Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GRUPA WIELICKA (Powiat Wielicki)


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

my także w Grajowie, ale dopiero na wiosnę 2011.

Proponuję kontakt mailowy - może po Waszej budowie coś zostanie i będzie można odkupić lub nawiązać inny rodzaj sąsiedzkiego kontaktu?

Podaję maila [email protected]

Pozdrawiam,

IzaC

Witam

 

budujemy domek w Grajowie - jesteśmy na etapie stanu surowego otwartego :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Trochę cicho na wątku. Jak Wam mija zima?

My wykorzystujemy ten okres na "chodzenie" po sklepach. Na razie chcemy zamówić drzwi zewnętrzne i bramę garażową. Bramę kupimy raczej Wiśniowskiego, a na producenta drzwi jeszcze się nie zdecydowaliśmy (wiemy tyle, że chcemy drewniane). Jakie polecacie i gdzie dostanę najtaniej w Krakowie lub okolicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę cicho na wątku.

My wykorzystujemy okres zimowy na "chodzenie" po sklepach. Na razie chcemy zamówić drzwi zewnętrzne i bramę garażową. Bramę kupimy raczej Wiśniowskiego, a na producenta drzwi jeszcze się nie zdecydowaliśmy (wiemy tyle, że chcemy drewniane). Jakie polecacie i gdzie dostanę najtaniej w Krakowie lub okolicy?

 

zapadliśmy w zimowy sen...A bramę sprawdź też tu http://rastor.pl/hormann.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Trochę cicho na wątku. Jak Wam mija zima?

My wykorzystujemy ten okres na "chodzenie" po sklepach. Na razie chcemy zamówić drzwi zewnętrzne i bramę garażową. Bramę kupimy raczej Wiśniowskiego, a na producenta drzwi jeszcze się nie zdecydowaliśmy (wiemy tyle, że chcemy drewniane). Jakie polecacie i gdzie dostanę najtaniej w Krakowie lub okolicy?

Rozważ ewentualnie lokalnych producentów bram garażowych. Ceny zauważalnie niższe - a jakość OK - mam taką od 3 lat. Podzespoły takie same jak u renomowanych wytwórców.

Co do drzwi mogę polecić stolarza z Woli Batorskiej - dębowe drzwi kupiłem 3 lata temu za 3 tys.

Ale drewnianych już bym nie chciał...

Pozdr

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich i na początek życzę wszystkiego najlepszego w 2011 jako, że to pierwszy wpis w tym roku :)

 

Na wiosnę 2011 zaczynamy budowę domu (140m2 + częściowe podpiwniczenie + garaż samodzielny) w gminie Biskupice. Metoda gospodarcza.

 

Będę bardzo wdzięczny za informacje na priv, jeżeli macie Państwo godną polecenia:

- ekipę/firmę budowlaną (stan surowy zamknięty)

- solidnego i aktywnego kierownika budowy

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, my również na wiosnę 2011 rozpoczynamy budowę naszego domu (ok. 170m2 + poddasze użytkowe+ garaż, bez piwnic) w Wieliczce. Szukam osób, z grupy Wielickiej, które tak jak my i Lukas_1 rozpoczynają na wiosnę budowę aby wymieniać informacje, doświadczenia, podyskutować o technologiach, dobrych cenach, składach budowlanych, a może i wątpliwościach i dylematach. Nie ma to jak podzielić się uwagami z osobami bezpośrednio zainteresowanymi i na tym samym etapie budowy. A więc? Mam nadzieję, że Lukas_1 jest zainteresowany? A inni zaczynający na wiosnę lub w okolicach znajdą się?

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, my również na wiosnę 2011 rozpoczynamy budowę naszego domu (ok. 170m2 + poddasze użytkowe+ garaż, bez piwnic) w Wieliczce. Szukam osób, z grupy Wielickiej, które tak jak my i Lukas_1 rozpoczynają na wiosnę budowę aby wymieniać informacje, doświadczenia, podyskutować o technologiach, dobrych cenach, składach budowlanych, a może i wątpliwościach i dylematach. Nie ma to jak podzielić się uwagami z osobami bezpośrednio zainteresowanymi i na tym samym etapie budowy. A więc? Mam nadzieję, że Lukas_1 jest zainteresowany? A inni zaczynający na wiosnę lub w okolicach znajdą się?

Pozdrawiam

Michał

 

Witam, wreszcie się coś ruszyło na forum :-)

Nasza budowa rusza też na wiosnę, tak szybko jak pozwoli na to pogoda.... Nasz projekt to Dandys 1 ( http://www.domenaprojekt.pl/pr/opis/n/21.aspx ) ale zrobiliśmy podpiwniczenie i 2-stanowiskowy garaż.

Architekt na dniach ma składać papiery o pozwolenie więc nadchodzi powoli czas żeby pomyśleć o materiałach. Może warto się podzielić uwagami w tym zakresie. Zacznijmy od materiału na ścianę nośną, fundament i dach.

My właściwie rozważamy tylko ceramikę typu Porotherm, pewnie 30 cm i do tego pewnie styropian lub płyty wełny min. Grubość co najmniej 2x tyle co w projekcie ale to jeszcze muszę przeliczyć. Fundamenty poza ławami oczywiście z bloczków bet., na dach chcemy wybrać dachówkę ceramiczną. Dodatkowo planujemy równie dobrze ocieplić poddasze wełną (w stosunku do min. wartości jakie są w projekcie), na koniec zamiast poddasza z płyt G-K robimy cienką wylewkę betonową.

 

Proszę o wasze opinie, uwagi.

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam witam,

cieszę się że coś drgnęło. My budujemy domek z projektu Sławno ( http://www.dom-projekt.pl/projekt-domu-244.html ) +mała adaptacja.

Złożyliśmy wniosek o pozwolenie na budowę dokładnie miesiąc temu a dziś dostaliśmy postanowienie z brakami do uzupełnienia. Na uzupełnienie braków mamy 14 dni. Większości z tego postanowienia nie rozumiem a spora część z tych braków była złożona wraz z wnioskiem o pozwolenie. Ale nic to. Musimy to uzupełnić i koniec, a przynajmniej wyjaśnić.

Jeśli chodzi o samą budowę to my musimy mierzyć siły na zamiary (a może chcemy?). Fundamenty robimy wylewane w całości. Zastanawiamy się tylko czy je ocieplać czy nie. Ściany? Jeszcze mamy dylemat między porothermem 30 a maxem. Też chcę ocieplić ściany wełną. A skoro będę ocieplał wełną (jeszcze nie zdecydowałem jakiej grubości) to na ściany użyję materiału tańszego (tak myślę że max jest tańszy choć cen jeszcze nie analizowałem). Dach? Poza izolacjami i ociepleniami chyba również wydeskuję i położymy blacho-dachówkę choć łamię się też nad dachówką ceramiczną. My też planujemy dobrze ocieplić poddasze. Z rozmów kilku znajomych, którzy się już pobudowali i dali 25cm wełny na ocieplenie poddasza powiedzieli że następnym razem dołożyliby jeszcze 5cm i zarówno latem jak i zimą będzie na poddaszu cacy:).

To tyle charakterystyki domu i planów co do budowy. Teraz możemy dyskutować dlaczego tak a nie inaczej. Mam nadzieję że sobie pomożemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał,

 

Projekt macie bardzo ładny, martwi mnie informacja o rzekomych brakach w projekcie, bo to może być dla nas również zła prognoza, zakładam że składaliście w Wieliczce...

Kwestia materiałów oczywiście wiąże się z kosztami, my po prostu postanowiliśmy że zaczniemy budowę jedynie jak stać nas będzie na pewne rzeczy, inaczej nie zaczniemy wcale. Wiąże się to z kilkoma warunkami ale nie miejsce i czas żeby w takie szczegóły wchodzić.

Zacznę od dachu: tu też rozważaliśmy pierwotnie blachodachówkę ale mamy dach bardziej skomplikowany i po wstępnych wliczeniach okazało się że koszt ceramiki jest porównywalny z uwagi na duże straty przy kryciu blachą. Poza tym widzieliśmy w realu identyczny domek jak nasz i ceramiczny dach po prostu bardzo się nam spodobał (pomijając inne walory użytkowe). Ściany z Porothermu z tego co się orientuję to w tej chwili standard. Myśleliśmy o "Max'sie" ale każdy z potencjalnych wykonawców nam odradzał, niektórzy nawet mówili że z tego już nikt nie buduje (co mnie trochę zdziwiło). Wygląda na to że tu jedynie o wiele lepsza cena mogłaby zdecydować o tym materiale.

Fundamenty pewnie też byśmy wylewali ale bloczki zostały wybrane ze względów technologicznych. Krótko mówiąc musimy się wprowadzić w tym samym roku, zatem każde kilka dni do przodu z budową jest dla nas istotne.

Z ociepleniem powiem krótko: chcemy dać wszędzie tam gdzie jest to racjonalne, szczególnie na ściany i poddasze, a że grunt mamy "taki sobie" to na pewno zaizolujemy fundamenty tak dobrze jak to będzie możliwe, plus opaska drenująca.

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć korekk (lepiej byłoby się zwracać po imieniu:)

jeśli chodzi o braki w projekcie to w sumie drobiazgi ale widocznie dla nich bardzo ważne i bez tego pozwolenia nie dostaniemy. Składaliśmy wniosek o pozwolenie na budowę oczywiście w Wieliczce. Po pierwsze my przyłącza będziemy robili w drugim etapie inwestycji (nie załączaliśmy warunków ZUDP do kompletu dokumentów o pozwolenie na budowę), a że na mapie projektu zagospodarowania działki wrysowane jest szambo to nie napisaliśmy w części opisowej i nie napisaliśmy na mapie, że budowa przyłączy oraz szamba będzie w drugim etapie inwestycji. Po drugie na tej samej mapie nie uwypukliliśmy granic działki, nie określiliśmy układu komunikacji wewnętrznej, a więc podjazdu, dojścia od furtki do domu, wyjścia na taras, określenie gdzie na działce będzie zieleń a gdzie np. kostka brukowa no i KONIECZNIE zażyczyli sobie układ projektowanej zieleni niskiej i wysokiej (a wiec gdzie krzewy a gdzie drzewa). Kolejna sprawa, pomimo tego, że do każdego z czterech egzemplarzy projektu dołączyliśmy kopię mapy sytuacyjno-wysokościowej z adnotacją - za zgodność z oryginałem i podpisem, co jak się dowiadywałem miało wystarczyć- konieczna jest jedna oryginalna mapa sytuacyjno-wysokościowa. Ostatnią sprawą jest brak numeracji wszystkich stron we wszystkich egzemplarzach (architekt pododawał nowe strony - opisy, rysunki i to wszystko musi mieć jakąś spójność poprzez numerację. To chyba tyle jeśli chodzi o braki. Mam nadzieję, że szybko to usuniemy, a wtedy powiedzieli, że decyzja o pozwoleniu będzie w tydzień.

Dach faktycznie macie dość skomplikowany czterospadowy i kładzenie dachówki chyba będzie najlepszym rozwiązaniem. My mamy w projekcie zarówno blachodachówkę jak i dachówkę. Jeszcze nie zdecydowaliśmy, ale skłaniamy się ku blachodachówce. Wiem, że porotherm to najlepsze rozwiązanie, ale tylko 30 bo 25 ma inaczej (czytaj gorzej) ułożone przegrody powietrzne. Słyszałem taką opinię, a moja żona pracuje w branży budowlanej choć nie jest specjalistą w tych sprawach, że jeśli ściany będą dwuwarstwowe i dobrze ocieplone to mniejsze znaczenie ma materiał z jakiego powstanie ściana i lepiej wtedy wziąć tańszy materiał czyli MAXa. Poza tym max jest twardszym materiałem, a dodatkowo są specjalne kołki do stabilnego mocowania czy to szafek czy innych rzeczy wiszących do MAXa. Co do cen to szczerze powiem, że jeszcze w ogóle się nie orientowałem, więc nie wiem jaka jest różnica w cenie budowy m2 ścian z obu materiałów. Jakbyś to analizował to poproszę o jakieś dane. Ja jak to zrobię to również podzielę się informacjami. A tak przy okazji ja znam dość sporo osób, które postawiły dom na MAXie, są bardzo zadowlone i może dlatego o tym również i ja myślę. A dla ekipy budowlanej trochę gorzej i dłużej buduje się ściany z MAXa bo zaprawa jest pozioma i pionowa a w porothermie tylko pozioma i na piórko/wpust. Stąd może opinie, że już się tak nie buduje.

Widzę, że jesteście mocno zdeterminowani i narzuciliście sobie szybkie tempo skoro jeszcze w tym roku chcecie się wprowadzić. My mamy ten komfort, że możemy zamieszkać w domku naszym jesienią przyszłego roku, tak aby córa nasza poszła do zerówki już w Wieliczce. A propos miejsca, gdzie się budujecie?

Drenaż. My też o tym myślimy, ale nie wiem jak rozwiązać sposób odprowadzania wody. Jak wy to planujecie? Jeśli macie kanalizację burzową lub jakiś staw gdzie możecie to odprowadzić to fajnie macie, ale jeśli nie to jak? To samo dotyczy wody z rynien. Myśleliśmy aby wykorzystać ją do podlewania ogródka i może do spłukiwania toalety? (taki pomysł nie analizowany pod względem kosztów i możliwości realizacji)

A jak planujecie rozwiązać wentylację? My chcemy zastosować wentylację mechaniczną (rekuperator) ale chyba bez gruntowego wymiennika ciepła. Nie mamy jeszcze wybranego producenta ani firmy, która zrobi projekt i zrealizuje. Ale namiary na jakąś firmę z polecenia mam.

A powiedz mi jeśli to nie tajemnica. Ile ekipa budowlana zażyczyła sobie za budowę?

Tyle na dziś

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć korekk (lepiej byłoby się zwracać po imieniu:)

jeśli chodzi o braki w projekcie to w sumie drobiazgi ale widocznie dla nich bardzo ważne i bez tego pozwolenia nie dostaniemy. Składaliśmy wniosek o pozwolenie na budowę oczywiście w Wieliczce. Po pierwsze my przyłącza będziemy robili w drugim etapie inwestycji (nie załączaliśmy warunków ZUDP do kompletu dokumentów o pozwolenie na budowę), a że na mapie projektu zagospodarowania działki wrysowane jest szambo to nie napisaliśmy w części opisowej i nie napisaliśmy na mapie, że budowa przyłączy oraz szamba będzie w drugim etapie inwestycji. Po drugie na tej samej mapie nie uwypukliliśmy granic działki, nie określiliśmy układu komunikacji wewnętrznej, a więc podjazdu, dojścia od furtki do domu, wyjścia na taras, określenie gdzie na działce będzie zieleń a gdzie np. kostka brukowa no i KONIECZNIE zażyczyli sobie układ projektowanej zieleni niskiej i wysokiej (a wiec gdzie krzewy a gdzie drzewa). Kolejna sprawa, pomimo tego, że do każdego z czterech egzemplarzy projektu dołączyliśmy kopię mapy sytuacyjno-wysokościowej z adnotacją - za zgodność z oryginałem i podpisem, co jak się dowiadywałem miało wystarczyć- konieczna jest jedna oryginalna mapa sytuacyjno-wysokościowa. Ostatnią sprawą jest brak numeracji wszystkich stron we wszystkich egzemplarzach (architekt pododawał nowe strony - opisy, rysunki i to wszystko musi mieć jakąś spójność poprzez numerację. To chyba tyle jeśli chodzi o braki. Mam nadzieję, że szybko to usuniemy, a wtedy powiedzieli, że decyzja o pozwoleniu będzie w tydzień.

Dach faktycznie macie dość skomplikowany czterospadowy i kładzenie dachówki chyba będzie najlepszym rozwiązaniem. My mamy w projekcie zarówno blachodachówkę jak i dachówkę. Jeszcze nie zdecydowaliśmy, ale skłaniamy się ku blachodachówce. Wiem, że porotherm to najlepsze rozwiązanie, ale tylko 30 bo 25 ma inaczej (czytaj gorzej) ułożone przegrody powietrzne. Słyszałem taką opinię, a moja żona pracuje w branży budowlanej choć nie jest specjalistą w tych sprawach, że jeśli ściany będą dwuwarstwowe i dobrze ocieplone to mniejsze znaczenie ma materiał z jakiego powstanie ściana i lepiej wtedy wziąć tańszy materiał czyli MAXa. Poza tym max jest twardszym materiałem, a dodatkowo są specjalne kołki do stabilnego mocowania czy to szafek czy innych rzeczy wiszących do MAXa. Co do cen to szczerze powiem, że jeszcze w ogóle się nie orientowałem, więc nie wiem jaka jest różnica w cenie budowy m2 ścian z obu materiałów. Jakbyś to analizował to poproszę o jakieś dane. Ja jak to zrobię to również podzielę się informacjami. A tak przy okazji ja znam dość sporo osób, które postawiły dom na MAXie, są bardzo zadowlone i może dlatego o tym również i ja myślę. A dla ekipy budowlanej trochę gorzej i dłużej buduje się ściany z MAXa bo zaprawa jest pozioma i pionowa a w porothermie tylko pozioma i na piórko/wpust. Stąd może opinie, że już się tak nie buduje.

Widzę, że jesteście mocno zdeterminowani i narzuciliście sobie szybkie tempo skoro jeszcze w tym roku chcecie się wprowadzić. My mamy ten komfort, że możemy zamieszkać w domku naszym jesienią przyszłego roku, tak aby córa nasza poszła do zerówki już w Wieliczce. A propos miejsca, gdzie się budujecie?

Drenaż. My też o tym myślimy, ale nie wiem jak rozwiązać sposób odprowadzania wody. Jak wy to planujecie? Jeśli macie kanalizację burzową lub jakiś staw gdzie możecie to odprowadzić to fajnie macie, ale jeśli nie to jak? To samo dotyczy wody z rynien. Myśleliśmy aby wykorzystać ją do podlewania ogródka i może do spłukiwania toalety? (taki pomysł nie analizowany pod względem kosztów i możliwości realizacji)

A jak planujecie rozwiązać wentylację? My chcemy zastosować wentylację mechaniczną (rekuperator) ale chyba bez gruntowego wymiennika ciepła. Nie mamy jeszcze wybranego producenta ani firmy, która zrobi projekt i zrealizuje. Ale namiary na jakąś firmę z polecenia mam.

A powiedz mi jeśli to nie tajemnica. Ile ekipa budowlana zażyczyła sobie za budowę?

Tyle na dziś

Pozdrawiam.

 

Witam, sorki że z takim opóźnieniem ale mam straszny kocioł w pracy ostatnio.

Rzeczywiście trochę macie gonienia z tymi brakami w projekcie ale w sumie to są szczegóły i pewnie w mig się wszystko uda wyjaśnić. Nam adaptację od A do Z robi pan architekt (polecony przez znajomych) i na szczęści jak na razie jest wszystko OK, z tego co mi przekazał wniosek o pozwolenie będę mógł złożyć z początkiem przyszłego tygodnia, wtedy przyjdzie już tylko czekać.

Z tym materiałem na ścianę to oczywiście możesz mieć rację, ja tego jeszcze nie liczyłem (wciąż brak mi czasu) ale jeśli różnice będą niewielkie to pójdziemy w stronę porothermu (oczywiście z porami równoległymi do ściany) bo zależy nam też na tempie prac i to w sensie każdego dnia.

Tak jak pisałem mamy dość ambitny plan i nie będzie łatwo tak jak zakładamy wprowadzić się w tym samym roku ale cóż - jakbym zakładał 5 lat to pewnie skończyło by się na sześciu lub więcej... Poza tym w mieszkaniu obecnym robi się nam ciasno (dziecko rośnie i nie mamy gdzie trzymać gratów) nie mówiąc o ew. kolejnych pociechach.

Wodę z drenów odprowadzimy pewnie do jakiś studni rozsączających (nie wiem czy tak to się fachowo nazywa) lub po cichutku do rowu - wiem że nie wolno ale po prostu mamy świetny rów, który gmina kazała nam sobie samym pogłębić (warunek budowy zjazdu z drogi na posesję).

Jeśli chodzi o wentylację to na bank w projekcie mamy mechaniczną, pytanie tylko czy starczy nam środków na ten rekuperator - orientujesz się może jakiego rzędu to jest wydatek no i jaka jest tego efektywność/opłacalność ?

Koszt robocizny podsyłam na PW.

 

Pozdrawiam !

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

u nas jeśli chodzi o drenaż to jeszcze nie wiemy czy to w ogóle zrobimy, czy w ogóle jest potrzebny. Cały czas zastanawiam się czy nie zrobić badań geologicznych gruntu. Jeśli zrobimy drenaż to albo zastosuję też studnie rozsączające (nie wiem tylko gdzie skończy się warstwa nieprzepuszczająca wody czy ta studnia nie będzie musiała być zbyt głęboko) albo wkopię zbiorniki na tę wodę, potem zamontuję pompę i wykorzystam tę wodę do podlewania tylko obawiam się co zrobię z nadmiarem wody gdy zbiorniki nie będą mogły przyjąć więcej wody (a taka sytuacja jest bardzo prawdopodobna).

Jeśli chodzi o wentylację mechaniczną to znajomi polecają rekuperator firmy BRINK RENNOVENT. Projekt i instalacja firma ASK. Koszt od 8000 do 12000zł w zależności od projektu domu i skomplikowania instalacji. Mają go od nie dawna więc nie bardzo mogą jeszcze cokolwiek powiedzieć. Ale ogólnie na razie są zadowoleni (zresztą co mogą powiedzieć) i mówią, że łazienka po kąpieli całej rodziny w 10 minut jest sucha (brak wilgoci). Ja jeszcze też nie zdecydowałem i nie dowiadywałem się za wiele. Na razie wiem, że chcemy taką wentylację - jest skuteczniejsza, pewniejsza tylko nie wiem jak głośno pracuje i ile kosztuje jej eksploatacja.

Dzięki za info o cenie ekipy. Widzę, że jest to koszt zbliżony do tego co zażyczył sobie nasz murarz (2500 zł więcej niż ten wasz). W cenie są fundamenty (w całości wylewane), drenaż, ściany, dach. Powiedział że będzie taniej w zależności czy konieczny będzie drenaż, czy utwardzanie wypełnienia wewnątrz fundamentów pod płytę (zagęszczanie) będziemy wykonywali sami, czy na dachu będzie dachówka czy blacha. Tak więc pole manewru na obniżenie ceny jest.

A jaka jest procedura aby załatwić zjazd z drogi na działkę. Masz już to za sobą więc może się podzielisz wiedzą?

Mam jeszcze pytanie - jak robicie c.o? My chcemy piec kondensacyjny z zasobnikiem do c.w.u tylko nie wiem jakiej pojemności. Zastanawiam się czy dla pięcioosobowej rodziny wystarczy zasobnik 100, 120 a może 150 litrów?

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć !

 

Z tym drenażem to nie chcę się mądrzyć, bo nie jestem ekspertem ale myślę że to co nie zmieści się w studni powinno być rozsączone do niższych przepuszczalnych warstw gruntu i tyle.... poczekam co na to nasi budowlańcy, na pewno maja już doświadczenie w tej kwestii, wtedy zastanowię się jak to zrobić.

Z tą wentylacją to ciekawa opcja, mnie jedynie zastanawia sprawa ew. kosztów eksploatacyjnych i hałasu ale to już przy konkretnej ofercie pewnie trzeba będzie dopytać.

Z Kosztami naszej ekipy sprawa też jest otwarta, oczywiście że można by taniej ale zwróć uwagę że mamy podpiwniczenie, a to kosztuje i to sporo. Myślę że z nas specjalnie nie zedrą ;-) Ja koszt mam liczony na "full opcję", t.j. piwnica, drenaż, zjazd, dach z dachówki i to poddasze, zatem zawsze z czegoś można zrezygnować jak zabraknie kasy.

Zjazd to jest temat rzeka. Są dwie szkoły: 1. rzucasz betonową rurę na podsypce z kamienia, na to jeszcze kamienia i jakieś cokoliki betonowe na czas budowy, potem powolne sankcjonowanie tego stanu rzeczy lub nie; 2. sprawa bardziej skomplikowana bo chcemy załatwić wszystko "po Bożemu", tj. :

- zapytanie o warunki/możliwość wykonania zjazdu z drogi, w zależności do kogo należy droga tam składasz pytanie (ja miałem gminną to składałem na Limanowskego)

- po jakimś czasie (nie pamiętam ale chyba 2 tygodnie) dostajesz pocztą lub odbierasz osobiście warunki

- jeśli masz zielone światło z od zarządcy drogi to szukasz kogoś kto wykona projekt zjazdu pod wydane Ci warunki

- gotowy projekt składasz do starostwa z wnioskiem o pozwolenie na budowę (to nie żart!)

- po kolejnych paru tygodniach dostajesz pozwolenie lub wzywają cię do uzupełnienia projektu lub innych załączników

- jeśli już masz pozwolenie to chyba tydzień lub dwa przed wbiciem łopaty zgłaszasz ten zamiar na piśmie (wpisując w nim który kierownik budowy będzie za to odpowiedzialny

 

I na koniec taka uwaga: żeby nie było za łatwo kierownik musi mieć uprawnienia drogowe, co wiąże się też z kosztami, jeśli masz takiego znajomego to dobrze, jeśli nie to przeważnie chcą żebyś u nich zamówił też wykonanie, co znaczy że trzeba zbulić, z tego co się orientowałem taka przyjemność to 2-4 tyś zł dla prostego zjazdu jaki ja mam (szerokość 7m).

 

Moja koncepcja na C.O.: kocioł na gaz, kondensacyjny, do tego podłogówka pod flizami (przedpokoje, kuchnia i łazienki), reszta grzejniki, nad wyborem pieca nie myślałem ale z tego co słyszałem nie opłaca się inwestować w najnowsze i super oszczędne modele, coś jak z komputerami i do tego koszt ich serwisowania (obowiązkowy) jest wtedy spory. Optymalny wybór to piec dobrej firmy ze średnio-wyższej półki. Ale ciekaw jestem innych opinii na ten temat...

 

Pozdrówka !

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...