Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mam projekt JAZON Archetonu. Powierzchnia uzytkowa 140 m2. Kubatura niby podają 900m3.

 

Palę tegorocznym dębem. Długo się suszył latem porąbany, a teraz znajduje się w przewiwnym, zadaszonym pomieszczeniu.

 

Kiedys osiągnąłem 24 stopnie. Ale na dworze było 10 w plusie. A teraz palę i palę utrzymując temperaturę 55-65 i nic. Ciekawe, czy mam coś skopane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam projekt JAZON Archetonu. Powierzchnia uzytkowa 140 m2. Kubatura niby podają 900m3.

 

Palę tegorocznym dębem. Długo się suszył latem porąbany, a teraz znajduje się w przewiwnym, zadaszonym pomieszczeniu.

 

Kiedys osiągnąłem 24 stopnie. Ale na dworze było 10 w plusie. A teraz palę i palę utrzymując temperaturę 55-65 i nic. Ciekawe, czy mam coś skopane.

 

Cierkawe...

Zadam parę głupich pytań:

 

- Wodę w instalacji masz i nie masz zapowietrzonych grzejników?

- Pompa obiegowa działa i nie jest zapowietrzona?

- Pracujesz na zamkniętym szybrze?

- Skąd bierzesz powietrze? Z domu, czy może masz podprowadzone hermetycznie powietrze z zewnątrz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heeej,

 

Interesuje mnie (na poczatku, jeszcze nie mam zadnego kominka) aspekt ekonomiczny kupowania plaszcza .... kominka w ogole.

Podchodze do tego (kominka ) tak ;)

- nie lubiem palyc - nie kupuje kominka

- palem bo lubiem od czasu do czasu posiedziec przy ogniu - "zwykly" goly kominek

- palem, bo mi sie to oplaca i maksymalizuje zyski - kominek z plaszczem.

 

Ile kosztuje 1 kWh (efektywna) energii wyprodukowanej z drewna zakupionego po 110 zl / m3 brzozy.

 

Efektywna kilowatogodzina powinna obejmowac wplyw takich czynnikow jak:

- wilgotnosc drewna

- sprawnosc kominka

- koszty pompowania

- ilosc cukru w cukrze - czyli ile tak naprawde mamy m3 brzozy w m3 a ile m3 powietrza (brzoza pocieta) ale nie porabana

- inne

 

Czy ktos z Was robil takie kalkulacje ???

Chetnie zapoznalbym sie z wynikami

(Y)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

przeczytałem kilka informacji związanych z działaniem Makrotermu. Dużo napisaliście, ale ja mam własne doświadczenia i z nimi związane pytania.

 

Ale od początku. Co posiadam:

1. Makroterm 18 kW

2. Piec gazowy Junkers Euroline

3. Dom wykonany technologią muru trójwarstwowego z Porothermu, nie otynkowany

 

A jakie mam problemy (wątpliwości)?

1. Obecnie temperatura na zewnątrz waha się w granicach kilku stopni. Palę w kominku od godz. około 17 do 23 (ostatni wsad przed nocą). Przez ten czas temperatura podniesie mi się w domu o około 1 stopień. Utrzymuję temperaturę w kominku około 55-65 stopni. Czy to jest normalne? Czy temperatura powinna podnieść się ciut wyżej? W weekendy palę od rana do wieczora i z ledwością utrzymuję temperaturę nie załączjącą pieca gazowego (22 stopnie). Cholera może drewno jest mokre? Nie wiem.

2. Jakie macie ustawienia na centralce. Proszę o podanie konkretnych parametrów krok po kroku. Może tam mam coś pogrzebane?

3. Co to są strefy czasowe? Nie za bardzo kumam o co w tym chodzi

 

Na piewrszy raz chyba starczy. Piszę ponieważ trochę mnie to mierzi. Nie wiem czy tak powinno być czy "specjaliści" mi coś skopali w instalacji. A czytałem wcześniej, że z łatwością dopalacie do 25 stopni.

 

Dzięki za jakąkolwiek odpowiedz.

 

pzdr

 

darek

 

PS. Zapisuję się do klubu. Jeśli mogę.

 

U mnie palone jest codziennie. Kocioł nie włączony. Kominek 18kW CTM. Temperatura w kominku około 30- 40 stopni. Przez cały dzień temp. w pomieszczeniach podnosi się o 2 stopnie. Tzn mam wtedy 12 stopni. Nigdy nie ma pełnego wsadu. Największą temperaturę utrzymałam 16 stopni po kilku godzinach palenia. Dom ocieplony wełną 10cm i porotherm30. Jak będe mieszkać to w sumie nie mam pojęcia jak ja ten dom dogrzeje. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Motofan, Betka, zasmucacie mnie!

Planuję kominek z płaszczem i już się nastawiłam entuzjastycznie po rozmowie z człowiekiem, który twierdzi, że ma zimą tak gorąco, że musi otwierać okna, a woda to wrzątek. A tutaj widzę że mogę mieć problemy z nagrzaniem wody - planowany zasobnik 200l., kominek Makroterm 16 kW. Czy to jest normalne, że trzeba ciepłą wodę dogrzewać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aga, widzę, że szukałaś informacji o odległościami między rurkami w podłogówce. Mam podłogówkę w dwóch łazienkach, giętką miedzaną rurkę instalatorzy powyginali mi pod posadzką tak, że odległość między "pętlami" wynosi około 20 cm. Pozdrawiam!

Czy przy takim roztawie rurek jest wystarczająco ciepło ???

Ja mam zamiar mieć podłogówkę na całym dole instalator radzi co 15 a ja się zastaniawiam czy to wystarczy ???

Czy ktoś może coś doradzić ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Chętnie przeczytałbym te 820 postów ale niezbyt czas mi na to pozwala. Zwracam się z prośbą do użytkujących kominek z płaszczem wodnym.

Zamierzam zamontować kominek z płaszczem wodnym w domu o powierzchni użytkowej ok. 160m2. Jednocześnie planuję montaż kotła kondensacyjnego oraz prawdopodobnie w późniejszym terminie także kolektorów słonecznych. Moje pytania są następujące:

- Czy ktoś w końcu rozwiązał problem braku dostawy prądu w celu zasilenia pompy? Słyszałem, że w Niemczech stosuje się jakieś zawory otwierające się przy osiągnięciu konkretnej temperatury.

- Czy ktoś ma zainstalowany agregat prądotwórczy włączający się w przypadku braku dostawy prądu? Powiem szczerze, że ta opcja bardziej mnie przekonuje. W końcu tak funkcjonuje większość szpitali. :roll:

- Czy istnieje tylko Makroterm? Z większości postów na forum zauważyłem, że mowa jest najczęściej o Makrotermie. To raczej niemożliwe żeby jedna jedyna firma opanowała cały rynek kominków z płaszczem wodnym w Polsce. :-? Jeżeli tak jest to zakładam konkurencję. :D

- Czy mając ciepluchy w domu (żona i syn) którzy lubią około 22-23 stopnie w dzień i 21-22 w nocy jest w ogóle sens montować kominek z płaszczem wodnym czy lepiej użyć silnika odrzutowego?

 

Mam nadzieję, że nie wyrwałem wszystkich z kontekstu? :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

do Betki, Blinkey i oczywiście wszystkich innych,

my mamy na razie ustawioną temperaturę zadaną na 50 - 55 st C, dokładamy co parę godzin i temperatura w domu jest 22-23 st C. ostatnie "tankowanie" jest ok. północy, a potem ok 5.30 kominek się wyłącza jak wygasa - ale żar jeszcze jest.

Potem po powrocie do domu ok. 17-18 w domu jest temperatura 19-21 stopni bez grzania (przy temperaturze zewn od -1 stC do +4 st C), bez włączania pieca - dom trzyma temperaturę. Dom jest wybudowany z silikatów, 15 cm styropianu, na górze 25 cm wełny, pod wylewką chyba 15 cm styropianu (nie pamietam). Podłogówka w części dziennej i komunikacyjnej - ok 80 m2.

Najbardziej ekonomiczne jest palenie w weekendy jak jesteśmy w domu - kominek nie jest wygaszany na noc tylko ustawiamy go na grzanie przez całą dobę - ktoś musi wstać ok 5-6 rano żeby dołożyć do pieca i pali się jak złoto - nawet można przykręcić szyber i pali się powolutku zgodnie z zadaną temperaturą, wydaje się że kominek w czasie takiego palenia się stabilizuje i spalanie jest ekonomiczniejsze. Najwięcej drewna idzie na rozpalenie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po chwilowej nieobecności z braku dostępu do netu.Mam Makroterm 24 KW .Do ogrzania 200 m/2.Dom z suporexu 24 cm ocieplony 14 cm wełny.Dach ocieplony 25 cm wełny i podłoga na gruncie 11 cm styropian.Temperatura w domu 22-23 stopnie .Palę tylko kominkiem 4 letni dąb i grab.Mam z kominka CO i CWU zasobnik 150 l.Wody w zasadzie starcza do codziennego użytku (na razie nie mam wanny w górnej łazience)Temperatura na kominku ok 45 stopni w nocy wyłączam nadmuch wentylatora a często i w dzień( pali się zdecydowanie wolniej).Palę prawie codziennie po przyjściu z pracy ok godż 17 do rana i cały czas w dni wolne.Jeżeli nie palę 1 dzień temp spada 1.5 -2 stopnie.Palę drugi sezon.Mam w zapasie gaz z butli z zeszłego roku .Różnica w cenie gdybym palił gazem z butli ok 100% .Mniejsza różnica wychodzi przy gazie ziemnym.Wiech

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

dom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BK może Ty mi napiszesz jeśli oczywiście pamiętasz jaki masz roztaw rurek w podłogówce :)

U nas bedzie Makroterm 18 piec jednofunkcyjny oraz zasobnik 150l, dół domu to głowne podłogówka, oprócz pom. gospodarczego i małego pokoju.

Góra podłogówka tylko w łazience, reszta grzejniki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Dom jest wybudowany z silikatów, 15 cm styropianu, na górze 25 cm wełny, pod wylewką chyba 15 cm styropianu (nie pamietam). Podłogówka w części dziennej i komunikacyjnej ...

Pozdrawiam

No proszę to nie tylko ja przesadzam z ociepleniem.

Domy mamy w tej samej technoogii. Ja mam Silikaty 18cm, styropian 15cm, wełna w sypialniach 25cm, w łazience 30cm, Pod wylewkami na parterze mam albo 10 cm styropianu albo 20cm (w zależności od przeznaczenia pomieszczenia).

Nie jest tak źle :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BK może Ty mi napiszesz jeśli oczywiście pamiętasz jaki masz roztaw rurek w podłogówce :)

U nas bedzie Makroterm 18 piec jednofunkcyjny oraz zasobnik 150l, dół domu to głowne podłogówka, oprócz pom. gospodarczego i małego pokoju.

Góra podłogówka tylko w łazience, reszta grzejniki :)

Aga podłogówkę się liczy, a nie pyta innych jaki mają rozstaw, chcesz być zadowolona daj komuś wyliczyć, każdy budynek jest inny i w każdym rozstaw jest też inny, zależy to przede wszystkim od zapotrzebowania na ciepło, to nie jest tak, że ktoś Ci powie ja mam tyle i Ty też musisz mieć tyle,

to se ne da Pane Havranku :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...