Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Recommended Posts

Witam plaszczowcow. :wink: .Mialem broblemy z czestym czyszczeniem kominka (zbieral sie nagar wewnątrz kominka)Jest w tym troche mojej winy poniewaz przestawialem kominek który stał centralnie przy kominie.Po przestawieniu kominka ok 1.5m od osi laczac go 2 kolanami skretnymi mam kłopot z częstym czyszczeniem kominka.Komin mam schiedla zakończony grzybkiem .Mistrz kominiarski radził zdjąć grzybek który ponoc oslabia i tak juz słabszy ciąg o ok.10%. Tak więc wydaje mi sie że lepiej założyc strażaka i nie mieć problemów z ciagiem .Wiech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam szanownych kominkowiczów.

 

Proszę o opinię i radę.

Obecnie posiadam dwufunkcyjny kocioł De Dietrich oraz wykonaną instalację CO i CWU. (Domek 380 m.)

Chciałbym ją rozszerzyć o kominek z płaszczem wodnym (z instalacją bezpieczeństwa – schładzającą przy 95 C) oraz 3 panele solarów. Chcę ogrzewać CO i CWU.

Szukałem optymalnego systemu grzewczego zawierającego te elementy. Znalazłem w Makrotermie ale nie do końca spełnia moje oczekiwania. Dlatego wydumałem swój własny system:

http://www.zug.rabka-zdroj.pl/graf/instalacja.jpg

 

Założenie jest takie: Woda z kombinowanego wymiennika ciepła (już ogrzana) trafia do kotła który w razie potrzeby dogrzewa ją lub puszcza bezpośrednio w obieg.

Znalazłem taki typ wymiennika ciepła (Vaillant- 690 litrów - typ zbiornik w zbiorniku z dwoma wężownicami). Producent nie przewidział takiego podłączenia tego wymiennika stąd moje pytanie czy to może się udać?

Schemat jest bardzo uproszczony.

Woda CWU jest ogrzana przez solary. CO jest ogrzewane przez wężownicę z kominka (190 l). Całość zawiera minimum elektroniki (poza tą wbudowaną w kocioł Dietrich).

Co o tym myślicie?

Czy słyszeliście o nieco tańszym wymiennikiem tego typu. Tu uśmiech do 1950. :D

Proszę o konstruktywne wytknięcie błędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Makrotermie możesz zrobić tak, że podłączasz dwie pompy do centralki, gdzie na jednej pompie ustawiasz temp. zał. te swoje 75 stopni. A na pompie od CO inną, nizszą. W praktyce nie jest to takie proste, ze względu na istotnie szybkie wychładzanie się kominka na potrzeby CO. Ja "robię" tak....na czas grzania CWU wyłączam pompe od CO (fizycznie) oraz od podłogówki. Kominek w ten sposób dość szybko grzeje wodę w obwodzie CWU i po osiągnięciu (lub niebezpiecznie szybko nagrzewającego się kominka) odpalam pozostałe pompy CO.

Nie jest to rozwiązanie "bezobsługowe", ale w gruncie rzeczy z przyzwyczajenia nie jest to też jakąś super uciążliwe...plus tego taki, że wodę mam zależy...nagrzaną od 80 do nawet 90 stopni... :-) i takie nagrzanie styka mi na cały dzień...

 

Też właśnie tak myślałem, reczne i przyzwyczajenie w każdym razie dzięki za poradę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak mam takie pytanie czy da sie palic w kominmu z plaszczem latem? oczywiscie bez podgrzewania wody w kaloryferach 8)

 

Rozumiem, że chodzi o pogrzewanie samej CWU??

Zależy od kotłowni, ale to jest kwestia zakręcenia pionu od grzejników...

Praktycznie raczej odradzam wogóle palenie latem...jak chłodniej to jak cię mogę...ale sam kominek jako taki wyzwala sporo ciepła...jak na lato, nawet chłodno moment i będziesz miał parówę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

u mnie juz tez niedlugo monataz kominka z plaszczem.

Waham sie juz tylko miedzy dwoma

polskim MAKROTERMEM i francuskim GODIN 19kW (maja tylko jeden z plaszczem)

O Makrotermi slyszelismy juz duzo.

Jak jest z francuskim GODIN??? Rozmawialem z kilkoma niezaleznymi osobami i bardzo chwalili GODINa

Cenowo wychodzi nawet troche taniej niz Makroterm

 

Jakies sugestie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak mam takie pytanie czy da sie palic w kominmu z plaszczem latem? oczywiscie bez podgrzewania wody w kaloryferach 8)

 

W zasadzie nie powinnam się mądrować, bo palę dopiero od dwóch tygodni, ale właśnie na pół gwizdka, żeby dosuszyć trochę wylewki przed układaniem podłogi. Myślę, że przy pełnej automatyce, a więc możliwości ustawiania temperatury załączenia pomp, schładzania, regulowania przepływu powietrza itp. w dowolnych konfiguracjach to nie powinien być problem. U nas teraz jest na razie ustawione wszystko na niższe temperatury, a zanim włączy się schładzanie, to uruchamia się dozowanie powietrza przepustnicą i spalanie jest przytłumiane. Przecież chyba można ustawić sobie pompkę na zasobnik na niższą temp. niż na CO i załadować mniej drewna (a pompka na CO w ogóle się może nie załączać, jak będzie ustawiona na wyższą temp.). To pewnie zależy jeszcze od całego systemu, w jakim pracuje kominek. U nas akurat system "kontroluje" kocioł elektryczny, który steruje zaworem trójdrogowym i podaje wodę tam, gdzie ma zadane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Mam kominek Makrotermu połączony z piecem gazowym. Interesuje mnie tylko jedna kwestia - czym się zabezpieczyć przed wyłączeniem prądu? Słyszałam, że istnieje takie urządzenie podtrzymujące prąd. Czy ktoś coś wie o nim więcej?

Witam.

Nie ma takiej potrzeby brak pradu - turbina się wyłącza i palenisko gaśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich użytkowników płaszczowców. Proszę o przyjecie do klubu. Mam też pierwsze pytanie - ile płaciliście za swoje Makrotermy 18 kW i z jaką ramą - AKANT, CARO CZY PANORAMIX. Będę wdzięczny za odpowiedź.

oczywiście brutto czy netto.

Witam.

Wszystko zależy od firmy gdzie kupujesz (montaż) itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

u mnie juz tez niedlugo monataz kominka z plaszczem.

Waham sie juz tylko miedzy dwoma

polskim MAKROTERMEM i francuskim GODIN 19kW (maja tylko jeden z plaszczem)

O Makrotermi slyszelismy juz duzo.

Jak jest z francuskim GODIN??? Rozmawialem z kilkoma niezaleznymi osobami i bardzo chwalili GODINa

Cenowo wychodzi nawet troche taniej niz Makroterm

 

Jakies sugestie???

Cześć - polecam Makroterm

[/url]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

u mnie juz tez niedlugo monataz kominka z plaszczem.

Waham sie juz tylko miedzy dwoma

polskim MAKROTERMEM i francuskim GODIN 19kW (maja tylko jeden z plaszczem)

O Makrotermi slyszelismy juz duzo.

Jak jest z francuskim GODIN??? Rozmawialem z kilkoma niezaleznymi osobami i bardzo chwalili GODINa

Cenowo wychodzi nawet troche taniej niz Makroterm

 

Jakies sugestie???

może pomyśl o byrskim http://www.kominki.byrski.pl ma ciekawie rozwiązane sterowania przepustnicą powietrza do spalania w palenisku która jest w cenie wkładu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów mam pytanie czy jest możliwość dokupienia samej przepustnicy do kominka takiej jak jest stosowana w kominku "byrski".Mam kominek ale bez automatycznego sterowania dopływu powietrza a rozwiązanie to jest bardzo ciekawe. Nieznam szczegółów technicznych tego sterowania więc mam pytanie czy ma może ktoś dokładną fotke tej przepustnicy ( na stronie producenta niema żadnych szczegółów) i czy wogóle jeat sens dokładać takie sterowanie.

Dziękuje za zainteresowanie i pozdrawiam Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...