Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Recommended Posts

wystarczy Ci całkowicie, Makroterm 18 kW,

nie jest problemem, zbyt mała moc kominka, ale problemem jest jej nadmiar,

to nie kocioł gazowy czy olejowy gdzie automatyka odetnie dopływ paliwa do palnika,

w kominku, jak nałożysz drewna, to ono musi się wypalić, chyba, że chcesz wynosić płonące polana na zewnątrz, albo zasypywać palenisko piaskiem,

a piszczący alarm też nie należy do przyjemnych dzwięków,

Z tym odcięciem paliwa to masz po części rację ale tylko po części bowiem po pierwsze niektuży producęci stosują przepustnicę sterowaną termostatem na dopływie powietrza do paleniska w związku z tym możesz nawet przy załadowanym paleniskiem drzewem ustawić tenperaturę wody grzewczej na zadanej tenperaturze np 60 stopni a nawet jeżeli wyłonczą prąd to przepustnica się zamknie powodując zaduszenie płomienia.A po drugie można zażyczyć sobie wspawanie wężownicy schładzającej w płaszcz wodny kominka i przyłonczyć do niej zawór termostatyczny (zabespieczenie termiczne do kotłów na paliwo stałe) który poprzez otwarcie spowoduje schłodzenie kominka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

1950 ponawiam pytanie nt. pieca Vaillant ecoCompakt -czy jest wart swojej ceny, czy można by się obejść i użyć tańszą alternatywę? -nasz instalator polecił nam ten piec, jednak dodam że on nam go będzie sprzedawał... :-?

ja, osobiście polecił bym Ci, Broetje EcoCondens, BBS 2 N o zakresie modulacji od 4,5-20 kW, w cenie katalogowej 2586 €,

jest to kocioł porównywalny do ecoCompacta z tym, że ma większy zakres modulacji od Vaillanta który ma moc od 9,7-21,6 kW,

Broetje, nie dość, że ma większy zakres modulacji, to na wstępie ma cenę około 2 tyś niższą,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Moja kariera z kominkiem z płaszczem dopiero się rozpoczyna.

Coprawda przeczytałem wszystkie strony tego forum ale niestety jakiś czas temu.

 

 

Chciałbym poprosić o odpowiedź na pytanie na które pewnie padła już odpowiedź 100 razy; ale... ja zadam je jeszcze raz w konkretnym moim przypadku.

 

Mam kocioł jednofunkcyjny PAKIET VAILLANT VU PLUS 200 + UNISTOR VIH R 120L , kominek CTM 18KW

Chciałbym aby instalator podłączył mi to tak aby w mom kiedy palę w kominku zasobnik był ładowany ciepłą woda z kominka. Kiedy natomiast nie palę automatycznie włączył się piec gazowy.

W kotłowni będzie wymiennik płytowy...

Pytanie dotyczy tego w jaki sposób podłączyć kominek i piec aby ładowały zasobnik i kominek nie przeszkadzał Vaillantowi..

Proszę o dokładny opis tego co instalator powinien zrobić.

Jeżeli oczywiście ktoś będzie tak uprzejmy...

Pozdrawiam Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich ponownie po długiej nieobecności.

 

Zajrzałem do Was żeby zaczerpnąć porady z zakresu instalacji kominka. Ponieważ budowa ruszyła i widać już zarysy poszczególnych pomieszczeń nadszedł moment wyboru kominka.

Jednogłośnie z żoną zdecydowaliśmy się na kominek z płaszczem wodnym i szybą panoramiczną półokrągłą.

Jak narazie typujemy na dwa modele:

Lechma: http://www.lechma.com.pl/02_kominki.html

 

albo

 

Edilkamin Aquatondo sfera: http://www.eurokomkominki.pl/towar.php?t=143

 

Wiem, że Edilkamin jest trochę przydrogi ale w związku z tym kieruję do Was następujące pytanie:

Kupując Makroterm większość elementów do instalacji jest już w komplecie. Jakie elementy wybierając innego producenta, oprócz samego kominka będę potrzebował żeby zrobić kompletną instalację? Jakie są to mniej więcej koszty? Dom ma powierzchnię użytkową ok. 160m2. Kominek ma być głównym źródłem ogrzewania. W układ mają być wpięte 3 tafle Hevalexa i kocioł gazowy Vaillant Auro Compact. Podłogówka raczej nie wchodzi w rachubę, gdyż większość podłóg będzie z litego drewna. Ewentualnie łazienki, przedpokój i kuchnia będą w kaflach.

Czy ktoś ma jakieś doświadczenie z wymienionymi wkładami?

 

Za ewentualną pomoc będę Wam bardzo wdzięczny.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź. Pobuszuję jeszcze trochę na tej stronie i zobaczę co mają ciekawego. Cały problem u nas polega na tym, że chcemy zwykły kominek bez sztukaterii, szprosów, liści czy jeleni na rykowisku. Poprostu wkład spełniający swoje zadanie a nie zawierający sceny z polowania. :lol: Mój e-mail jest dostępny pod zdjęciem z budowy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich członków klubu.

Przebrnšłem przez wszystkie strony (czyż nie jestem wielki?)!

 

Moja sytuacja jest taka: dom ma już kilka lat, porzšdnš instalację gazowš (Viessman, z zasobnikiem), podłogówkę w całym domu.

 

Brakuje mu tylko kominka!

 

Zastanawiajšc się nad kominkiem zastanawiałem się jak to zrobić, żeby nie tylko dawał nastrój, ale również służył czemu praktycznego...

 

Mam kilka pytań:

 

1. Czy kto z Was ma kominek z płaszczem, a do tego piec gazowy - na gaz ziemny? Czy wówczas palenie w kominku daje jakš oszczędnoć? Czy na tyle dużš, że warto inwestować takie grube pienišdze? I do tego męczyć się z paleniem - bo jest przecież nieco więcej zabawy niż z gazem.

 

2. Czy rzeczywicie płomień w kominku z p.w. jest mniejszy, a do tego szyba bardziej zadymiona - i nastroju niet?

 

3. Właciwie gdybym robił kominek bez płaszcza, to i tak musiałbym sporo zainwestować. Czy warto doinwestowywać do płaszcza?

 

4. Nie pytam jaki wkład, bo pewnie więcej się nie dowiem niż poczytałem ;)

 

5. Czy taki kocioł gazowy jak w ogóle nie będzie używany (przy sprawnym paleniu w kominku) nie pordzewieje?

 

Ale czytam dalej i jak podejmę decyzję, to się zapiszę. Szkoda tylko, że z braku Majki, nie ma u kogo.

 

Ps. Nareszcie zrobiło się ciepło!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do zapisu , możesz zostawić w skrytce wniosek,

jak znam życie i Tomcia oraz Majkę, zostaniesz przyjęty,

katalizatorem, może być szkło z zacną zawartością :lol:

oszczędności zależą od tego, jak dużo palisz w kominku,

kocioł nie zardzewieje,

polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

wprawdzie już o swoich instalacjach pisałam ale pewnie nowym osobom informacje się przydadzą.

Mam domek o pow 170 m2, w tym 30 m garażu w którym jest z założenia chłodniej. Wychodzi ok 140 m2 do intensywnego grzania. Założenie było takie żeby w domu było bardzo ciepło i bardzo dużo ciepłej wody bo lubimy się kąpać i nie potrafimy oszczędzać. :roll:

 

W zimę stulecia, przy temp -30 na zewnątrz, w domku była temperatura od 21 do 24 stopni, czasem 25, ale już trudno wytrzymać przy takiej temperaturze więc otwieraliśmy okna ... i mniej hajcowaliśmy, a jak wychodziliśmy z domu, bez dogrzewania, temperatura spadała do min 18 stopni C (oczywiście wszystko na plusie)

 

Instalacje - w skrócie (nie bardzo to wszystko rozumiem ale mogę wymienić co jest ...) - kominek 18 kw makroterm z płaszczem, dwa zasobniki po 150 l, kocioł vaillant ecotec chyba 20 kw kondensat, podłogówka w połowie domu, w połowie grzejniki. Sprawdza się znakomicie, jak pisałam było bardzo cieplutko, jest ciepła woda, wykonanie super - mieliśmy szczęście do znakomitego instalatora, bardzo dobrej jakości materiały i wykonanie.

Większa moc kominka przy tej powierzchni mogłaby chyba powodowac problemy - raz udało nam się zagotować wodę w kominku - po tym jak oszczędny teść poskręcał grzejniki i kominek nie miał gdzie oddać ciepła.

Teraz też czasem jeszcze grzejemy, z tego co wiem jest w tym kominku tryb letni pracy - bez grzania grzejników, tylko woda, ale musiałabym sprawdzić.

Trzeba pamiętać o tym żeby zabezpieczyć naczynie wzbiorcze przed zamarzaniem - u nas zamarzło, musieliśmy owinąć kablem oporowym czy jakąś matą grzejną i otuliliśmy szczelnie wełną - sprawdziło się znakomicie.

Dwa czy trzy razy był kominiarz - niestety trzeba o tym pamiętać.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bodiniusz,

jeśli masz gaz - to już liczono gdzieś na forum - to nie warto inwestować w płaszcz wodny, lepiej zrób z rozprowadzeniem ciepła albo otwarty wkład, może i tak nagrzeje bez specjalnych instalacji. Dobry wkład to 3-4 tys, kominek z pw to na pewno co najmniej 8 tys.

Z drugiej strony mieliśmy pewne zwiastuny kryzysów energetycznych - po ewentualnym odcięciu dopływu gazu warto mieć alternatywę.

Poza tym jest to ekologiczne - tak jak np. kolektory. Więc może mimo tego że wyliczenia na razie nie wskazują na to, że inwestycja się zamortyzuje, może warto zainwestować, albo poczekać aż takie instalacje stanieją i wtedy zainwestować. My mamy dwa zasobniki - jak pisałam - i czekamy aż kolektory słoneczne trochę stanieją albo gminy zaczną dopłacać do tej inwestycji. Wtedy je sobie zainwestujemy i będziemy cieszyć się tanim, ekologicznym ciepłem (w przypadku kolektorów - tylko wody).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań:

1. Czy kto z Was ma kominek z płaszczem, a do tego piec gazowy - na gaz ziemny? Czy wówczas palenie w kominku daje jakš oszczędnoć? Czy na tyle dużš, że warto inwestować takie grube pienišdze? I do tego męczyć się z paleniem - bo jest przecież nieco więcej zabawy niż z gazem.

 

2. Czy rzeczywicie płomień w kominku z p.w. jest mniejszy, a do tego szyba bardziej zadymiona - i nastroju niet?

 

3. Właciwie gdybym robił kominek bez płaszcza, to i tak musiałbym sporo zainwestować. Czy warto doinwestowywać do płaszcza?

 

4. Nie pytam jaki wkład, bo pewnie więcej się nie dowiem niż poczytałem ;)

 

5. Czy taki kocioł gazowy jak w ogóle nie będzie używany (przy sprawnym paleniu w kominku) nie pordzewieje?

 

Bodiniusz -

1. Ja mam gaz ziemny i kominek z płaszczem. W tym sezonie największy rachunek za gaz jaki zapłaciliśmy za 2 miesiące to było 270PLN - sąsiad, który ma identyczną powierzchnię domu (ok.160m2 - też na razie ma zrobiony tylko parter) zapłacił za ten sam czas 1200PLN

 

2. Co do wielkości płomienia to nie mam porównania, ale napewno nie można powiedzieć że nie ma nastroju :lol: jak otworzy się dojście powietrza to ogień wielgachny

 

3. Musisz odpowiedzieć sobie sam - my nie żałujemy - a okopcone kratki przy wylotach powietrza oraz zapach dymu przemówił nam jakoś za płaszczem wodnym

 

4. My mamy CTM 18 kW

 

5. Nie mam pojęcia :-? Ale piec załącza sie i tak od czasu do czasu aby podgrzać wodę w zasobniku (przynajmiej u nas)

 

....i to by było na razie tyle :-)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy kto używa kominków innych niż Lechma, Makroterm, CTM?

 

Chodzi mi o kominek Aquatondo 22 R

http://giersz.pl/obrazki_n/aquatondo22r.gif

http://giersz.pl/?id=1&mod=AQUATONDO%2022%20R&nsp=&s_typ=1&nsp=1

 

Ma szybę panoramicznš otwieranš do góry. Kiedy w castoramie widziałem jaki kominek w tej technologii włanie uszkodzony.... czy to nie jest zawodne (cały układ bloczków, linek, obcišżników - a przy otwieraniu na bok zwykły zawias - nie ma się co popsuć).

 

Czy kto z użytkowników albo instalatorów mógłby co powiedzieć w tym temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...