Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Recommended Posts

1950, powiało grozą niemniej moja sytuacja nie jest aż tak tragiczna jak napisałeś i dlatego grzeję dalej, oczywiście bardzo uważnie. Muszę grzać, gdyż kominek to na razie moje jedyne źródło ciepła, tak wyszło.

 

Zakorkowany zbiornik, owszem, uniemożliwia automatyczne dolanie wody do płaszcza, natomiast nie blokuje w żaden sposób odprowadzenia zagotowanej wody z układu do kanalizacji. Nie jest to więc układ zamknięty ze wszelkimi jego niebezpieczeństwami. Tak przynajmniej jest w Makrotermie zainstalowanym zgodnie z instrukcją.

 

Palę tak, by nie przekroczyć 80 st na płaszczu, dzięki czemu woda nieznacznie tylko sobie odparowuje przez drożną rurkę odpływową. Obawiałem się, że odparowało jej już dużo, jednak w sobotę oddolnym sposobem (opisanym wcześniej) próbowałem dolać wody do płaszcza i okazało się, że nie ma takiej potrzeby gdyż poziom jest wysoko ponad kominkiem, w rurkach. Uspokoiło mnie to, natomiast - wiadomo - nie bagatelizuję sprawy bo wiem, że teraz kominka zagotować nie mogę... Oznacza to czasowe niedogodności - nie mogę zostawić naładowanego kominka i sobie wyjść. Kontroluję temperaturę i czekam na koniec mrozów. Docelowo jednak chyba muszę uciekac z naczyniem niżej, na stryszku się nie sprawdza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

miwol nie tak do końca,

moja wina, bo wyraziłem się niezbyt precyzyjnie,

pisząc zbiornik, miałem na myśli nie tylko zbiornik, ale i też rury wzbiorczą (ta co przychodzi z góry) i rurę bezpieczeństwa (ta co przychodzi z dołu), bo tak producent zaleca podłączać zbiornik wyrównawczy,

w przypadku zamarznięcia którejś z nich,

a to może się zdarzyć, skoro zbiornik jest źle zaizolowany, nie pomoże Ci, drożne odprowadzenie wody do kanalizacji,

dupsko mokre :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narobiłam paniki i instalator przyjechał. Pracowali pół dnia - i oto co zrobili: podpięli do rurek i naczynia kabel oporowy, który podgrzewa całość. Najpierw oczywiście odmrozili całość. Na to poszły 3 rolki wełny mineralnej 20-25 cm. Owineli naczynie wyrownawcze, przylegające rurki, i drugi zasobnik na górze. Nie powinno zamarznąć. Rozpaliliśmy w kominku - przy okazji najedlismy się też strachu bo spodem z rury żerowej buchneło dymem - chyba trzeba wyczyścić komin. To znaczy na pewno trzeba.

 

Pan z makrotermu - trochę się zdziwiłam - na moje pytanie czy można dać coś do instalacji co zapobiegnie zamarzaniu wspomniał coś o borygo - czy faktycznie można ot tak sobie do instalacji wlać borygo i zapomniec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - borygo jako domieszka do wody w chłodnicy samochodowej potrafi zamarznąć poniżej -X (X zależy od stężenia borygo :roll: ). Przy ostatnich mrozach mojego problemu to "cudo chemii" raczej nie rozwiąże, chyba że wleję kilkadziesiąt litrów :-? :wink:

 

A propos - orientujecie się jaka jest pojemność układu otwartego w naszych płaszczowcach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na marginesie. Kto porównywał już wkłady Makrotermu z wkładami Lechmy albo Merkury albo jeszcze innych z płaszczem wodnym? W przyszłym miesiącu chciałbym coś kupić ale nie wiem na co się zdecydować. Z zaokrągloną szybą i bez "jeleni na rykowisku" widziałem w Lechmie. Przesłali mi nawet cennik:

1 Kominek PL- 190 15KW (szyba prosta) 3000 zł /szt

2 Kominek PL- 190 19 KW (szyba prosta) 3200 zł /szt

3 Kominek PL- 190 24 KW (szyba prosta) 3400 zł /szt

4 Kominek Pryzmatyczny (szyba dzielona) 15 KW 3700 zł /szt

5 Kominek Pryzmatyczny (szyba dzielona) 19 KW 3900 zł /szt

6 Kominek Pryzmatyczny (szyba dzielona) 24 KW 4100 zł /szt

7 Kominek Pryzmatyczny (szyba jednolita) 15 KW 4300 zł /szt

8 Kominek Pryzmatyczny (szyba jednolita) 19 KW 4500 zł /szt

9 Kominek Pryzmatyczny (szyba jednolita) 24 KW 4700 zł /szt

10 Kominek Panoramiczny 15 KW 4300 zł /szt

11 Kominek Panoramiczny 19 KW 4500 zł /szt

12 Kominek Panoramiczny 24 KW 4700 zł /szt

 

W każdym modelu kominka na zamówienie istnieje możliwość:

- zainstalowania chłodnicy płaszcza wodnego w cenie 220 zł netto,

- umieszczenie dodatkowego wlotu powietrza od spodu kominka w cenie 150 zł netto.

Do każdego modelu kominka zawór bezpieczeństwa na 1,5 bara gratis.

Wykończenie gałek oraz klamki kominka na życzenie klienta w opcji złote, srebrne oraz czarne malowane.

Ceny oczywiście netto.

 

Interesuje mnie ten panoramiczny z 24 kW. Co jeszcze potrzebowałbym do kompletnej instalacji? (oprócz rurek oczywiście?) :lol:

 

Aha. No i właściwie dlaczego większość z Was posiada Makroterm? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja też mogę dopisać się do płaszczowców?

Jesteśmy na etapie rozmów z firmą, która ma nam robić instalację c.o. z kotłownią plus rozprowadzenie wody i kanalizę.

W ofercie jest termokominek firmy CTM Polonia (licencja włoska).

 

W skład zestawu Termokominka wchodzi:

 

. Termokominek o mocy 18 kW

. Żeliwny zespół frontowy z powłoką fakturalną

. Żeliwne drzwiczki z szybą ze szkła neoceramicznego

. Czopuch odprowadzający spaliny

. Kompletna izolacja termiczna

. W modelach AC układ zabezpieczający z wężownicą schładzającą i zabezpieczeniem termicznym STS 20

 

to wszystko mamy plus:

zestaw 2-pompowy z wymiennikiem, naczynie wzbiorcze z pływakiem, separator powietrza Dn25, centralka sterująca z dwoma wyjściami CEGTC200

Komplet ma kosztować 7175 zł netto (+7% Vat).

 

To dużo czy mało? Ktoś zna te włoskie kominki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blinkey, nie wiem co Lechma daje w ramach opisanych przez Ciebie cen (wiem co daje Makroterm, bo go mam), ale komplet to jeszcze minimum jedna pompa oraz sterowanie elektroniczne całością (pompą i dmuchawą). Jeśli tego nie ma w komplecie to należy się liczyć ze sporymi dodatkowymi wydatkami. Rydzu ma bodajże Lechmę, popytaj.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...