Nie instaluję na razie pieca, kominek będzie więc jedynym elementem grzewczym dla CO i CWU. Montaż jutro... W komplecie sprzedawanym przez Makroterma jest jedna pompa. Schemat montażu pokazuje jednak dwie pompy, obie na "zasilaniu" (nie na "powrocie") już za trójnikiem rozdzielającym wodę do CO i do baniaka z CWU. Pewnie, że instalator jakoś to zrobi, ale chciałbym być świadom co tworzy - to dość newralgiczna instalacja w domu :) A wątpliwości mam, ponieważ kolega ma takiego samego Makroterma grzejącego od miesiąca i ma...... jedną pompę założoną na "powrocie" do kominka :o :o Czy ja jeszcze coś rozumiem????

 

Bardzo proszę o pomoc :-? Jak to jest u Was?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miwol.Gdybym ja chciał wszystko odkrywać (rury, króćce itp )instalacja u mnie musiała by iść po wierzchu :wink: tym bardziej że mam z rur CU .W moim makrotermie były w zestawie 2 pompy .Ale ja od razu zamawiałem do CO i CWU.Z tego co ja się orientuje można oddzielić CO i CWU również zaworami 2- 3- drogowymi.Zaznaczam że nie jestem ekspertem .Możesz również sam dokupić taką pompę .Te pompy tylko firmuje Makroterm (sa to pompy Wili).Możesz dokupić też innych firm np. Danfos.Jeżeli chcesz zobaczyc w realu jak to wygląda zapraszam do siebie do Kamieńca Wr.Pozdrawiam Wiech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dziś już witam się z Wami, drodzy Płaszczowcy, jako pełnoprawny członek klubu! Od 3 dni mój Makroterm 18W kręci wodą w domu. Od stanu totalnego wyziębienia ścian osiągnąłem jak dotąd temperaturę pokojową na poziomie 13 st. Drewna idzie niewiele, głównie stoję wpatrzony w centralkę i mruczę zadowolony. Pierwsze wrażenia wybitnie pozytywne :lol: Gdzie tu opowieści sąsiada dotyczące zwykłego wkładu, o zakopconym mieszkaniu, rozpalaniu na kilka prób, itp.

 

Mam jedno pytanko, konkretnie do Makrotermiarzy. Centralka pokazuje mi w ramach pierwszego "widoku" temperaturę aktualną oraz zadaną. Początkowo były to po prostu liczby ze znaczkiem "o" (stopień). Ale z czasem owo "o" zamieniło się w kwadracik, a teraz w zupełnie niezrozumiały zbiór pikseli. Szukałem coś w instrukcji ale nic nie znalazłem. Czy to jakiś błąd softu??????? Widzieliście coś takiego u siebie?

 

Pozdrawiam szczęśliwy :wink: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jedno pytanko, konkretnie do Makrotermiarzy. Centralka pokazuje mi w ramach pierwszego "widoku" temperaturę aktualną oraz zadaną. Początkowo były to po prostu liczby ze znaczkiem "o" (stopień). Ale z czasem owo "o" zamieniło się w kwadracik, a teraz w zupełnie niezrozumiały zbiór pikseli. Szukałem coś w instrukcji ale nic nie znalazłem. Czy to jakiś błąd softu??????? Widzieliście coś takiego u siebie?

 

Pozdrawiam szczęśliwy :wink: :lol:

 

Z tego co piszesz i z tego co widzę na swoje centralce...dochodzę do wniosku, że coś ci się chyba krzaczy na tej centralce...nie powinno się tam pojawiać nic co ma taki właśnie nieczytelnych charakter...U mnie np. trafił się taki przypadek, w którym na kilka sek. znikły napisy z wyświetlacza...

Pytanie tylko, czy to pojawia ci się cyklicznie czy był to tylko jednorazowy przypadek?? Czy też zdarza się to zawsze w określonych sytuacjach??

Temperatura jak piszesz "aktualna" chodzi oczywiście o temp. aktualną na płaszczu...a zadana to taka, jaką teoretycznie ustawiono mu do osiągnięcia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

przeczytałem kilka informacji związanych z działaniem Makrotermu. Dużo napisaliście, ale ja mam własne doświadczenia i z nimi związane pytania.

 

Ale od początku. Co posiadam:

1. Makroterm 18 kW

2. Piec gazowy Junkers Euroline

3. Dom wykonany technologią muru trójwarstwowego z Porothermu, nie otynkowany

 

A jakie mam problemy (wątpliwości)?

1. Obecnie temperatura na zewnątrz waha się w granicach kilku stopni. Palę w kominku od godz. około 17 do 23 (ostatni wsad przed nocą). Przez ten czas temperatura podniesie mi się w domu o około 1 stopień. Utrzymuję temperaturę w kominku około 55-65 stopni. Czy to jest normalne? Czy temperatura powinna podnieść się ciut wyżej? W weekendy palę od rana do wieczora i z ledwością utrzymuję temperaturę nie załączjącą pieca gazowego (22 stopnie). Cholera może drewno jest mokre? Nie wiem.

2. Jakie macie ustawienia na centralce. Proszę o podanie konkretnych parametrów krok po kroku. Może tam mam coś pogrzebane?

3. Co to są strefy czasowe? Nie za bardzo kumam o co w tym chodzi

 

Na piewrszy raz chyba starczy. Piszę ponieważ trochę mnie to mierzi. Nie wiem czy tak powinno być czy "specjaliści" mi coś skopali w instalacji. A czytałem wcześniej, że z łatwością dopalacie do 25 stopni.

 

Dzięki za jakąkolwiek odpowiedz.

 

pzdr

 

darek

 

PS. Zapisuję się do klubu. Jeśli mogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...