Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Recommended Posts

To że będzie u mnie kominek PW to oczywiste ale zastanawiam się czy wkład powinien być stalowy czy raczej żeliwny. Gdzieś kiedyś czytałem o zaletach i wadach jednych i drugich ale nie mogę dlatego znaleźć. Może ktoś z was ma jakieś sznurki do takich porównań albo sami macie jakieś spostrzeżenia. Będę wdzięczny jeśli się nimi podzielicie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam wszystkich,

wlasnie jestem na "gorąco" po przeczytaniu wszystkich 31 stron/zakladek. Oczywiście w chwili obecnej nie pamietam juz o tym co było na początku

:D

 

cena nawet dobra. ale jak doliczyć koszt transportu to juz pewnie nie. ja umówiłem się z instalatorem i kupiliśmy kominek na niego. jako że ma on 30 % rabatu to kominek makroterm 18 kW kosztował nas poniżej 6000 zł. było to w październiku 2006 roku.

 

 

partner mam pytanie. Czy ta cena kominka byla dla Ciebie tak okazyjna czy ten twój instalator jest "w tej cenie" dostepny dla wszystkich. Jeśli tak to byłabym bardzo zainteresowana namiarami na niego :-). pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brzuzens to myślisz, że 18 KW dla mnie wystarczy.

A Ty jaką powierzchnię ogrzewasz?

U Ciebie kominek też będzie jedynym żródłem ciepła?

Podłogówkę można zrobić z plastiku?

 

Jacek, u mnie na razie jest stan surowy, zaczynamy układać instalacje. Kupiłem 24kW, bo kumpel ma dokładnie taki sam w trochę mniejszym domu (ok.220m2) i u niego się sprawdza. 1950 (z tego co pamiętam jest instalatorem) tu na forum twierdził, że 24kW to za dużo na nasz dom (u nas łącznie jest 280m2) ale już po ptakach, wkład za dzień lub dwa ma być u nas. Kominek nie będzie jedynym żródłem ciepła, mamy gaz w ulicy (znaczy prawie mamy, będą nam robić gazociąg na wiosnę). Za ścianą salonu jest kotłownia, tam powiesimy jakiś kociołek. Podłogówka u nas też będzie, jakieś 50m2, z plastiku.

 

Pozdrawiam

Brzuzens

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można wiedzieć ile zapłaciłeś za ten kominek i z jakim osprzętem?

Szczerze? Sam chciałbym wiedzieć :) Wkład zamawiam przez instalatora, który bedzie robił całą instalację c.o., no i jest jeden warunek - cena ma być dobra :)

Jak przyjadą wkłady (zamówiliśmy kilka sztuk, z budującymi znajomymi, walczymy o wspólne duże rabaty), wtedy poznamy cenę.

 

Pozdrawiam

Brzuzens

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

jakoz ze jestem piierwszy raz na forum witam wszystkich serdecznie, a teraz do rzeczy chce zamontowac u siebie kominek z płaszczem wodnym połaczony z kotłem elektrycznym czy ktos z was stosował takie rozwiazanie u siebie i mam schemat takiego układu,,,,,,chcodzi mi zeby byla cała automatyka wlacznie z przełaczaniem sie na kocoił jezlei tepertaura wody w płaszcu spadnie ponizej wyznaczonej granicy i jak rozwiazac problem c.w.u w lecie w takim układzie? instalacja c.o to podłogówka + grzejniki

 

Za wszelkie informacje i porady bede wdzieczny

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Jestem tu nowy, moze nie całkiem zielon, ale jednak konkretnie skołowany opiniami. Za 2 -3 miesiące chce wymienic u CO u siebie w domu. CHodzi o kocioł i i rurki. To co musi zostac to kaloryery. Nowe purmo zakładane 2 lata temu. NIe mam podłogówki.

Dom ok 250m2 - bedzi edobrze ocieplony ( dom stary 42cm grubosc scian i planuje dodac 10cm wełny, poddasze uzytkowe dobrze ocieplone)

Gaz mam pod bramką czyli 5m od domu wiec bede starał sie o przyłącze)

Do ogrzewania chciałbym wykorzystac piec gazowy z zasobnikiem ładowanym warstwowo i kominek z płaszczem wodnym. Wiem ze na ten temat jest juz duzo wyjasnione lecz mam ograniczony dostep do netu ( aktualnie jestem poza granicami kraju)

 

Czy moge prosic o pomoc . Mam takie pytania:

1.Jak połączyc system kominka i gazu ( otwarty i zamkniety) ?

2. Czy bufor czy wymmieniki ?

3. Jaki eczekają mnie niespodzianki?

4. Czy przewód gazowy wewnętrzny moze biec za kominkiem (prosze sie nie smiac nie mam pojęcia akie są normy) ?

5. Inne porady dla mnie eszce przed rozpoczęciem prac

6. Ile mnie to moze kosztowac ?

7. Jaki kominek ?? Z praktyki

Z góry wielkie dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.. dpabllo...ad1- sam kominek w systemie otwartym z naczyniem przelewowym w kotłowni ,nad kominkiem na strychu itp.kocioł w systemie zamknietym. ad2 wg mnie wymiennik ad3 ie wiem co Cie czeka :wink: ad4 rury gazowe nie mogą być zabudowane wydaje mi sie to kiepskim pomysłem ad5przewód do 1lub 2 pomp oraz sterowanie miedzy kominkiem a kotłownią ad6 ha ha kominek z robocizna bez obudowy od 7 tys wzwyż ad7 makroterm ,CTM, Lechma itp. Sprawdzaj co dany kominek ma na wyposażeniu standartowym w cenie .Zeby się nie okazało że ten tańszy jest jednak droższy po dokupieniu niezbędnych elementów. Wiech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DZieki za podpowiedź.

Mam problem z naczyniem wzbiorczym. Czy moge go przesunąc za scianę do kotłowni?. Ta sama sciana co koiminek. I jak minmalna wysokosc na której mogęgo zawiesic?.

Gdzie mozna znaleść jakies plany podłaczenia kominka z PWi kotła gazowego?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elbro zobacz ten schemat

może po niewielkich modyfikacjach bedzie u Ciebie ok.

 

połączenie co i cwu z kominka piecem

http://www.edilkaminpolska.pl/pdf/kit3.pdf

lub zestaw do współpracy ze zbiornikiem buforowym i bateriami słonecznymi

http://www.edilkaminpolska.pl/pdf/all_systems.pdf

 

też mysle nad takim rozwiązaniem (kominek z PW + kocioł elektryczny) narazie czekam za wkładem i też myśle jak to wszystko u mnie sensownie połączyć

Wybrałeś juz może kocioł elektryczny? ja sie zastanawiam nad Kospelem lub Eltermem. Jesli ktoś ma usiebie taki kocioł to byłbym wdzięczny za opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hejka,

wracam po dlugiej przerwie. troche strona doszlo do tematu :)

u mnie juz wszystko zamontowane i hula mozna powiedziec.

mam Vitodensa 300 + Vitocell 100 + plaszcz Godin 5152

wczoraj wszystko zostalo podlaczone i odpalone.

wpierw jedna ekipa ustawula i podlaczyla plaszcz do komina. [potem hydraulik zamontowal centralke do pomp oraz podlaczyl finalna hydraulike

pozostalo rozplaic

 

cug idealny rozpalilo sie pieknie. na vitodensie ustalilem 45st (by tak temp utrzymywal w kotle i ukladzie grzewczym) czyli stsounowo niska.

plaszcz jak sie rozgrzal na centalce pokazalo nawet do 74-75st.

 

pierwsza niespodzianka byla taka ze rury tuz przy kominku zasilanie i powrot byly zimne ???

ale hydraulik szybciutko odpowietrzyl uklad przez pompy i buchnelo po rurach w calym obwodzie - rury byly naprade gorace.

 

i wszystko pieknie. tyltko teraz nawaznieszje. cele plaszcza jest to ze jak sie rozgrzaja to wylaczy sie piec.

ja patrzylem na vitortonic (centrum sterowania w viessmanie) i caly czas wlaczony byla znaczek "POMPA OBIEGU GRZEWCZEGO PRACUJE". i ragularnie pojawial sie drugi znaczek ze WLACZA SIE PALNIK.

 

z racji ze woda z kominka byla naprade goraca a wczesniej piec ustawilem na 45st to mam pewnosc w woda w kaloryferach (a byly bardzo goroce) byla z kominka wiec wszystko ok. ale chyba nie wylaczyl sie piec. i co wtedy - oba uklady pracuja???

 

no i pytanka.

- czy Vitodens 300 ma jakis czujnik w sobie ktory powinien wykryc wyzsza temperatuje w rurach i odlaczyc palnik i swoja pompe

- czy ewentualnie powinienm zainstalowac czujnik temp. pokojowej (sa tzw Vitotrole) spzezosny kabelkiem z piecem, w ktorym jak ustawie dana temp i zostanie ona przekroczona to piec sie wylaczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie planuję kominek z pw + kociołek na prąd.

Ma ktoś z Was takie połączenie? Jak wygląda taka instalacja. Nie mam u siebie dostępu do gazu, także skazany będę na grzanie tylko kominkiem, a prądem ogrzewać awaryjnie np. jak nikogo nie ma w domu.

 

Z jakiego materiału macie wykonaną instalację do kominka, podłogówki, grzejników i cwu.

Czy kominek z pw skutecznie podgrzewa cwu o poj. np. 200 litrów. A co latem. :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hejka,

wracam po dlugiej przerwie. troche strona doszlo do tematu :)

u mnie juz wszystko zamontowane i hula mozna powiedziec.

mam Vitodensa 300 + Vitocell 100 + plaszcz Godin 5152

 

Jakie sterowanie zastosowałeś do Godina? Czy ma on swoją centralkę, regulację dopływu powietrza z zewnątrz, czy dopasowałeś od innego kominka?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mamy instalację taka jak na zdjęciu.

Mam pytanie. Jak ją zmodyfikować, żęby można było przez chwilę "pracować" kominkiem bezpośrednio na CO oraz jak wpiąć kocioł elektryczny żeby to pracowało w miarę automatycznie?

Będę wdzięćzny za wszelkie podpowiedzi.

 

http://img135.imageshack.us/img135/1296/instalacjadk9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piątek odpaliłem po raz pierwszy mojego Makroterma 18kW. Ma ogrzewać powierzchnię 230m2, jako dodatkowe żródło ciepła (pierwszym jest kocioł gazowy). Nastawiłem temperature zadaną na 65 stopni, ale wydaje mi się że z trudem do niej dochodził. Jaka temperaturę nastawiacie w Matrotermie?

Czy przestrzeń pod kominkiem (tam gdzie jest dmuchawa i wlot powietrza) zabudować, czy zostawić kratkę otwartą na salon? Boję się, że będzie tam dmuchać zimne powietrze z rury z zewnątrz domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...