Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Recommended Posts

Zaraz po zamieszczeniu tego postu pojawił się po prawie czterech miesiącach instalator i wymienił mi szybę w ramach przecieków z rur, które usunąłem we własnym zakresie, zagotował w kominku. Jednak za materiały nadal chce ode mnie 2200zł + 1000 za instalacje. Poprosiłem go o fakturę na te materiały. Co zrobić, jeżeli ceny na fakturze będą nadal zawyżone? Jeszcze jedno pytanie. Czy ktoś ma elektrozawór pomiędzy junkersem, a zasobnikiem CWU i jak to chodzi? Np. junkersa mam ustawionego na 45 stopni, a w zasobniku woda ma temperaturę 55 stopni. Elektor zawór ustawiony jest na 50 stopni i idze mi woda z junkersa, a według mnie powinna iść z zasobnika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witajcie!

Mam pytanie do instalatorów: czy celowe jest zastosowanie układu zamknietego z wymiennikiem itd. przy współpracy kominka z kotłem elektrycznym (ELterm). Układ prosty ,bez podłogówki, tylko zasobnik cwu .Producent kotła dopuszcza pracę w systemie otwartym. Jakie są argumenty za układem zamkniętym??

Będe wdzieczny za sugestie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jam pytanko niby z innej beczki...

Słuchajcie, co poradzicie...

Chodzi mi o to, aby ograniczyć kapanie/stukanie wody/deszczu o dno wyczystki w kominie. Jak na razie nie mam żadnego "strażaka" (nie potrzeba żadnego wspomagania ciągu), mam Makroterma 18 kW.

Zastanawiam się, czy zakładać strażaka, czy moze "grzybka" z daszkiem??

Tylko teraz nie wiem, czy aktualnie bezproblemowym ciągu (fi 200 mm) przy strażaku ciąg nie będzie z kolei za mocny?? A druga kwestia, czy daszek/grzybek ma jakiś wpływ czy też jest obojętny na stan cugu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może być coś takiego, jak za mocny cug?

 

A ja mam pytanie innego typu - mam kominy spalinowe nie tylko bez daszku, ale i bez piecy (niektóre służą za wentylacyjne, inne do niczego nie służą). Co się dzieje z tą wodą, co tam wpływa, ze śniegiem, co wpada? Może należałoby pozatykać te kominy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Mam pytanie do instalatorów: czy celowe jest zastosowanie układu zamknietego z wymiennikiem itd. przy współpracy kominka z kotłem elektrycznym (ELterm). Układ prosty ,bez podłogówki, tylko zasobnik cwu .Producent kotła dopuszcza pracę w systemie otwartym. Jakie są argumenty za układem zamkniętym??

Będe wdzieczny za sugestie. Pozdrawiam.

lepiej zainstaluj wymiennik pozbędziesz się kłopotów z zapowietrzaniem grzejników a pozatym większość producentów grzejników panelowych nie uznaje gwarancji w wypadku podłonczenia grzejników do układu otwartego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jam pytanko niby z innej beczki...

Słuchajcie, co poradzicie...

Chodzi mi o to, aby ograniczyć kapanie/stukanie wody/deszczu o dno wyczystki w kominie. Jak na razie nie mam żadnego "strażaka" (nie potrzeba żadnego wspomagania ciągu), mam Makroterma 18 kW.

Zastanawiam się, czy zakładać strażaka, czy moze "grzybka" z daszkiem??

Tylko teraz nie wiem, czy aktualnie bezproblemowym ciągu (fi 200 mm) przy strażaku ciąg nie będzie z kolei za mocny?? A druga kwestia, czy daszek/grzybek ma jakiś wpływ czy też jest obojętny na stan cugu??

Strażak nie ma większego wpływu na stan cugu jedynie zabespiecza przed zawiewaniem wiatru do komina co może być przyczyną braku cugu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strażak nie ma większego wpływu na stan cugu jedynie zabespiecza przed zawiewaniem wiatru do komina co może być przyczyną braku cugu

 

Nie nooooo w tej chwili to jakieś herezje chyba opowiadasz...wszyscy chyba wiemy, że właśnie strażakiem poprawiamy sobie cug...a zasłonić to sobie możesz grzybkiem właśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strażak nie ma większego wpływu na stan cugu jedynie zabespiecza przed zawiewaniem wiatru do komina co może być przyczyną braku cugu

 

Nie nooooo w tej chwili to jakieś herezje chyba opowiadasz...wszyscy chyba wiemy, że właśnie strażakiem poprawiamy sobie cug...a zasłonić to sobie możesz grzybkiem właśnie.

senser cug w komiie nie zależy od sposobu zakończenia komina a od wysokości tegoż komina.A bieże się z różnicy ciśnienia atmosferycznego pomiędzy wysokością na jakiej podłanczamy urządzenie grzewcze czy to kominek czy piec na paliwo stałe a wysokością na której spaliny ulatują do atmosfery a strażak zabespiecza nam przed negatywnym zjawiskiem zawiewania dymu przez wiatr do komina co może skutkować słabszym cugiem niż by to wynikało z wysokości komina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

senser cug w komiie nie zależy od sposobu zakończenia komina a od wysokości tegoż komina.A bieże się z różnicy ciśnienia atmosferycznego pomiędzy wysokością na jakiej podłanczamy urządzenie grzewcze czy to kominek czy piec na paliwo stałe a wysokością na której spaliny ulatują do atmosfery a strażak zabespiecza nam przed negatywnym zjawiskiem zawiewania dymu przez wiatr do komina co może skutkować słabszym cugiem niż by to wynikało z wysokości komina

:lol: :lol: :lol:

Człowieku, nie trzeba naukowca. Strażak jest do polepszenia parametrów "ssania" komina...a chodzi tu o zjawisko podciśnienia jakie się wytwarza pod osłonką strażaka, to tak jakbyś jechał rowerem za samochodem ciężarowym.

Wysokość komina, owszem ważna, ale czasem jej brak można sobie zrekompensować właśnie strażakiem.

A zawiewanie wiatru do komina nie ma NIGDY miejsca, bo musiałby wiać prostopadle z góry na dół, no przynajmniej w moich okolicach się to nie zdarza....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

senser cug w komiie nie zależy od sposobu zakończenia komina a od wysokości tegoż komina.A bieże się z różnicy ciśnienia atmosferycznego pomiędzy wysokością na jakiej podłanczamy urządzenie grzewcze czy to kominek czy piec na paliwo stałe a wysokością na której spaliny ulatują do atmosfery a strażak zabespiecza nam przed negatywnym zjawiskiem zawiewania dymu przez wiatr do komina co może skutkować słabszym cugiem niż by to wynikało z wysokości komina

:lol: :lol: :lol:

Człowieku, nie trzeba naukowca. Strażak jest do polepszenia parametrów "ssania" komina...a chodzi tu o zjawisko podciśnienia jakie się wytwarza pod osłonką strażaka, to tak jakbyś jechał rowerem za samochodem ciężarowym.

Wysokość komina, owszem ważna, ale czasem jej brak można sobie zrekompensować właśnie strażakiem.

A zawiewanie wiatru do komina nie ma NIGDY miejsca, bo musiałby wiać prostopadle z góry na dół, no przynajmniej w moich okolicach się to nie zdarza....

:lol: :lol: :lol: "ssanie" komina

Właśnie ta osłonka strażaka jest opływowa i ustawiając się do wiatru chroni przed zawirowaniami dymu na szczycie komina a cug zależy od wysokości komina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:lol: :lol: :lol: "ssanie" komina

Właśnie ta osłonka strażaka jest opływowa i ustawiając się do wiatru chroni przed zawirowaniami dymu na szczycie komina a cug zależy od wysokości komina

 

Jeśli nie rozumiesz znaczenia cudzysłowia to już twój problem.

Z resztą nie polemizuje bo widzę, że masz tyle co nic pojęcia o temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Mam pytanie do instalatorów: czy celowe jest zastosowanie układu zamknietego z wymiennikiem itd. przy współpracy kominka z kotłem elektrycznym (ELterm). Układ prosty ,bez podłogówki, tylko zasobnik cwu .Producent kotła dopuszcza pracę w systemie otwartym. Jakie są argumenty za układem zamkniętym??

Będe wdzieczny za sugestie. Pozdrawiam.

lepiej zainstaluj wymiennik pozbędziesz się kłopotów z zapowietrzaniem grzejników a pozatym większość producentów grzejników panelowych nie uznaje gwarancji w wypadku podłonczenia grzejników do układu otwartego.

Albo obniża gwarancję z 5 lat do roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Mam pytanie do specjalistów od instalacji, wielu ich tutaj jak widze. Posiadam wkład "merkury", zaraz za wkładem jest kotłownia, system z wymiennikiem ciepła i dwie pompy, jedna do obiegu kominka a druga do obiegu poprzez zasobnik ciepłej wody i grzejniki. I tu mam własnie problem, instalator umiescil czujniki włączenia pomp na dojsciu i wyjsciu z wkładu, tą od obiegu kominka na wyjsciu a tą od obiegu grzejników na powrocie. Problem jest w tym ze muszę je miec ustawione na 65 stopni wyjscie i 55 stopni powrot bo wtedy w miarę szybko się załanczają ale niestety bardzo pozno się wyłaczają i woda w zasobniku mimo ze wczesniej potrafi się nagrzac do temperatury 80 stopni potrafi poprzez noc spaść do 40 bo pompy ciągle chodzą i wymiennik dziła w odwortną stronę, czyli oddaje ciepło z zasobnika na wkład. Jeśli ktoś ma jakiś pomysł na to bardzo proszę o pomoc. Mogę wykonać dokładniejszy schemat tej instalacji.

 

Pzodrawiam

 

Też się nad tym zastanawiam, będę właśnie podłanczał zbiornik cwu do kominka i co zrobić aby po wygaśnięciu w kominku woda w zbiorniku nie wystudzała się .??? Elektrozawór z dwoma czujnikami jeden w zbiorniku drugi w kominku ??? możę ktoś rozgryzł temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się nad tym zastanawiam, będę właśnie podłanczał zbiornik cwu do kominka i co zrobić aby po wygaśnięciu w kominku woda w zbiorniku nie wystudzała się .??? Elektrozawór z dwoma czujnikami jeden w zbiorniku drugi w kominku ??? możę ktoś rozgryzł temat.

 

W Makrotermie możesz zrobić tak, że podłączasz dwie pompy do centralki, gdzie na jednej pompie ustawiasz temp. zał. te swoje 75 stopni. A na pompie od CO inną, nizszą. W praktyce nie jest to takie proste, ze względu na istotnie szybkie wychładzanie się kominka na potrzeby CO. Ja "robię" tak....na czas grzania CWU wyłączam pompe od CO (fizycznie) oraz od podłogówki. Kominek w ten sposób dość szybko grzeje wodę w obwodzie CWU i po osiągnięciu (lub niebezpiecznie szybko nagrzewającego się kominka) odpalam pozostałe pompy CO.

Nie jest to rozwiązanie "bezobsługowe", ale w gruncie rzeczy z przyzwyczajenia nie jest to też jakąś super uciążliwe...plus tego taki, że wodę mam zależy...nagrzaną od 80 do nawet 90 stopni... :-) i takie nagrzanie styka mi na cały dzień...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sezon grzewczy tuż tuż, wszysko podłączone tylko wiedzy o samym paleniu brak. Jak własciwie palić w takim kominku? ile drewna wkładać? jakie optymalne temperatury utzrymywać? Jak ustawiać szyber a jak wlot powietrza pod paleniskiem?

 

Dla mnie to tez będzie problem :D Nie mamy jeszcze drewna :x mam nadzieję że można kupic sezonowane drewno? Ale nie z nazwy..... :-?

Co do tego strażaka i grzybka. To co lepiej zastosowac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...