Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Recommended Posts

To znaczy że nic nowego ci nie napisałem.Wedłóg tego co podaje producent zasobnika to powinnaś mieć w standarcie 2 odłony czujników przyjżyj się dobrze zasobnikowi natomiast co do sterownika to rozważ sterownik eurostera do pomp wersja z wyświetlaczem elektronicznym

8)

 

Muszę dzisiaj obejrzeć dokładnie ten zasobnik. Euroster taki zwykły, jaki używa się do sterowania pompą w piecu np. miałowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mam pytanie na które dotychczas nie spotkałem na stronach forum odpowiedzi. Ale zacznę może od tego: jestem w trakcie budowy i oczywiście chciałbym zamontować kominek z PW. Mam trzy typy: Bryski, CTM i Merkury. Każdy z nich coś ma co mnie interesuje.

I tu moje pytanie (takie wielokrotnie złozone): czy tylko wyłożenie komory spalania szamotem uchroni kominek przed wykraplaniem się wody, co daje jeszcze szamot w kominku, czy każdy kominek można wyłożyć szamotem, czy w każdym kominku można palić brykietem węgla brunatnego i/lub b.drzewnym.

A do znawców i/lub użytkowników Merkurego mam pytanie oddzielne: czy kominek ten posiada jakąś elektronike lub inne sterowanie?

 

Za wszelkie odpowiedzi z góry dziękuje.

 

Słuchaj daruj sobie Merkurego.

Naprawde i powaznie mowie.

Mam ten kominek i jestem wsciekla ze go mam !!

( Mariobros pewnie zrobi oczy :wink: )

Wybralabym teraz Makroterma albo CTM-a.

 

Porownaj sobie moce tych kominkow i pojemnosc plaszczow wodnych jak i ich sprawnosc.

Podczas gdy Makroterm ma chyba 50 kilka litrow , Merkury ma 30 pare :evil:

Na dodatek kupujac Merkurego pol roku temu zapewniano mnie, ze ma moc 24KW, obiecnie na ich stronie ten sam kominek ma 13,5 KW :o

Maz dzwonil do nich , co sie okazuje?

Wczesniej liczono wg innych wytycznych obecnie wg innych.

I tak sie okazalo ze moj kominek 24KW to kominek 13KW ( ale nadal ogrzeje 250 mkw pow. :lol: - a to ciekawe).

A najlepsze ze powierzchnia grzejna sie snie zmienila , mimo ze moc sie zmienila :lol: A dlaczego to pani nie umie powiedziec.

Mam wrazenie ze kombinatorzy .

Elektroniki zadnej nie ma.

Byrskiego nie znam , ale jakbym kupowala komienk teraz, to bez zastanowienia wzielabym Makroterma.

Wez tez pod uwage temperature spalin bo ona swiadczy o tym ile ciepla ucieka w komin.

W merkurym jest duza - powyzej 300stopni ( ogolnie powiedzialabym komienk do kitu) :( i ja go mam :( :cry:

Makroterm ma bardzo mala temp. spalin ( w granicach 200st) - bije wszystkich na glowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie na które dotychczas nie spotkałem na stronach forum odpowiedzi. Ale zacznę może od tego: jestem w trakcie budowy i oczywiście chciałbym zamontować kominek z PW. Mam trzy typy: Bryski, CTM i Merkury. Każdy z nich coś ma co mnie interesuje.

I tu moje pytanie (takie wielokrotnie złozone): czy tylko wyłożenie komory spalania szamotem uchroni kominek przed wykraplaniem się wody, co daje jeszcze szamot w kominku, czy każdy kominek można wyłożyć szamotem, czy w każdym kominku można palić brykietem węgla brunatnego i/lub b.drzewnym.

A do znawców i/lub użytkowników Merkurego mam pytanie oddzielne: czy kominek ten posiada jakąś elektronike lub inne sterowanie?

 

Za wszelkie odpowiedzi z góry dziękuje.

 

Słuchaj daruj sobie Merkurego.

Naprawde i powaznie mowie.

Mam ten kominek i jestem wsciekla ze go mam !!

( Mariobros pewnie zrobi oczy :wink: )

Wybralabym teraz Makroterma albo CTM-a.

 

Porownaj sobie moce tych kominkow i pojemnosc plaszczow wodnych jak i ich sprawnosc.

Podczas gdy Makroterm ma chyba 50 kilka litrow , Merkury ma 30 pare :evil:

Na dodatek kupujac Merkurego pol roku temu zapewniano mnie, ze ma moc 24KW, obiecnie na ich stronie ten sam kominek ma 13,5 KW :o

Maz dzwonil do nich , co sie okazuje?

Wczesniej liczono wg innych wytycznych obecnie wg innych.

I tak sie okazalo ze moj kominek 24KW to kominek 13KW ( ale nadal ogrzeje 250 mkw pow. :lol: - a to ciekawe).

A najlepsze ze powierzchnia grzejna sie snie zmienila , mimo ze moc sie zmienila :lol: A dlaczego to pani nie umie powiedziec.

Mam wrazenie ze kombinatorzy .

Elektroniki zadnej nie ma.

Byrskiego nie znam , ale jakbym kupowala komienk teraz, to bez zastanowienia wzielabym Makroterma.

Wez tez pod uwage temperature spalin bo ona swiadczy o tym ile ciepla ucieka w komin.

W merkurym jest duza - powyzej 300stopni ( ogolnie powiedzialabym komienk do kitu) :( i ja go mam :( :cry:

Makroterm ma bardzo mala temp. spalin ( w granicach 200st) - bije wszystkich na glowe.

masz rację, :D

z tych kominków które znam i którymi się interesowałem, bo chciałbym czasami coś tańszego zaproponować klientowi, nie znalazłem kominka który by przebił Makroterma,

a w gruncie rzeczy jak policzy wszystko co potrzeba dokupić do takiego taniego kominka to okazuje się, że Markoterm nie jest wcale taki drogi,

co do temperatury spalin to chyba ma trochę mniej niż te dwieście,

sprawdzałem organoleprycznie,

parę razy zdarzyło mi się dotknąć gorącej rury spalinowej, :lol:

bolało

:cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj daruj sobie Merkurego.

Naprawde i powaznie mowie.

Mam ten kominek i jestem wsciekla ze go mam !!

( Mariobros pewnie zrobi oczy :wink: )

Wybralabym teraz Makroterma albo CTM-a.

 

Porownaj sobie moce tych kominkow i pojemnosc plaszczow wodnych jak i ich sprawnosc.

Podczas gdy Makroterm ma chyba 50 kilka litrow , Merkury ma 30 pare :evil:

Na dodatek kupujac Merkurego pol roku temu zapewniano mnie, ze ma moc 24KW, obiecnie na ich stronie ten sam kominek ma 13,5 KW :o

Maz dzwonil do nich , co sie okazuje?

Wczesniej liczono wg innych wytycznych obecnie wg innych.

I tak sie okazalo ze moj kominek 24KW to kominek 13KW ( ale nadal ogrzeje 250 mkw pow. :lol: - a to ciekawe).

A najlepsze ze powierzchnia grzejna sie snie zmienila , mimo ze moc sie zmienila :lol: A dlaczego to pani nie umie powiedziec.

Mam wrazenie ze kombinatorzy .

Elektroniki zadnej nie ma.

Byrskiego nie znam , ale jakbym kupowala komienk teraz, to bez zastanowienia wzielabym Makroterma.

Wez tez pod uwage temperature spalin bo ona swiadczy o tym ile ciepla ucieka w komin.

W merkurym jest duza - powyzej 300stopni ( ogolnie powiedzialabym komienk do kitu) :( i ja go mam :( :cry:

Makroterm ma bardzo mala temp. spalin ( w granicach 200st) - bije wszystkich na glowe.

Dzieki za sugestie. Zauwazylem ze Merkury to golec bez rzadnyc dodatkow. No i nadal mam zagwozdkez Bryskim i CTM. Dzieki za sugestie co do temp spalin - istotna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie na które dotychczas nie spotkałem na stronach forum odpowiedzi. Ale zacznę może od tego: jestem w trakcie budowy i oczywiście chciałbym zamontować kominek z PW. Mam trzy typy: Bryski, CTM i Merkury. Każdy z nich coś ma co mnie interesuje.

I tu moje pytanie (takie wielokrotnie złozone): czy tylko wyłożenie komory spalania szamotem uchroni kominek przed wykraplaniem się wody, co daje jeszcze szamot w kominku, czy każdy kominek można wyłożyć szamotem, czy w każdym kominku można palić brykietem węgla brunatnego i/lub b.drzewnym.

A do znawców i/lub użytkowników Merkurego mam pytanie oddzielne: czy kominek ten posiada jakąś elektronike lub inne sterowanie?

 

Za wszelkie odpowiedzi z góry dziękuje.

 

Słuchaj daruj sobie Merkurego.

Naprawde i powaznie mowie.

Mam ten kominek i jestem wsciekla ze go mam !!

( Mariobros pewnie zrobi oczy :wink: )

Wybralabym teraz Makroterma albo CTM-a.

 

Porownaj sobie moce tych kominkow i pojemnosc plaszczow wodnych jak i ich sprawnosc.

Podczas gdy Makroterm ma chyba 50 kilka litrow , Merkury ma 30 pare :evil:

Na dodatek kupujac Merkurego pol roku temu zapewniano mnie, ze ma moc 24KW, obiecnie na ich stronie ten sam kominek ma 13,5 KW :o

Maz dzwonil do nich , co sie okazuje?

Wczesniej liczono wg innych wytycznych obecnie wg innych.

I tak sie okazalo ze moj kominek 24KW to kominek 13KW ( ale nadal ogrzeje 250 mkw pow. :lol: - a to ciekawe).

A najlepsze ze powierzchnia grzejna sie snie zmienila , mimo ze moc sie zmienila :lol: A dlaczego to pani nie umie powiedziec.

Mam wrazenie ze kombinatorzy .

Elektroniki zadnej nie ma.

Byrskiego nie znam , ale jakbym kupowala komienk teraz, to bez zastanowienia wzielabym Makroterma.

Wez tez pod uwage temperature spalin bo ona swiadczy o tym ile ciepla ucieka w komin.

W merkurym jest duza - powyzej 300stopni ( ogolnie powiedzialabym komienk do kitu) :( i ja go mam :( :cry:

Makroterm ma bardzo mala temp. spalin ( w granicach 200st) - bije wszystkich na glowe.

przepraszam iż się wtrącę zanim zainstalowałem agnieszce1 merkurego dużo rozmawiałem z nią i przedstawiłem ofertę na merkurego i na byrskiego decyzję pozostawiając inwestorce.Jaką by nie podjeła decyzję dotyczącą wyboru kominka to taki kominek bym podłonczył bowiem zasady podłanczania kominków z płaszczem wodnym czy to merkurego czy ctm-a czy byrskiego są jednakowe i niezmienne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich i proszę od razu o fachową poradę:

Instalator, prowadząc podłączenie z kotłowni do przyszłego kominka, wykonał je z rur plastikowych (zgrzewanych) fi 28, prowadząc je po podłodze. Twierdził, że skoro ma być Makroterm, to może być plastik, bo to jest już "po" wymienniku ciepła, który wbudowany jest w kominek.

Rury zostały położone, ocieplone otuliną piankową, wylewki wylane, ale:

1. doczytałem się na stronie Makroterma, że kategorycznie zalecają miedź

2. ostatnio zastanawiam się, czy w ogóle chcemy Makroterma - może CTM albo Byrski (Lechma się mojej żonie nie podoba)

Ale co z tymi rurami plastikowymi? Czy rzeczywiście to jest skucha? Wiem, że chodzi maksymalną temperaturę 80st dla PCV i ryzyko zagotowania kominka...

Czy to oznacza, że tylko Makroterm? A może w ogóle to się do niczego nie nadaje?

Proszę o opinie...

 

I jeszcze jedno: Byrski chwali się zaworem dławiącym powietrze, w CTM-ie można ponoć ustawić tak obieg spalin, że nie grzeje wody (bypass).

Co jest więc lepsze? (Wiem, że zadaję pytanie z gatunku: "Co jest lepsze: autobus czy tramwaj?", ale wiadomo, że jedni producenci "oszukują" w opisach bardzo, inni nieco mniej). Czy w CTM-ie rzeczywiście to działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatm wszystkich

 

Nie pisałem jeszcze w tej kategorii, ale jestem świadkiem użytkowania CTM-a od 5 lat u rodziców w domu. Ogólnie kominek rewelacja. Szyba unoszona do góry, palenisko super pojemne, grill obrotowy na którym szaszłyki i kurczaki pieką się rewelacyjnie. Jeżeli chodzi o grzanie to wspomniany bypass działa połowicznie, owszem spaliny kierowane są z pominięcie półek wodnych do czopucha ale i tak woda dalej się grzeje. Nie wiem dlaczego, ale dość często zdarza się zagotować wodę myśle że albo kominek przemymiarowany albo wyminennik ma za małą wydajność. Zabezpieczenie w postaci naczynia otwartego z zaworem dopuszczającym wodę (zawór popsuł się po roku) działa w przypadku zagotowania sie wody - Hałas niesamowity ale na tym koniec.

U siebie w obecnie budowanym domu zainstalowałem MAROTERM ale w wersji do układów otwartych ( nie mam szans na gaz). Przekonała mnie do makrotermu możliwość bardziej automatycznej kontroli spalania.

Po uruchomieniu mogę stwierdzić:

- Makroterm jest zgrabniejszy (mniejszy)

- CTM ma duża wiekszą komorę spalania

- W makrotermie dużo szybciej brudzi się szyba i trudnij ją umyć

- centralka w CTM jest duużo ładniejsza ale mażliwości regulacji są dużo większe w Makrotermie

- CTM ma grila obrotowego!!

- CTM jest droższy (przynajmniej od Makrotermu do układów otwartych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tych kominków które znam i którymi się interesowałem, bo chciałbym czasami coś tańszego zaproponować klientowi, nie znalazłem kominka który by przebił Makroterma,

:cry:

Sluchajcie Go ludzie, wie co mowi :D

 

Mariobros - nie negowalam Twoich umiejetnosci jedynie jakosc kominka - a jest bardzo cienka.

Owszem nam pozostawiles wybor kominka, ale nie wiem czy pamietasz, bylismy nastawieni na makroterma, propozycja montazu merkurego wyszla od Ciebie ( 1-szy raz uslyszelismy o merkurym), zachwycales sie szamotami :wink: A czlowiek jakos wierzy fachowcowi i zdaje sie na jego zdanie nieprawdaz? :wink:

Takie pytanie - dlaczego nie polecasz ludziom makroterma? naprawde uwazasz ze merkury jest bardziej wart uwagi niz makroterm?

O przepraszam teraz to jest byrski na topie :wink:

 

Aha - widzimy sie w sobote, pamietasz? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) i firmy kratki podobno bardzo dobry link do ich strony http://www.kratki.pl/index.php?m=of&lg=pl

czy ktoś może słyszał coś na temat tej firmy i ich rewelacyjnych podobno kominkach

:)

 

Mam kominek z kratki.pl - model "Zuzia" 19 kW z płaszczem wodnym. Na razie nie mam zastrzeżeń. Z wyglądu mi się podoba, wykonanie wygląda na porządne. Palę w nim od tygodnia, ale niezbyt wysuszonym drewnem iglastym. Temperatura płaszcza utrzymuje się w okolicach 60 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jestem zupełnie nowym użytkownikiem tego forum.

 

Ponieważ planuję w moim przyszłym domku kominek z płaszczem wodnym - sumiennie przeczytałem cały ten wątek (nie pytajcie ile to trwło).

 

Podoba mi się idea systemu zintegrowanego z Makrotermu, jednak, czy zauważyliście, że na Turbokominki jest chyba najkrótszy okres gwartancji. Inni producenci dają 5-10 lat, a Makroterm tylko 3!!!

Zadałem nawet pytanie w tej sprawie (emilkiem) u źródła, ale odpowiedź jaką otrzymałem trudno nazwać satysfakcjonującą.

 

W związku z powyższym mam pytanie do użytkowników Turbokominków - jak wygląda sprawa trwałości tych "urządzeń"?

 

Znajomy hydraulik twierdzi, że szybko rdzewieją naczynia wzbiorcze - co wy na to?

 

Z oczywistych względów szczególnie będę wdzięczny za odpowiedzi długoletnich użytkowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

od roku jestem użytkownikiem Makrotermu 18kW. Niby wszystko jest oki ale nurtuje mnie m.in. ta jedna sprawa. Na wyposażeniu są dwie pompy: do CWU i CO. Zdażyło mi się zagalopować z drewnem i nagrzałem w kominku do 90 stopni. Obserwując działanie pomp widzę, że chodzą obydwie, ale ciepło wykorzystywane jest tylko przez pompę CWU. DLACZEGO??? Czy tak ma być???

 

 

PS. Pierwszy raz puściłem tę wiadomość na główny. SORY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam następujące problemy i nie wiem czy to w zasadzie problem czy normalna sprawa:

 

1. Po 2 godzinach palenia szyba jest czarna ze nie widac nic w srodku, pale brzoza.

 

2. Kominek ma problem z osiągnięciem temperatury zadanej.

 

3. Trzeba dokładać co 2 godziny bo się wypala jak cholera, drewno idzie tak, że przez zime to z 30 metrow pojdzie jak nic.

 

Prosze o komentarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zwracam sie z proźbą do 1950. Mam problem z moim kominkiem CTM 24 plus kocioł elektryczny. Jak chodzi kocioł elektryczny wszystko jest OK (wszystkie grzejniki grzeją elegancko) natomiast jak grzeje kominek to niektóre grzejniki sa mocno gorące a niektóre do połowy a niektóre wcale. Czy to może być pompa albo zawór zwrotny który jest na wyjściu pompy? Jestem w kropce. Z góry dziękuję za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam następujące problemy i nie wiem czy to w zasadzie problem czy normalna sprawa:

 

1. Po 2 godzinach palenia szyba jest czarna ze nie widac nic w srodku, pale brzoza.

 

2. Kominek ma problem z osiągnięciem temperatury zadanej.

 

3. Trzeba dokładać co 2 godziny bo się wypala jak cholera, drewno idzie tak, że przez zime to z 30 metrow pojdzie jak nic.

 

Prosze o komentarz.

Już odpowiedziałam w innym wątku - ale jeśli to brzoza to tak moze być. Brzoza przelatuje rpzez komin, pali się bardzo szybko, i jeśli niesezonowana to może smolić szybę.

 

Problem 2 - jaką zadawałeś temperaturę? Jeśli niską to faktycznie dziwne. Zadzwoń do instalatora albo do Makrotermu

 

Nam poszło 25 kubików drewna - w domu było bardzo ciepło.

Oprócz tego paliliśmy trochę palet i desek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...