Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GRUPA WIELICKA (Powiat Wielicki)


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam Szanowne Koleżanki i Kolegów - po dłuższej przerwie powracam aktywniej na forum. Jestem na etapie więźby dachowej - mam już ściany działowe na parterze. Walczymy dalej !

 

Na forum padło pytanie o przepusty w funadmentach. Zdjęcie mogę przesłać, ale prosze o podanie na jaki adres. Moja przelotka na wodę jest w dolnej części ławy fundamentowej. Zapomniałem niestety o przelotce na kabel energetyczny, więc bedę musiał ułozyć go w styrodurze na zewnątrz ściany i przeborować pustaki ponad papą izolacyjną.

O czym warto pamiętać z doświadczenia? Jeszcze bednarka. Mozna ją przyspawać do zbrojenia ławy fundamentowej i wyprowadzić w 4 - 6 miejscach (kantach domu). Zasadniczo ja np. w projekcie nie mam piorunochronu, ale może się przydać jakby kiedyś ktoś orzekł, że uziemienie jest potrzebne.

 

Wiem, że dalej są spore problemy z materiałami. Ja np. kupuję cegły z Węgier :D

Nie wiem jeszcze ile, ale najprawdopodobniej zostanie mi trochę matreiałów do odsprzedania w promocji :D - może ktoś będzie wstępnie zainteresowany? Zapraszam na oględziny do siebie.

 

Około 2-2,5 palety Porotherm 25 P+W kl. 15

Jakieś 200+ sztuk stempli do stropu (około 2.8M) szacunkowo

Około 4 kubików desek 32mm do szalowaina stropu

 

Transportu ani faktury VAT nie zapewniam, :D ale jak ktoś się buduje w okolicach to może da się załatwić jakiś tani HDS

 

Widzę, że wielu z Was zabiera się do fundamentów - taka mała rada.... Nie to żebym się znał, ale to chyba ma sens...

Wielu wykonawców "leje" beton bezpośrednio do wykopów. Niekiedy z pominięciem etapu "szeroka ława osobno - 2 warstwy papy - wąska ściana osobno" -> tzn jeden pionowy wykop np. 40 cm x 110 cm. Wszysko fajnie, ale często bez folii budowlanej ...

Oczywiście folia nie jest żadnym zabezpieczeniem betonu, ale zabezpiecza zawartą w nim wodę.

Moim zdaniem lanie fundamentów "w glebę" jest błedem. Często trafiając na fragment przepuszczalnego gruntu woda z dna fundamentu po prostu może odpłynąć, a proporcie wody w betonie dobrane w betoniarni są optymalne.

Dodatkowo pomijając sprawę uciekania wody dochodzi jeszcze kwestia stromych ścian wykopów. Wszystko fajnie wygląda przed zalaniem - solidne i twarte wykopy, ale ... potem przy pompie jest nerwowa gonitwa, żeby wszytko szło sprawnie. Dla poprawy wytrzymałości beton wibrowany jest buławą, która ma dużą moc i niekiedy rozsadza nawet kiepskie szalunki. Jeśli taka buława przy wibrowaniu dotknie ściany wykopów to poprostu część gliny wpadnie do środka i z automatu obniży wytrzymałość fundamentów. Tego oczywiście z góry nie widać, bo wszystko pływa w betonie.

Ja osobiście doradzałbym wyłożyć zawsze, aż do poziomu gruntu wykopy folią - koszt niewielki a święty spokój jest bezcenny.

 

Ale - robią tak i tak - i domy stoją :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Szanowne Koleżanki i Kolegów - po dłuższej przerwie powracam aktywniej na forum. Jestem na etapie więźby dachowej - mam już ściany działowe na parterze. Walczymy dalej !

 

Na forum padło pytanie o przepusty w funadmentach. Zdjęcie mogę przesłać, ale prosze o podanie na jaki adres. Moja przelotka na wodę jest w dolnej części ławy fundamentowej. Zapomniałem niestety o przelotce na kabel energetyczny, więc bedę musiał ułozyć go w styrodurze na zewnątrz ściany i przeborować pustaki ponad papą izolacyjną.

O czym warto pamiętać z doświadczenia? Jeszcze bednarka. Mozna ją przyspawać do zbrojenia ławy fundamentowej i wyprowadzić w 4 - 6 miejscach (kantach domu). Zasadniczo ja np. w projekcie nie mam piorunochronu, ale może się przydać jakby kiedyś ktoś orzekł, że uziemienie jest potrzebne.

 

Wiem, że dalej są spore problemy z materiałami. Ja np. kupuję cegły z Węgier :D

Nie wiem jeszcze ile, ale najprawdopodobniej zostanie mi trochę matreiałów do odsprzedania w promocji :D - może ktoś będzie wstępnie zainteresowany? Zapraszam na oględziny do siebie.

 

Około 2-2,5 palety Porotherm 25 P+W kl. 15

Jakieś 200+ sztuk stempli do stropu (około 2.8M) szacunkowo

Około 4 kubików desek 32mm do szalowaina stropu

 

Transportu ani faktury VAT nie zapewniam, :D ale jak ktoś się buduje w okolicach to może da się załatwić jakiś tani HDS

 

Widzę, że wielu z Was zabiera się do fundamentów - taka mała rada.... Nie to żebym się znał, ale to chyba ma sens...

Wielu wykonawców "leje" beton bezpośrednio do wykopów. Niekiedy z pominięciem etapu "szeroka ława osobno - 2 warstwy papy - wąska ściana osobno" -> tzn jeden pionowy wykop np. 40 cm x 110 cm. Wszysko fajnie, ale często bez folii budowlanej ...

Oczywiście folia nie jest żadnym zabezpieczeniem betonu, ale zabezpiecza zawartą w nim wodę.

Moim zdaniem lanie fundamentów "w glebę" jest błedem. Często trafiając na fragment przepuszczalnego gruntu woda z dna fundamentu po prostu może odpłynąć, a proporcie wody w betonie dobrane w betoniarni są optymalne.

Dodatkowo pomijając sprawę uciekania wody dochodzi jeszcze kwestia stromych ścian wykopów. Wszystko fajnie wygląda przed zalaniem - solidne i twarte wykopy, ale ... potem przy pompie jest nerwowa gonitwa, żeby wszytko szło sprawnie. Dla poprawy wytrzymałości beton wibrowany jest buławą, która ma dużą moc i niekiedy rozsadza nawet kiepskie szalunki. Jeśli taka buława przy wibrowaniu dotknie ściany wykopów to poprostu część gliny wpadnie do środka i z automatu obniży wytrzymałość fundamentów. Tego oczywiście z góry nie widać, bo wszystko pływa w betonie.

Ja osobiście doradzałbym wyłożyć zawsze, aż do poziomu gruntu wykopy folią - koszt niewielki a święty spokój jest bezcenny.

 

Ale - robią tak i tak - i domy stoją :D

 

 

Witam

to ja prosiłam o zdjęcie przepustów

adres e-mail w mojej stopce, ale podaję: [email protected]

 

Ja byłabym zainteresowana deskami i częścią stempli. Napisz kiedy byłby do odbioru i jaka cena cie interesuje. Czy się nie mylę, że odbior byłby z Biskupic?

 

pozdrawiam i czekam na wiadomość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam pytanie

Czy do pozwolenia na budowę w Wieliczce wymagali od Was projektu zjazdu??

 

pozdrawiam

Łukasz

 

Witam

wymagali ale podpowiedziano mki, że można to zrobić znacznie póżniej. Robiłam pozwolenie tylko na budynek (media i cała reszta II etap). Pozwolenie dostałam prawie 2 lata temu, za media dopiero teraz sie zabieram a o wjeździe na razie nie myślę. Okazało się nawet, że na prąd nie muszę mieć pozwolenia (bo jest tylko przyłącz a nie rozbudowa sieci) a tylko zgłoszenie.

 

Jeśli bardzo ci się spieszy to można to wszystko pominąć i robić póżniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

wymagali ale podpowiedziano mki, że można to zrobić znacznie póżniej. Robiłam pozwolenie tylko na budynek (media i cała reszta II etap). Pozwolenie dostałam prawie 2 lata temu, za media dopiero teraz sie zabieram a o wjeździe na razie nie myślę. Okazało się nawet, że na prąd nie muszę mieć pozwolenia (bo jest tylko przyłącz a nie rozbudowa sieci) a tylko zgłoszenie.

 

Jeśli bardzo ci się spieszy to można to wszystko pominąć i robić póżniej.

 

dziękuję za info tam myślałem własnie, ale słyszałem coś, że ostatnio sie burzą jak się napisze, że inne projekty w tym droga nie są tematem tego opracowania czy jakoś tak.

pozdrawiam

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam pytanie

Czy do pozwolenia na budowę w Wieliczce wymagali od Was projektu zjazdu??

 

pozdrawiam

Łukasz

 

Witam Cię!

 

Projekt zjazdu mozesz sobie odpuścić ,ale w zamian wymagane jest oswiadzczenie o dostępie do drogi publicznej, wydaje je Zarządca Drogi, powiat bądz gmina. Jesli to droga powiatowa to zgłoś sie do P. Adam Kardas Powiatowy Zarząd Dróg.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Szanowne Koleżanki i Kolegów - po dłuższej przerwie powracam aktywniej na forum. Jestem na etapie więźby dachowej - mam już ściany działowe na parterze. Walczymy dalej !

 

Na forum padło pytanie o przepusty w funadmentach. Zdjęcie mogę przesłać, ale prosze o podanie na jaki adres. Moja przelotka na wodę jest w dolnej części ławy fundamentowej. Zapomniałem niestety o przelotce na kabel energetyczny, więc bedę musiał ułozyć go w styrodurze na zewnątrz ściany i przeborować pustaki ponad papą izolacyjną.

Wielu wykonawców "leje" beton bezpośrednio do wykopów. Wszysko fajnie, ale często bez folii budowlanej ...

Oczywiście folia nie jest żadnym zabezpieczeniem betonu, ale zabezpiecza zawartą w nim wodę.

Moim zdaniem lanie fundamentów "w glebę" jest błedem.

Ja osobiście doradzałbym wyłożyć zawsze, aż do poziomu gruntu wykopy folią - koszt niewielki a święty spokój jest bezcenny.

 

Ale - robią tak i tak - i domy stoją :D

Witam

pozdrawiam i też proszę o zdjęcia fundamentów, przepustów i wogóle tego co związane z fundamentami.

co do folii w wykopie pod fundament to jestem jak najbardziej za.

[email protected]

pozdrawiam

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich Sąsiadów!

Cieszę się, że tak wiele osób buduje w mojej okolicy. Super pomysł by na forum powstała ta grupa - gratulacje dla kkrzyśka.

 

Chce się podzielić moimi informacjami, jeśli ktoś jest zainteresowany to również posiadam namiary na koparkowych, dokładnie 3 i każdy w porządku!

 

Również polecam skład budowlany Kowalczyka w Sierczy oraz w Grajowie.

 

Jeśli chodzi o betoniarnie to odradzam KRAKBET zamówiłem beton na dziś tydzień temu a P. ZBYSZEK (chyba tak się nazywa) wczoraj zadzwonił, że nie przyjedzie, a w sobotę jeszcze potwierdzał zamówienie! Uważam iż to okropne lekceważenie klijenta.

Na szczęście udało mi się w betoniarni [b]Betomix[/b] z Dobczyc i mam beton.

Polecam Betomix i Cembet, choć ostatnio nie chcą jeżdzić w okolicy Wieliczki, straszne korki na przejazdach na ulicy Bieżanowskiej.

 

 

Mam pytanie, czy ktoś z Was wie jak wyglądają formalności dotyczące ogrodzenia działki, jak długo się czeka w Wieliczce na zgodę i czy projekt ogrodzenia można narysować samemu?

 

Pozdrawiam Wszystkich przyszłych Wieliczan

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, czy ktoś z Was wie jak wyglądają formalności dotyczące ogrodzenia działki, jak długo się czeka w Wieliczce na zgodę i czy projekt ogrodzenia można narysować samemu?

 

Pozdrawiam Wszystkich przyszłych Wieliczan

Krzysztof

 

Witaj 1kc!

Odnośnie ogrodzenia to wg mojej najlepszej wiedzy nic się nie zmieniło od czasu kiedy ja się tym interesowałem. Jeśli graniczysz z sąsiadem (nie z drogą publiczną) to możesz wybudować w granicy działki bez niczyjej zgody ogrodzenie do 2,20 m. Jeśłi przekracza tą wysokość to trzeba występować o pozwolenie (ablo zgłoszenie).

Jeśli graniczysz z drogą publiczną to najpierw idziesz po papaier do gminy (zawsze jest jakiś dyżurny drogowiec w gminie) - tzn ustalenie odległości ogrodzenia. W gminie Biskupice np było to min 0.5 m do granicy działki lub krewędzis skarpy lub nasypu. To mówiąc, mając działkę przy drodze musisz oddać trochę pola. Ściślej mówiąc dalej jest Twoje i odpowiadasz za porządek na nim tyle, że po drugiej stronie płotu.

Z papierkiem idziesz do starostwa i robisz zgłoszenie gdzie odręcznie rysujesz szkic ogrodzenia i lokalizację (tylko przy przyleganiu do drogi publicznej) + oczywiście geodeta wytycza Ci kołkami gdzie to ma stanąć.

Ważne jest jeszcze co idzie w granicy działki (media) Jeśli gaz, prąd lub woda to ważne jest jakiego "kalibru" sa to rury bo to też determinuje odległość - Gmina napisze Ci w papierku, ze odległości od mediów ustalasz z zarządcami.

To niekiedy bagatelizowany wątek. Ludzie dają sobie nawzajem media przed zbudowaniem ogrodzenia. np. 25 cm od granicy działki. Potem okazuje się, że z ogrodzeniem trzeba się mocno cofnąć. Co ciekawe, jak ja się tym pare lat temu interesowałem, przy stojącym ogrodzeniu media mogły iść bardzo blisko ogrodzenia, a jak najpierw były media to ogrodzenie musiało być "w odległości" - ale może teraz jest lepiej (na pewno jest :D ) więc niech ktoś się wypowie, kto robiło ogrodzenie ostatnio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

znalazłem coś takiego odnosnie ogrodzenia:

http://dom.gazeta.pl/Ladny-Dom/1,61596,3840078.html?as=1&ias=2&startsz=x

jakby nie chciało się wam czytać to mały cytat:

"Jeżeli mamy zgodnych sąsiadów i budujemy ogrodzenia wspólnie - stawiamy je w osi granicy działki; jeśli budujemy sami - musimy je postawić na terenie własnej nieruchomości, nie wchodząc na teren sąsiada (choć takie usytuowanie nie zwalnia sąsiada od obowiązku ponoszenia przyszłych kosztów utrzymania ogrodzenia)."

 

pozdrawiam

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich Sąsiadów!

 

Jeśli chodzi o betoniarnie to odradzam KRAKBET zamówiłem beton na dziś tydzień temu a P. ZBYSZEK (chyba tak się nazywa) wczoraj zadzwonił, że nie przyjedzie, a w sobotę jeszcze potwierdzał zamówienie! Uważam iż to okropne lekceważenie klijenta.

 

:D Panu B. się ostatnio poprawiło - dostał Yarisa a jeździł starym Peugeotem, więc pewnie interes się kręci. Ja trafiłem na szczęście no okres kiedy nie było jeszcze szaleństwa z betonem więc może dlatego do mnie dojechali na czas. Być może chodzi o mostek w Brzegach. Jak jada z Igołomskiej to zamiast jechać przez Brzegi jadą na około przez Grabie i stąd problemy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...