Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Recommended Posts

ale, ja się wcale nie gniewam :lol: :lol: :lol:

 

a to super, bo mam pytanie :lol: widze u Ciebie dopisek - instalacje sanitarne stad sie wezmie pytanie :wink:

turbokominek makroterm jest naszym nr 1

i teraz pytanie jesli kominek Lechmy wyposazyc jak makroterm (tzn. dokupic czesci ) to czy bedzie wtedy lechma dzialal jak makroterm?

lechma + czesci wychodzi taniej o 1500zl niz makroterm ale czy ta kwota warta jest zamiany ? jak sadzisz? co Ty bys wybral? :roll:

nie wiem czy będziesz usatysfakcjonowana,:oops:

jak wygląda Lechma to kiedyś widziałem w necie,

jestem monotematyczny, uważam, że Makroterm jest the Best i nie instaluję innych, przepraszam raz zdarzyło mi się instalować Lazara i to traumatyczne przeżycie umocniło moje postanowienie, tylko M,

jak się uprzesz to będziesz miała tańszy, natomiast czy lepszy, nie wiem,

zależeć to będzie przede wszystkim od tego czy będziesz zadowolona,

bo może to i banał, ale w sumie to jest najważniejsze

widzisz Majka ma CTM i niebieskiego i jest zadowolona :lol:

prawda Majeczko :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam :)

1950 czy mugłbyś coś doradzić w sprawie tego mojego podejrzanego bulgotania, dwa sezony był spokój i zaczęło się jakiś miesiąc temu. :cry:

jeżeli nie masz grzejników aluminiowych i instalacji z miedzi, to chyba jednak instalacja jest gdzieś zapowietrzona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

1950 czy mugłbyś coś doradzić w sprawie tego mojego podejrzanego bulgotania, dwa sezony był spokój i zaczęło się jakiś miesiąc temu. :cry:

jeżeli nie masz grzejników aluminiowych i instalacji z miedzi, to chyba jednak instalacja jest gdzieś zapowietrzona

 

Grzejniki mam stalowe (wszystkie odpowietrzone) a instalacja jest miedziana. :-? A może przez pompę się zapowietrza? :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i rozumiem, że masz to "po Bożemu" w układzie otwartym,

jeżeli tak, to istnieje możliwość zapowietrzania przez zbiornik wyrównawczy w przypadku gdy jest zabudowany niezgodnie z normą,

w tej chwili nie pamiętam, jutro Ci napiszę co i jak,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i rozumiem, że masz to "po Bożemu" w układzie otwartym,

jeżeli tak, to istnieje możliwość zapowietrzania przez zbiornik wyrównawczy w przypadku gdy jest zabudowany niezgodnie z normą,

w tej chwili nie pamiętam, jutro Ci napiszę co i jak,

 

Zgadza się, jak najbardziej po Bożemu otwarty. Zbiornik jest na poddaszu ale nie jest w żaden sposób zabudowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokość umieszczenia naczynia wzbiorczego H, w m.

przy rozdziale górnym - od najwyższego punktu obiegu wody do dna naczynia wzbiorczego,

a przy rozdziale dolnym - od wierzchu najwyżej położonego grzejnikia do dna naczynia

wysokość H powinna wynosić dla instalacji grawitacyjnych oraz pompowych z pompami obiegowymi zamontowanymi na zasilaniu, H większe, równe 0,3 m

dla instalacji pompowych z pompami obiegowymi o wysokości podnoszenia Hp, w m. zainstalowanymi na powrocie H większe, równe 0,7 Hp

 

gwoli wyjaśnienia przeciętna pompa 25/40 ma wysokość podnoszenia 4 m

jeżeli warunki te nie są spełnione, układ może się zapowietrzać samoistnie,

Ty powinieneś mieć rozdział dolny, jak zresztą przeważająca większość forumowiczów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokość umieszczenia naczynia wzbiorczego H, w m.

przy rozdziale górnym - od najwyższego punktu obiegu wody do dna naczynia wzbiorczego,

a przy rozdziale dolnym - od wierzchu najwyżej położonego grzejnikia do dna naczynia

wysokość H powinna wynosić dla instalacji grawitacyjnych oraz pompowych z pompami obiegowymi zamontowanymi na zasilaniu, H większe, równe 0,3 m

dla instalacji pompowych z pompami obiegowymi o wysokości podnoszenia Hp, w m. zainstalowanymi na powrocie H większe, równe 0,7 Hp

 

gwoli wyjaśnienia przeciętna pompa 25/40 ma wysokość podnoszenia 4 m

jeżeli warunki te nie są spełnione, układ może się zapowietrzać samoistnie,

Ty powinieneś mieć rozdział dolny, jak zresztą przeważająca większość forumowiczów

 

Od pompy do wlewu zbiornika mam ok 3.8m także ten warunek jest chyba spełniony. Zastanawia mnie tylko dlaczego przez dwa sezony wszystko było OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi drodzy.

 

Zakładam, że siedzimy sobie prawie wszyscy o tej porze w pracy. Więc taki quiz. Uwaga! Na trzyyy-czteee-ryyy wąchamy sobie lewe ramię :lol: :o :lol:

 

Teraz pytanie: Kto czuje kominek???

 

Ja czuję :oops: :lol: - pomimo, że dbamy, by przy otwieraniu drzwiczek dym nie wdzierał się do pokoju (otwarty szyber, powolne uchylanie) - pojawia się na odzieży interesująca woń wędzonki krotoszyńskiej :evil: :lol: Jak to wygląda (pachnie) u Was???

 

Mam Makroterma 18kW, palę ostro od jakiegoś miesiąca, cug jak 150, więc zakładam, że nie jest problemem komin. A jednak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Xan X.Cieszę się że powróciłes na forum :lol: Pamiętam Cię z takiej nazwy jak razem wymienialiśmy poglądy na temat połączenia kominka z piecem.Myślę że zagościsz na stałe na tym forum i będziemy wymieniać doświadczenia w użytkowaniu kominka.Pozdrawiam Wiech

 

 

Witam Witam!!

 

Mam pytanko, kto się orientuje jaka jest faktyczna wrtość opałowa brzozy, bo różnie podają:

sucha podobno 12.5mJ (chodzi oczywiście o kg) inni zaś 18mJ, ale ta wartość to przegięcie, nie chce mi się wierzyć by tyle miała.

Suchy m3 waży ok 650kg.

Chcę sobie policzyć faktyczne zapotrzebowanie energetyczne chatki na kurzej stopce.

 

pozdro

Ojciec skąpego W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale, ja się wcale nie gniewam :lol: :lol: :lol:

 

a to super, bo mam pytanie :lol: widze u Ciebie dopisek - instalacje sanitarne stad sie wezmie pytanie :wink:

turbokominek makroterm jest naszym nr 1

i teraz pytanie jesli kominek Lechmy wyposazyc jak makroterm (tzn. dokupic czesci ) to czy bedzie wtedy lechma dzialal jak makroterm?

lechma + czesci wychodzi taniej o 1500zl niz makroterm ale czy ta kwota warta jest zamiany ? jak sadzisz? co Ty bys wybral? :roll:

nie wiem czy będziesz usatysfakcjonowana,:oops:

jak wygląda Lechma to kiedyś widziałem w necie,

jestem monotematyczny, uważam, że Makroterm jest the Best i nie instaluję innych, przepraszam raz zdarzyło mi się instalować Lazara i to traumatyczne przeżycie umocniło moje postanowienie, tylko M,

jak się uprzesz to będziesz miała tańszy, natomiast czy lepszy, nie wiem,

zależeć to będzie przede wszystkim od tego czy będziesz zadowolona,

bo może to i banał, ale w sumie to jest najważniejsze

widzisz Majka ma CTM i niebieskiego i jest zadowolona :lol:

prawda Majeczko :lol:

 

My mamy Lechmę PL190, z dodatkowym zaworem dopuszczajšcym zimnš wodę do układu w przypadku przekroczenia nastawionej temp. Mamy zbiornik 250l który działa jako wymiennik i zbiornik CWU. Mamy tylko dwie czujki temp. do sterowania pompkami: odbierajšcej ciepło z kominka i drugš pchajšcš ciepłš wodę w grzejniki. Pompka "kominkowa" załšcza się gdy temp. na kominku >o 4 st. niż w zbiorniku. Pompka CO załšcza sie przy takiej temp. jakš sobie ustawimy. Najczęciej 50st.

Pracuję w dziale serwisowym dużej firmy i Wiem że elementy automatyki to najczęstsze ródło awarii i przestojów. Dlatego zminimalizowalimy automatykę naszego ukłšdu do minimum. Palimy tak sobie suchym drewnem do podgrzania temp. w zbiorniku do 50st kominkiem otwartym na ful, póniej zamkniętym na maksa. Nawet przy największych mrozach nie było problemów. Jestemy z Lechmy bardzo zadowloeni tym bardziej, że kosztowała nas ok 3800 - bo zawór dopuszczajšcy zimnš wodę w sklepie hydraulicznym kosztował chyba 70zł.

 

Tak piszę i piszę a oficjalnie nie jestem klubowiczem.

Czy mógłbym niniejszym prosić o wcišgniecie mnie na listę klubowiczów i nadanie nr i uprawnień?

Dzikękuje za pozytywne rozpoatrzenie mojej proby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że od dawna wymieniacie się doświadczeniami z korzystania z kominków z płaszczem wodnym.

Ja własnie stoję przed wyborem rodzaju kominka. Żadna z dotychczasowych decyzji budowlanych nie była dla nas taka trudna jak wybór między kominkiem z płaszczem wodnym a kominkiem, który ogrzewa powietrzem.

Bardzo jestem ciekawa opini osób, które korzystają już dłużej (powyżej 3 lat) z takiego kominka.

Podobno po kilku sezonach zaczynają się poważne problemy z kominem. Mamy komin 14x27 na jedną cegłę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...