Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Recommended Posts

Mam następujące problemy i nie wiem czy to w zasadzie problem czy normalna sprawa:

 

1. Po 2 godzinach palenia szyba jest czarna ze nie widac nic w srodku, pale brzoza.

 

2. Kominek ma problem z osiągnięciem temperatury zadanej.

 

3. Trzeba dokładać co 2 godziny bo się wypala jak cholera, drewno idzie tak, że przez zime to z 30 metrow pojdzie jak nic.

 

Prosze o komentarz.

 

 

Potwierdzam, że brzoza pali się jak zapałki. I to, że wilgotne drewno = brudna szyba i sadza szklista. Jak paliłam suchą brzozą, było czyściutko, jak tylko drewno wilgotne, kominek mocno zapaprany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Agnieszka1 mam taki sam projekt domu jak Ty- Tercja. Jestem na etapie wykończeniówki (układanie płytek na podłogach). Mam zainstalowany kominek Makroterm, ale do układów otwartych chyba nazywa się turbokominek I. Ma on moc 16 kW. Parter w Tercji ma 124m2. Mam nadzieje że te 16 kW wystarczą? Twój kominek o mocy 24 kW zainstalowany chyba z zamiarem ogrzewanie poddasza. Mam racje?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

jestem już po pierwszym sezonie używania Makrotermu 18kW. Zbliża się następny sezon i tutaj mam pytanie do użytkowników. Powiedźcie jakie macie ustawienie centralki? Jak optymalnie ją ustawić aby kominek czasami się nie przegrzewał (kilka razy załadowałem do pełna i miałem ALARM :oops:).

 

Ja też miałam o to zapytać. Na jakich temperaturach ustawiacie pompy, przepustnicę autom. i schładzanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak nie bedziesz palić zamkniesz dopływ

 

Słyszałem, że również jak się nie pali, dopływ powinien być otwarty. Wydaje się logiczne...

 

niekoniecznie.

Otwarty dopływ może wychładzać dom.

 

 

Agnieszko, a dlaczego nie kupiłas polecanego przez forumowiczów Makroterma, albo ctm'a?

 

Majka bylismy nastawieni na Makroterma bardzo ( szczegolnie po Twoich opiniach - nie mysle sie?). Mowilismy hydraulikowi ze chcemy Makroterma, ewentualnie zastanawiamy sie nad ctm'em, a on na to nam zaproponowal wg niego super kominek Merkury z szamotami, ktore powoduja, ze cieplo sie dluzej utrzymuje, byl w Merkurym montazysta, zapewnial, ze zamontowal ich juz kilkanascie i nikt sie nie skarzyl i ze wogole takie one super sa. Na forum tez bardzo chwalil je.

Wygladalo na to, ze sie zna i wie co mowi, wiec poleglismy na jego zdaniu i taki mamy efekt :(

 

do hydraulika: przykro mi ,ze to pisze, ale dokladnie tak jest , jestem bardzo rozczarowana tym kominkiem i rozzalona ze dalismy sie namowic na niego :(

Nikomu nie polecam tego kominka.

Zreszta jak widze hydraulik tez juz nie poleca, ciakawe dlaczego, przeciez minelo dopiero 4 miesiace, nagle sa zle?a byly takie super....

 

czyli wcisnął ci kit. :evil: Tak to jest z monterami co instalują w całej Polsce.

Dobry to tylko w rejonie, bo na więcej nie ma czasu :wink:

majka myślę że agnieszka1 nie miała zastrzeżeń do fachowości montażu a do samego wkładu kominkowego z płaszczem wodnym,jak to w życiu bywa postęp w różnych dziedzinach życia jak i w dziedzinie kominków z płaszczem wodnym stale się dokonuje więc kominek który był 1 rok temu bardzo dobry dziś jest średniej jakości,wyścig technologiczny pomiędzy producentami trwa i stale je uleprzają.A przed montażem na etapie wyboru kominka przedstawiłem agnieszce1 foldery conajmnej 3 producentów do wyboru jak mnie pamięć nie myli merkurego,byrskiego i chyba lazara i przedstawiłem dobre i złe strony tych wkładów to że merkury posiada szamoty byrski nie,merkury nie posiada automatyki sterującej i przepustnicy powietrza a byrski tak itp.A to że producent inaczej w/g innych danych i w innym instytucie teczniki grzewczej wykonywał badania mocy wkładu i pół roku temy dany kominek merkurego miał 24 kw a teraz ma 14 kw to nie moja wina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agnieszka1 mam taki sam projekt domu jak Ty- Tercja. Jestem na etapie wykończeniówki (układanie płytek na podłogach). Mam zainstalowany kominek Makroterm, ale do układów otwartych chyba nazywa się turbokominek I. Ma on moc 16 kW. Parter w Tercji ma 124m2. Mam nadzieje że te 16 kW wystarczą? Twój kominek o mocy 24 kW zainstalowany chyba z zamiarem ogrzewanie poddasza. Mam racje?

 

OOooo :D

Ciesze sie ze jestes :wink:

Nasz parter ma nieco wiecej mkw jakies 135 - powiekszylismy nieco sypialnie.

Nasz kominek 24 kw mial ogrzewac narazie sam parter a w przyszlosci jakby co tez i poddasze.

 

Mariobros no przykro mi, ze nie poczuwasz sie choc troche ,ze choc troche winy za to ,ze mamy Merkurego nalezy do Ciebie.

Jakbys tak nie polecal, nie byloby go. Bylby Makroterm - tego jestem pewna.

I nie rok, tylko pol roku i wcale tak sie sytuacja nie zmienila na rynku, tak jak merkury byl cienki tak nadal jest, a tak jak Makroterm byl dobry tak jest.

Trzeba umiec nie tylko sie chwalic, ale czasem przyznac ze np. faktycznie polecilem go a on jest cienki. I moze sprobowac cos z tym zrobic. Bylo by milo gdybys choc troche sie poczul odpowiedzialny i chociazby przez to, ze byles ( nie wiem czy nadal jestes) montazysta w merkurym, zadzwonil np. do merkurego i zapytal co jest grane z ta zamiana mocy, ze byles / jestes montazysta u nich, poleciles ten kominek klientom, zamotowales a teraz oni zglaszaja pretensje.

Z Twojej strony zero zainteresowania w tym kierunku , jedynie podkreslanie ze to nie Twoja wina.

No ale trzeba Ci przyznac, ze nie migasz sie od przyjechania zeby cos poprawic, na kazdy telefon jestes , to mnie cieszy, ale bierna postawa co do zamiany mocy przez mekrurego smuci mnie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stander skąd ten alarm? Czyżby zabrakło prądu. Ja mam ustawiony Makroterm 24 KW kominek na 55 st. Temp włączenia pompy CWU na 30 st pompy CO na 33 st. Wentylator na 1 biegu moc 30% .Przedmuchów nie pamiętam .Mnie raz zadarzyło się zagotowac wode jak przez przypadek żona wyłączyła pompy zamiast wentylatora. Jak załaduje wieczorem kominek ok godż 23 -1 w nocy to żar mam do 6 rano.(niewielki ale moge z niego bez problemow rozpalić ogień). W zeszłym sezonien miałem ustawiona Wiech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marios, widze jak ganisz po forum wszędzie wychwalasz pod niebiosa swoje umiejętności, przy okazji wyśmiewając reszte monterów.

Prawdopodobnie jesteś jeszcze bardzo mlody, bo w innym wypadku wiedziałbyś, że "prawdziwa cnota" nie potrzebuje się chełpić.

 

widziałam jak zachwalałes Merkurego /wątek o makrotermie, a ty Merkury i Merkury. Teraz pewnie zmieniłes prace i jedziesz Byrski i Byrski. Sorry dla mnie nie jesteś specjalnie wiarygodny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stander skąd ten alarm? Czyżby zabrakło prądu. Ja mam ustawiony Makroterm 24 KW kominek na 55 st. Temp włączenia pompy CWU na 30 st pompy CO na 33 st. Wentylator na 1 biegu moc 30% .Przedmuchów nie pamiętam .Mnie raz zadarzyło się zagotowac wode jak przez przypadek żona wyłączyła pompy zamiast wentylatora. Jak załaduje wieczorem kominek ok godż 23 -1 w nocy to żar mam do 6 rano.(niewielki ale moge z niego bez problemow rozpalić ogień). W zeszłym sezonien miałem ustawiona Wiech

 

 

Sorry, ale to nie mój alarm się włącza, a Motofana70. Włączył się tylko panom instalatorom przy pierwszej próbie, bo nie odpowietrzyli płaszcza.

Ja pytam jedynie o temperatury. U mnie jest jeszcze pompa schładzająca (ja mam CTM-a).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie takie samo zdanie mam jak majka o Mariobros i chyba on nie wie do czego słuzy forum , wspanieale , że udziela rad i jestem mu bardzo wdzięczny ale odrazu załatwiac interestyyyy , choc z tego co zauważyłem kazdy fachowiec zgania na drugiego , nie ma jednak idealnych , wydaje mi sie , że na takim forum można powymieniac sie informacjami i nimi podzielic - po to jest .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stander skąd ten alarm? Czyżby zabrakło prądu. Ja mam ustawiony Makroterm 24 KW kominek na 55 st. Temp włączenia pompy CWU na 30 st pompy CO na 33 st. Wentylator na 1 biegu moc 30% .Przedmuchów nie pamiętam .Mnie raz zadarzyło się zagotowac wode jak przez przypadek żona wyłączyła pompy zamiast wentylatora. Jak załaduje wieczorem kominek ok godż 23 -1 w nocy to żar mam do 6 rano.(niewielki ale moge z niego bez problemow rozpalić ogień). W zeszłym sezonien miałem ustawiona Wiech

 

 

Sorry, ale to nie mój alarm się włącza, a Motofana70. Włączył się tylko panom instalatorom przy pierwszej próbie, bo nie odpowietrzyli płaszcza.

Ja pytam jedynie o temperatury. U mnie jest jeszcze pompa schładzająca (ja mam CTM-a).

 

ja od nie dawna tez mam CTM-a moze jakies porady jak go uzytkowac

bo na razie jest zagorąco w domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marios, widze jak ganisz po forum wszędzie wychwalasz pod niebiosa swoje umiejętności, przy okazji wyśmiewając reszte monterów.

Prawdopodobnie jesteś jeszcze bardzo mlody, bo w innym wypadku wiedziałbyś, że "prawdziwa cnota" nie potrzebuje się chełpić.

 

widziałam jak zachwalałes Merkurego /wątek o makrotermie, a ty Merkury i Merkury. Teraz pewnie zmieniłes prace i jedziesz Byrski i Byrski. Sorry dla mnie nie jesteś specjalnie wiarygodny.

Nie chełpie się wszechwiedzą na temat kominków z płaszczem wodnym mogę napisać jedynie że mam sporą wiedzę na ten temat chodz też mogą istnieć niuanse techniczne o których nic niewiem pomimo iż staram się być na bieżąco.Nikogo nie ganiłem ani nie wyśmiewałem na forum i nie było to moją intencją.Natomiast co do mojego wieku to mam już 37 lat i nie jestem już taki młody a instalacjami grzewczymi zajmuję się od 15 lat natomiast kominkami wodnymi już 5 lat.Jak dotej pory nie zrobiłem żadnego poważnego błędu w podłonczeniach kominków wodnych chodz podłonczyłem ich kilkadziesiąt i żaden mój klijęt nie miał do mnie pretensji o wadliwe podłonczenie kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stander skąd ten alarm? Czyżby zabrakło prądu. Ja mam ustawiony Makroterm 24 KW kominek na 55 st. Temp włączenia pompy CWU na 30 st pompy CO na 33 st. Wentylator na 1 biegu moc 30% .Przedmuchów nie pamiętam .Mnie raz zadarzyło się zagotowac wode jak przez przypadek żona wyłączyła pompy zamiast wentylatora. Jak załaduje wieczorem kominek ok godż 23 -1 w nocy to żar mam do 6 rano.(niewielki ale moge z niego bez problemow rozpalić ogień). W zeszłym sezonien miałem ustawiona Wiech

 

 

Sorry, ale to nie mój alarm się włącza, a Motofana70. Włączył się tylko panom instalatorom przy pierwszej próbie, bo nie odpowietrzyli płaszcza.

Ja pytam jedynie o temperatury. U mnie jest jeszcze pompa schładzająca (ja mam CTM-a).

 

ja od nie dawna tez mam CTM-a moze jakies porady jak go uzytkowac

bo na razie jest zagorąco w domu

 

Chciałabym móc radzić, ale też od niedawna palę w CTM-ie. U nas nie jest za gorąco (20 st. - podgrzewam do 22 i zostawiam kominek w spokoju do następnego dnia), nawet obawiam się, że przy dużych mrozach ciężko będzie nagrzać szybko dom. Ale mamy dużo kratek wentylacyjnych i nawiewów (większość jeszcze niezamknięta, trzeba to przed zimą zabezpieczyć). Może macie zadane zbyt wysokie temperatury albo ładujecie zbyt dużo drewna jak na taką pogodę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marios, widze jak ganisz po forum wszędzie wychwalasz pod niebiosa swoje umiejętności, przy okazji wyśmiewając reszte monterów.

Prawdopodobnie jesteś jeszcze bardzo mlody, bo w innym wypadku wiedziałbyś, że "prawdziwa cnota" nie potrzebuje się chełpić.

 

widziałam jak zachwalałes Merkurego /wątek o makrotermie, a ty Merkury i Merkury. Teraz pewnie zmieniłes prace i jedziesz Byrski i Byrski. Sorry dla mnie nie jesteś specjalnie wiarygodny.

Nie chełpie się wszechwiedzą na temat kominków z płaszczem wodnym mogę napisać jedynie że mam sporą wiedzę na ten temat chodz też mogą istnieć niuanse techniczne o których nic niewiem pomimo iż staram się być na bieżąco.Nikogo nie ganiłem ani nie wyśmiewałem na forum i nie było to moją intencją.Natomiast co do mojego wieku to mam już 37 lat i nie jestem już taki młody a instalacjami grzewczymi zajmuję się od 15 lat natomiast kominkami wodnymi już 5 lat.Jak dotej pory nie zrobiłem żadnego poważnego błędu w podłonczeniach kominków wodnych chodz podłonczyłem ich kilkadziesiąt i żaden mój klijęt nie miał do mnie pretensji o wadliwe podłonczenie kominka.

Ty chyba nie zrozumiałeś sensu wypowiedzi !!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stander skąd ten alarm? Czyżby zabrakło prądu. Ja mam ustawiony Makroterm 24 KW kominek na 55 st. Temp włączenia pompy CWU na 30 st pompy CO na 33 st. Wentylator na 1 biegu moc 30% .Przedmuchów nie pamiętam .Mnie raz zadarzyło się zagotowac wode jak przez przypadek żona wyłączyła pompy zamiast wentylatora. Jak załaduje wieczorem kominek ok godż 23 -1 w nocy to żar mam do 6 rano.(niewielki ale moge z niego bez problemow rozpalić ogień). W zeszłym sezonien miałem ustawiona Wiech

 

 

Sorry, ale to nie mój alarm się włącza, a Motofana70. Włączył się tylko panom instalatorom przy pierwszej próbie, bo nie odpowietrzyli płaszcza.

Ja pytam jedynie o temperatury. U mnie jest jeszcze pompa schładzająca (ja mam CTM-a).

 

ja od nie dawna tez mam CTM-a moze jakies porady jak go uzytkowac

bo na razie jest zagorąco w domu

 

Chciałabym móc radzić, ale też od niedawna palę w CTM-ie. U nas nie jest za gorąco (20 st. - podgrzewam do 22 i zostawiam kominek w spokoju do następnego dnia), nawet obawiam się, że przy dużych mrozach ciężko będzie nagrzać szybko dom. Ale mamy dużo kratek wentylacyjnych i nawiewów (większość jeszcze niezamknięta, trzeba to przed zimą zabezpieczyć). Może macie zadane zbyt wysokie temperatury albo ładujecie zbyt dużo drewna jak na taką pogodę?

 

powoli ogarniamy się z kominkiem: ilość drewna i ustawienie grzejników

jak macie nastawione temperatury w centralce, my ogrzewamy CWU i CO

to na pompy i przepustnice co jakiś czas przestawiamy, bo nie wiemy co jest optymalne, jeszcze jedno jak długo macie żarek bo nam do rana gaśnie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daro Nan.Zgadzam sie w 100% z Majką.ja jestem użytkownikiem Makrotermu 24 Kw pieca Viessmann i zasobnika 150 l . a mimo to nie umiem Ci udzielic odpowiedzi na zadane pytanie .Nie jestem montażystą a nawet gdybym był to i tak, jest to uwarunkowane indywidualnymi rozwiązaniami.Jedni maja podlogówki inni nie inni solary itp. Powodzenia Wiech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stander skąd ten alarm? Czyżby zabrakło prądu. Ja mam ustawiony Makroterm 24 KW kominek na 55 st. Temp włączenia pompy CWU na 30 st pompy CO na 33 st. Wentylator na 1 biegu moc 30% .Przedmuchów nie pamiętam .Mnie raz zadarzyło się zagotowac wode jak przez przypadek żona wyłączyła pompy zamiast wentylatora. Jak załaduje wieczorem kominek ok godż 23 -1 w nocy to żar mam do 6 rano.(niewielki ale moge z niego bez problemow rozpalić ogień). W zeszłym sezonien miałem ustawiona Wiech

 

 

Sorry, ale to nie mój alarm się włącza, a Motofana70. Włączył się tylko panom instalatorom przy pierwszej próbie, bo nie odpowietrzyli płaszcza.

Ja pytam jedynie o temperatury. U mnie jest jeszcze pompa schładzająca (ja mam CTM-a).

 

ja od nie dawna tez mam CTM-a moze jakies porady jak go uzytkowac

bo na razie jest zagorąco w domu

 

Chciałabym móc radzić, ale też od niedawna palę w CTM-ie. U nas nie jest za gorąco (20 st. - podgrzewam do 22 i zostawiam kominek w spokoju do następnego dnia), nawet obawiam się, że przy dużych mrozach ciężko będzie nagrzać szybko dom. Ale mamy dużo kratek wentylacyjnych i nawiewów (większość jeszcze niezamknięta, trzeba to przed zimą zabezpieczyć). Może macie zadane zbyt wysokie temperatury albo ładujecie zbyt dużo drewna jak na taką pogodę?

 

powoli ogarniamy się z kominkiem: ilość drewna i ustawienie grzejników

jak macie nastawione temperatury w centralce, my ogrzewamy CWU i CO

to na pompy i przepustnice co jakiś czas przestawiamy, bo nie wiemy co jest optymalne, jeszcze jedno jak długo macie żarek bo nam do rana gaśnie??

 

No właśnie my też eksperymentujemy. Trudno teraz powiedzieć, co będzie optymalne, bo temperatury na zewnątrz takie, że pali się na pół gwizdka albo wcale. Jak mrozik trochę ściśnie, to się dopiero pokaże. Myślę, że gdy kominek będę mocniej rozgrzewać, to o ciepłej wodzie zapomnę, bo będzie się dogrzewać na powrocie do 55. Teraz, jak mam temperaturę płaszcza w okolicach 40-45 (tyle wystarcza na kaloryfery, bo ciepło na dworze), to raz na dzień przełączam piecyk elektryczny na CWU, bo on "zarządza" zaworem trójdrogowym i wtedy woda nie idzie na kaloryfery, tylko do zasobnika. Nie przestawiam pompki CWU na sterowniku na niższą temp, bo wolę mieć w kranie wodę gorącą, nie letnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...